Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“FETÖ’nün Malatya Uzantılarını Araştıralım, Hodri Meydan!”

“FETÖ’nün Malatya Uzantılarını Araştıralım, Hodri Meydan!”
 • 21.01.2020

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba CHP Malatya İl Başkanlığında basın toplantısı yaptı ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin en büyük sorununun işsizlik ve yoksulluk olduğunu belirten Ağbaba Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Mehmet Tangüner ve yetim maaşı ile geçinmeye çalışan Funda Araç isimli bir vatandaş ile birlikte emeklilerin ve asgari ücretlilerin yaşadığı zorluklardan bahsetti.

Konuyla ilgili hazırladığı rapora değinen Ağbaba, “Elektrik ve doğalgazın neredeyse ikiye katlanmasıyla birlikte düşük ücretli çalışanların maaşlarının yarısından fazlası faturalara gitmeye başladı. Kira ve faturalardan sonra emeklinin ve asgari ücretlinin elinde sadece ekmek alabilecek para kalıyor.” dedi. FETÖ’nün siyasi yapılanmasına dair süregiden tartışmalar hakkında da Bahçeli ve Erdoğan’a sert ifadelerle yüklenen Ağbaba, “Bahçeli FETÖ’nün siyasi ayağını arıyorsa ortağına baksın: Orada çok sayıda siyasi ayak var.” şeklinde konuştu. FETÖ’yle mücadelede ikiyüzlü ve tutarsız bir yol izlendiğini söyleyen Ağbaba; “Fakire fukaraya uyguladığın FETÖ kriterlerini AKP’ye uygulasan AKP’de bir tane Milletvekili kalmaz.” dedi.

“İŞÇİ EMEKLİSİ KİRA VE FATURALARI ÖDEYEBİLMEK İÇİN 500 TL’YE DAHA İHTİYAÇ DUYUYOR”
Ağbaba, asgari ücretle emekli maaşıyla geçinen vatandaşlarla ilgili hazırladığı rapordan satırbaşlarını şöyle paylaştı:

“Son 1.5 yıl içerisinde elektrik faturalarına gelen zamların toplamı yüzde 70’i bulurken, doğalgaz ise yüzde 53.8 zamlandı. TÜİK’in son enflasyon rakamlarına göre kiralara yüzde 15.18 zam yapıldı. Bu kapsamda ortalama 1000 TL olan bir kira, yeni yılla birlikte 1150 TL’ye yükseldi. Yeni yılda; En düşük memur emeklisine 134 TL zam yapıldı maaşı 2 bin 560 TL oldu. En düşük işçi emeklisine 77 TL zam yapıldı maaşı bin 255 TL oldu. Asgari ücret 2 bin 324 TL oldu. Yeni yılla doğalgaz faturası ortalama 456 TL’ye, elektrik faturası ortalama 145 TL’ye çıktı. Ortalama 1000 TL tutarında olan kiralar da bin 150 TL’ye çıktı. Buna göre yalnızca kışın Kira ve doğalgaz-elektrik faturaları için ortalama 1. 751 TL cepten para çıkıyor. Doğalgaz ve elektrik faturası ile kira için ödenen tutar değerlendirildiğinde; asgari ücretle geçinenlerin elinde 573 TL, en düşük memur emeklisi maaşı ile geçinenlerin elinde 809 TL kalırken, en düşük işçi emeklisi ise kira ve faturaları ödeyebilmek için 496 TL’ye daha ihtiyaç duyuyor. Yani en düşük işçi emeklisinin kira ve faturaları ödemesi için 500 TL’ye ihtiyacı var. Bunda yeme yok, içme yok, giyim yok, çay yok, simit bile yok. Tayyip Erdoğan iktidara geldiğinde çay simit hesabı yapıyordu. Bugün bu hesap bile yapılamıyor. 5 kişilik bir ailenin sadece çay ve simitle karnını doyurduğunda bin 500 liraya ihtiyacı var. Bin 500 liraya elektrik, doğalgaz ve kirayı yani bin 751 lirayı eklediğimizde 3 bin 251 lira ediyor.”

