Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

FETÖ Şüphelisinden Önemli İddialar..

FETÖ Şüphelisinden Önemli İddialar..
 • 22.11.2016
 • Kamu kuruluşunda yönetici iken FETÖ’den gözaltına alınan şüphelinin ifadesinde,  örgütün Malatya yapılanması ile ilgili önemli bilgiler verdiği öğrenildi..

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) terör örgütüne yönelik soruşturma kapsamında Malatya’da resmi bir kurumda yönetici olarak çalışırken TEM Şubesince gözaltına alınan ve hakkında işlem yapılan, “çift cemaatli” bir şüphelinin ifadesinde ilginç detay, bilgi ve iddialar yeraldı.

-Çift cemaatli!
FETÖ şüphelisi, kendisinin 18 yıl süreyle Malatya’da farklı cephede çok muhafazakar olarak tanınan bir dernekte çalışma yürüttüğünü, bu dernekteki faaliyetleri kapsamında açık sohbet toplantılarını organize ettiğini belirterek, Malatya’da bir kuruma yönetici yardımcısı olarak atandıktan sonra FETÖ’nun faaliyetlerine katıldığını aktardı. Şüpheli, resmi kuruma yönetici ardımcısı olarak atanabilmek için FETÖ’nün o dönem Malatya’daki ‘Öğretmenlerden Sorumlu İl İmamı U.A.’nın referans olduğunu kaydetti.

Kendisinin gerek inanç, gerekse de ideolojik olarak ters düştüğü FETÖ’yle Ocak 2014’den itibaren ilişkisini kestiğini belirten şüpheli, kendisinin bir başka gruba yakın derneğin de üyesi olduğunu belirterek, “FETÖ içinde çok da istenilen bir eleman değildim. Deneyimlerimden istifade etmek istiyorlardı. Kendileri için uygun kriterleri taşıyan bir elemandım. Bana zamanında referans olmalarını da buna bağlıyorum.” ifadelerini kaydetti.

-“Alışveriş için FETÖ’cu işyerlerinin isim listesi verildi”
Kuruma atanmasının ardından kurumun o dönemde müdürü olan ve halen FETÖ/PDY silahlı terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklu bulunan il müdürününn kurumun alışveriş yapacağı işyerlerinin yeraldığı bir liste verdiğini iddia eden şüpheli, “Kurumun alışverişinin yapılması için bana isim ve işyerleri adları yer yer ilgili müdürüm olan .. tarafından veriliyordu. Bunlar içerisinde halen cezaevinde tutuklu olduğunu bildiğim S.. adlı işyerinin sahibi S..’ye ait işyerleri de vardı.”dedi.

-“AK Parti’ye oy vermeyin talimatı verildi”
FETÖ şüphelisi, ifadesinde, dershanelerin kapatılması sürecinde FETÖ’nün Malatya’daki ‘Valilik Mütevelli Heyeti İmamı” ya da “Müdürlerden Sorumlu İl İmamı” olarak bilinen, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde çalışırken tutuklanan M.T.’nin FETÖ’ye ait bir öğrenci yurdunda müdürlerle yaptığı toplantıda, “Türkiye İranlaşıyor. Algı operasyonlarını Hakan Fidan çıkardı, bu konuda yüksek lisans yapmış. Dershaneler bizim can damarımız. Bizim hizmetlerimizin önünü kesmek istiyorlar. Zaten AK Parti’nin oy oranı yüzde 30’un üzerine çıkamayacak. Bunlara bir ders vermek lazım ki, bunlarda bizi anlasınlar. AK Parti’yi zayıflatmak çökertmek adına hangi il ve ilçede hangi parti kuvvetliyse ona oy verin. Özellikle ısrarla AK Parti’ye oy verilmeyecek, dedi” iddiasında bulundu.

– “17 Aralık 3 yıl sonra yapılacaktı, ani gelişmeler oldu”
Çalıştığı kurumun müdürü ..’nin, dershanelerin kapatılması ve 17-25 Aralık sürecinde kendisi ile paylaşmış olduğu sözleri de ifadesinde yansıtan şüpheli, ifadesinde; “Müdürüm .., bana ‘İkinci ağızdan sana aktarıyorum. Sağlam bir bilgi. Tayyip Erdoğan vatana ihanetten yargılanacak. 17 Aralık esasen 3 yıl sonra yapılacaktı. Ancak ani gelişmelerden dolayı öne çekildi’ şeklinde söylemlerde bulundu.” dedi.

