Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

İlahiyat’ta ‘Geçtiniz’den Sonra ‘Kaldınız’ Kaosu!..

İlahiyat’ta ‘Geçtiniz’den Sonra ‘Kaldınız’ Kaosu!..
 • 30.07.2020

İNÖNÜ İLAHİYAT’LI BİR GRUP ÖĞRENCİ TEPKİLİ.. Geçtiğimiz Ocak ayındaki final sınavları sırasında ders notu ve sınıf geçme sistemini değiştiren, aynı tarihlerde Uzaktan Eğitim Merkezi’nin ortak zorunlu derslerinin final sınavlarına ait sorularının çalınmasından dolayı bu kategorideki final ve bütünleme sınavlarını iptal etmek zorunda kalan, 24 Ocak’ta meydana gelen Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremde Malatya’nın büyük ölçüde etkilenmiş olmasına karşın, depremin ertesi günündeki bütünleme sınavlarına girişi zorunlu kılan, tüm bu yaklaşımları ile öğrenci odaklı yönetim yerine keyfi tutum sergileyen İnönü Üniversitesi bu defa da İlahiyat Fakültesi’ndeki tek ders sınavı sonuçlarının değiştirilmesi ile gündemde.

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi bir grup, 16 Temmuz 2020 tarihinde yapılan İslam Hukuku -2 Tek Ders Sınavı sonuçlarının açıklandığında, sistemde, sınıfı geçtiklerini gösteren rakam ve harf notlarının yayınlandığını, ancak, iki gün sonra bu notların derste kalındığını gösteren rakam ve harf notları ile değiştirildiğini iddia ederek, İlahiyat Fakültesi yönetiminden, ‘yönetmeliğe aykırı’ olduğunu vurguladıkları bu tutumun bir an önce düzeltilmesini istedi.

Sistem, önce “Sorumlu geçtiniz”, sonra “derste kaldınız” dedi

Malatyahaber.com’a yazan bir grup İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi – İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) öğrencisi, 16 Temmuz 2020 tarihinde İslam Hukuk – 2 dersi için tek ders sınavına girdiklerini, sınav sonuçlarının açıklandığında bazı öğrencilerin 50 – D1, bazılarının ise 45 – D1 alarak dersi ‘şartlı başarılı’ olarak geçtiğinin ilan edildiğini, ancak 2 gün sonra bu sonuçların herhangi bir açıklama yapılmadan, 50 – F1 ve 45 F1 ‘Başarısız’ şeklinde değiştirildiğini ileri sürerek İnönü Üniversitesi Yönetimi’ni, haklarını iade etmesi için göreve davet etti.

Öğrenci Bilgi Sistemi’nde açıklanan ilk notlarla dersi geçtiklerinin açıklandığını vurgulayan İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, sistemde açıklanan notlar üzerinde oynama yapılmasının ve haksız biçimde değiştirilmesinin kabul edilemez olduğuna dikkat çekerek, “Konuyla ilgili olarak İlahiyat Fakültesi Öğrenci İşleri yetkilileri ile görüştük. Değişikliğin dersin hocası Prof. Dr. Mehmet Birsin’in müdahalesi ile yapıldığını söylediler. İtirazımızı bildirdik, haklı olduğumuzu da ifade ettiler, ancak dersin hocasının aynı zamanda İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı olması nedeniyle yapabilecekleri bir şey olmadığını belirttiler” dedi.

“Yapılan değişiklik yönetmeliğe açıkça aykırılık içeriyor, Sayın Rektörümüzden haksızlığın giderilmesini bekliyoruz”

“Keyfi not değişikliği” nedeniyle, 20 civarındaki İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi – İLİTAM öğrencisinin büyük mağduriyet yaşadığını kaydeden İlahiyat Öğrencileri, “Keyfi tutum neticesi mezun olamayıp dönem uzatma meşakkati ve mağduriyeti yaşama durumuyla yüz yüze bulunmaktayız” ifadelerini kullanarak, İnönü Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans eğitim Öğretim Yönetmeliği’ne aykırı olan bu durumun, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’da n haksızlığın giderilmesi için İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’na gerekli talimatları vermesini beklediklerini söylediler.

