Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

İmzayı Attı, Sonra ‘Formalite’ Deyip Vazgeçti!

İmzayı Attı, Sonra ‘Formalite’ Deyip Vazgeçti!
 • 08.08.2019

BATTALGAZİ BELEDİYESİ’NDEN MTÜ’YE BİNA ÇALIMI!.. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel ilgisi ve talimatı ile geçtiğimiz yıl kurulan ve Malatya’nın yetiştirmekle gurur duyduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı, hemşehrimiz merhum Turgut Özal’ın adını taşıyan Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ), kuruluş sürecindeki sıkıntıları aşması için bir çok kamu kurumundan  destek görürken, Battalgazi Belediyesi’nin son meclis toplantısında aldığı karar, üniversitenin gelişmesini engellemeye yönelik ‘özel bir çaba’ olduğu iddialarına yolaçtı.

Battalgazi Belediyesi’nin Ağustos ayı Belediye Meclisi toplantısında, Hanımınçiftliği’ndeki eski belediye binasının üniversiteye devrinden vazgeçilmesi yönünde alınan meclis kararı, bu iddiaların somut göstergesi oldu.

Battalgazi Belediye Meclisi, Çarşamba günü (dün) yapılan Ağustos ayı toplantısında, Selahattin Gürkan’ın başkanlığı döneminde Belediye Meclisi kararıyla Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne tahsis edilen kapatılan Hanımınçiftliği Belediyesi’nin hizmet binasını, üniversiteden alarak Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne tahsis etti. Karar, oy çokluğu ile kabul edildi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in yönlendirmesiyle alındığı ileri sürülen söz konusu belediye meclis kararına ilişkin süreçteki asıl garipliği ise, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ile Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder arasında, geçtiğimiz Temmuz ayında bir protokol imzalanması ve bu protokolle, Selahattin Gürkan döneminde alınan tahsisi kararının bu defa iki devlet kurumu arasında hukuki sözleşmeye dayandırılmış olması oluşturuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Malatya heyetlerini Ankara Beştepe’deki kabullerinde “Merhum Özal adını taşıyan 2. Devlet üniversitemizi Malatya’da kurduk. Bundan sonra hem biz destek olacağız,  hem de Malatya halkı ve kurumları bu üniversitemizin gelişmesi ve büyümesi için katkı sunmalıdır” şeklindeki sözleri ile Malatya’daki devlet kurumlarına destek talimatı verdiği biliniyor olmasına karşın, Battalgazi Belediye Meclisi’nin aldığı bu karar ve Başkan Güder’in tavrı, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne “çelme takmak”, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Turgut Özal Üniversitesi üzerindeki hassasiyetine “muhalefet yapmak” olarak yorumlanıyor.

Meclis kararına ve kendi imzaladığı protokole ‘formalite’ dedi

Selahattin Gürkan dönemi belediye meclisinin Malatya Turgut Özal Üniversitesi için yasal zeminde aldığı bina tahsis kararını yok sayan belediye meclis toplantısına başkanlık yapan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in toplantıdaki tavrı ve binanın devrine neden olan Meclis kararı ve protokola ‘formalite’ demesi ise şaşkınlığa neden oldu. Vatandaşın oyu ile seçilen üyelerden oluşan Belediye Meclis üyelerinin kararına ve Turgut Özal Üniversitesi ile kendi imzaladığı protokola ‘Formalite’ demesi, ciddiyetsizlik olarak nitelendirildi.

Hanımınçiftliği Belediyesi binasının, Şubat ayında alınan meclis kararına dayanılarak, bir ay önce Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un imza koyduğu protokolle süreli olarak üniversiteye devredilmesine karşın, söz konusu binanın bir ay sonra hukuka ve usule aykırı biçimde üniversitenin elinden alınarak Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne verilmesi Battalgazi Belediye Meclisi’nde tartışmalara yol açtı.

Söz konusu gündem maddesinin görüşülmesi sırasında, İyi Partili Meclis Üyesi Mehmet Ali Görgeç, söz alarak toplantıyı yöneten Başkan Osman Güder’e “Daha önce bu bina Turgut Özal Üniversitesi’ne devredilmişti. Siz de bununla ilgili protokol yaptığınızı açıklamıştınız. Ne oldu da karar değiştirdiniz?” şeklinde bir soru yöneltti.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Meclis Üyesi Mehmet Ali Görgeç’in bu sorusuna, bir ay önce Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ile birlikte imza koyduğu resmi protokola attığı imzayı inkar edercesine “Zaten orada kâğıt üzerinde formalite bir tahsis vardı” dedi. Güder, söz konusu binanın Selahattin Gürkan’ın Battalgazi Belediye Başkanlığı döneminde aldığı meclis kararını da unuttu.

