Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Kuzey Kuşak Yolu 2021 Sonunda Açılacak”

“Kuzey Kuşak Yolu 2021 Sonunda Açılacak”
 • 29.06.2020

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Kuzey Kuşak Yolunun en önemli ve zor etaplarından biri olan 725 metrelik Taştepe-Hanımınçiftliği hattında, kamulaştırılan yapıların yıkımına başladı.

Toplam uzunluğu 22.5 kilometre olan ve mevcut Çevreyolu ile inşası devam eden Kuzey Çevre Yolu arasında kalan ve ulaşım açısından en güçlü alternatiflerden biri olan Kuzey Kuşak Yolunun bugüne kadar 12 kilometrelik bölümü açıldı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AKP İl Başkanı İhsan Koca, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları Mahalle muhtarları ile birlikte Kuzey Kuşak yolunun Taştepe-Hanımınçiftliği güzergâhında kamulaştırma çalışmalarının tamamlandığı alanda incelemelerde bulundu.

30 metre genişliğinde açılan Kuzey Kuşak Yolunun 725 metrelik Taştepe-Hanımınçiftliği etabında kalan 42 yapıdan 29’unu kamulaştıran Büyükşehir Belediyesi, yol açma çalışmalarına başladı.

Taştepe mahallesi muhtarı Mehmet Kılıç, “Mahallemiz adına inşallah hayırlı uğurlu olur. Başkanımıza ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Demir: Kuzey Kuşak Yolu çevre yolunun Altına değer katacak

Melekbaba Mahallesi Muhtarı Ali Demir, Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a teşekkür ediyorum. Malatya Büyükşehir Belediyesi şu anda Hanımınçiftliği Taştepe ve Melekbaba üçgeninde yapılan çalışmaların sevincini yaşıyoruz. Gerçekten bu Kuzey Kuşak yolu çevre yolunun altına değer katacak. Bu vesileyle Sayın Başkanım ve ekibine Melekbaba halkı ve bölge halkı adına hoş geldin diyorum. Kuzey kuşak yolunda Malatya’mıza ve mahallerimize hayırlı olsun” dedi.

Koca: Çalışmalar tamamlandığında şehir içi trafiğimiz rahata kavuşacak

AKP İl Başkanı İhsan Koca, “ Bugün Büyükşehir Belediye Başkanımızla Malatya’mızın özellikle Taştepe, Melekbaba, Hanımın çiftliği mahallelerimizin büyük bir hevesle sevinçle beklediği Kuzey Kuşak yolu çalışmalarının bir merhalesi bir aşamasını daha başlatmak üzere buradayız. Kuzey Kuşak yolu üzerinde bulunan yapıların kamulaştırmaları yapılarak yıkımları gerçekleştirilecektir. Bu çalışmalar tamamlandığında hem şehir içi trafiğimiz rahata kavuşacak hem de daha yaşanılabilir standartları daha yüksek bir yol ağına kavuşulacaktır.

Ben bu vesile ile çalışmaları başlatan Büyükşehir Belediye Başkanıma ve ekibine teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların da Malatya’mıza Melekbaba, Taştepemiz ile Hanımın çiftliğinde yaşayan hemşerilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Başkan Gürkan: Malatya trafiğini rahatlatacak düzenlemeler yapıyoruz

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; “Bizler göreve geldikten hemen sonra özellikle çevre yolunun hemen altında ve mevcut tek arterli yola alternatif yolların yapılıp Malatya trafiğinin rahatlaması noktasında gerekli planlama ve düzenlemeler yaptık.

İlk etapta 44 yıldan beri yapılmayan ve tek artere hapsedilen bir Malatya’ya alternatif Anadolu bulvarını yaptık ve açtık. Daha sonra güney alternatif yolunun kamulaştırılma işlemlerini başlattık.

Yakınca’dan Mıhlıdut kısmına kadar süreci tamamlandı. Kamulaştırma ile ilgili ağaç bedelleri ödendi ve yol açıldı. Önümüzde ki yılın sonunda yapılıp bitirilecek.

Kuzey Kuşak Yolu, kuzey çevre yolu biz bir taraftan hemen bir an evvel bitirilmesi noktasında ilgili arkadaşlarımıza gerekli talimatları verdik. Mülk sahibi olan vatandaşlarımızın ödemeleri başlatıldı ve yapılıyor.