-“ Kurbanlar kesilmiş olsaydı dünyadaki fakirler etten nefret eder duruma gelirdi”
FETÖ şüphelisi, ifadesinde şunları ileri sürdü:

“İdareci olarak çalıştığım bu süreçte sohbet hocalığını dönemin Müftüsü H.Y.G.’nin yaptığı toplantılara katıldım. Bu süreçte bol bol bağış,kurban ve himmet adı altında para toplanıyordu. İstemeyerekte olsa veriyordum. Herkesin gelir durumuna göre yıllık himmet miktarı belirleniyordu. Bu paralar bazen taksitle veya peşinen alınıyordu. Bu miktar limiti belirlenirken, alt limit eşi çalışanlar için 1.5 maaş miktarı, eşi çalışmıyor ise 1 maaş miktarı olmak üzere belirleniyordu. Milli Eğitim Müdürlüğü İmamı U.A.’ydı. Malatya ilinde tüm bölge müdürleri, il müdürleri, şube müdürlerinden sorumlu müdürlerin imamı ise Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan M.T. adlı şahıstı. Toplanan paraların yüzde 95’inin yurt dışındaki okullara ve oradaki hizmetlerde kullanıldığı söyleniyordu. Yapılan bağışlar karşılığında ve toplanan paralar karşılığında her hangi bir makbuz verilmediği gibi hiç kimse de talep etmeye gerek duymazdı. Kurban ve adakların ise kanaatimce çoğunluğunun kesilmediği nakit olarak harcandığını düşünüyorum. Eğer toplanan paralarla kurban kesilmiş olsaydı dünyadaki fakirler etten nefret eder duruma gelirdi.”

-Feda etmek istemedikleri müdürleri aniden geri çekmişler
Şüpheli, ifadesinde şu iddialarını da dile getirdi:

“Müdürlerin İmamı M.T., 17-25 Aralık sürecinden önce bir gün yanıma geldi. Bana ‘Ola ki sen görevden alınırsan, sana bir sıkıntı olur mu?’ demişti. 17-25 Aralık sürecinde şimdi anlıyorum ki bugünlerin hesaplarını yapmışlar, vazgeçilebilecek insanların listesini yapmışlar. Bende bu listenin içerisinde yer almışım. 17-25 Aralık sürecinden önce yapmış oldukları toplantılara devamlı gelen bazı müdürler ansızın ayrıldılar. Bunlarla ilgili toplantılarda da bize, ‘Bunlar bizi bıraktı, biz yolumuza onlar olmadan devam edeceğiz. Bunlardan dava adamı olmaz.’ gibi söylemlerde bulunarak bizde algı oluşturdular. Ancak ben bu yapının nasıl çalıştığını bildiğim için bunların bir oyun olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Mevcut yapı bünyesindeki kişileri sınıflandırarak kimini teşhir eder, kimini de feda eder, korumak istediklerini de sözde ‘bizi terk etti’ diyerek ifşa eder, yeri geldiğinde istifade eder bir yapı olup, bu şahısların uyuyan hücre biçiminde olduğunu biliyorum.”

-“Müdürler il imamının ofisinde ağırlanırdı”
Şüpheli ifadesinde; “Çevreyolu’nda bulunan MATİM iş merkezinin üst katı İl İmamının ofisi olarak kullanılıyordu. Zaten üst kademede olan insanları da burada yapılan toplantılara çağırırlardı. Bende zaten müdür olduktan sonra buradaki toplantılara katıldığım zamanlar oldu. Benim katıldığım dönemlerdeki kamu kurum ve kuruluşlardan il müdürüm, il müdür yardımcılarım, şube müdürleri, bölge müdürleri, okul müdürleri, Milli Eğitim Müdür Yardımcılarının çoğunluğu katılıyordu” diyerek, kendisinin katıldığı toplantılarda gördüğü kişilerin isimlerini de tek tek anlattı. Şüpheli, toplantılara katılan kurum müdürlerinin FETÖ’nun “Mütevelli Heyeti”nde yer aldıklarını da ileri sürdü. Şüpheli, bazı müdürler için, “FETÖ’nun çekirdekten yetişme elemanıdır”, bazı müdürler için “FETÖ için devşirilmiş, yani sonradan kazanılmış elemandır”, bazı kamu görevlileri içinde, “Çevresindekilerin bir kısmı FETÖ’cü olduğunu dahi bilmez”, “Koruma altına alınan gizli bir elemandır” şeklinde sınıflandırmalar yapıldığını da iddia etti.

