Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Lig Bugün Bitse 40- 45 Milyon Borcumuz Var”

“Lig Bugün Bitse 40- 45 Milyon Borcumuz Var”
 • 03.06.2020

“20 MİLYON GETİRİN BUGÜN BIRAKACAĞIM..” BtcTurk Yeni Malatyaspor Kulübü Başkanı Adil Gevrek, “Bugüne kadar kulübün ekonomik durumunu çok şükür iyi götürdük. Borç var mı evet var. Lig bitmediği içinde kimi 70, kimi 40 milyon deniliyor, bugün lig bitse 40-45 milyon gibi bir borcumuz var. Ama şuanda önümüzde 8 maçımız var. Bu 8 maçı kazanırsan bu borç düşecek. Bu futbol; 8’de 8, 8’de 5 yaparsın bu borç düşer. Lig bitmediği için bu borcu 40 milyon, 50 milyon, 30 milyon demek olmaz” dedi.

Kulüp televizyonuna açıklamada bulunan Gevrek, koronavirüs (kovid-19) sürecinin futbolu ciddi bir sıkıntıya soktuğunu ifade etti.

Gevrek, koronavirüsten dolayı birçok sektörün etkilendiğine dikkat çekerek, “Dünya futbolu çok ciddi etkilendi ve futbol durdu. Futbola 1,5-2 ay ara verildi. Aradan sonra federasyonumuzun almış olduğu kararla ligin yeniden 12 Haziran’da başlaması kararı alındı” dedi.

“O YORUMCUNUN ÖZÜR DİLEMESİ LAZIM”

Federasyonunu kararının ardından takımın bir ay öncesinden toplanarak hazırlıklarına başladığını kaydeden Gevrek, “Takımı hem fizik hem de psikolojik açıdan toparlamaya çalıştık. Hocamızla birlikte takımımız iyi çalışıyor. Takımımız iyi durumda. İki hafta önce koronavirüs testinde iki pozitif vaka çıktı. Onunla alakalı tedavilerine başlandı ve tedbirler başlandı. Sonraki testte de 1 çalışan ve 4 futbolcumuzda pozitif çıktı. Bu bizi çok derinden üzdü. Bir gün sonra pozitif çıkanlara bir test daha yapıldı ve o 5 kişi negatif çıktı. 48 saat sonra bütün takım yeninden testten geçti. Çalışanlarımız, yöneticiler, teknik heyet, futbolcular ve kulübe giren çıkan herkes teste tabi tutuldu ve testler negatif çıktı. Tedbirlerimizi alarak hazırlıklarımıza kaldığımız yerden devam ettik. Bizi ve Malatya camiasını üzen taraf, bir programda bir yorumcunun çıkıp, ‘bunu oynamamak için yapıyorlar’ demesini çok doğru bulmuyorum. Haddini aşan bir yorum oldu. Kulüpleri incelesinler bu durum birçok kulüpte oldu. O yorumcunun Malatya camiasından özür dilemesi lazım. Bu özrü de bekliyoruz” şeklinde konuştu.  

“HEM EKONOMİK HEM DE SPORTİF ANLAMDA HEDEFLERİMİZE ULAŞTIK”

Gevrek, kulübün mali durumuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bir hedef koyarken bizim için her zaman ekonomik denge çok önemli oldu. Avrupa’ya gideceğimizde de, ligde hedef belirlediğimizde de bizim bir diğer hedefimizde kulübün borçsuz bir şekilde devam etmesiydi. 6 sene içerisinde biz kulübü borçsuz götürdük ama kendi öz kaynaklarımızla. Bir Anadolu kulübünün gelirinin yüzde 90’ını yayın hakkıdır. Birkaç takım destek alabiliyor ama bizim yüzde 90 gelirimiz TFF, birde kazandığımız maçlarda performansa dayalı gelir. Sponsorlar, stat reklamları olur ama oranın anca giderini karşılıyor. Anadolu takımlarının gelirleri büyük takımlar gibi değil. TFF’den gelen yüzde 90 gelirin yüzde 40’ı peşinattır, performansa göre yüzde 50’de olabilir, 30-35 milyonu peşindir, geri kalan gelir performansa dayalı. Birde futbolcu alıp satacaksın. Biz 6 senedir bunu çok doğru bir şekilde yürüttük. Bunu yürütürken hem ekonomik hem de sportif anlamda hedeflerimize de ulaştık.” 

“BUGÜN LİG BİTSE 40-45 MİLYON BORCUMUZ VAR”