Hepsi de gönüllülük rızası esası temeli üzerine yürümektedir. Yani resmen girilip kamulaştırma söz konusu değildir. Muhakkak ikili ilişkilerle insanların rızalığıyla gerçekleştirilen bir kamulaşma çalışmaları yapılıyor.

Burası toplam 22,5 km uzunluğunda bir yol biz Malatya’mıza geldiğimizde Malatya’nın birinci sorunu ulaşım ve trafikti. Şuan da bu aşağıya indi yani alternatif yol yapıldığından beri yüzde 30 -35 civarında azaldı.

Kuzey çevre yolunun tamamlanması ile birlikte, Malatya’nın çevre yolu ulaşım ve trafik sorunu bitirilecektir. 2021 yılı sonunda kuzey kuşak yolunun yanında güney kuşak yolunun bitirilmesi noktasında da gerekli talimatları verdik.

2021 yılının sonunda kuzey kuşak yolu trafiğe açılacak vatandaşımız sağlıklı bir şekilde trafik seyrini gerçekleştirecektir. Malatya’mıza ve Malatyalılara hayırlı uğurlu olsun. Bu konu da emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımı da tebrik ediyorum” dedi.

Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Ikra dedi ki:

  Okullar açıkken trafik gerçekten rezil oluyor.Araç çok, yollar dar. Eski çocuk hastanesinin önünden geçmek çile. İşin tuhaf tarafı bundan bir ders alıp ileriye dönük yol planlaması yapmamaları. Yüzakı gibi baya iddialı isim verdikleri yere gidip mihlitutla birleştiği yere devasa göbek koyuyorlar. Göbek koymak çözüm değil trafigin akması için alt ve üst taşıt yolları koymalılar. Biraz ileri görüşlü olsalar beş yıl sonra orda da artan yerleşim yeri ve nufusun etkisiyle trafiğin yogun olacağını hesap eder ve üst ve alt yollarla baglarlardi birbirine.. ama nerde o kapasite ve o vizyon degil mi. Sıfırdan yaptıkları işi bile beceremiyorlar

 2. Malatyam için dedi ki:

  YILAN HİKAYESİ ne dönen KUZEY ÇEVRE yolu yapılıyor diye diye milleti kandırdılar. YAZIK vallahi koskoca şehrin daha bir çevre yolu olmadı ÇIKARCILAR yüzünden.
  SELAHATTİN BAŞKAN bu işlere helalinden el atıyor ilgileniyor. GELECEK nesile geleceğe dönük projeler ile adım atıyor ALLAH RAZI OLSUN.
  O meclise gidip oturmak daha güzel olsa gerek 30 yıldır bir çevre yolu bitmedi bite daha ne diyelim. BÜYÜK ŞEHİRLERE ŞEHİR HASTANELERİ yapılacak dedi Cumhurbaşkanımız ama ne hikmetse küççük şehire yapıldı. Niye çünkü uğraşanları var. HAVALANI yine öyle. Hakkari ye kadar neredeyse yapıldı. BİZE gelince ASKERİ havaalanı yeterli deniliyor olsa gerek.YİNE KÜÇÇÜK şehre yapılıyor.(YAN TARAFA)
  Ne diyeyim hakkımı helal etmiyorum. BAŞKOMUTANIMIZ hariç.
  Allah onu da ülkemizin başından eksik etmesin.

  1. Sonuç sıfır dedi ki:

   CIKARCILAR değil CAKIRCILAR engel oldu,akp li diğer illere baksanız görürsünüz, havalimanı ve çevreyolu yapılmayan tek büyükşehir malatya.

  2. Malatyalı dedi ki:

   Hocam Cumhurbaşkanımızın açıklamasını araştırmanızı öneririm çünkü Başkan malatya da ki hastane zaten şehir hastanesi tarzındadır yenisine gerek yok denildi üzücü ama gerçek

 3. Ömer dedi ki:

  Oda birseymi 30 yıldır kuzey güney diye bekledik 2021 e ne kaldı hele bakalım

 4. Ali Kaya dedi ki:

  Malatya topu topu 10 km lik bir şehir. Acaip büyük hizmet gelecek diye Büyükşehir yapıldı. Belediye içinde ikizvbelediye doğurtarak, şehir 3’e bölündü. Evet mitoz bölünme. 3 Devasa belediye binası konduruldu.Kocaman kocaman hizmet binaları yapıldı. Ek hizmet binaları kiralandı. Başkanlar, başkan yardımcıları, her belediyeye ayrı meclis üyeleri, daire başkanları, kısım müdürleri, şefler, mühendisler, binlerce personel, yüzlerce makam arabası, başkanım başkanım hürmet ederim diye bir birine yalakalık
  yapan bir familya oluştu. Daha çok işaat rant kovalamacası yaşanan bu belediye binalarında, kamunun parası ile geçinen, geçinirken de havasından geçilmeyen tonlarca adam … Minnacık bir kuşak yolunu bitiremediniz be! Kuzey çevre yolu konusu daha da dramatik. Bakın abartmıyorum, düşman ülkeden bir grup insan getirseniz, şehre bu kadar zarar veremez. En başta Büyükşehir yasası, yani talan yasası olmak üzere , hantallaşan kurumlar ve kurumlar arası kaos, partizanlık ve nepotizmden tut aşırı merkezileşen ve doğası gereği durağanlaşan hükumetin duruma negatif katkısı, kamulaştırmada yaşanan adaletsizlikler işin tuzu biberi… Şu alttaki resimde harita etrafında toplanan ve ameliyat masasındaki hastaya bakar edasıyla çok önemli bir iş yapıyor gibi poz veren insanlar başta olnak üzere tüm hemşerilerime soruyorum: Arkadaşlar biz ne yapıyoruz ya ? Ya da neden hiç bir şey yapamıyoruz? Sizce bu gidişat doğru mu? 30 büyükşehiri plansız programsız obezleştiren bu kronik hastalık ne zaman son bulacak?

 5. pasa44 dedi ki:

  Çocuktum, Malatya medyasında kuzey çevre yolu, güney çevre yolu haberleri vardı, yaşım kırk oldu hala aynı haberleri okumaktan utanıyorum. Türkiye’de ak partiye rekor oy verip de çevre yolu olmayan tek iliz herhalde. gönül isterdi ki metro, yüksek hızlı tren, şehir hastanesi gibi projeleri konuşalım ak parti Malatya’daki başarızlığı yüzünden 2018’de bir milletvekili kaybetti, böyle giderse yazık ki ikinciyi de kaybedecek.

 6. Malatya Aşığı dedi ki:

  Hep Cevreyolu üstüne yatırım yapıldı. Cevreyolunun altında da yaşayanlar olduğu hiçe sayıldı. Kul hakkıdır bu. İnsaflı olun adil davranın gittikçe daha da kötüye gidiyor yolun aşağısı. Halbuki Malatya merkeze burası yakın ama kimsenin umurunda değil. Hesap günü sorulur bu sorumsuzluklar..

 7. tatar dedi ki:

  Valla yaparsan malatyanin 40 yillik yarasini dindirirsiniz yaparsan kralsin bu yolu bitirenin eli opulur. Duasi eksik olmaz memleket perisan trafikden en azindan nefes alir boyle olursa.

 8. Ümit dedi ki:

  Şuraya bak yerel bir internet haber sitesine ne kadar yorum yapılıyor.memleketini şehrini bizim kadar seven yok Türkiye’de hatta dünyada. Ama hemşerisine sahip çıkmayan, bir yere gelmesini istemeyen tek şehir biziz. Hiç böyle bilmezdim Malatya’yı ama yeniden efsane olarak dönecez bir gün !

 9. Yakup koşuk dedi ki:

  Başkanım beyler deresi şahnahan civarı zehir akıyor zehir. Organize pisliği hep orada. El atın artık el.

 10. Onur özkaya dedi ki:

  Milleti oylamanın yeni yolu bilmem ne kuşak yolu.
  Ne halta yarayacak malatyanın yüzde 70 i yukarıda aşağıdaki kuşak yolu ne işe yarar.
  Hani çevreyolu hani. Neden bitiriyorsunuz. Elazığa gidinde azcık utanın.
  Ayıptır günahtır ya. 19 yıldır aynı parti belediyesi hiçbir şekilde bitirmek istenmiyor çevreyolu. Hergün sabah 8 den akşam 7 ye rezil rüsva oluyoruz trafik felç.
  Şimdiki çevreyolu üzeri petrolleri sahipleri demekki çok sağlam yerlerdeki kıpırdatılmıyor.
  Ama biz akıllanmayız

