Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

Mahkemeden HAVAŞ Seferlerine Durdurma

Mahkemeden HAVAŞ Seferlerine Durdurma
 • 17.01.2020

Malatya kent merkezinden Malatya Havaalanı’na yolcu taşıyan Havaş firmasının seferleri mahkeme kararı ile durduruldu.

Havaalanına yolcu taşımacılığı yapan Meydan Taşımacılığın İdare Mahkemesine başvurması sonucu uzun yıllar Malatya’da havaalanına yolcu taşıyan HAVAŞ firmasının yolcu taşıma işlemini durdurduğu öğrenildi.

Malatya’nın büyükşehir statüsüne kavuşmasından sonra, ilgili yasanın belediyeye havaalanı güzergahında otobüs servis hizmeti sağlama yetkisi vermesinden sonra Malatya Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ şirketi, kent merkezi ile havaalanı arasında yolcu taşıma işi konusunda ihale düzenledi.

Koşulları itibarıyla ‘adrese teslim’ eleştirileri yapılan ihaleyi, Meydan Taşımacılık firması kazandı. Bu firmanın, ihaleden sonra HAVAŞ’ın havaalanına yolcu taşıma yetkisi kalmadığı yolundaki itiraz ve iddiaları bir süre sonra yargıya taşındı.

Mahkeme, ihaleyi kazanan firmayı haklı bularak HAVAŞ’ın Malatya kent merkezi – Havaalanı güzergahında yaptığı yolcu taşıma faaliyetinin durdurulması yönünde yürütmeyi durdurma kararı verdiği öğrenildi.

MOTAŞ Müdürü Erkoç, kararı doğruladı

Söz konusu karar ile ilgili soruları cevaplayan MOTAŞ Genel Müdürü Cemal Erkoç, Havaş’ın havaalanına seferleri hakkında mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini doğruladı.

Erkoç, “Malatya büyükşehir olduktan sonra havaalanına yolcu taşıma konusunda büyükşehir belediyelerinin ihale yapma yetkisi var. Malatya Büyükşehir Belediyesi de daha önce bu yönde bir ihale yapmış ve ihaleyi bir firma kazanmış. Bu firma, ‘Ben taşıma işi için ihaleye girdim’ diyerek diğer firmanın taşıma hakkı olmadığı gerekçesiyle mahkemeye başvurmuş. Ve Mahkeme de yürütmeyi durdurma kararı verdi” açıklamasında bulundu.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

 

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Muzaffer dedi ki:

  Belediye otobüsleri Havaş otobüsleri gibi disiplinli konforlu tecrübeli olamazlar bir an önce havasin geri dönmesini istiyoruz haksızlık asla kabul edilemez

 2. Giden yolcu dedi ki:

  Madem öyle motaş kedisi yapsın iki bilet karşılığı Özal köyü ne kadar gidiyor hava alanına gitsin demekti yapılan iş halk yararına değil zaten hazır da bir firma vardı niye ikinci firma bu işi Halk yararına bir iş değil. Bu iş sadece yandaş işi olmuş biz Halk olarak belediye kendi yapsın hepimiz de belediyeyi alkış layalım

 3. ümit dedi ki:

  Taksi ile gidip geleceğim ama yinede meydan ın otobüslerine binmeyeceğim. NOKTA.

 4. Halil dedi ki:

  Şu otobüslerde üstüste gitme durumuna da bir el atın ayrıca Karakavak bölgesinde otobüs beklemeye durak yok yöneticiler zahmet olmazsa bir gelip bakarlarsa

 5. Feyzi çelik dedi ki:

  Malatya belediyesi otbüslere bindinmi isanlar üsüste biniyo yol yok yoların hali iç acısı çevre yolu yok hiç bişey yapmıyo büyük şehir boş işlerle uğraşıyo

 6. Özer dedi ki:

  Karar alınmış hayırlı uğurlu olsun Malatya’mız için

 7. mert33 dedi ki:

  Malatyanın Parası Malatyada kalmıştır. Belediye BaşkanınınYaptığı taktire şayandır

 8. malatya dedi ki:

  Motaş malatyayı ele geçirmiş istediği gibi at koşturuyor. Rekabet vardı hani ne oldu. Olan vatandaşa olacak. Maski suya yüzde 20 zam yapıyor hangi gerekçeyle. Masrafsız gelen suyumuza tedaş var yapmış kış günü elektriğe yüzde 40 zam dayanak açıklama yok. Aksa yapmış yüzde 45 doğalgaz zammı faturalar diz boyu bu E P D K nün duruma el atması lazım bu zamlar yasal değil kanunsuzdur.