-“Sol görüşlüleri ise sol iktidar için hazırlıyorlardı”
FETÖ şüphelisi ifadesinde, FETÖ yapılanması içerisinde çok sayıda “sol görüşlü” veya “sosyalist” olarak nitelendirilebilecek kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanları da gördüğünü ve bu kişilerin olası bir sol iktidarı döneminde yönetici olmaları için hazırlandığını ileri sürdü.

Şüpheli, “Devlet kurumlarına , yani Diyanet camilerine imam alınacağı bilgisine ulaşmaları sonrasında hemen bu konuda kurs açıp, alt hücrelere yönlendirmeler yapılıyordu. Yine Adliye’ye zabit katibi alınacağı zaman bu konuda kurs açılıp alt hücrelere yönlendirmeler yapılıyordu. Yine cezaevlerine gardiyan alınacak bilgisine ulaşıldığında bu konuda kimlerle temas edileceği, ne yapılacağı konusunda çalışmalar yapıyorlardı. Bu konular toplantılarda geçiyordu. Bir kuruma bilirkişi alınacak yine aynı çalışmalar yapılıyordu.”dedi.

-“Annesinin ya da babasının cenazesine gönderilmeyenler vardı”
Şüpheli ifadelerini şöyle sürdürdü:

“Yapılan bu toplantılar FETÖ için o kadar önemliydi ki, bir seferinde bizden yani müdürlerden sorumlu imam M.T., toplantı esnasında, toplantıya katılmama konusunda mazeret gösterilemeyeceğini, bir üyenin toplantıya katılmaması için göstereceği mazeretin ancak bir evden 2 cenazenin aynı anda çıkacak olması durumunda gösterebileceği, bunun da Fetullah Gülen’in emri olduğunu söylemişti. Hatta bu konuda o kadar katılardı ki, ben annesinin ya da babasının cenazesine bu sebeple gönderilmeyen kişilerin olduğunu biliyorum. Tedbir konusu en mühim ve en çok dikkat çeken hususlardandır. Haftalık toplantıya katılacak kişilerin ve toplanan himmet paralarını gösteren liste için ‘Okul temizlik parasını ödeyen öğrenci listesi.’ şeklinde hazırlandığı veya haftalık toplantıya katılacakların listesi hazırlanırken ‘okula devam/devamsızlık yapan öğrencilerin listesi’ şeklinde hazırlandığını örnek verebilirim.

Yine tedbir konusuyla alakalı olarak şunu belirtmek istiyorum. Mütevelli heyeti ve daha üst düzeydeki örgüt mensupları, grup sorumluları, imamlar, para işleriyle uğraşan FETÖ mensuplarının evleri örgüt içerisinde faaliyet gösteren ve alanında uzman olan kişilerce düzenli olarak dokümanların yok edilmesi, geride dijital veri bırakılmaması, böcek yani dinleme cihazı taraması yönünden denetlendiğini, her hangi olumsuzluk tespit edilmesi halinde de para cezası verildiğini biliyorum.”

-“Mısır’dan imam getirdiler”
Örgütün 17-25 Aralık’tan önce Mısır’daki darbeyi meşru göstermeye çalıştığını iddia eden şüpheli, şunları kaydetti:

“Mısır’daki darbeden sonra ramazan ayında FETÖ’nün kendine ait özel okulları, yurtları ve benzer yerlerde teravih namazı kılınması için Türkiye’nin tüm illerine Mısır’dan imamlar getirilmiştir. Bu imamlar ilmi konuda tam donanımlı, mükemmel kıraat bilgisi olan, 35 yaş civarında, yakışıklı, bakımlı ve karizmatik yapısı olan kişilerdi. Çay içilen bir ortamda bu imamlarla ilgili konuşmalar geçti. Ben bu imamların Sisi’den mi, yoksa Mursi’den mi yana olduğunu sorduğumda, ‘Sisi’den yana’ olduğu söylendi. 17 Aralık ve darbe girişimlerinden sonra bu imamların FETÖ’cüler tarafından Türkiye’nin tüm illerini kapsayacak şekilde gönderilmesinin ana sebebinin FETÖ içerisinde bulunan, sempati duyan, gönül veren kişiler üzerinde, ‘Darbeyi ve darbe yönetimini, Sisi’nin iyi birisi olduğu konusunda şirin göstermek ve darbeyi gerçekleştirecek kişilerin de iyi olabileceği’ şeklinde algı oluşturulması ve bilinç altına yerleştirilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında olduğunu anladım.”