“TÜRKİYE’NİN HALİ BUDUR: İŞÇİ, MEMUR EMEKLİSİ, DUL VE YETİM AÇ!”
Ekonomik krizin toplumdaki etkileriyle ilgili örneklerine 16 milyon vatandaşın elektrik faturasını ödeyemediğini hatırlatan Ağbaba şöyle konuştu:

“En düşük işçi emeklisi eksi 2 bin lirada, en düşük memur emeklisi 750 lira ekside. Türkiye’nin hali budur. İşçi, memur emeklisi, dul ve yetim aç. Türkiye’de kişi başına aylık geliri 673 liranın altında olan kişi sayısı 8 milyon 647 bin 283 kişi. Ayda bin liranın altında gelire sahip dul ve yetim sayısı 847 bin 643 kişi. Ayda 2 bin liranın altında geliri olan emeklilerin sayısının 6 milyon 850 bin 513 kişi. 2019’un ilk 9 ayında elektrik borcunu ödeyemediği için elektrikleri kesilen hane sayısı 3 milyon 365 bin 784. Ortalama 4 ile çarparsan 16 milyon insanın elektriği kesilmiş. Aynı dönemde doğal gaz parasını ödeyemeyen hane sayısının 710 bin 364. Türkiye’de işsiz sayısı 8 milyon 400 bini aştı. 100 ülkenin nüfusundan daha fazla işsizimiz var.”

“BAHÇELİ FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞINI ARIYORSA..”
Devlet Bahçeli’nin FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması ile ilgili açıklamalarına cevap veren Ağbaba, “Bahçeli, FETÖ’nün siyasi ayağını arıyorsa ittifak ortağına bakarak rahatlıkla görebilir. Orada çok sayıda siyasi ayak var.” iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “AKP’de MHP’de FETÖ’nün ne işi var; haydi ispatla” sözlerini de eleştiren Ağbaba, “İspatla diyor; ben de ispatlayacağım. FETÖ’nün siyasi ayağının fotoğraflarını göstereceğim.” diyerek Erdoğan’ın ve AKP’li üst düzey yöneticiler ile milletvekillerinin Fetullah Gülen’le birlikte çektirdiği fotoğrafları gösterdi.

Ağbaba, “Bu beyefendiler hanımefendiler kim? Birisi Cumhur İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki. Buradakiler AKP Genel Başkan Yardımcıları. Şu fotoğraftakiler AKP Grup Başkanvekilleri. Fetullah Gülen’in yanında hazır olda duranlara bakın; adeta AKP’nin MYK’sı neredeyse tam takım orada. 23. Ve 24. Dönem AKP Adana Milletvekili Fatoş Gürkan orada. 23. Ve 24 dönem AKP Trabzon Milletvekili Safiye Seğmenoğlu orada. Tokat Miletvekili Dilek Yüksel orada. AKP Giresun Milletvekili Adem Tatlı, AKP Siirt Milletvekili Osman Ören, AKP Kayseri Milletvekili Osman Ören orada. 25. Ve 26. Dönem AKP Grup Başkanvekili İlknur İnceöz orada. Üstelik İlknur İnceöz normalde başı açık olmasına rağmen Fetullah Gülen’in yanında türban takmış, Fetullah Gülen bunların şeyhi heralde! Kutsal mekân mı burası da başını bağlıyorsun? Bunların hepsi de AKP’li. Erdoğan bizde ne işi var diyor; ben de diyorum ki al bu fotoğraflara bak. Alın size FETÖ’nün siyasi ayağı. Bir araştır bakalım bunlar niye gitmişler oraya; ne zaman gitmişler bir bak bakalım. Bir şu demeçlere bak; biri ‘Onlara çete denemez.’ diyor. Bir diğeri ’40 yıldır onları sever sayarım.’ diyor.” ifadelerini kullandı.