“Bu sezon hem sportif anlamda özellikle ikinci yarı hem de ekonomik anlamda çok ciddi sıkıntılar yaşadık” diyen Gevrek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Evetr gecikmeler olabilir ama ne dedikodular yapıldı ama bugüne kadar hiçbir şekilde bu kulübün sıkıntısı yok, bu kulüp borcunu öder açıklamalarını yaptım. Ama ikinci yarı için bu kulübün 20 milyona ihtiyacı olduğunu söyledim ve siyasetçilerimizle de bunu konuştum. Bugüne kadar bu kulübü kendi kaynaklarımızla ve de kendi koyduğumuz parayla şahsım ve yönetim kurulu 2 milyon doların üzerinde para koyduk. Paranın çoğunu ilk sene göreve geldiğimizde 1.Lig’de, Süper Lig’de ihtiyaç yokken fazla para koymadık. 2.Lig’den çıkarken en büyük bütçe Göztepe ile bizimdi. Çok ciddi para koyduk. 1.Lig’e çıkarken hem şahsım hem de yönetim kurulu üyeleri ciddi para koyduk. Ama bu paranın yüzde 90’ını ben koydum. Bunlar resmi kayıtlarda var. Bizim koyduğumuz paradan dolayı başkan ve yöneticiler kulüplere temlik koyarlar. Türkiye’de bütün kulüpler böyledir, Malatyaspor’da böyle bir durum yok, yöneticinin koymuş olduğu para, kulübe bağıştır. Bu tüzüğümüz gereği başkan ve yöneticinin vermiş olduğu para, kulüpten alacak olamaz. Bu paralar, buraya bağış olarak verildi. Bugüne kadar da kulübün ekonomik durumunu çok şükür iyi götürdük. Borç var mı evet var. Lig bitmediği içinde kimi 70, kimi 40 milyon deniliyor, bugün lig bitse 40-45 milyon gibi bir borcumuz var. Ama şuanda önümüzde 8 maçımız var. Bu 8 maçı kazanırsan bu borç düşecek. Bu futbol; 8’de 8, 8’de 5 yaparsın bu borç düşer. Lig bitmediği için bu borcu 40 milyon, 50 milyon, 30 milyon demek olmaz.”

“GELEN PARANIN HESABI SORULUYOR AMA GİDENİ KİMSE SORMUYOR”

Gevrek, yayıncı kuruluşun ‘zarar ediyorum’ dediğini ve Türkiye Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği Vakfı arasında gerçekleştirilen toplantı sonrası yüzde 15’e yakın bir indirim yapıldığını anımsatarak, “Bu indirimde sadece Malatyaspor’un kasasında kaybolan para 14-15 milyondur. En az 10 milyonda kurdan fark etti. Geçen sene de zaten 11 milyon borcumuz vardı. Performansa dayalı bir para alıyoruz. İkinci yarı hiç maç kazanamadık, bir beraberlik var. Bundan kaynaklı bir borç var, hesap ve kitap ortada. ‘Şeffaf değilsiniz, söylemiyorsunuz’ diyorlar. Mali kongrede hepsi resmi, geçen sene 11 milyon borcumuz olduğunu açıkladık. Koronavirüs nedeniyle mali kongremizi yapamadık, lig bitmeden önce ya da sonra mali kongremizi yapacağız. Bunların hepsi ortaya konulacak. 40-45 milyon borç olduğunu söylüyorum ama bu yarın düşer. ‘TFF’den her galibiyette para alıyorsunuz, bu para nereye gidiyor?’ diye soruluyor. Geliri görüyorsunuz da, gideri görmüyor musunuz? Bu kulübün bir gideri var. Yaklaşık aylık 10 milyon maaş ödüyorsun. Bunun vergisi, kampı, tesis giderleri var. ‘Her galibiyete 3 milyon alıyor, para ne oluyor?’ diyor. Zaten bu hesabı yaparken 30 milyon garanti para var, 35-40 milyona yakında performansa dayalı bütçeye koymak zorundasın yoksa bu bütçeyi yapamazsın. Maalesef gelen paranın hesabı soruluyor ama gideni kimse sormuyor. Bu kulübün bir gideri var ve kendi öz kaynaklarıyla dönüyor” diye konuştu.

“4-5 TRANSFERDEN GELEN PARA 35 MİLYON LİRA”

Gevrek, kulübün resmi sosyal medya hesabından paylaşılan ‘Transferde en çok kar eden kulüpler sıralamasında üçüncü sıradayız’ haberine ilişkin ise “4-5 futbolcudan 34 milyon 865 bin TL. O gün ki kurun karşılığı. O gün gelen paranın bize bugünkü transferlerden kulübümüze gelen para 34 milyon. Tabi bu oyuncuların birde bonservisleri var. 35 milyon futbolculardan bonservis geliri elde etmişiz. Malatya tarihinde ilk defa oyuncu alan-satan kulüp haline geldik. 150 bin dolara alıp, bir, 1,5-2 milyon dolara sattığımız oyuncular var. 15 bin TL’ye alıp, 750 bin Euro’ya sattığımız oyuncular var. Transfer yüze yüz tutmaz, yüzde 80 tutuyorsa doğrudur. Bugüne kadar yapılan eleştiriler, haksız eleştiriler. Devre arasındaki bu performans düşüklüğü, oyuncu transferi, hoca konusunu eleştirebilirsiniz. Bizimde hata ve eksiklerimiz var. Bunu yapın ama bunu yaparken de fırsatçılık yapmayın. Fırsattan Malatya’ya zarar vermeyin. Bu kulüp her sene denetleniyor. TFF’nin lisanslama talimatı var, bu kulüp kuruşuna kadar denetleniyor. Bu kulüp zaten denetleniyor. TFF’nin kayıtlarında resmi olarak var. Gazeteci arkadaşlarımız bazen ‘mahremini çık söyle’ diyor. Kulübün bir mahremi vardır, bunu çıkıp açıklayamazsın. Mali kongrede her şey açıktır. ‘Bu takıma büyükşehir belediyesi el koysun, kayyum atasın’ diye çok konuşuldu. Bu kulübü belediyeden aldık. Bugünkü belediye başkanı kimse bütün hesapları kendisine veririz. Ben, bütün milletvekillerimize de söyledim. Hangi partide olursa olsun bütün milletvekillerine saygımız var. Bu kulüp siyaset üstüdür. Tabi ki kulübe destek veren belediye başkanlarına teşekkür edeceğim. Bunun siyasi partiyle alakası yok, bugün o siyasi partide olan kişi yardım ediyor. Yeni Malatyaspor, bu şehrin ortak marka değeridir ve bütün siyasetçilerin sahip çıkması gerektiğini ifade ediyoruz. Milletvekillerimiz ve işadamlarımızın bu takıma hep birlikte sahip çıkması gerekiyor. Seçilmiş milletvekiline çok büyük saygı duyarız” değerlendirmesinde bulundu.