-“Aşikar olan bu ihanet karşısında susan dilsiz şeytandır”
Pişmanlık duyduğu öğrenilen şüpheli, ifadesinin son bölümünde; “İnsan olmam hasebiyle hatalarımız olmuş olabilir, ancak açık ve aşikar olan bu ihanet karşısında susan dilsiz şeytandır, düşüncesiyle FETÖ’nün yapmış olduğu bu aşağılık hareketi kabullenmem mümkün değildir. Özellikle FETÖ terör örgütünün baş aktörünün adını bile ağzıma almak istemiyorum, 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız, reisimizin darbeye engel olabilmek amacıyla televizyon kanalıyla halkımızı cadde ve sokaklara davet etmesi ben ve ailem için bir emir niteliğindeydi. Ben ve ailem bu emir üzerine darbeye karşı çıkmak için sokağa çıktık.” dedi.

Burhan KARADUMAN, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. malatyalı dedi ki:

  manevi duygular her zaman kullanılacaktır.insan insanı yoksa nasıl sömürür.bugün fetö yarın ketö ,çetö,hötö …

 2. Mehmet dedi ki:

  Bu adam bu ifadeleri vereli kaç ay oldu siz şimdi niye yayinlama gereği duydunuz anlamadik.

 3. tuğra dedi ki:

  sayın vekiller , il başkanı esenlik maaş vermiyor maaş, işçiler mağdur Allah rızası için bir devreye girin ya.

 4. MURAT dedi ki:

  15 Temmuzda tankların önüne canlarını koyanlar şu beğenmediğiniz ehli sünnet vel cemaat-tarikat üyeleriydi. Bir çok insan telaşa düşmüş, bir yandan Reis öldürülecek veya darbeciler tarafından ele geçirilip bir an önce ülkeden çıkarılacak diye bayram ederek marketleri boşaltırken bu beğenmediğiniz hor gördüğünüz yiğitlerin kalplerine yerleşen Kur-an, ezan, vatan, millet, devlet ve de özellikle Allah sevgisi ve Muhammed aşkı sayesinde darbenin bertaraf edilmesi unutulmamalıdır…VeSSelam…

 5. kerem dedi ki:

  Ya Allah rızası için sayın editör asfalt işçileri Esenlikten daha maaşlarını alamadılar. İl başkanınamı , milletvekillerinemi iletirsiniz. bir yardımcı olun inanın çok mağduruz…

 6. Yunus Önal dedi ki:

  “FETÖ şüphelisi, kendisinin 18 yıl süreyle Malatya’da farklı cephede çok muhafazakar olarak tanınan bir dernekte çalışma yürüttüğünü, bu dernekteki faaliyetleri kapsamında açık sohbet toplantılarını organize ettiğini belirterek,” bu derneğin adı neden verilmiyor. Son üniversite operasyonundaki STK’lardan birimi.
  NASA mars’da koloni kurmaya çalışırken, 100 yıl sonranın planlamasını yaparken benim güzel ülkem 3-5 şerefsiz vatan haini ile uğraşıyor. Dünyayı neden yeniden keşfediyoruz; BİLİMİN, AKLIN olmadığı yerde akılsızlar sisteme hakim olmaya çalışır. Bu benim adamım kefilim maalesef bu ülkenin sonunu getirecek, eyvah benim güzel ülkem. KAYI Osmanlı kitabında yaşananların bugün aynısı yaşanıyor. İşi ehline verin, hak yemeyin, torpilin hak yeme olduğunu unutmayın. Suçluları koruyan ………..
  Saygılarımla