“FETÖ KRİTERLERİNİ AKP’YE UYGULASAN AKP’DE MİLLETVEKİLİ KALMAZ!”

FETÖ’yle mücadelede ikiyüzlü ve tutarsız bir yol izlendiğini iddia eden Ağbaba; “Fakire fukaraya uyguladığın FETÖ kriterlerini AKP’ye uygulasan AKP’de bir tane Milletvekili kalmaz. Fakire fukaraya gelince Bank Asya’ya para yatırmayı, Zaman Gazetesi aboneliğini, FETÖ okullarına gitmeyi kriter görüyorsun ama damada gelince kriterler değişiyor. Damadın da FETÖ okullarında okumadı mı? Fakire fukaraya hangi kriterleri uyguluyorsan o kriterler sana da uygulansın.” şeklinde konuştu.

“FETÖ’NÜN MALATYA’DAKİ SİYASİ UZANTILARINI ARAŞTIRALIM; HODRİ MEYDAN!’
Ağbaba, Malatya’daki FETÖ uzantılarıyla ilgili de derinlemesine bir araştırma yapılması gerektiğini belirtti. Erdoğan’a çağrı yapan Ağbaba; “Hodri meydan, gel araştıralım. Kim abi, kim abla hepsini çıkartalım. Boyacıda abi var, ayakkabıcıda abla var, bozacıda, simitçide var, popçuda, topçuda, baklavacıda, börekçide var; nerede yok? Siyasette. Gelin hangi siyasilerin ilişkisi var araştıralım. Kimin ilişkisi varsa çıksın ortaya. Veli Ağbaba’nın ilişkisi varsa hodri meydan; açıkça çağrı yapıyorum; gelin araştıralım. Siyasi ayağı aramaya darbeci generallerin terfi emirlerine imza atanlardan başlayacaksın.” dedi.

Ağbaba, değerlendirmelerinin ardından FETÖ-AKP ilişkisine dair hazırlamış olduğu bir videoyu da basın toplantısına katılanlara izletti. Videonun sonunda çağrısını tekrarlayan Ağbaba, “Bu tartışma, içi boş bir tartışmadır. Hodri meydan diyoruz, gelin araştıralım.” şeklinde konuştu.

“BİZE ZAMMI DAMLA İLE VERDİLER, KEPÇE İLE ALIYORLAR!”
Tüm İşçi emeklileri dul ve Yetimler Derneği Başkanı Mehmet Tangüner de yaptığı konuşmada “Biz emekliler olarak yaşanabilecek bir para talep ediyoruz. Çok yüksek bir zam da istemiyoruz. Geçinebileceğimiz kadar bir para istiyoruz. Yüzde 6, 6 buçuk zamla emeklinin karnı doymaz. Kimi emeklimiz çöpten ekmek topluyor, kimi emeklimiz ayakkabı boyacılığı yapıyor. Kadın arkadaşlarımız günlüğe gidiyor, ev temizliğine gidiyor. Biz az alana çok, çok alana az zam yapılsın istiyoruz. Ortalama olarak emeklilerimizin aldığı maaş bin 500 lira. Daha düşükleri de var ama ortalama bu şekilde. Yüzde 6 ile çarptığımızda 100 lira zam eder. 100 lira verilse ne olur verilmese ne olur. Cumhuriyet Halk Partisi sayesinde bize bin liralık ikramiye verildi. Bu ikramiyenin de en az enflasyon oranı kadar arttırılmasını istiyoruz” dedi.

Yetim maaşı alan Funda Araç ise; bin 500 lira maaş aldığını belirterek, ”Geçen ay 370 lira gelen Doğalgaz faturası bu ay 580 lira geldi. Bin 500 liranın içerisinde kira, elektrik, su hiçbir fatura yok. Bir üniversiteye giden, bir üniversiteye hazırlanan çocuklarım var. Bize zammı damla ile verdiler, kepçe ile alıyorlar. Nasıl geçineceğim bilmiyorum. 100 lira para verdiler yüzde 60 yüzde 70 faturalar arttı.” diye konuştu.

Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Hasan dedi ki:

  Veli bey sen açıkla sen korkma dokunulmazlığın var sen kim olduğunu çok iyi biliyosun.
  Kiler fotodan hediyeler aldı açikla

 2. Xasan dedi ki:

  Hdp madem terror uzantisi iktidar neden terror uzantisi bir partiyi kapatmiyor.teröre goz yumarak suç islemeye devam ediyor .lutfen cevap verin.

 3. DELULER dedi ki:

  Eyvallah akp ve mhp nin içinde fetöcü var diyorsunuz tamam peki siz chp olarak bizde yok diyorsunuz esas fetö sizsiniz en güncelini söyleyeyim chp diyorki libya da askerimizin ne işi var diye ret oyu verdik peki hakkaride ki askerlerimize kurşun sıkan teröristleri meclise taşıyan kim bunu açıkla iki fotoğraf göstermekle olmaz bu işler ama görünen köy kılavuz istemez.

  1. Vaizin Oğlu dedi ki:

   Ağzına yüreğine sağlık hemşehrim ama bunlara ne desen boş anlatmak mümkün değil? Atalarımız ne demiş? Suyu zokuya koy döv döv yine su yine su..! Yani ne yapsak nafile…

 4. Mehmet dedi ki:

  Fetö nün terör örgütü olduğu ortaya çıkaetılmadan önce fetöcü olmamış olabilirsin ancak unutma chp nerede bir terör örgütü varsa ona sahip çıkar.

 5. malatyalı dedi ki:

  ilk seçimde akp gidecek .yeni nesil seçmen kitlesi akp ye oy vermiyor.chp hdp ile olan beraberliğini akp nin dayatmalarına rağmen korursa , akp batıda oylarını hdp ye kaptırır.iyi parti ve yeni kurulan partilerde beraber hareket edecekler.mhp erimesine devam akp yeni oy devşirmeyi başaramaz.chp ilk seçimde iktidar.önüne geçilemez bir durum var.siyaset bu yolda ilerliyor.bugünün güç sahipleri bunun farkında ne yaparlarda bu bozulur, emin olun bu bozulamaz.bu saatten sonra ağzıyla kuş tutsalar olmaz.istanbul seçimleri buna en iyi örnek bir anda 800 bin oy değişti.siyasiler bunu en iyi görenlerdir.kısa süre zarfında seçim beklemiyorum .iktidar süreci uzatmak isteyecektir.ne kadar uzarsa fark o kadar açılır.net olan şu akp ve erdoğan ilk seçimde tarihteki yerlerini alacak.

  1. Cahit dedi ki:

   İnşallah bunlar ne güzel sözler bu ülke 50 yaş üstü kesimin benimsediği particilik lidercilik anlayışının kurban gidemez yazık olur yeni nesil şucu bucu anlayışı bırakacak senin vazifen nedir haddin nedir hakkın nedir hukukun nedir anlayışını muhakkak benimsemek zorunda bundan kaçış yok çünkü bu ülkenin parti ve lider taasubu ile uğraşacak zihniyete artık tahammülü kalmamıştır

 6. yavuz44 dedi ki:

  Adam haklı haklıda bu Mhp’nin Malatya milletvekili ne yapıyor seçildikten bu yana piyasada yok

 7. MEHMET dedi ki:

  Algı operasyonu yapmayın sayın vekil.Partinizden kaç milletvekili fetö ile partinizin işbirliği yaptığını açıkladı hepsini de tasviye ettiniz.Kaldı ki pkk’nın siyasi uzantısı hdp ile kol kola gezdiğiniz de cabası.Daha dün Urla Belediye başkanınız fetöden göz altına alındı.Şimdi çıkmış Malatyada fetö uzantılarını araştıralım diyorsunuz merak etmeyin sayın vekil yargımız onların üzerine balyoz gibi iniyor yeter ki siz fetö ile mücadelede samimi olun.