“BİZ, BİRBİRİMİZİ YEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu’nun açıklamalarını üzülerek izlediğini dile getiren Gevrek, “Malatyaspor camiasına 6 yıldır hizmet veren bir kulübün başkanıyım. Herkes benimle konuşabilir. Ama çıkıp televizyonda el hareketiyle ‘Lan, Adil’ diyerek konuşmak bir milletvekiline, siyaset adamına yakışmıyor. Ben burada ‘sayın milletvekilimiz’ diyorum çünkü benim terbiyem, edebim onu gerektiriyor. Bir kulübün başkanına bu şekilde konuşarak, parmak sallamayı asla doğru bulmuyorum. Üzülerek izledim, hoş değil. Bu Malatya’ya zarar verir. Adil Gevrek’i sevmeyebilirsin, istemeyebilirsin, beğenmeyebilirsin bunlar doğal şeyler ama çıkıp bir kulüp başkanına hakarete varan davranışı hiç kimse doğru bulmaz. Sayın milletvekilimizin belki kendince haklı olduğu konular olabilir, eleştirebilir, hatta kulübe gelebilir. Hatta kulübe geldi, ‘Belediyelerin destek olması için elimden gelen gayreti göstereceğim’ dedi ama nedense aradan 20 gün geçtikten sonra aynı kişi farklı konuştu. Bugüne kadar Esenlik ve diğer şirketlerden ne kadar sponsorluk almışız araştırsınlar. Bizden öncekileri ne kadar almışlar. Selahattin başkanımıza teşekkür ediyorum, bu zor günlerde elinden gelen gayreti gösterdi, hem Yeşilyurt hem de Battalgazi Belediye Başkanlarımız destek verdi. AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’a ayrı teşekkür ediyorum çünkü 2.Lig’den beri çok büyük emek verdi. Şimdiki milletvekilimiz, eski belediye başkanımız Ahmet Çakır büyük destekler verdi. Hem maddi hem de manevi olarak destekte bulundu. Sayın bakanımıza Bülent Tüfenkci’ye, herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Bugüne kadar şirketler kulübe destek vermişler, neden bizim zamanımızda en az para aldığımız dönemde birileri çıkıp, ‘Bu sponsorluklar olmasın, engel oluruz’ diyor? ‘Adil Gevrek gitsin’ bu doğru bir şey değil. Mesele burada Adil Gevrek değil. Bugün var yarın yok. Mesele Malatyaspor ise bir, birlikte olmamız lazım. Birbirimiz içinde sıkıntılarımız, kavgalarımı olabilir, birbirimizi eleştirebiliriz ama bizim dışarıdan gelen rakiplerimize, hamleye karşı bir olmamız, birlikte hareket etmemiz lazım. Biz hakemlerle, rakiplerle, başka yerlerle mücadele ettik. Biz, birbirimizi yemeye çalışıyoruz, bu Malatya’ya fayda getirmez” yorumunda bulundu.

