Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

Kızılay Kabini Meydandan Kaldırıldı Ama..!

Kızılay Kabini Meydandan Kaldırıldı Ama..!
 • 13.05.2018

Yeni Cami önündeki meydana 4 ay önce konulan ve caminin görünümünü engellediği için tepkilere yolaçan Kızılay Kan Alma Kabini, Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni yerine konulmak üzere önceki gece yarısı kaldırıldı. Büyükşehir Belediye Encümeni’nin 2 ay önce aldığı karar doğrultusunda, merkezi bir yer olan Sağlık İl Müdürlüğü önündeki alana yerleştirilmesi beklenen kabinin, Büyükşehir Belediye binasının önüne götürülmesi ise çeşitli iddia ve yorumlara neden oldu.

TEPKİYE YOLAÇMIŞTI..
Soykan Meydanı olarak da bilinen Yeni Cami önündeki alana, daha önce yapılan ekmek büfesi, çeşme ve ‘Malatya’ yazısı, caminin görünümünü engellediği için tepkilere yolaçarken, caminin görülebildiği tek boşluk da Ocak ayı sonunda, Kızılay Kan Alma Kabini konularak kapatılmış, bu durum tepki yaratmıştı.

Malatya’nın yerel yöneticilerinin “Kent Yönetim Bilinci” açısından çok ciddi sorunlarının bulunduğuna son örnek olan barakanın buraya konulmasına bir anlam veremediklerini ifade eden vatandaşlar, buna ilişkin tepkilerini “Yeni Cami, Malatyamızın simgelerinden biri. Dışarıdan gelenlerin ilgisini çekiyor ve Malatya gezilerine ilişkin fotoğraf çektirme gereği duydukları yerlerin en başında geliyor. Ancak, başka bir yer yokmuş gibi, daha önce çeşmeyi, ekmek büfesini, illa vatandaşın gözüne sokmak anlamında bu meydana adeta gecekondu gibi yerleştirmiş olanlar, Yeni Cami ve meydana ilişkin hoyratlıklarından vazgeçmiyorlar. Buraya getirip devasa bir Malatya yazısı yerleştirerek yarattıkları gibi garipliklerinin sonu gelmiyor. Burada sık sık çeşitli etkinlikler için çadır kurarak, önemli bir ‘Malatya Manzarası’nı kapatmaları zaten alışkanlığa dönüştü. İlla ve mutlaka bu meydana yerleşmek gibi bir alışkanlıkları var bazılarının. Hazır kalabalığı, insan yoğunluğu bulunduğu için burayı tercih ediyorlar. Sık sık Kızılay çadırları kuruluyor. Şimdi de bir baraka yerleştirdiler. Burada Kızılay’ın kan toplayacağını söylüyorlar. Neden illa da Yeni Cami önünde ısrar ediliyor?

Malatya’yı yönetenler, Yeni Camii ile ilgili yarattıkları bu görüntü kirliliğine derhal bir son vermeliler, son yerleştirdikleri barakanın yanı sıra, ekmek büfesini ve o koca Malatya yazısını oradan kaldırıp, Malatya’nın simgelerinin başında gelen caminin görüntüsünün tamamen ortaya çıkmasını sağlamalılar.”sözleriyle dile getirmişlerdi.

malatyahaber.com da, meydana kabin yerleştirilmesini ve vatandaş tepkilerini, 2 Şubat 2018 günü “Ha Gayret.. Camiyi Kaybetmenize Bir Şey Kalmadı!” başlıklı haberle duyurmuştu.

GECE KALDIRILDI AMA..
Soykan Meydanı’nda, caminin görünümünü engellediği için tepkilere yolaçan yapılardan olan yaklaşık 30 metrekarelik Kızılay Kan Alma Kabini, 4 ay sonra önceki gece, Büyükşehir Belediye ekipleri tarafından kaldırıldı.

Belediyenin Kızılay kabinini kaldırma kararını Ahmet Çakır’ın başkanlığı döneminde aldığı, 2 ay önce Çakır’ın başkanlığındaki Büyükşehir Belediye Encümeni’nin, kabinin  Sağlık İl Müdürlüğü’nün de olumlu görüşüyle, bu müdürlüğün önündeki alana taşınmasını kararlaştırdığı öğrenildi.