  1. Adalet dedi ki:

   Yunus önal benim ülkem 3-5 vatan haini ile uğraşıyor lafı ile bu işi sulandırmaya çalışmamalısınız..sayın cumhurbaşkanımız önderliğinde bu millet çanakkale ruhunu kurtuluş savaşını tekrar verdi 15 temmuz da.sizin kücümsediğinz o uç beş kişi ülkeye ihanet edip ser odalarına satmaya kalktı.demek ki azımsanacak kadar tehlikesiz de degillermiş..eğer ki gerçekleşse idi sizin 100 yıl sonraki mars ta fantezi kurma hayalleriniz gerçekleşmeyecekti…allah razı olsun Reisimizden ve korkusuzca tankların önüne kendini siper eden kardeşlerimden..Bizim Rabia’mız, Allahuekber Dağları’nda, ölümün üzerine, Allah’ına teslimiyetle giden o kahramanların, yiğitlerin mirasıdır düstüryla bu mücadeleyi verdik vermeye de devam edeceğiz bunu unutmayın..siz yapmıs olduğunuz sığ düşünceli yorumlarınızla bu ülkeye ne kattıgınızı tekrardan degerlendirseniz iyi olur.. Bu vatan hainler inin yüzünden diğer İslami grup vakıf ve derneklerin acımasızca eleştirilmesi gibi bos işlerle ugrasmazsak bu hain yapı son bulacak ve sizin marsta koloni kurma hayallerini zi gerçekleştirmiş olacak sınız.
   Bu millet bir olursa aşamayacağı engel yok düsturu ile hareket edip olayı sulandırmamaya çalışmak gerek ki 2023 hedeflerine ulasabilelim ..ve böylece mars hayallerini z belki de 100 yıl sonra ya bırakılmamış olacaktır

 7. mehmet dedi ki:

  bu ülkenin ayağına oynayan her kim olursa olsun allah onu kahretsin belasını versin ne hale getirildi güzelim ülke Ana Muhalefet partisi bile çıkıp bölücü terör örgütünün savunucusu vatan haini hdpkk ile birlikte gösteri yapıyor bebek katilinin posterini şanlı bayrağımızın yanında gösteri yapıyorsa adam olamamışız demekki

 8. Nasihat dedi ki:

  Kapatın tüm cemaat dernwk ve vakıfları. bunlar başımıza hwp bela oldular.diyanetimi var yeter bize.yazık bu ülkeye.yeter bunlardan çektiği.

 9. aaxd dedi ki:

  dini kullanıyorlar

 10. MUSTAFA dedi ki:

  Cemaatin iyisi, kötüsü olmaz. Hepsi siyaset ve bürokrasinin dışına çekilmelidir.
  Hangi cemaat siyaset ve bürokrasi de temsil ediliyorsa bilin ki o cemaatin gizli bir ajandası var ve dinle uzaktan yakından alakası yok.
  Burada en büyük iş vatandaşa düşüyor. Dinini yaşamak için bunlara ihtiyacın yok Kuranı Kerim sana yeter.
  Bu din tücccarlarının peşini bırakın. Bunlar dini kullanarak vatandaşı sömüren örgütlerdir.

 11. Has Malatyalı dedi ki:

  2016 yılında yabancı ülkeler Mars’ta koloni kurmanın hesaplarını yaparken bizimkiler cemaat, tarikat peşinde kendini Allah’a kavuşturacak adam arayışında. Bulur bulmaz da beynini bunlara teslim edip mal gibi geziyorlar. Bunlar yüzünden İslam yaşanmaz oldu, 40 tane hacı hoca türeyip mürit tokuşturur oldular. FETÖ de diğer hepsine ibret olur inşallah!

  1. zeki dedi ki:

   güzel özet geçmişsin, halen etrafımız beynini teslim etmek için cemaat, şeyh arayan insanlarla dolu. Ondan sonra da Allah irade vermiş diyorlar.

 12. Selimm dedi ki:

  Ulkeyi ne hale getirdiler bu millet hersey olmusta bi kendi olamamis tum cemaatler kapatilmali yoksa 20 yilda bir cemaatler darbeye kalkisir

  1. Tarık dedi ki:

   Selim 10 yılda da bir sol düşünce ülkede darbe yaptı. O zaman sol düşünceyi de yasaklayalım. Biraz sağduyu biraz mantık .Yazık bu ülke hepizmizin

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."