“20 MİLYON GETİRİN BUGÜN BIRAKACAĞIM”
Gevrek, takımın başarılı olduğu dönemlerde de eleştirilen olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ben kimsenin isteğini yapmadığım için bir grup tarafından bu şekilde acımasızca eleştiriliyorum. ‘Kim ne istedi?’ diyorlar, tek tek isimde verebilirim. Ya görev ya yönetime girmek ya farklı bir şey ya kanalına farklı şeyler ya para istendi. Kulüp kurşunlandı. Hadi bu sene ikinci yarı kötü gidiyoruz eleştirebilirsiniz. 6 yıldır buradayım ve 6 yılda acımasızca neden bu kadar eleştiri oldu? 6 yıl içerisinde kimler o gün televizyonlarda neler yaptıysa, bugün aynı şeyi yapıyor. 2.Lig’de yaptığı şeyi bugünde yapıyor. Takım 17 maçta galibiyet alamamış evet haklı eleştirebilir ama bu eleştirileri takım UEFA’ya giderken de yaptılar. Bu insanlar, takım şampiyon olurken de bu eleştiriyi yaptı. Ben kulübe zarar veren babamın oğlu da olsa gözünün yaşına bakmam. Hatalarımız, eksiklerimiz var ama bildiğim, gördüğüm bu kulübe zarar veren kim olursa olsun asla gözünün yaşına bakmam. Bu kulüp neden kurşunlandı çünkü istediklerini (para) vermedim. Bunu taraftar yapmadı. Taraftar kulübü kurşunlamaz. Bu kulübü taraftar değil bir grup kurşunladı. Bununla ilgili televizyona ‘kim bilir sizin bunlarla ne kirli işiniz vardı da gelip kulübü kurşunladılar’ dediler. Bunu söyleyen oldu. Bu kulübün neden kurşunlandığını bütün Malatya bilmiyor mu? Eğer ben bu adamlara boyun eğmiş olsam, dediklerini yapsam bu kulübü kurşunlarlar mıydı? Bunları hepsini ve buna benzer şeyleri de yaşadık. Bir zihniyet var, bunun değişmesi lazım, 6 yıldır ben bunlarla savaşıp, mücadele ediyorum. Bütün Malatya camiası bilsin ben bunların musluğunu kestim. Bunların kim olduğunu herkes biliyor. Kulübü kurşunlayanlar hepsi birbiriyle aynı gruplar. Menfaatleri gittiği için saldırıyorlar. Bu insanlarla bir masaya otursam bakış açıları değişecek. Bizde kendimizi eleştiriyoruz ama şu dönem ilk yarı 24 puan aldık, ikinci yarı kötü gittik. Eksik ve hatalarımız var, kalan 8 maçı nasıl alırız, ligde nasıl kalırız bunun hesabını yapalım. ‘İstifa et’ deniliyor. Ben bu takım UEFA’ya giderken Mehmet Ali Aydınlar ismini duydum, ‘gelsin şu gün bırakırım’ dedim. Takımı UEFA’ya götürmüş bir takımın başkanı olarak bırakırım hata kendisi beni aradı ‘böyle bir düşüncem yok’ dedi, ‘keşke doğru olsaydı’ dedim. ‘Bırakıp gitsin’ diyenler bugün getirin masaya 20 milyon koyun, birde senin hizmetine çalışacağım. Ortaya başkan adayları çıkıyor ya 20 milyon getirin bugün bırakacağım. ‘Malatya olarak başkanın verdiği parayı da verip, yollarız’ dediler. Tamam o parayı ver, ben o parayı da kulübe bağışlayacağım. Para verebilecek birini getirebiliyorsanız, kulübün menfaati için getirin. Ama bugün bırakıp gittim kim gelecek?”

“İRTİBATIMIZI KESTİK”

Gevrek, FETÖ iddialarına ilişkin ise şunları söyledi:

“Futbol piyasasında ben bir adamla çalışırken, iyi bir oyuncu gelirken ki iyi oyuncu da geldi, 2 milyon Euro’ya sattığım oyuncudan bahsediyorum. Onların aracılığıyla aldım, ben alırken adamı araştıramam ki. Ama sonra bunu duyunca, böyle bir şey olunca da bütün irtibatımızı kestik. Olabilir. Ben kalkıp bir adam hakkında herkes ‘şucu, bucu’ dedi diye, bu adam elini kolunu sallayıp geziyorsa, her kulüple iş yapıyorsa, aynı şekilde Malatya’ya da iyi bir futbolcu varsa neden iş yapmayayım? Sonra böyle bir sıkıntı varsa tabi kesersin. Bir ceza aldıysa, bir suçu varsa… Ama ben burada kalkıp peşinen bu adamı suçlu ilan ederek, ‘Sen suçlusun’ diyebilir miyim? Bu bir kere hukuka aykırı bir şey. Maalesef bunları da söylediler. Şimdi bir şey bulamıyorlar, iftira atacaklar. 6 senedir bu kulüpte başkanlık yapıyorum. İhanet çetesiyle de devletin mücadelesi var. Ben buradayım. Öyle olanlar ceza aldılar. Bu devletin savcısı, hakimi var, böyle bir şey söz konusu değil. Böyle bir iftira varsa da onlar hakkında suç duyurusunda bulunurum.”

“’İKİNCİ DİA BEN OLURUM’ DEDİ, 460 BİN EURO BEDEL ALDIK”

