Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Gezi Gençleri AKP’nin Eseri”

“Gezi Gençleri AKP’nin Eseri”
  • 27.12.2015

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) heyeti, Ticaret ve Sanayi Odası’nı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ve Malatya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Heyetin bir bölümü de ilçe ziyaretlerini sürdürdü.

MGC’DE..

“Milli Birlik ve Kardeşlik” programı kapsamında Malatya’ya gelen MHP heyeti, Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Malatya Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı Kemal Deniz, MHP heyetinin Malatya merkez ve ilçeleri ziyaret edip, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek, şehrin nabzını tuttuğunu söyledi.

Deniz, MHP heyetinin kendilerini ziyaretinden son derece memnun olduklarını ifade ederek, “Mutlaka olayları yerinde görüp, değerlendirmek, sorunları yerinde tespit etmek bir parti için en önemli çalışmalardan biridir. Yaklaşık 7 ay sonra gerçekleşecek olan yerel yönetimler seçimleri içinde bir ön hazırlık olduğunu sanıyorum” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan ise, MHP olarak Elazığ’da birlik mitingi yapacaklarını kaydederek, bu miting kapsamında bölgenin nabzını tuttuklarını ifade etti.

Ayhan, Gezi Parkı eylemlerinde MHP’nin ortaya koyduğu tavırla ilgili bir gazetecinin sorduğu soruya ise, “Şimdi oradaki genç arkadaşlar kendi protesto biçimlerini göstermişlerdir. Ortaya çıkmış ve bir şeyler söylemişlerdir. Tabi ki oradaki olaylardaki yer alan gençlerin önemli bir kısmını çok farklı insanlar olarak değerlendirmek mümkün. Eğer bu nesil, 15, 25, 30 yaşındaki nesil ise bu da AKP’nin eseridir. Çorbalarını dahi annelerinin odalarına getiren gençlerin çoğunlukta olduğu eylemde gençler dünyayı internetten gezen çocuklardır. AKP döneminde büyüyen gençlerin ortaya koyduğu bir davranış biçimidir. Gezi olaylarında MHP’yi sokakta görmeyeceksiniz dedik. Göremediniz zaten” cevabını verdi.

TSO’YU ZİYARET..

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, MHP İl Başkanı Arif Yıldız ile MHP’li yöneticiler toplu halde Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç’u ziyaret etti. 

Ziyarette konuşan TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, “Bir ilin yatırım alabilmesi için o ilde huzurun ve istikrarın olması lazım. Bu noktada ciddi gayretlerimiz oldu. Malatya halkı devletine bağlı, duyarlı. Hakikaten teröre fırsat vermeme noktasında çok fazlasıyla gayret içerisindedir. Bunu yakalayınca da son dönemde de ciddi yatırımlar almaya başladık. Şuanda Malatya’da 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgeleri’nin yanı sıra, Darende ilçemiz de ve Akçadağ ilçemizde Mermer İhtisas Organize Bölgesi ile 3. Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili ciddi çalışmalarımız devam ediyor. İlk etap da arsa dağıtımına başlamış olduk. Şuanda 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 300 fabrikamız faal durumda. Her iki Organize Sanayi Bölgesi’ndeki istihdam sayımız da yaklaşık 18 binlere ulaştı. 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin tamamen faaliyet geçmesi ile bu sayı 24 binlere çıkacak. 3. Organize Sanayi Bölgesi ile bu sayı 40 binleri bulacak. Malatya sanayi ile geç tanışmış olmasına rağmen son yıllarda alt yapının oluşturulması ile birlikte il dışından da yatırımcı almaya başladık” dedi.

Ayhan ise, “MHP’nin bugün Malatya’da temsil noktasında, vatandaşın tercihi noktasında bir alanın olduğunu düşünüyorum. Çünkü daha önce gerek yerel idarede ve gerekse de TBMM’de temsilde Malatyalı vatandaşlarımız bizi kendilerini temsil edilmesi noktasında yetkilendirdiler. Zaman zaman siyasette farklılıkların olduğunu ve farklı siyasi partilerin temsil yetkisi aldığını, bununda demokrasinin gereği olduğunu düşünmek lazım” ifadelerini kaydetti.

Erkoç, MHP heyetine kayısı hediye etti.

ESOB’DA..

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut, MHP İl Başkanı Arif Yıldız ile MHP’li yöneticiler toplu halde Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı şevket Keskin ile Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren’i ziyaret ettiler. 