“Öğrenci İşleri Hukuk Birimi yanlışlığın düzeltilmesini istedi ama…”

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi – İLİTAM öğrencileri, İnönü Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans eğitim Öğretim Yönetmeliği’ne aykırı olduğunu vurguladıkları not değişikliğinin, haksızlık ve yanlış içerdiğinin Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Hukuk Birimi tarafından da kabul edildiğini ileri sürdü. İLİTAM Öğrencileri, “Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Hukuk Bürosunun yönetmeliğe uyulması ve bizlerin notlarının düzeltilmesi için yazdığı yazıyı fakülteye göndermelerine rağmen notumuz düzeltilmedi. Dersin hocasının hiç bir hukuki dayanağı olmamasına rağmen bu keyfi uygulamasına okulda ulaştığımız hiç bir birim dur diyemedi” ifadelerini kullandılar.

malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Rüveydanur dedi ki:

  Öğrenci:Hocam 17.03.2019 tarihli yönetmelik ilgili maddelerine göre geçmiş olamamız lazım.Hangi yönetmelik hangi maddeye göre bırakılıyoruz?
  Hoca1-Bu güne kadar 45 ile geçtin mi?
  Hoca2-Bir açık buldunuz faydalanmaya çalışıyorsunuz.
  Hoca3-Yönetmelikte yazmıyor ama bu güne kadar 55 uygaladık.
  Fakülte memuru-Biz aynı anda bir sürü yönetmelik uyguluyoruz.Resmi olarak yayınlamadık ama aramızda böyle karar aldık.İmkansız notunuzu değiştirmeyecekler.Gidin dava açın zaten en az 2 yıl sürecek.
  20 temmuzdan beri fakülteyle iletişime geçtiğimizde aldığımız cevaplardan birkaçı bunlar.
  Ne kadar zor bir yanlışlık olduysa bunu düzeltmek.Biz öğrenci olarak madde madde konuşuyoruz aldığımız cevapların hukuki niteliği ortada.Nasıl oluyor bu kadar öğrenciye uygulanan mevzuattan bihaber olunuyor?Bir köklü üniversitenin bu kadar mı haktan hukuktan haberi yo?.İdari bir işlem nasıl bir metotla uygulanır bu kadar mı bilinmiyor?Hak yemek bu kadar mı kolay? İnşallah sesimizi duyar ve bir çözüm bulurlar.

 2. Turkiyeli dedi ki:

  İnönü üniversitesi İlahiyat bölümü D1,D2,D3 harf notunu kaldirdida haberimiz mi olmadı.A,B,C den sonra neden direk F geliyor anlamadım.yikda kurul kararıyla alfabeden D’ yi çıkartmışlar.haberimiz mı yok.bari böyle birşey yapmişsalarda insan bir bunu yayınlar öğrencilerde ona göre hareket eder.

  1. Yasin dedi ki:

   Kurul kararı mı? Birsin kararı mı? Ne hocamız varmış ama ?! Koca bir kurul gücünde ….

 3. Merve dedi ki:

  Yakınım ve tanıdıklarım bu olayın mağduru. Ücreti mukabilinde sunulan bu eğitim öğretim hizmetinin lütfedilmiş gibi servis edilmesi, böylesine çok hata içermesi ve ne yazık ki sorumlulukların dahi üstlenilememesi utanç verici. Umarım en kısa zamanda bu hatadan dönülür.

 4. Duygu dedi ki:

  En kısa zamanda adaletin yerini bulmasını umuyoruz

 5. Ayse dedi ki:

  Aynı üniversitede ve bölümde öğrenciyim bilakis sistem gayet iyiydi sistemsel sorunlarda teknik destek anında sağlandı o bir grup şahsen bu bölümün bütün grupları da kayıtliyim hiç böyle bir şey konuşulmadı. İnternet üzerinden yapılan bir eğitimin bu kadar riskleri olur diye düşünüyorum.

  1. zeynep dedi ki:

   Bu mesajla ben ve benimle beraber 20 küsür kişiyi yalan söylemekle itham ettiğinin farkında mısın
   Sen duymadın diye bu yaşanmamış mı oluyor ben sınav dan süre dolmadan sistem tarafından atıldım ben bunu ispatlayabilirim gerekirse sen de hayır öyle bişey olmadı ben duymadım mı olsa duyardımmı diyeceksin ayıp ayıp

  2. zeynep dedi ki:

   Kaldıki biz sistem sıkıntısından dolayı değil yönetmeliğe göre geçer not aldığımız halde keyfi bir şekilde bırakıldıgımız için tepkiliyiz anlaşılan daha haberin içeriğine bile vakıf olamadan sırf yorum yapmış olmak için yazmışsın

  3. Mustafa dedi ki:

   Teknik bir sorundan bahsetmiyoruz,gruplarda olanlar konuyu biliyorlar,demekki öğrenci degilsiniz

  4. Mustafa dedi ki:

   Aleni Bir şekilde geçer notumuz kaldı şekline dönüştü, gruplarda bizim sorunumuzun gündeme gelmediğinden dem vurup bu haberden haberdar olmak ta ayrıca soru işareti

  5. Kutsal dedi ki:

   Eğer sistem tarafından yönetmelik gereği geçtiğiniz dersten dersin hocası tarafından haksız yere bırakılsaydınız pek ala duyardınız.Bu bir eğitim riski yada sistemsel bir sıkıntı değil. Konuyu anlamadan yorum yapma zahmetine girmişsiniz….