  1. Malatyam dedi ki:

   ALLAH malatyamıza tuttuğunu koparacak dediğini yaptıracak BABAYİĞİT, kimsenin hakkını kimseye yedirmeyecek, TORPİLLERLE işi olmayacak, ADALETLİ ve ALLAH tan korkan ama İŞ YAPAN, aşağıdaki maddeleri de biran önce bitirecek bir milletvekili nasip etsin inşaallah.
   1-KUZEY ve GÜNEY çevreyolları
   2-ULUSLARARASI SİVİL HAVAALANI
   3-ŞEHİR HASTANESİ
   4-HIZLI TREN
   5-ŞEHİR İÇLERİNE TRAFİĞİ RAHATLATACAK YOL GENİŞLETME ÇALIŞMALARI VE ALT – ÜST GEÇİTLER
   6-ŞEHİR İÇİ YOLLARIN ASFALT BAKIM ÇALIŞMALARI

 11. Hasan dedi ki:

  Malatyada belediyecilik tarihinden beri yok alt yapı yok yolları dar yaparlar önce imara açarlar sonra yolları yaparlar gitsin diyarbakırı görsünler yollar yayla kavşaklar geniş kaldırımlar muazzam avm ler büyük marketler adamlar hizmete çalışıyor bizimkilerde tık yok toki fahri Kayahan bağlantı yolu açacaklardı beceremedi açtıkları yolu kapattılar yeşil alanlar korumuyor bakım yok sulama yok toki için diyorum toki atıl bir yer durumunda hizmet almıyor.

 12. Gramafon dedi ki:

  Ellilik yolun girişine “tezek diyarına hoşgeldiniz” yazın, ne zaman geçsem ortadaki binanın arkasından araba çıkıyor, sağlı sollu birsürü şüpheli araç

 13. Mehmet Arpacı dedi ki:

  40 yıl önce adından bahsettiren 20 yıl önce temeli atılan ergenekon köprüsü bu gün belindensin helal olsun emeğinize sağlık 5 başkanın yapamadığını yaptınız tebrikler.

 14. Orhan dedi ki:

  Malatya gerçekten yatırım alan bir kent değil. Halkın büyük kısmı diğer şehirleri görmediği için kıyaslama yapamıyor. 30/40 yıldır kuzey çevre yolu güney çevre yolu bitti biteçek deniliyor ama hiç bir ilerleme kaydedilmiyor .Antepé her yıl bir kaç tane Malatya lıların bahsettigi çevre yolundan yapılıyor. Maraş bile çevre yolu sorununu yıllar önce halletti. Malatya halkı hizmete değil idelojiye mahkum oldugu icin bir türlü gün yüzü göremiyor.

  1. Hakikat44 dedi ki:

   Antep merkezi tramvayla daralmış ama maraş malatyadan 30 yıl ilerde

  2. Ümit dedi ki:

   Bi diğer şehirleri görseler üstelik kendisinden daha küçük illeri ..
   Oralarda bile neler var neler.
   Kapının önündeki yol değişince otoban geldi zannediyorlar millet evinden çarşıya teleferikle gidiyor 😀

 15. Hakan han dedi ki:

  Konuyla alakası yok ama beylerderesine yapılan mesire alanı köpeklerden geçilmiyor her yer köpek pisliği o kadar emek verilmiş ama bakım yok

 16. Tolga dedi ki:

  A. Hamit Bey valla bende inanamadim baktım ve eksik yazmışsıniz. Çöp sepetlerimizin imalatıni bile kendimiz yapıyoruz dan sonra bir de Daha ne olsun yazmıslar.Valla haklılar. Daha ne olsun. Malatya tarihinde hakikaten bir ilk. Çöp sepeti imalatıyla övünen bir Belediyemiz var. Sadece övünmeklede kalmamıslar. Daha ne olsun diyerek vizyonlarını da ortaya koymuşlar. Ölmüşüz ağlayanımız yok. Tanrım biz bir halt ettik sen bize acı, sen bize merhamet et.