ESKKK Başkanı Ali Evren, esnaf ve sanatkarların işyerini Besmele ile açıp, Besmele ile kapattığını söyleyerek, ülkede birilik ve beraberlik içinde istikrarın sürmesini istediklerini ifade etti. Evren, “Esnafımız kullandığı kredi oranları düşünce ödemeleri kolaylaştı. Bu yıl şuana a kadar 19 milyon TL tutarında kredi verdik ve takip oranımız yüzde 23 civarındadır” dedi.

Gezi Parkı olaylarına yönelik eleştiri yönelten Evren, “Oraya giden bazı parti yöneticileri, ‘Cumhuriyet gençliği’ ifadesini kullandı. Biz de Cumhuriyet çocuğuyuz. Ne yaptılar? 200 tane esnaf ve sanatkarımızın işyeri tahrip edildi, 60 otobüs ve 100’e yakın vatandaşın aracı tahrip edildi. Güzel ifadelerle insanlar sağduyuya çağrılmalı. Birlik ve beraberliğimiz ile istikrarımızı korumalıyız” şeklinde konuştu.

, “Muhalefetin önemi siyasette çok önemlidir. Muhalefet ciddi olup çalışırsa, hükümet daha iyi çalışır” diyen MESOB Başkanı Şevket Keskin, esnaf ve sanatkarın en büyük sorunlarından birisinin marketler olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Biz artık büyük marketlerden vazgeçtik. Büyük balık, küçük balığı yutar. Hep bu anlayış olmuştur. Ama büyük balık düşünmüyor, eğer küçük balık olmazsa acından öleceğini. Halende farkına varmadılar. İnşallah bundan sonra farkına varılar diye düşünüyoruz. Marketlerin mantar gibi şubeleri çıktı. Ne belediyeler dur diyor, ne de hükümet dur diyor, hiç kimse dur demiyor. Biz hükümetten ve muhalefetten ve siyasetçilerimizden esnaflar için de, marketler içinde bir planlama istedik. Her köşe başına 4 tane bakkalın olduğu yere bir tane market şube açmasın. Bir tane market açılırsa, yanına da belli bir yere şube açsın. Ama 30-40 yere şube açmasın. 4 tane bakkalın, 1 tane kasabın, 1 tane manavın olduğu yerde 4 duvarı yıkıp, taşıyıcı kolonları da yıktıkları var, girişi çıkışı olmayan yerlere marketlere müsaade ediliyor. Esnaf ve sanatkarı sıkıntıya bu durum soktu. İnşallah Malatya’da bir AVM daha açılır da, bir birleri ile rekabet ederler, çünkü sattıkları mal aynı. Çünkü sattıkları ürün aynı. Bugün AVM’ler, bir Akpınar’ın bir Bakırcı Pazarı’nın yerini alamaz, çarşı ve cadde esnafının yerini alamaz.”

Esnaf ve sanatkarın da teşviklerden yararlanması gerektiğini söyleyen Keskin, “Organize Sanayi Bölgelerine verilen destekleri esnaf ve sanatkara da verin. Bir işçi çalıştırana da destek verin, haksız rekabeti önleyin. Başka bir şey istemiyoruz. Organize Sanayi Bölgesi’nde bedava yer vereceksin, elektriği yüzde 50 indirimli vereceksin, sigorta primlerini yüzde 50 indirimli vereceksin, asgari ücretin altında da çalıştırdıklarına maaş verecekler, esnafa da diyeceksin ki, ‘birleş, bütünleş, rekabet et’ Ya Allah aşkına esnafın bütün sermayesi 30-40 bin TL nasıl birleşsin, nasıl rekabet etsin?” dedi.

MESOB Başkanı Keskin de, “Hükümetten ve muhalefet partilerden beklediğimiz, bir kereye mahsus olmak üzere KDV ve ÖTV’siz birer ticari araç verilmesini istiyoruz. Bu bizim doğal hakkımız. Ana sütümüz gibi bizim hakkımız. Bağ-kurlu çalışıp 90 bin TL’ye yakın prim yatıracak, emekli olduğu zaman 600-700 TL maaş vereceksin. Ama diğer taraftan soysal devletin anlayışı olarak çalışmayan, hiçbir şey yapmayana 700-800 TL maaş vereceksin. Bunlara verin, biz karşı değiliz. Sosyal devletin bir gereğidir. Ancak bizimde hakkımızı verin. Sonra geri dönüp, yüzde 15 sosyal destek primi kesintisi yapacaksın. Niye? ‘Sen çalışıyorsun. Avrupa’da böyle bir şey yok’ diyorlar. Tamam, doğru, biz de biliyoruz. Avrupa’da 2 bin Euro maaş veriyorlar. Bin Euro sizin olsun, bin Euro’yu bize verin çalışmayalım” diye konuştu.