Jahovic ve Guilherme’nin gidişine de değinen Gevrek, “İkisi de önemli oyuncu. Taraftarın bu iki oyuncunun gidişini sorması, merak etmesi kadar da doğal bir şey olamaz. Adis Jahovic, ayrılmak istedi. ‘Her ayrılmak isteyen oyuncusu bırakır mısınız?’ diye sorarsanız, oyuncu ısrarla ‘ayrılacağım’ dedi. Bu devre arasında başladı, transferin son gününe kadar devam etti. Jahovic’i ya vermeyecektik, kadro dışı bırakacaktık ya da verecektik. ‘Oynamayacağım ‘ diyen bir adama ne yaparsınız? Bunu Malatya kamuoyuna soruyorum. Bunu söylemek istemedim çünkü bizde 14-15 tane gol attı. Ama söylemesem ben zor durumda kalıyorum. ‘İkinci bir Dia ben olurum’ diyen adama ne dersin? Bugüne kadar söylemedim. Bizi öyle bir suçluyorlar ki… Önemli bir oyuncuydu. Dia da önemli bir oyuncuydu. Jahovic meselesi bu. Parayla alakalı değil, ailesi nedeniyle gitmek istedi. ‘Ben gitmek istiyorum, yoksa oynamam’ diyen adama ne yapacaksınız? Güçlü bir kulüp olsam ‘kardeşim seni bir yere yollamıyorum, kadro dışı bırakıyorum’ derdik. Biz Anadolu kulübüyüz. Guilherme neden ayrıldı? Guilherme bizde kiralıktı. Guilherme’yi biz kiralık olarak geçen sene kadromuza kattık, bu senede kiralık olarak kadromuza katmak için 500 bin Euro para vermemiz lazımdı ya da 40 bin Euro serbest kalma maddesi koymak zorundaydık. Sergen hoca ‘İyi bir oyuncu ama istediğim bir oyuncuda değil, benim sistemime uymuyor, kulüp olarak alırsanız saygı duyarım’ dedi. Sergen hocanın çok çok istediği bir oyuncu değildi. Hocanın istemediği bir oyuncu olunca oynatacak mı, oynatmayacak mı, 500 bin Euro’ya kiralama bedeli ödeyeceğiz. Menajeri ya da kulübü ‘sen bunu bu şekilde alırsan’ serbest kalma maddesi koydu, 40 bin Euro. Bu maddeyi kulübü koydu. Devre arasında bu oyuncuyu Beşiktaş istedi. Konuştuk, gidecek-gitmeyecek derken Beşiktaş transfer sorunundan dolayı alamadı. Son günde Trabzonspor bu oyuncuyu maalesef üzülerek söylüyorum, bize sormadan bu etikte değil, iki kardeş kulübüz bu oyuncusu Trabzon’a davet etmiş. Ben, Trabzonspor’un bize sormadan böyle bir şey yapacağına ilk başta inanmadım. Araştırdık maalesef Trabzonspor, Guilherme’yi çağırmış. Bu oyuncu bizimle feshederek gitti. Tek taraflı biz Trabzon’a yollamadık. Sabaha kadar Antalya’da konuştuk, sabah kalktık gitmiş. Sabah 05.00’te gitmiş. Tek taraflı 40 bin Euro yatırıp feshetme hakkı var. Tuttu parayı da yatırmadan haksız bir fesih yaptı. Tek taraflı feshettiği zaman o oyuncuyu bir daha alamazsın, başka bir kulübe gider ama bedel öder. Haksız feshedince çocuk bizden koptu artık bitti. Bizde, madem haksız fesih oldu, Trabzon’a ‘bu adamı alırsanız FİFA’ya şikayet ederiz’ dedik. Ya şikayet ederiz ya da bonservis ödersiniz dedik. Adam artık gitmiş, bizim geri alma şansımız yok. ‘Hatırlı’ kişi olayı çok konuşuldu. ‘Hatırlı kişiler’ dedim. Hatırlı kişiler şunu yapmadılar; ‘Bu oyuncuyu Trabzon’a verin’ demediler. Hatırlı kişiler, Guilherme Trabzon’a gittikten sonra iki kulüp FİFA’lık olmasın ve arası bozulmasın diye araya girdiler. Birileri arayıp ‘bunu Trabzon’a verin’ demedi, öyle bir şeyde diyemez. Keşke Trabzon camiası bunu yapmadan, o hatırlı kişiler araya girmeden bizi arasaydı. Konuşup kendi aramızda çözseydik. Bunu yapmadıkları gibi bu sefer ‘hatırlı kişi’ dediğimiz insanlar araya girdi. Biri İstanbulspor kulübü başkanı, biri Sivasspor kulübü başkanı. İyi niyetle aradılar. ‘500 bin Euro bedel ödeyeceksiniz’ dedik. Benim en iyi oyuncumu ayarttırmış, feshettirmiş. 460 bin Euro bedel aldık. Ben en çok gol atan ve asit yapan oyuncularımı vermek ister miyim?” ifadelerini kullandı.

“3 YILLIK HATAYDI”

Bugüne kadar transferde doğru hamleler yaptıklarını savunan Gevrek, “Bu sene ikinci yarı özellikle böyle başarısız sonuçlar alınca da haklı olarak taraftarımız, camiamız eleştirebilir. Haklı olabilirler. Ama oyuncuların gitme sebeplerini de tek tek açıkladım. Dia’nın sözleşmesi bitiyor. Dia’yı aldık. Fransa’da 9 gol atmış bir oyuncuyu aldık. Sivas’ta o sene çok istedi. 3-4 hafta çok iyiydi. Erol hoca oynatmadı, gelen oynatmayınca maalesef karakterinde de sıkıntı çıkınca sözleşmesi de var, bütün kulüplerde oluyor. O günkü transferde hata değildi ama 3 yıllık olması hataydı. O günün şartlarında Dia’yı Malatya’ya getirmek, yeni çıkmış bir takıma getirmek kolay değil. 2 yıla getiremedik, 3 yıla getirdik. Bugün takıma faydalı olsa bunları konuşmayacaktık. Dia geldi diye başka oyuncuları da getirdik. Dia o dönemde Fransa’da 9 gol atmış, herkesin istediği bir oyuncuydu. O günün şartlarında hata değildi ama sonra böyle olunca hata oluyor. Onun yerine oyuncu almadık. Dia olmasa bir oyuncu alacaktık zararımız o” diye konuştu.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Kaya dedi ki:

  Malatyaspor tarihinde, 6 yıl başkanlık yapmış ve takımı 2.ligden alarak süperlig ve UEFA kupasına katılan bir takım haline getirmiş ,kaç tane Malatyalı veya Başkan var.Biraz insaf .İkinci yarı takım başarısı kötü doğru ama herşey bitmiş değil

 2. Makinist dedi ki:

  40 yaşındayım. Kendimi bildim bileli bu Malatyaspor var. Harcanan paranın haddi hesabı yok. Onca paraya bir Malatya daha kurulurdu. Ne fabrikalar açılırdı. Milyonla adam ekmek yerdi. Futbol uyuşturucudur. Neymiş efendim Malatya nın reklamıymış. Hiç olmasa ne kaybeder memleketim siz soyleyin bana.