 17. Malatya sevdalısı dedi ki:

  Bu kuşak yolu cemal akın doneminde başladı nerdeyse 15,16 yıl olacak kaplumbağa hızıyla inşallah biter diğer illerde 3 yılda biten hizmetler bizde nedense 15,20 yıl alıyor çevre yoluda bir 20 yıl alır diyorum bu ilin en büyük proplemi 18 yıldan beri sayıları yüzleri geçmeyen aynı kisilerin siyasete ambargo koymasidir ne diyelim demekki onlarda başka 719 bin malatyalida siyaset yapacak kimse yok insan bir bilemedin iki dönem siyaset yapar bizde ise siyaset bir meslek haline gelmiş bir gelen genel merkezden veto yemez ise emri hak vaki olana kadar siyasettedir.

  1. Ümit dedi ki:

   İyi oluyor hak ediyoruz daha beter oluruz bu şekilde devam edersek.

 18. A.Hamit dedi ki:

  Başkanım sizin sosyal medyayı kim organize ediyor bilmiyorum. Geçenlerde belediyenin resmi sosyal medya hesaplarında bir kac paylaşim yapmıslardı, gözlerime inanamadim. Çok ama çok kırıcıydı. 23 Haziranda Covit 19 avına çıkıyoruz. Mahalle, Sokak, Cadde ve gerekirse sizi bile dezenfekte ederiz yazmişlar. Biz mikropmuyuz? Haserat mıyız? Bu nasıl bir cümle? 24 Haziranda ise Çöp sepetlerimizin imalatıni bile kendimiz yapıyoruz demisler. Koca Malatya Büyüksehir Belediyesinin 2020 yılında övündügü sey çöp sepeti imalatı mı? Bu mu yani? Baskanım bu vizyonsuz ekibi çok aradın mı Allah aşkına.

 19. Abuzer dedi ki:

  Başkan vefa göster ki vefayla anılasın. Emeğe saygı gösteeki emeğine saygı göresin. Kuzey Kusak Yolunu da Güney Kusak Yolunu da açan ve çok ciddi bir kısmıni bitiren Çakırdı. Ayrıca Seker Fabrikasının arkasından Yazihan Sivas Yoluna bağlanan yol eskiden beri vardı. Ordaki çalısmalarıda Çakır başlattı. Ne demek 44 yıldir tek artere mahkum edilen. Kendinden başkasını gözün görmüyor..Ama milletin gözü görüyor. Seyhan Semercioğlundan bu yana bir sürü Baskan gördüm ama geçmişi bu kadar yok sayan birini görmedim.

 20. Mehmet dedi ki:

  Vatandaş 44 daha fahri Kayahan daha ne yapsınlar iliğimizi kemiğimizi sömürüp sizin oralara hep yatırım yaptılar ki helal mi helal değil hakkımı her vatandaş gibi helal etmiyorum.40 senedir çevreyolu altındayım bir düzgün hizmet yapılmadı…

  1. Vatandaş44 dedi ki:

   Mehmet bey benim eleştirim TOKİ bölgesindeki yol yoksa bende Fahri Kayahan bögesine tanınan ultra smart xl ayrımcılığa karşıyım. Bu memlekette eşit hizmet yapılmıyor hep derler ya halka hizmet hakka hizmet madem öyleyse nedir bu Fahri Kayahan ve çevresine yapılan ayrımcılık.

 21. Vatandaş44 dedi ki:

  Aman ha TOKİ-Fahri Kayahan bağlantı yolunu açmayın zarar edersiniz.

  1. Yms06 dedi ki:

   Yetmez mi Fahri Kayahan ve o taraflara çalışmaları.Koca bir şehir sadece buralardan ibarert sanıyorsunuz.Biraz da çevreyolu altına bakılsın.Baskanim emeğinize sağlık.. Teşekkürler

   1. Vatandaş44 dedi ki:

    Kesinlikle haklısınız benim sitemim TOKİ bölgesinden Fahri Kayahan bağlantılı bir yol açıldı altı üstü 3-4 km bir şey yıllardır atıl duruyor bizim hevesiniz Fahri Kayahan’a yakın olmak değil hastanelere ve diğer sosyal alanlara daha kısa yoldan ulaşmak ve buda bizim en doğal hakkımız değilmidir? Koca tabela astılar 50 m lik yol diye onu bile söktüler… Sıkıysa Fahri Kayahan ve yakın türevdeki bir çalışmayı böyle yıllarca atıl durumda bekletsinler.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."