Trafik sigortası poliçesi konusunda haksızlık yapıldığını ve özel sigorta şirketlerinin kestiği poliçe için devletin polisinin gelip araçları durdurup kontrol ettiğini söyleyen Keskin, şöyle devam etti:

“Adam 250 bin Euro vermiş bir araba almış, adamın zorunlu trafik sigortasına baktığın zaman 160 TL, 6 bin-7 bin TL’lik ticari arabanın, sosyal devletin yapmadığını yapan, kendi sigorta parasını cebinden veren insandan ‘Sen TL, 900 TL,’ ver. Minibüslerde bin 800 TL. Niye? ‘Kardeşim sen çocuğunun nafakasını kazanıyorsun ya, sen bizden bir şey istemiyorsun ya.’ Bu anlayış, ne adalete sığar, ne Allah’ın kitabına sığar, ne de kulun kitabına sığar.”

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan ise, MHP’nin esnafla ilgilenmediği yönündeki ifade üzerine; ”Esnafın sorunlarını dile getiriyoruz. Sesimizi duyuramadığımızı, basın üzerinde bir ambargo olduğunu anlayabiliyoruz. Siz haklısınız. Bizim bağırdığımızı duymayınca, bizim söylediğimizi duymayınca nereden bileceksiniz. Olan biten bir şey var. Türkiye AKP döneminde aldığı ile sattığı arasındaki fark 600 milyar dolar. 600 milyar dolar demek, Türkiye’nin aşağı yukarı bir senede yarattığı katma değer. Türkiye’nin borcu 220 milyar dolardan 526 milyar dolara çıktı. Hükümet ‘IMF’ye 28 milyar doları ödedik’ diyor. Ödediler. 10 milyar doları, 8 milyar doları kendileri aldılar, kendileri kullandılar. 3 senede o IMF programını uyguladılar, gıt demeden. Peki sen orada 8 milyar doları kullanıp, 28 milyar ödediğini söylüyorsun da, Türkiye’nin borcunun 300 milyar dolar arttığını söylemiyorsun. 160, 250 maddelik kanunlar geliyor TBMM’ye. Ben 30 senedir Devlet Planlama’da çalışıyorum. 30 senedir Plan Bütçe Komisyonuna gider gelirim, ben 250 maddelik kanun tasarısı görmüyorum. 50’kere İhale Kanunu değişir mi? ” dedi.

Ziyaretin ardından MHP Heyetine kayısı hediye edilirken, MESOB Başkanı Şevket Keskin, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan’a esnaf dosyası sundu.

DOĞANŞEHİR’DE..

MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut ve il yöneticilerinden oluşan MHP Heyeti de, ilçedeki resmi kurum ve sivil kuruluşları ile esnaflara ziyarette bulundular.

Doğanşehir’i ziyaret eden MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut, Malatya il yönetimi ve Doğanşehir ilçe yönetimi, ilk olarak Kaymakam Mehmet Soğukpınar’ı ziyaret ederek, bir süre görüştüler. MHP heyeti Doğanşehir Emniyet Amirliği’ni de ziyaret etti. Heyet daha sonra, Doğanşehir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmet Bayram ile Doğanşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rıfat Topal’ı da ziyaret ederek görüştü. Ahmet Duran Bulut, şunları söyledi.

“Hükümet Malatya’da Kürecik’te yaptığı radarı niye yaptı biliyor musunuz? Amerika İran’ı vuracak ve İran’da ilk hedef olarak Malatya’yı vuracak Malatya’da yaşayan insanlar kendi geleceğini ve geçmişinin korumak zorundadır. Ancak bu konuda Malatya’nın gıkı çıkmıyor. Dünyanın herhangi bir ülkesinde böyle bir şey olsa ayağa kalkar madem kuracaksınız kurun Diyarbakır’a, maçanız yemez değil m? Çünkü müttefikiniz PKK izin vermez. 11 sene önce sıfır terörle iktidara geldi. Şimdi neredeyiz” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."