Miram

Final

Fuat


Serdar doktor

Lab


Malatya Haber -

İnönü Rektörlüğüne Prof.Dr. Kızılay Yeniden Atandı

İnönü Rektörlüğüne Prof.Dr. Kızılay Yeniden Atandı
 • 14.08.2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 16 devlet üniversitesine rektör ataması yapıldı.

Bu kapsamda, 13 Ağustos 2020 tarih ve 2020 / 411 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile, 28 Temmuz 2016 -28 Temmuz 2020 tarihleri arasında 4 yıl süreyle İnönü Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Ahmet Kızılay, bu göreve yeniden atandı.

16 Üniversiteye Rektör Atandı
Resmi Gazete’nin 14 Ağustos 2020 tarihli sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 16 devlet üniversitesine atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’nda, “Ekli listede yer alan kişiler hizalarında belirtilen üniversite rektörlüklerine 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13. Maddesi ile 3 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri gereğince atanmıştır” denildi ve Karar’ın ekinde 16 rektörün ismi ve atama yapılan üniversitelerin isimlerinin olduğu Karar Eki yayımlandı.

Buna göre, 13 Ağustos 2020 tarih ve 2020 / 411 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 16 devlet üniversitesine atanan rektörlerin isimleri ve atandıkları üniversitelerin isimleri şöyle:

Prof. Dr. Ahmet Kızılay – İnönü Üniversitesi
Prof. Dr. Fahrettin Göktaş – Fırat Üniversitesi
Prof. Dr. Necdet Ünüvar – Ankara Üniversitesi
Prof. Dr. Özlenen Özkan – Akdeniz Üniversitesi
Prof. Dr. Ömer Çomaklı – Atatürk Üniversitesi
Prof. Dr. Meryem Tuncel – Çukurova Üniversitesi
Prof. Dr. Mehmet Karakoç – Dicle Üniversitesi
Prof. Dr. Musa Yıldız – Gazi Üniversitesi
Prof. Dr. İsmail Koyuncu – İstanbul Teknik Üniversitesi
Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı – Karadeniz Teknik Üniversitesi
Prof. Dr. Yavuz Ünal – Ondokuz Mayıs Üniversitesi
Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök – ODTÜ
Prof. Dr. Alim Yıldız – Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu – Trakya Üniversitesi
Prof. Dr. Tamer Yıldız – Yıldız Teknik Üniversitesi
Prof. Dr. Mehmet Tümay – Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

İnönü Üniversitesi’ne 2. Defa Rektör Olarak Atanan Prof. Dr. Ahmet Kızılay Kimdir?
Prof. Dr. Ahmet Kızılay 1966 yılında Hekimhan’da doğdu.

Konya İmam – Hatip Lisesi’ni bitirdi.

Üniversite sınavına girdiği 1985 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’ni kazandı ve bu fakülteden 1992 yılında mezun oldu.

1993 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü’nde tıpta uzmanlık eğitimine başladı ve bu eğitimini 1997 yılında tamamladı.

2008 – 2011 yılları arasında İnönü Üniversitesi, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve 2011-2012 yılları arasında İnönü Üniversitesi, Tıp Fakültesi Dekanlığı görevini üstlendi.

2012 yılında dönemin Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik’e karşı rektör adayı oldu, ancak o dönem rektör adaylarının belirlenmesi sürecinin ilk aşamasında seçim yapıldığı için, yapılan seçimde, 335 oyla 1. sırayı alan Prof. Dr. Cemil Çelik’in ardından 186 oyla 2. oldu ve atanmadı.

Prof. Dr. Cemil Çelik’in 2. dönem görev süresinin tamamlanmasına yakın tarihte, Haziran 2016’da yapılan rektör adaylarını belirleme seçiminde ilk sırada yer aldı ve 28 Temmuz 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İnönü Üniversitesi Rektörlüğü görevine atandı.

Prof. Kızılay, 13 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 2. defa İnönü Üniversitesi Rektörlüğü’ne getirildi.

Kızılay, evli ve 2 çocuk babası.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Ali Yılmaz dedi ki:

  Ne kadar sorunlu varsa etrafında, artık silkin ve kendine gel etrafındaki bu tiplere yol ver yeni ekip kur. Şuradaki yorumlara bak herkes genel sekreterinden rahatsız. Ne kendine ne üniversiteye ne de malatyaya yazık etme. Davul sende tokmak kimlerin elinde dolaşıyor, artık şu davulu kendin çal. Biraz basiretli ol. Allah doğruların yardımcısı olsun. Yapamayacaksan bırak bu işi ahiretini perişan etme

  1. Bilim dedi ki:

   Yorumunuza sağlık.
   Herkes olması gerekenleri yazsa bir sonraki adım yeniden diriliştir.
   Yorumunda hakkını vermek böyledir.

 2. Bilim dedi ki:

  Bir daha AKP ye oymu kusura bakmayın çöpe gidecek oyum yok. Üniversite ve Malatyayı mahvettiniz. Reisede yazıklar olsun. Bilgi eksikliği olduğu muhakkak.