Tahsis kararı için “Bu fikirden vazgeçtik ve tahsisi iptal ettik” diyen Güder, vazgeçme gerekçesini “Tabi biz onlarla konuştuk, 1.5 milyonluk bütçe gitmesi hasebiyle kaynak bulmaları para bulmaları belki 1 yılı aşacak veya 2 yıla yaklaşacak.  Ve ondan sonra kaynak bulacaklar, bu kez fakülte açmaları için hoca bulmaları gerekecek ve bu sürecin çok uzayacağını düşünerekten bu fikirden vazgeçtik ve tahsisi iptal ettik. Zaten orada kâğıt üzerinde formalite bir tahsis vardı” şeklindeki sözlerle izah etmeye çalıştı.

 6 Şubat 2019 tarihli meclis toplantısında Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne tahsis edilmişti

Malatya’nın Büyükşehir statüsüne kavuşmasını sağlayan 6360 Sayı ve 2012 tarihli kanunun öngördüğü şekilde, 2014 yılında yapılan yerel seçimlerle fiilen kapatılan belde belediyelerinden biri olan Hanımınçiftliği Belediyesi’ne ait hizmet binası, sınırları içinde kaldığı Battalgazi Belediyesi’ne devredilmişti.

Söz konusu bina, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin kurulmasından sonra, üniversite yönetimi dönemin Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile görüşerek, üniversiteye bağlı meslek yüksek okullarından birinin bu binada eğitime devam etmesi için, binanın üniversiteye tahsis edilmesi için talepte bulunmuştu.

Selahattin Gürkan bu talebi yerinde bularak, talebi Şubat 2019 Belediye Meclisi gündemine aldı ve Belediye Meclisi’nin 6 Şubat 2019 tarihli oturumunda yapılan müzakerelerin ardından söz konusu gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi ve Hanımınçiftliği Belediyesi’nin atıl haldeki binası, eğitim mekanlarına ihtiyaç duyan Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne tahsis edildi.

Güder daha Temmuz ayında, binanın üniversiteye tahsisini öngören protokole (sözleşme) imza koymuştu

Osman Güder’in 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Battalgazi Belediye Başkanlığı’na seçilmesinden sonra, 3 Temmuz 2019 tarihinde Osman Güder Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Bu ziyarette, kuruluş aşamasındaki Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne destek vereceklerini, üniversitenin Battalgazi ilçe sınırları içinde olmasının sorumluluklarını ayrıca arttırdığını söyleyen Osman Güder, Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ile birlikte, Şubat ayında alınan meclis kararına dayanılarak hazırlanan Hanımınçiftliği Belediyesi’nin süreli olarak üniversiteye tahsisini öngören protokole imza koymuştu.

Güder, bu sırada yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“Bizim için sevindirici olan başka bir yönü ise ikinci üniversitemizin de Battalgazi Bölgemizde olması. Battalgazi Bölgemizin arzulanan yaşanabilir bir ilçe haline getirme adına elimizden gelen çabayı gayreti sarf ediyoruz.  Rektör Hocamız, burada iki tane fakültenin olduğunu ifade ettiler. Biz şöyle temenni ediyoruz; inşallah başka fakülteler de Battalgazi Bölgemizde kurulur, burada eğitim görürler.  Şehri yönetirken şehrin değerleri ile beraber şehri yönetmek gerekiyor. Takdir edersiniz ki üniversiteler en önemli ana etmenlerden bir tanesidir. Battalgazi’mizi güzelleştireceksek üniversitemiz ile beraber çalışarak hem belediye olarak hem üniversite olarak işbirliği içerisinde çalışmalarımız bugüne kadar devam etti,  inşallah bundan sonra da aynı şekilde devam edecek. Rektör Hocamızın da söylediği gibi Hanımınçiftliği bölgemizde bulunan daha önce Hanımınçiftliği Belediye binası olarak kullanmış olduğu bir yer var, hocam bu bölgede yeni bir fakülte kurma adına buranın kendileri için gerekli olduğunu burada öğrencilerimize yeni bir fakülte açarak o binayı kullanmak istediğini ifade ettiler. Biz de Gençlik Spor İl Müdürümüz ile bu bölgedeki fakülteyi açma adına bugün buradayız. Rektör Hocamın buraya atanmasından dolayı emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum.  Hakikaten Rektör hocamız gerek İnönü üniversitesindeyken yapmış olduğu çalışmalar daha sonra Ankara’daki üniversitede yapmış olduğu çalışmalarla özellikle alternatif tıp alanında yapmış olduğu çalışmalarla özelde Malatya’mıza ve Türkiye’mize çok büyük destekler hizmetler oldu. İkinci kurulan üniversiteyi Malatya’da oturtma anlamın da gerekli girişimlerde bulundu. Bu çabalarında dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.  Yapacağımız bu protokolünde özelde Battalgazi’miz, Malatya’mız, Memleketimiz için hayırlı olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum”.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

ARŞİV FOTO: Binanın MTÜ’ye tahsisiyle ilgili 3 Temmuz’da yapılan protokolun imza töreni..