  1. Cengiz dedi ki:

   Dünyanın bir çok ülkesinde en popüler ve ilgi gören futbolu aynı anda milyar sayısında insan takip ediyor ilgi duyuyor.100 binlik stadların goncam günceli doluyor Özakman bu insanların aklından zoru var.Herkes sevecek diye birleyen yok.Sizinde sevdiğiniz birçok kişi deneyebilir saygı duymak gerekir.Senin önemli markan olan THYolları Berdılana’ya sponsor oluyor Eurolig’in isim sponsor ‘u oluyor demek ki Malatya isminin reklamı için hem yurt içi hem yurt dışı reklamı önemli.Bu sene iki ülke takımıyla karşılaştık oralarda Malatya’nın tanıtımı yapıldı.Ayrıca Malatya tanıtımı için gerek yurt içinde gerekse dışarda ciddi paralar harcıyarak standlar kuruluyor.Bunlar olması gereken işler.Onun için sevmesekte saygı duymalıyız.Dünya da yapılan israfları düşünürsek bu israflarla neler neler yapılır.Biz düzeni değiştiremeyiz.

 3. Mazlum dedi ki:

  Futbola harcanan paranın israf olduğunu ne zaman anlayacaksınız.
  Çarşı merkezde el arabasıyla çöplerden ekmek arayan kadınları görmüşsünüzdür.
  Şehrin öyle muhtaçları varken futbola harcanan tek kuruş dahi vicdansızlıktır
  Allah bunun hesabını hepimizden soracak

  1. mehmet dedi ki:

   yuzde yuz katılıyorum

 4. BEYLERDERESİ dedi ki:

  Bizler çok safmışız ya ligler başlayacak bizlere saç baş yolduruyordu hep bedava sayılacak oyuncular buluyordu Transferin bitiminin son saatine kadar bekletiyordu Bizler nekadar kızsakta Bir taraftan adam tasaruflu ya kasaya giren miliyonlarca Avro miliyonlarca TL ye rağman hemen öyle oyuncu almıyordu Borcumuz olmadığından ikna olurduk Borcsuz göstrerilecek Takım olduğmuzu biliyorduk Biliyordukki kasamız dolu borcumuz yok oyuncu sata sata gelirimiz yükseldi gidenlerede maaş verilmeyince karımızda yükseldi sanıyorduk.gel gelelim kazın ayağı değişikmiş meğerse içimiz oyuluyormuş Kasamız dibe vurmuş Takımın Arabaları satılmış Tüm Malatya ŞOK ŞOK ŞOK peki Bizim Değerli Sayın yetkililerimiz nerede daha neyi bekliyorlar anlamış değilim

  1. uğur türkan dedi ki:

   Yani editör bunu yayınlar mı bilmem ama tabi ki öyle düşünüp,öyle yorumlayanlar biraz saf oluyorlar bu durumda ama bu ülkeye has bir olay, sadece malatya ile ilgili bir olay değil.Ayrıca araba satanlar üstelik birde yerli araba siparişi veriyorlar buda işin komik tarafı 🙂 🙂

 5. Mehmet dedi ki:

  Trabzon’a Guilherme transferinde MAlatya li siyasiler Malatya takiminin arkasinda dursa idi ,Baskan da 3 kurus icin oyuncumu satmiyorum deseydi maasina da zam yaptim deseydi, sergeni gondermeselerdi jahovic de gitmezdi bu takim da bu durumlara dusmezdi. KEndileri ettiler kendileri buldular. Kopru gecerken at degistirilmez. Vesselam.

 6. Gokhan Karakas dedi ki:

  Millet mac izlemek istiyor kardesim. 3 kurus transfer parasi ile klubun zengin olacagini sanan yonetimin geldigi nokta 40 45 milyon tl borc ve takim kume kume dusme noktasinda. ISte bunlarin akli bu kadar calisiyor. Bak Trabzona abdulkadiri yusuf yazici yi beklettti satmadi 45 milyon euro ya yakin gelirleri olacak bu iki oyuncudan. transfer oyle olmaz boyle olur diyor baskan.

 7. Fatih Yavuz dedi ki:

  bu adam sene sonu bu takimi birakacak bu kadar!

  1. Salih dedi ki:

   Benim anlamadığım parası olan para harcayacak olan kulüp başkanı olur ama bizde farklı heralde

 8. Mülayim dedi ki:

  Peki bu guilerme olayını açıklamak için bugünü neden bekledin. Hatrı sayılı kişilerin önüne geçti ise niye başın dik bi şekilde fifays şikayet etmedin. Dün Trabzon olacak kulüp boşuna men cezası yemedi adil gevrek dürüstlük lütfen dürüstlük. Sayın milletvekilimiz FENDOĞLU ise senin şeffaf olmaman nedeniyle camiayı savunmak zorundaydı ve savundu. Üzüleceğine sezon sonu istifa et ve defol

 9. Efsane Malatyasporlu dedi ki:

  Yanlış transferler maç kazanmayı unutma gelirleri bitirdi çünkü yayıncı kuruluştan kazanılan ve berabere bitirilen maçlara göre para alıyorsun tahminim birazda paralar savurganca harcandı bu sunuc kaçınılmaz oldu eğer dusmezisek toparlariz dusersek bu kulüp hızla amatöre gider bu kulübü içine düştüğü bu durumdan kurtaracak kişiler öncelikle futbolcular ve teknik heyettir bu saatten sonra yapılacak fazla bir şey yoktur.sayin başkana başsağlığı dileriz Babasına Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun diyorum.