 3. Ahmet dedi ki:

  Üniversitede ne olup bittiğinden pek haberim yok pek takipte etmiyorum ama sayın rektör görevi süresince çok silik bir görüntü çizdi. Varlığı yokluğu pek belli olmuyor Yinede başarılar diliyorum.

 4. ferhat dedi ki:

  Umarım yardımcılarını, genel sekreter ve yardımcılarını, bazı daire başkanlarını ve fakülte sekreterlerini değiştirir. Aynı ekiple devam ederse hem kendine hemde kendini sevenlere yazık eder.

 5. yıldırım dedi ki:

  en baştta genel sekreter.. yardımcılar ve bütün fakülte dekanlarını değişmesi lazım

 6. mehmet dedi ki:

  artık üniversitemiz oxford üniversitesiyle yarışır

 7. Çiftçi dedi ki:

  Hayırlı olsun

 8. Mehmet Erkan dedi ki:

  Ahmet Kızılay’a kimse tepki göstermiyor hocamız her zaman insanlığı ve kişiliği ile ön plana çıkıyor.Ama yardımcılarına tüm Malatya tepkili ve hocamıza zarar verdiği düşünülüyor.Her girdiğim ortamda Yönetiminin keyfi ve başı boş hareketleri olduğu söyleniyor eğer söylenenler doğru ise önlemi alıp müdahale etmesi gerektiğini düşünüyorum.Hayırlı olsun Hocam

 9. Fettah dedi ki:

  Etrafındaki iki üç kişiyi değişirse iyi olur. Özellikle gereksiz bir danışman ve bir rektör yrd. nın derhal değişmeli. Allah hayırlı etsin.

 10. Hamza dedi ki:

  Malatyamıza hayırlı olsun inşallah. Görevini layıkıyla yapacağına inanıyorum

 11. kiremit dedi ki:

  Hapı yuttuk yine perişan günler malatyayı bekliyor. Hastanenin ekonomik ve işleyiş aksaklıkları devam.

 12. Fatih dedi ki:

  en son atanacak adamdı üniversitenin hali ortada genel sekreter atını oynatıyor kimlerin destek verdiğini malatya iyi biliyor az kaldı 3 yil daha sabredece giz sonrasını görün siz hep bana hep bana yok

 13. behlül dedi ki:

  ne ola bi memelektlisinin elinden mi tutmuş bi iş mi bitirmiş atandı …

 14. malatyalı dedi ki:

  fatih hilmioğlu gibi bir rektör lazım.inönü üniversitesini batı üniversiteleri ile aynı katagoriye getirmişti.sonra gelenler vasat bir yönetim tarzı benimsemişlerdir.bu tarz anlayış küçük illerin bitişidir.

  1. Dileqli dedi ki:

   onun gibi birimi lazım neye lazımmış gelsin de başörtüme karışıp okulumu bırakmama mı afedersin ama o üniversitenin girişlerinde köpek kulübe si gibi kulubeler de başörtülüleri çıkarmaya zorlanıyolardı ne kadar batı özentisisiniz biraz özentiyle değil kuranın dediği gibi yaşamaya özen gösterin

 15. Hakkı avcı dedi ki:

  Yardımcı ve danışmanları baştan aşağı değişip yenilenirse üniversite atak yapabilir. Umarım belli grupların etkisi de böylelikle kırılır. Başarılar dilerim hocamıza.

 16. Samet dedi ki:

  Inönü üniversitesi için yeniden hayırlı olsun Hocamdan tek ricamız çalışma ekibine taze kan katması tamamen değiştirmesi başarılar diliyorum…

 17. Malatyam için dedi ki:

  Hayırlı olsun Hocam hakediyor. İyi insanların Allah ta hep yanında olur. Başarılarının devamını diliyorum.

 18. Salih dedi ki:

  Atama sürecinde bu kez seçim olmadığı, dolayısıyla destek veren bazı gruplara taviz vermesi artık gerekmediği için umarım bu döneminde, o malum çevrelerin idareye müdahalesi durumları olmaz. Geçen döneminin yönetim kadrosunun etkisi sıfırlanırsa, bu kez Ahmet Kızılay’ın gerçek yönetici tarzı ortaya çıkabilir. Ama eski tas eski hamam devam ederse yazık olur Malatya’ya, üniversiteye.

 19. Mustafa dedi ki:

  Başarılar diliyorum.. Kalite bir atama..

  1. Harun dedi ki:

   Gerçekten karaciğer nakli lisansüstü için ilahiyat şartı mı aranıyor. Dün yerel ve ulusal haberde gördüm. Bu doğru mu. Doğru ise ne sebepden dolayı ilahiyat mezunu

 20. AVCIMALATYA dedi ki:

  Hakkı hakedene vermek gerekiyordu oldu AHMET KIZILAY ismi üniversitesiye kalite kattı tebrik ediyorum hocamızı

 21. Argali dedi ki:

  Hayırlı olsun güzel bir haber.

 22. Yusuf dedi ki:

  Çok güzel 😁😳

 23. abdulkadir dedi ki:

  işte güzel bir haber…

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."