3 Temmuz’da binanın MTÜ’ye verilmesi ile ilgili Osman Güder’in sosyal medya paylaşımı

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Ismarlama Rektör dedi ki:

  Ismarlama rektöre güzel bir çalım olmuş. Osman başkanı tebrik ederim, böyle devam artık kaynaklar, musluklar kapatılmalı! Bu arada Selahaddin başkanı da sonuna kadar destekliyor ve yapmış olduğu israfı önleme, rantı kısma çalışmalarını da alkışlıyoruz!!!

 2. Ouz dedi ki:

  Formalite başkan(!)

 3. mlx dedi ki:

  Formalite osman….

 4. M. K dedi ki:

  Yapılan bütün işler formalite iki sosyal tesis de fotoğraf çektirmekle belediye başkanı olunmuyor ki.

 5. murat dedi ki:

  Değerli hemserilerim neden şaşırıyorsunuz? Ülkemizde yonetici profili ışte bu..Bekleyelim bakalim yurdum yöneticileri daha hangi skandallara imza atacaklar ancak bunu takip edebilmek için balık gibi degil fil gibi bir hafızaya ihtiyaç var da o da yurdum insaninda kalmadı..

 6. Hamit dedi ki:

  Şelalecileri sevindiren bir karar. Hiç bir şeyin gizli kalmayacağını Osman beyde tecrübe edinerek öğrenecek.
  Orduzu ve Hanımınçiftliği bölgesi bazı zihniyetlerin üst kurma, arka bahçe oluşturmak için çaba gösterdiği bir bölge.
  Şelaleciler milletten topladığı paralarla Hanımınçiftliği kasabasında kurduğu binayı satmıştı.
  Hanımınçiftliğindeki bina şelalecilerin ve benzeri grupların kullanımı için kullanılacak.
  O işe dahli olan birilerinin yürürken arkasında bıraktığı izleri takip edin yolun nereye çıktığını görürsünüz.
  Malatya’da ne kadar devletin boş binası varya ya derneklerin emrinde yada vakıfların.

 7. Serkan YILMAZER dedi ki:

  Acaba formaliteden imzalanmış daha başka neleri var milletin aklıyla dalga geçtikleri.

 8. İbrahim 44 dedi ki:

  Kayyum atayın

 9. M. K dedi ki:

  Valla herşey formalite belediye ye gitde her iş formalite

 10. Kılıçarslan dedi ki:

  MALATYA YA YAZIK,BATTAL GAZİYE YAZIK,MALATYALIYA YAZIK ,SEÇİLENLERE BAK NELER OLUYOR………………

 11. Emin dedi ki:

  Osman güden Malatya da en son başkan olacak adamdı . Şimdi keyfini sürüyor . İstediğini alıp işe koyuyor . İstediğine mevki makam veriyor . Osman’ın Battalgazi bld başkanı olmasını ben kabul edemiyorum . Böyle vizyonsuz , başkanlık görüntüsünden uzak adamları bize reva gören zihniyet ve onlara oy veren insanlar da umarım Buna bir son verirler artık.

 12. cahit dedi ki:

  Bu başkan anlaşılan makamının nerede görev yaptığının farkında değil.Neyse bu olay ortaya çıkardı, adam devletin makamını tükan zannediyor galiba.Bunu bir eğitime alıp devlet usulunu adabını başkan olarak atılan imzanın ne olduğunu şahsından çok kurumunu bağlayacağını kurumunun sözü olduğunu öğretmek lazım.O bunu öğrenene kadarda böyle sözleşme anlaşma imzalamak isterseniz noter götüreceksiniz.Yoksa cayıyor, su koyveriyor bakınsana.Vay memleketim vay……..

  1. Sinan dedi ki:

   Eger öyle ise noter yetmez kitaba el bastırmak ta lazım

   1. AVCI dedi ki:

    Hangi kitaba, mevki makamdan sonra arkalarına attıkları kitaba mı?

 13. Hasan dedi ki:

  Yazıklar oldun Başkana eğitim için kullanılacak yeri formalite deyip es geçmiş vallahi hukuki süreci hak etmiş

 14. Bir Garip Yolcu dedi ki:

  Şimdi biz bu haberden şunu mu anlayalım? ” Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in imzaları formalitedir. Dolayısıyla ciddiye alınmamalıdır.” böyle mi anlamamız gerekiyor. Ben anlamadım. izahat lazım.