 10. Cengiz dedi ki:

  Sn Başkan açıklamalarınızda çok gec kaldınız.Bir çok dedikoduya çanak tuttunuz.Son dönem hariç başarılı oldunuz.Son dönemdeki özellikle kamuoyunu aydınlatmamanız hem size hemde takıma zarar verdi.Yorumcu arkadaşların bir çoğu şartlanmış konuya tam hakim olmadan kendilerine göre hesaplarla suyuzanda bulunuyorlar..Tabiiki herkes hesabını iyi verecek.Hesap soranlar için yapacakları kulübe üye olmak hesabında ilgili kurullarda sormak.Kulüplerin gider yükleri oldukça kabarık.Futbolcu ,teknik heyet,kulüp çalışanları maaşları pirimleri,kamp,deplasman giderleri büyük paralar dengeleri iyi kurmak gerekir.Bunu Sivas çok iyi beceriyor.

  1. Ziya dedi ki:

   Malatyaspor Türkiyenin en çok kazanan 3.Takımı!,en az para harcıyan takımlarından da biridir…Bunu Tff açıkladı.Halen masraf gider,falan filan demeniz çok ama çok enteresan.Çok tuhaf.Zamanında başkan açıklasaymış?Neyi açıklayacak dı?Kardeşim.Zaten konu bu.Yahu bu giderleri tüm takımlar yapıyor.Yahu bu paralara ne oldu diye direkt niye sormuyorsunuz.Aşağı yukarı eveleyip duruyorsunuz?

 11. Kemal dedi ki:

  Sayın başkan,Aradan aylar geçmiş bu kadar beklediğine göre çok önemli açıklamaların vardır diye okudum.Bir tek oynamak istemiyen jahoviçe ve guilherme konusunu anladık.Peki Ya o paralara ne oldu?Paramız var diyen sendin.Klübün menfaati için tasarruf yapıyoruz diyende sensin.Ne oldu şimdi?Pandemiyi birtek biz yaşamadık.Bundan çıkardığın sonuç yukarıda açıklamaya çalıştığın sen hariç kimsenin anlamadığı nedenler bunlar mı?Başkan söylediklerinden 7.5 milyon euronun akıbeti ne oldu?anlaşılmıyor.Yahu bu takım Geçen sezon Türkiyenin kazanan en iyi üçüncü takımıydı.

 12. Fatih Yavuz dedi ki:

  transferleri o gunku kur ile hesapliyor. akla bak. bilmiyorum ki bu akil bi adil gevrek de mi var? futbolcu transferlerinden aldigin eurolari alip tl ye cevirip bankada oylece beklettin hicbirsey yapmadin mi baskan? 7.5 milyon euro luk transfer gelirin var bunun karsiligi da kardesim 54 milyon tl dir. bu paralar nerede? simdi diyorsun ki 35 milyon tl transfer geliri. 20 milyon tl verin bugun birakirim. aradaki farki da istiyor. ne kadar da akillisin sen oyle. klubun masrafi varmis. klube masraf yaratan ben deilim sensin. sen kimi kandiriyorsun kardesim. 2 milyon dolar vermismis. sen once kimlere harcama yaptin onun hesabini ver.

 13. yandaş dedi ki:

  hangi transferi yaptın da 45 milyon borç var
  sokakta klüpsüz gezen oyunculara mı verdin o parayı
  bana masal anlatma
  daha dün borçsuz idi klüp bugün 45 milyon borç
  bir daha aday gösterilmeyeceksin yeterli görülecek ama hiç kimse o 45 milyonun gerçek borç olduğuna ikna olmayacak

 14. KOVID44 dedi ki:

  Yav Adil efendi..bu takim virus yayilmadan once zaten bozuldu..puan alamadi..virusu nasil asil sebep gosyeriyorsunuz…milleti saf gormeyin….virus martta turkiye de sorun olmaya basladi…malatyaspor aralikta batti

 15. Mustafa dedi ki:

  20 milyon TL ver demiş takımı bırakayım adil gevşek senden hesap soran yoksa şu Malatya’da yazık bizlere

  1. Malatyalı44 dedi ki:

   Futbol takımı değil yeme takımı heralde

 16. suat dedi ki:

  sayın başkan.. seyirci yahoviçin satılması nedeniyle haklı olarak size çok kızgındı… tamam adam beni göndermeseniz ben burada isteksiz oynarım, hatta demiş ki, ikinci bir dia vakası olurum… tamam da gözüne kurbanım, bu açıklamayı yapmak için niye bukadar bekledin… zamanında açıklasaydın bu kadar tepkiye maruz kalmazdın… bende bu konuda yalan yok bende çok kızgındım.. ama bu açıklamadan sonra size kızgınlığım geçti… durum böyleyse yahoviç malatyaspora yanlış yapmıştır. bu futbolcu karakterden yoksun bi futbolcu olduğunu daha önceden göztepeden ayrılırken belli etmişti..