Kabinin yine merkezi yer olan Merkez PTT karşısındaki Sağlık Müdürlüğü’nün önüne yerleştirilmesine ilişkin Çakır döneminde alınmış encümen kararına karşın, Yeşilyurt Belediye Başkanı  olmadan önce bu bölgede kuyumcu işyeri bulunan, kendisi de bu civarın esnafı olan Hacı Uğur Polat’ın Büyükşehir’de başkanlık görevini üstlenmesinin ardından kabinin Sağlık Müdürlüğü’nün önüne taşınması yerine Büyükşehir Belediye binasının önüne götürülmesi, civardaki bazı esnafların karşı çıkması yüzünden Çakır döneminde alınan encümen kararının uygulanmayacağı iddialarına yolaçtı.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

ARŞİV FOTO: Yeni Cami önündeki meydana yerleştirilen Kızılay kabini ve engellenen cami görünümü

Gece yarısı kabinin kaldırılmasından sonra meydan ve camiden görünüm

Büyükşehir Belediye binası önüne götürülen Kızılay Kan Alma Kabini

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Yasin Bikriye dedi ki:

  Hem Yenicaminin siluetini bozması hem de Meydanın ruhuna uygun olmayan kabinin kaldırılması konusundaki talebimizi uygun bulan ve gereğini yapanlara teşekkürler.
  1- Talebimiz Hem Kızılay’a ait Kabinin, hem Megsaş Ekmek büfesinin 10 Metre sağ tarafa doğru 2 metre kod farkı bulunan alana Kuzey/Güney cephesine kaldırılarak görüntü kirliliğinin engellenmesi ve Yeni Cami Silüetinin bozulmaması idi.
  2- Bazı yorumcuların yazdığı gibi bahse konu Kızılay Kabininde HİÇ KAN ALMA YAPILMAMIŞTIR.
  3- Kan verecek Kızılay Gönüllüler hem 20 Metre Çaprazda bulunan Eski Belediye Binasının bulunduğu alanda bulunan Kızılay Otobüsünde kan verebilir hem de Kızılay Gönüllüsü olarak 200 Metre uzaklıktaki Fuzuli Caddesinde bulunan Kızılay Kan Merkezinde kan verebilir.
  4- Kızılay Başkanı Sayın Kerem Kınık Malatya’lı olup bu platformda müstear isimlerle yazılan yorumlara göre duygusal tepki vermekten uzak mümtaz bir şahsiyettir.
  5- Aziz Malatyalılar İyiliksever Kızılay Gönüllüleri olarak Kan bağışı için fedakarlık yaparken gündelik konu ve çekişmelere takılmaz.
  MEGSAŞ Ekmek Büfesi de Dersaneciden izin alınırsa ki Malatya Lehine olduğu için hele hele Yeni Cami Silüetinin bozulmaması için muhakkak izin verecektir tarif edilen yere kurulursa tastamam bir hizmet olur.
  Fikri takip veya haber takibi de yapan Malatya Haber sitesine de ayrıca teşekkürler..

 2. hijyen sprey dedi ki:

  Kraldan çok kralcı var bu şehirde..Bu şehirde hiç uğraşılmayacak hatta karşı cephe alından şartsız tek destek verilecek kuruluş Kızılaydır..Kızılac candır Kızılay çorbadır Kızılay kandır..Her faninin Kızılaya muhakkak ihtiyacı vardır.Kızılay siyasi çekişmelere alet edilmemeli..sayın hacı uğur yada diğer siyasiler 24 temmuz garanti mi ki bu kadar pervasızca hamleler yapıyorlar.şehrin şah damarı olan kızılaya karşı olan tavrınız, eminimki 24 temmuzda karşılığını bulur…son olarak bu tür hamlalerin sayın cumhurbaşkanına ve ak partiye zarar vermek için bilinçli yapıldığını düşündürüyor..sayın yerel yöneticiler bindiğiniz saltanat kayığı su almaya başladı..malatyalı vatandaşlar sizi inşaat ortaklarınızla beraber gömecektir mutlaka….KIZILAY’ıma dokunma milyonların duasını almış kuruluş seni çarpar inşallah…….

 3. AKINCI 44 dedi ki:

  Sıra belediye ekmek bufesinde o kadar ağaç kesildi bu gibi ucube büfeler içinmi kaldırılıp başka bir yere konulsun.

 4. Malatyalim44 dedi ki:

  kızılaya kapalı carsı ustunde bıryer verılsın herkesde rahat etsın kapalı çarşı üstü birseye yaramıyor zaten

 5. NUSRET KURT dedi ki:

  EKMEK BÜFESİDE KALKMASI LAZIM MEMLEKETE BAŞKA YER YOKMU ORAYA KONMUŞ ÇOK ÇİRKİN BİR GÖRÜNTÜ

 6. Gülten ertugrul dedi ki:

  Galiba bu iş nasrettin hocanın eşiğine dönmüş yuruse bir türlü i binse bir türlü .insanlara birşey beğendirmek çok zor allah kolaylık versin.