 8. Kadir dedi ki:

  Durun özetliyeyim. Malatya ve fetö alakası yok canım. Malatyada ne arar fetöcü. Hele Ak partide imkansız. Boş boş konuşuyorlar işte. Aslında hiçbir Ak partili siyasetçi fetöcü olamaz, niye mi? İmkansız kardeşim boş boş konuşmayın.

 9. Ahmet dedi ki:

  Feto nün terör örgütü olduğu ortaya çıktıktan sonra ,bunları savunan siyasiler sizsiniz.Yapilan darbeyi sulandırmak için herşeyi yaptınız.Tiyatro dediniz kontrollü darbe dediniz.Bunu yapmaktaki amacınız neydi.Neden bu ülkeyi bölme girişimini savundunuz.Ve hala ülkeyi bölmeye çalışanlarla iş tutuyorsunuz.

 10. Yusuf dedi ki:

  Sayın Veli Ağbaba fetö nun iş adamlarına destek için cezaevi önünde verdiğin demeçleri unutmadık.

 11. vural dedi ki:

  tebrikler ağbaba nerde o kendini savunanlar acaba

 12. Alper tunga dedi ki:

  Sen ve partin cezaevlerindeki PKK lıları ziyaret edin

 13. Kılıçarslan dedi ki:

  Korkmayın üstüne gidin açıklayın,arayın,bulun bu ucu açık sözleri bırakın,iyi kötü ortaya çıksın,YAPACAĞINIZ İŞTE SAMİMİ OLUN MALATYAYI İNANDIRIN lütfen…………………..

 14. Salih dedi ki:

  Fetö düne kadar referans kartı idi. Sayın Milletvekilinden samimi olarak şunu istiyorum. Malatya milletvekilleri, belediye başkanları ve il yöneticilerinden kaçının çocuğu onların lise ve üniversitelerinde okudu. Kimler bankalarında hesap açtı. Bunları öğrenip açıklasın. Sadece Akp değil tüm partilerin bilgilerini açıklasın.

 15. Ulubaba dedi ki:

  Ağbabadan yine reklam parası mı aldınız???

  1. malatyalı dedi ki:

   rahatsız mı oldun fetönün araştırılması talebinden

   1. Ulubaba dedi ki:

    Hani işine gelmeyene fetöcü deniyordu. AKP cadı avı yapıyotdu. Ayrıca basit bir cevap verilebilir. Ağbabadan beş kuruş almıyoruz der. Sen niye kızdın bu kadar.

 16. Hacıcavcav dedi ki:

  Helal sana

 17. HAS dedi ki:

  Feto Deniz Baykal’la kumpas kurarken kimin yerine geleceğin biliyorlardı o da kılıçdaroğludur fetonun siyasi ayağıdır Tabii ki Erdoğan’ın suçu var fark etiği anda mücadele etmeye başladı siz iseniz şuanda fetonu yandaşciliğini yapıyorsunuz Erdoğan olmasaydı 15 TEMMUZ DA TC olacaktı FC

  1. Hasan dedi ki:

   Bence ne istediniz de vermedik diyen fetö ile ilişkisi daha kuvvetlidir..

 18. Has Malatyalı dedi ki:

  Okumaktan korkmayın. Sayılar ve gerçekler konuşuluyor. CHP’li değilim ama fetöyle ilgili söylediklerini kim inkar edebilir? Akp’li fetöcü yok diyor cumhurbaşkanı, siz inanıyor musunuz, gercekten yok mu ey vatandaşlar?

  1. yavuz44 dedi ki:

   Olmaz olurmu Akp vekillerinin en az 100 tanesi Fetöcüdür

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."