 17. snipa dedi ki:

  Abiciğim borç varda nasıl ettin bu takımı bu kadar borçlandırdın. Biride çıkıp sormuyor nasıl bır iştir anlam veremedim.

 18. Furkan dedi ki:

  Her cümleden güçsüzlük, vizyonsuzluk akıyor…
  Malatyaspor böylelerinin elinde çıngırak olmuş.

 19. hasan kaçan dedi ki:

  öyle oldu böyle oldu, bahane çok, senin tarafından bakınca sen hatasızsın. ama dışarıdan bakınca çok çok bşarısızsın ve üst üste hatalar yapılmış. ama adil gevrek koltuğa sağlam yapışmış. hayatta bırakmaz. büyük ihtimal bu kadar borçla futbolcuların alacaklarını ödemeyecekler, oyuncularda oynamayacak ve küme düşeriz. sonrada külüp ekonomik olarak batar. inşallah yanılırım bu düşüncemde.

 20. BEYLERDERESİ dedi ki:

  Ben Bir insanın konuştukca Battığına dün şahit oldum Tüm Malatyanın dilinde olan bu kayıp miliyon avroları tl,leri Adam çıkmış onuda dün öğrendik 3 Binlira maaşınıda kendisinin verdiği kendi sipikerine hikaye anlatıyor Bizlerde yedik Böyyüg Boşgan

 21. Murat dedi ki:

  Surekli borcumuz yok diyip duruyordu noldu birden bu kadar borc nerden cikti

 22. malatyalı dedi ki:

  vizyonsuz başkan iyi giden takımı bozdun, hocayı gönderdin takım hem maddi hemde manevi kayba uğrattın, geçen sene sıfır borç diyordun 3 yıl önce gelen minanın kulübüne olan bircu ödememişsin, birkaç maç alınsaydı bu nasıl oluştuğu meçhul sözde borçta olmazdı, böyle kulüpmü yönetilir, kendi işini de böyle yönetiyorsan çoktan batman icralık olman gerekirdi.

 23. Malatyaliiii dedi ki:

  Takımın iflahini kuruttum daha da adam olmaz bu takım diyo başkan 🙂

 24. malatyalı dedi ki:

  siyasiler belediyeler bu işlere hiç bulaşmamalı yasak konmalı.zararda karda kendilerinin olsun.sporu bozanlarda siyasiler.başarı oldumu kendilerinin her maça gidip sanki kendileri yapmış gibi poz verirler.başarısızlıkta da laf söylerler.o nedenle siyasilerin ve yerel yöneticilerin profosyonel spora uzak durmaları için yasa çıkarılmalı.bir dönem başkan olurlardı da birde küfür işitirlerdi.iyi hatırlayalım.kulüplerini batıran yöneticilerde zaten bu yumuşak karından halkı ajite edip siyasilere baskı kurup belediyeler üzerinden para isterler.her 5 yılda bir başkan 50 milyon borç takar ve gider.malatya da muhtemelen önümüzde ki süreçte buna hazır olsun.

  1. Kemal dedi ki:

   Gerçek ve tarafsız güzel bir yorum.

 25. Ramazan dedi ki:

  Çok güzel anlatmış herseyi. Hepsi bu kadar olsa eyvallah adamın dibisin başkan. Varsın takım düşsün sen bırakma görevi derdik yinede… Yine çıkarız. Birlik olmayı öğreniriz. Ama velakin sen 24 puan almış bir takımı , iyi giden bir takımı ne de olsa bu puanı almisken, 2 ncı yarıda 15 puan alır ligde kalırız. Düşecekler zaten belli diye düşünüp transfer yapmadığını, para cepte kalsın düşünceni de söylesen o zaman dürüstlük anlamında herşeyi öğrenmiş olurduk… İyi bir 6 yılın ardından acgozlulugun tutmadığını ve butun emeklerin ufacık bir hatayla çöpe gittiğini de açıkça söylemek bir erdemdir. FENDOĞLU bir milletvekilinden önce koyu bir Malatya taraftarıdır. Bunu kabullenmeyip duygusal olarak söylediği herşey de , sizin yaptığınız hatanın yanında çok hafif kalır… TFF butun kulupleri denetliyor. O bir mazaret olamaz. Ama halen birçok borç batağında olan ve kulüp menfaatlerini kullanan başkan var. Demek ki TFF denetlerken de faturalandirdigin sürece herşeyi topyekûn kaldirabilirsin. Hem küme düşmeye giderken , taraftar başkan istifa diye bağırırken çıkıp 20 milyon TL den bahsetmek bir kurtuluş yolu olamaz. Çok güzel kendi reklamını yaptığın 6 yıllık dönemi , bir anda sıfır ettin. Şimdi otur bunu dusun

 26. Salih dedi ki:

  Hayret konuşmuş konuştukca batan gelirlerin ne olduğu belli olmayan sayın gevrek paralar nerde

  1. Osman dedi ki:

   Bu nasıl bir cümle kurma.!!!!

   1. Salih dedi ki:

    Zorunami gitti kardeş sahi bu paralar ne oldu

  2. kalafat dedi ki:

   hakaten nasıl bir cümle bu ?
   tersten okudum bir sonuç çıkaramadım, baştan okudum yine aynı.Beynim yandı.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."