 7. VAİZİN OĞLU dedi ki:

  MADEM KIZILAYIN KAN ALMA KABİNİNİ ORADAN KALDIRIYORSUNUZ İYİ GÜZEL AMA O EKMEK BÜFESİNİN ORADA NE İŞİ VAR? O İLKEL VE UCUBE ÇADIRDAN BOZMA BÜFEYİ NE İÇİN KALDIRMIYORSUNUZ? BELEDİYENİN ORADA ALAN BÜYÜK DİYE RESMEN ÇADIRKENTE ÇEVİRDİNİZ ORAYI! FUAR DÜZENLERSİNİZ HEMEN ÇADIRLAR KURULUR! YARIN RAMAZAN GELİYOR DİYE İFTAR ÇADIRLARI KURARSINIZ! BİRİSİNİN CENAZESİ OLUR TAZİYE ÇADIRI KURARSINIZ! YAHU NE KADAR ÇADIR KURMAYA MERAKLISINIZ? BİR HİZMET YAPARKEN LAYIKIYLA ADAM GİBİ YAPIN GÜNÜ BİRLİK İŞLER YAPMAYIN! BU NASIL BÜYÜK ŞEHİR ANLAYIŞIDIR ANLAMIYORUM? RESMEN HALA KASABA GÖRÜNTÜLERİNDEN KURTULAMADIK GİTTİ…

 8. Gökçe dedi ki:

  Saçmalığın alası

 9. Orbiyolog dedi ki:

  Ha gayret böyle yaparlarsa diğer kurumların bölge müdürlükleri gibi kızılay bölge kan merkezini de Elazığ’a kaptırırlar. Sayın valim olaylara bi el atın yazık günah halkın kurumuna sahip çıkın. Yarın birgün bi afet olsa bi tas çorbayı bi çadırı yine Kızılay verir kimse vermez…

 10. Ali Yıldırım dedi ki:

  Encümeni dinlemeyen başkan??? Kendini dev aynasında görmeye başlamış. 10 ay sonra seçimlerde aday gösterilmeyip tarih sayfasından silinirse FABRİKA ayarlarına döner..

 11. Ugur Capolat dedi ki:

  eğer mesele caminin silüeti ise EKMEK BÜFESİ de kalksın.
  ama mesele KIZILAY ise hedefe ulaşılmış gibi görünüyor.
  bunu ileriki zamanlarda görürüz.

 12. Ahmet Kalkan dedi ki:

  ben Kızılayın genel başkanı olsam bunu ELAZIĞ a götürürüm. Hacı soğuk bu kan alma istasyonuna yer verecek olsaydı zaten oraya götürürürdü. Demekki başka yer de verilmeyecek.

 13. Fatih Kar dedi ki:

  Şunu çok merak ediyorum haberi yapan ve kendini yılın gazetecisi zanneden bu beyefendiye ve ona destek çıkan insanlara kaç defa yeni camide namaz kıldınız.Amacı hayat kurtarmak ve insanlığa hizmet etmek olan bir kurumu yerden yere vurmak sizin haddinize düşmez.Yazıklar olsun bu şehri yönetenlere

  1. Metin dedi ki:

   Okuduğunu haberde ne söylendiğini anladığına eminmisin.Senin derdin ben namaz kılıyorum bunlar kılmıyor die birilerine mesaj iletmek galiba.ucuz işler bunlar artık yemiyorlar

   1. Fatih Kar dedi ki:

    Sen benim ne yazdığımı anlayacak kapasiteye sahip değilsin sanırım ikilik yaratıyorsun evet haklısın ucuz işler bunlar yemiyorlar o yüzden böyle bir polemiğe girme

  2. Semih Kara dedi ki:

   Fatih Kar senin bu mantığına göre orada cami yerine tarihi bi hamam olsaydı ” o hamamda kaç defa çimdin” mi diyecektin..

 14. Ertan dedi ki:

  Tebrik ediyorum. Ahmet Çakır bşk döneminde alınan encümen kararının uygulanmaması ne anlama geliyor. Demekki bir dönem hızlı bitti. Eskiyi ipleyen yok. Encümeni ipleyen yok. Akp de ahde vefa kalmamış. Helal

 15. Armağan aksoy dedi ki:

  Hacı Uğur beyin ilk icraatı Türk Kızılay’ını yerinden etmek oldu. Madem caminin görüntüsü bozuluyor ekmek büfesi neden hala orada. Bir gece apar topar kaldırdığınız kızılay konteynırında alınan kanlarla kurtulacak hayatlar sattığınız üç beş ekmekten kazanacağınız paradan daha mı az kıymetli. Nerede kaldı milleti yaşatki devlet yaşasın düsturu. Hadi caminin önü olmadı peki diğer yere neden koyamazsınız Olurda bir gün kan bulunamadığı İçin hayatını kaybenlerin vebali birkaç esnafı kıramadığı yada o esnaftan maddi manevi çıkarları olan basiretsiz yöneticilerin boynundadır . Nasıl olurda malatya halkının oylarıyla seçilmiş bir il encümeninin kararı değilde bir kaç esnafın çıkarı gözetilebilir demekki neymiş belediyemizin amacı malatya halkına değil parası olana hizmet etmekmiş yazıklar olsun

 16. KADER dedi ki:

  Akp oy kaybetmeye mahkum böyle yapmakla

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."