 15. Miraç dedi ki:

  20 şehirden daha büyük bir ilçenin belediye başkanının açıklamasına bak. Şair Temel’in şiiri gibi desem değil, fıkra desem değil, zaytung desem hiç değil. Şaka değil ya gerçek. Benim imzam formalite demiş. E senin imzan formaliteyse senin orda işin ne ola ki ..

 16. Üniversiteliler dedi ki:

  Bir belediye başkanı düşünün ki ‘Benim imzam formaliteden ibarettir’ diyor. Bununla kalmıyor, milletin oylarıyla seçilen meclis üyelerinin Şubat ayında aldığı kararı tanımıyor.
  Sayın Osman Güder’e buradan bir çağrı yapmak isiyorum.
  Madem sizin imzanız formalite, o koltukta oturmanız da gereksiz. Bu skandal açıklamalarınızdan sonra lütfen istifa ediniz..

 17. Kahraman Malatyalı dedi ki:

  Battalgazi Belediye Başkanının binayı Gençlik Spora tahsisi hukuksuz bir işlemdir. Bir Belediye Meclis kararı, aksi yönde karar olmadıkça geçerlidir. Orası Selahattin Gürkan Başkan döneminde Turgut Özal ÜNiversitesine devredilmiştir. Sadece Osman Bey’in imzaladığı protokolden önce zaten meclis kararı var. Bir Meclis kararı ancak aynı konuda alınacak tahsisin iptali yönündeki bir başka meclis kararıyla kaldırılabilir. Battalgazi Belediye Meclisi’nin böyle bir kararı yoktur. O bina Turgut Özal ÜNiversitesi’ne devredilmiştir ve Gençlik Spor’a devredilemez.

 18. Ramazan dedi ki:

  Eğer bir başkan kendi imzasına formalite diyorsa o zaman şunu osman gudere sormak lazim: sayın başkan, sizin hangi imzaniz gerçek hangisi formalite ? Imza sirkusunu kamyonuna açıklayın ki biz de bilelim .ola ki vatandaş olarak evrakınızı imzaladınız., ertesi gün çağırıp formaliteydi deyip iptal ermeyesiniz.. Belli mi olur ..biz tedbirli olalım..

 19. Taner dedi ki:

  Osman Güder belediye başkanlığı süresince aynı yöntemi uygulayacaksa bu 5 yıl bitmez böyle. Devlet ciddiyeti diye bir kavram vardı eskiden, AKP onu da yok etti. Belediye başkanı olarak bir ay önce imzaladığın protokolü, yani hukuki sözleşmeyi “formaliteydi zaten” diye geçersiz sayarsan, değil belediye başkanlığı bakkallık bile yapamazsın.

 20. Tarık Tarcan dedi ki:

  Başkan Osman Güder protokolü imzalarken kazozuna veya çayına ilaç mı katılar ne!

  1. Karaşimşek dedi ki:

   formalite dediğine göre imza atarken ne yaptığının farkında değil demek ki..

 21. Sercan dedi ki:

  Haniminciftliginde bulunan bina subat ayından itibaren tahsisli ise neden üniversite bir calismada bulunmamış. Osman baskan binayi en hızlı şekilde değerlendirmek için boyle bir karar vermis. Tebrik ediyorum

  1. candan dedi ki:

   Temmuz ayında yapılan protokole şubat demek de ayrı bir gariplik. Trollük yapacaksınız bari biraz zeki olun ya…

   1. Malatyali dedi ki:

    Yaziyi iyi oku şubatta tahsis edilmiş. Trolu sizden iyi kimse yapamaz

 22. selami dedi ki:

  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkn, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne de vermişti. Hostes yetişecekti. Açılmadı, Turgut Özal Üniversitesi’de açamayacaktı. Boş mu kalsaydı. Turgut Özal Üniversitesi, yeni akademik yıla yetiştireceğiz dese, ben inanıyorum Osman başkan o binayı meclisi olağanüstü toplar yine verir. Niyetler halis olsun yeter. Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, çıkıp açıklama yapsın bu döneme yetiştireceklerini söylesin. Bina verilmezse hep birlikte eleştirelim.

  1. Hamit dedi ki:

   Şelaleciler Malatya Turgut Özal Üniversitesini ele geçiremedi diye bazı milletvekillerinin üniversitenin projeleri engelleme çalışmasına Osman başkanda dahil olmuştur. Adamların çapı ve kapasitesi bu kadar. Verdiği sözden çaymanın, attığı imzadan dönmenin anlamını birileri Osman beye anlatsın.

   O binayı iyi takip edin, o binada yapılacak çalışmaları da iyi takip edin.
   Orduzu ve Hanımınçiftliğinde ayrılık otları ekmeye çalışanlarıda iyi takip edin.

   Şelaleciler Hacı Uğur Polat hikayesinden halen ders almamış.

 23. İlker dedi ki:

  Valla ağam eğlenir bizimle! Ne günlere kimlere kaldık

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."