  6. zeynep dedi ki:

   Bu konu mahkemeye gitme yolunda ilerliyor eger o aşamaya gelmek zorunda kalırsak size sözüm olsun Ayşe adlı kullanıcının kim olduğunun bizi neye dayanarak yalancılıkla itham ettiğinin araştırılmasını talep edeceğim

   1. Rıdvan dedi ki:

    Bizler başka mağdur öğrenci kardeşimiz vardır birlikte hakkımızı arayalım diye mevcut bir çok gruba durumu yazmıştık zaten.Ayşe kardeşimiz hangi gruptaysa artık notlar kaldıya çevrildiği zaman yazılan yüzlerce mesaj gözünden kaçmış heralde.Geçtiğini sanan arkadaşlarımızdan yaz okulundaki kaydını sildiren bir çok kişi bu meseleyi uzuuuun uzuuuun konuşulmustu.

  7. Elif dedi ki:

   Sistemde hiç bir sorun yoktu zaten , haberi biraz daha dikkatli okursanız sistemsel bir şeyden değil keyfi bir tutumdan ihlal edilen hakkımızı almak için çabalıyoruz. Sistem yazılımı zaten yönetmeliğe göre programlı olduğu için biz başta geçtik.Sonra neye dayandığı belli olmayan bir kararla müdahale edilerek bırakıldık.

  8. Faik dedi ki:

   Ayse Hanım öğrenci grubunda değil de başta keyfi uygulamayı yapmayıp sorumlular tarafından laf işiten öğrenci işleri grubundan gibisiniz 😀

  9. Jale dedi ki:

   Gizem dolu Ayşe hanım hem bizim okulda ögrencisinz hem bütün gruplarda varsınız hem bu yaşanan durumdan habersizsiniz ama burda gelip yorum yazacak kadar takiptesiniz böyle takip gücü yüksek biri nasıl gruplardaki onca mesajı takip edemedi

  10. Turkiyeli dedi ki:

   İnönü üniversitesi İlahiyat bölümü D1,D2,D3 harf notunu kaldirdida haberimiz mi olmadı.A,B,C den sonra neden direk F geliyor anlamadım.yoksaa kurul kararıyla alfabeden D’ yi çıkartmışlar.haberimiz mı yok? bari böyle birşey yapmişsalarda insan bir bunu yayınlar öğrencilerde ona göre hareket eder.ayşe diye adlı şahıs bence sen öğrenci değilsin.çunku mağdur olan öğrencilere destek olacağına hukuksuzluğa taraf oluyorsun.yonetimin hukuksuzluklarini dayanak göstermedikleri gibi sizin çabalarınız da boşuna er ya da geç Adalet yerini bulacaktır.

 6. Hacı memet dedi ki:

  Nasılmış arkadaşlar, bir hakkın yok sayılması, adaletin yerini bulmaması nasıl can acıtıcı degilmi?

 7. Adalet İstiyoruz dedi ki:

  Adalet yerini bulacaktır…

 8. Saadet dedi ki:

  Kökleşmiş üniversitelerin adlarına yakışmayacak bu gibi habere çok üzülüyorum. İnşallah en kısa zamanda adaletin yerini bulunduğu haberlerinide bekliyoruz.

 9. Adalet dedi ki:

  Hukuk dersinde hukuksuzluk ilginç bir durum 🙁

  1. Kübra dedi ki:

   Yakınımın başına geldi bu olay hepımız şaşkınız.Bu olayın biran önce telafi edilmesini bu Pandemi surecınde evinden çıkmayıp saatlerce ders çalışan ogrencılerın hakkının gerı verılmesını ıstıyoruz.Bı insanın hakkıyla bu kadar kolay oynanmamalı.Hakkımızı alana kadar durmıcaz.Umarım bıraz insafa gelirde hak yemeyı bırakırsınız

 10. Şuayb dedi ki:

  Haber doğru 2 gün geçti diye sevindik daha sonra kaldık.!! Yonetime neden kaldığımızı sorduğumuzda bize cevap verebilecek neden bulamadılar. Yonetim kuruldu hukukçular haklı olduğumuzu bildirdiler.Ama sonuç yine KALDI! !!!!!!!!

 11. Hukuk dedi ki:

  Adı islam hukuku olan bir derste öğrencilere karşı böyle hukuksuzluk yapılması çok acı bir durum.. temennimiz biran önce bu keyfi muameleden vazgeçilmesi ve öğrencilerin daha fazla madur edilmemesi.

 12. Abdullah dedi ki:

  Kast ve art niyet olmadan hata ve yanlışlklar yapılabilir. Fakat hatadan daha vahim olan şey, hata işleyenlerin kendilerine ihtarda bulunulduktan sonra, katı egoizm ve yüksek gurur perdesinin arkasında mahsur kalarak, inat atından inmeyip hatalarında ısrar etmeleridir.

 13. Hanifi dedi ki:

  Haber doğru ilk iki gün geçti yazıyordu sonra nolduysa birden kaldı ya dönüşte tam bir kaos şaşkın şaşkın bekliyoruz

 14. Hüsnü dedi ki:

  Gerçekten çok yazık diğer üniversiteler zaten tek derse kalanları geçiriyorlar bizim hukuk hocamız maleselef bu insiyatifini kullanmıyor birde açıkça kanunda olan bir şeyi keyfi olarak uygulamıyor inşaallah hocamız bu inattan vazgeçer bu bayramda bizi sevindirir

 15. Hanifi dedi ki:

  Doğru iki gün geçti yazıyordu sonra nolduysa birden kaldı ya dönüşte tam bir kaos

 16. Senay dedi ki:

  Her ne kadar susturulmaya ve bastırılmaya çalışılsak da mağduriyetimizin yayın kuruluşlarınca da dile getirilmesine aracı olduğunuz için teşekkürler.

  Böylesine köklü bir üniversitenin belli kişilerin arzuları doğrultusunda karar alması ve sayın rektörün bunca zaman geçmesine rağmen ilgili öğretim üyesini sessiz kalarak desteklemesi son derece üzücü. Umuyorum ki hakkımız göz göre göre çiğnenmez.

 17. Aslan dedi ki:

  İnsan haklarinin değerlerle iliskisi ve İslam hukuku metodolojisine uygulanması hakkında bir sempozyumoda konuşmacılik yapmış kıymetli Hocamız. ..Bu yaptığı ne insan hakkına ne islam hukukuna sığmıyor. Allah ilimle amel nasip etsin. Ne diyelim.

 18. Mustafa dedi ki:

  Tamamen keyfiyyet, unutulması Adalet bir gün herkese lazım olur..

 19. MEHMET NESİN 1sin dedi ki:

  Üniversitemi yoksa krallık mı
  Ögrencimi yoksa köle mi
  Kanun mu yoksa keyfilikmi

 20. jale dedi ki:

  Sırf ögrenciler kalsın diye toplantı yapılıp karar çıkarılırmı????
  Hayatta herşey olabilirmiş:))))))

 21. Türkiyeli dedi ki:

  Dini bir kurum olan ilahiyetin.ogrencilerin hukukuna girmesin.bu İslam hukuku dersinde kul hakkından bahsetmiyor mu? Bir hukuk hocası nasıl bu mübarek günlerde kul hakkına girer.şaşarım

 22. İbrahim dedi ki:

  Durum içler acısı bu duruma hemen acil çözüm bulunması lazım inşaallah kısa zamanda bu yanlış düzeltilir

 23. Rukiye dedi ki:

  Kendi hukuk birimi bile haksızlığın farkında olmasına rağmen hiçbir şey değişmiyor . Hangi yönetmeliğe göre kaldık diyen ögrenciye cevap vermeyen hoca öğrencisini engelliyor. İnşallah bu haksızlığa birisi dur der…..

 24. Rukiye dedi ki:

  Kendi hukuk birimi bile haksızlığın farkında olmasına rağmen hiçbir şey değmiyor. Hangi yönetmeliğe göre kaldık diyen ögrenciye cevap vermeyen hoca öğrencisini engelliyor. İnşallah bu haksızlığa birisi dur der…..

 25. zeynep dedi ki:

  Hukuk dersi aldıgımız hocamızın keyfi hukuksuz muamalesi !!!!!

 26. Rümeysa dedi ki:

  Hukukçu kimliğiyle yaptığı iş arasındaki abeslik… insan hayret ve dehşetle egonun bir insanı düşürdüğü durumu tefekkür ediyoruz. İnşallah birileri buna bir dur der.

 27. Cumali Gürbüz dedi ki:

  Nedense bu keyfi davranışları çoğu zaman ilahiyat hocalari ve yönetimi yapıyor Turkiyenin bir çok ilahiyat fakültelerinde yönetim ve hocalar kendi kafasına göre kural koyup öğrencileri bu fakültelerde okuduklarına pişman hale getiriyorlar

 28. Cafer dedi ki:

  İmam Hatiplerin ve İlahiyat Fakültelerinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı dönemde bu hukuksuzluk çok vahim İnşallah adaletsizlik giderilir

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."