 9. hasan dedi ki:

  meydan taşımacılık firması ihaleyi kazanmış kardeşim malatya firması.uzayan kol bizim olsun cok iyi olmuş

  1. itiraz44 dedi ki:

   HAVAŞ yunanistan firmasımı kardeş,vatndaşın derdi 5 tl lik mesafeye 10-15 tl ücret alınması ve ihalede yapılan haksızlıklar.

 10. hakan dedi ki:

  yazik havas yillarini verdi emekler tek seferde bisa gitdi gercekten havas en guzel hizmeti veriyodu motas ile gelen oldu hic havalanindaki rezilligi gorseniz karara malatya olarak itiraz ederiz

 11. Malatyalı dedi ki:

  Malatyanin aleyhine bir karar tekellesmenin önü açıldı şimdi ben yaptım oldular başlar

 12. Yolcu44 dedi ki:

  Havaş servisinin iptali, skandalın zirve yapmasıdır.
  1-İhale adrese teslim, yani usulzüz ve yapanlar suç işledi.
  2-İhalede saat yazmıyordu. İhale kurallarına ayrı bir aykırılık,
  3-Bir başka şart ise son 5 yılda alnı işi yapış olmak. İhaleyi alan firma daha önce bu işi yapış mı?
  4-İhaleyi düzenleyen motaş uzmanlık diye belge veriyor ve bu belge yoksa ihaleye girilemiyor. Motaş uzmanlık belgesi verebilmek için havaalanı servisinde uzman olması gerekiyor.
  5-Uzmanlık ise Havaş’tan daha uzman firma yok bu ülkede. Ayıptır!
  5-İhale şartnamesinde güzergahın Çöşnük-Havalimanı olduğu yazıyor. Meydan firması Çöşnük ten araç kaldırmış mı bugüne kadar?
  6-Meydan firmasının otobüsü her gün Havaş bürosunun önünde hem de yaya yolunun üstünde park ederek resmen suç işlemiş ve belediye ile motaş, zabıta vs. bu yakışıksız tavırlara karşı ses çıkarmamıştır.

  1. Kenan dedi ki:

   Sen anlaşılan havaş avukatısın
   Belediyenin olduğu yer varken havaş kim ben bir kez bindim ayakta arada götürdüler

   1. Hamit dedi ki:

    Sende bence motoş avukatısın.adamlar ne kanun nede vatandaşı sallıyorlar.ayakta yaşlı başlı insanlrı götürüylrlar.

 13. MALATYALI ROJDA dedi ki:

  Otobüslerin uzerinde motaş yazdığına bakmayın.Taşıma işini tamami ile Meydan yapıyor.Hacı Uğur Polatın yaptığı ihale.

 14. Hamit dedi ki:

  Motaş adı altında servis yapıyorlar fakat çalışan personller çok kaba ve sürekli şahit olduğm bir durum var ayakta yolcu taşıyorlar o yollar riskli yollar allah muhafaza.havaş bu işi doğru düzgün yapan bir firmaydı yeniden havaş gelsin 12₺ vermye razıyım.

 15. Malatyali dedi ki:

  Herkes tam gazz yolunda.. havas gibi bi firmaya ayip ediyolar ..havas isini elit yapan bir firma onun bunun gibi degill..

 16. Ramazan dedi ki:

  Malatya’ya 1 TL faydası olmadan Kafasına göre fiyat belirleyip 15 tl ye yolcu taşıyordu ve belediye de Hiç para ödemiyordu bu Havaş. Şimdi en azından bir malatya Firması işi hakkıyla kazanmış oldu şimdi 10 TL’ye taşıyor ve Malatya Belediyesine de katma değer sağlamış Ayrıca unutulmamalı ki havaş tüm Türkiye genelinde durdurulmuştur Malatya’nın parası Malatya’da kalsın

  1. [email protected] dedi ki:

   Ben belediye çalışanıyım bilip bilmeden belediyeye hiç para vermiyodu diye iftira atma o firma yıllardır belediyeye ait olan ukomeye yani ulaştırma kordinasyon merkezine güzergah parası duraklarda yolcu aldığı yerler için işgaliye parası yazıhanesinde tabela olduğu için reklam parası ödüyordu asıl belediyeye tek kuruş para vermeyen şirket motaş ve esenliktir çünkü bunlar belediyenin şirketleridir şimdi o ihaleyi alan firmada mataş çatısı altında hizmet vereceği için tek kuruş ödememeyecektir sadece ihalede belirtilen ihale bedeli ödeyerek bu işi yapıcaktır benim görüşüm her iki firmada devam etmeliydi sonuçta havaşta çalışanlarda malatyalıydı ve o şirket sayesinde evlerine ekmek götürüyolardı bence çok yazık oldu

 17. Ahmet dedi ki:

  Antalya, Ankara, İstanbul, Adana vb. Gibi şehirlerde belediye otobüsleri ve diğer firmalar çalışıyor Malatya belediyesi rekabeti kaldırmış meydan taşımaya deynekcilik yapıyor

 18. Hakan dedi ki:

  Bu iş tekelleşmeye götürür Milletin aleyhine olmuş en kısa zamanda düzeltilmeli.

 19. Cebbar dedi ki:

  Birileri de şu sözde motaş servislerini bi denetlese artık …

 20. yavuz44 dedi ki:

  Rekabeti azaltır bu durum

 21. itiraz44 dedi ki:

  Malumun ilanı bir haber, motaş marifetiyle o hat üzerinde tekel oluşturulmuştur. Acaba motaşın yaptığı ihaleye HAVAŞ adlı şirket neden katılmamış ya da katılmaması için neler yapılmış? MOTAŞ tarihinde eşi benzeri olan böyle bir ihale var mı bilen varsa buradan beyan etsin lütfen. Bu firma motaş yani halkı taşımak için kuruldu ama şu an ihaleyi alan bu firma sizi iki(merkez-havalimanı) güzergah arasında taşımak için 5 tl lik yere 10 tl alıyor ara duraklarda inip binme şansınız da yokMalatyahaber bu konuyu gündeme getirdiği için çok teşekkür ederim, yakında ücretlerde 15-20 tl olursa şaşırmayın,bu ihalede imzası olanlar kamu vijdanında töhmet altındadır.

 22. Vatandaş dedi ki:

  Halk otobüsleri taşısın

 23. Hava alanı dedi ki:

  Engelli vatandaşlar, polis memurları, gümrük personelleri HAVAŞ ı ücretsiz olarak kullanıyordu. Normalde motas şehir içi ulaşım yine engelli vatandaşlara polis memurlarına ücretsiz. Bu uygulamayi havalimani meydan işletmesi de uygulayacak mi? Sonuçta üzerinde MBB MOTAS yazmakta. Bence doğru bir karar olmamış. En azından aralarında rekabet oluyordu biri diğerinden daha uygun fiyata yolcu taşıyordu.

  1. Emre dedi ki:

   Tüm Malatya ücretsiz tasınmalı özellikle ögrenci ve yoksul kesim

 24. yavuz dedi ki:

  doğru karar

 25. Sari44 dedi ki:

  Taksi plakası 1.5 trilyon olur eğer havaş tamamen kalkarsa

 26. Sedat dedi ki:

  Mantıklı bir iş değil. O zaman o şirket kendi başına at koşturacak kafasına göre o güzergahta.
  Rekabet her zaman iyidir. Bu tekelleşmenin ve kalitesizliğin önünü açar.
  Hakimler yasalara göre karar verir, ona lafım yok, yasa bunu böyle istiyor olabilir. Ama ya yasa yanlışsa? Düzeltilmesi gerekiyorsa?

 27. Neco dedi ki:

  Sivas caddesine yani eski inönü stadınin oraya yazane açsinlar ordan da yolcu alsınlarr

 28. malatyalı dedi ki:

  herşeyden önce meydanın ihaleyi alması tam bir skandaldı kişiye özel ihale yaptı motaş bunu bilmeyen yok havaş bu işi hakkıyla yapan bir firma lütfen gereği bir an önce yapılsın

  1. Kenan Karakaş dedi ki:

   Katılmıyorum Adanaya isstanbula Ankaraya izmir e nereye bakarsan bak belediye var havaş tekel oluyor rekabet yok aldığı para karşılığı yolcuyu ayakta ve arada götürmekmi

 29. Malatyalı dedi ki:

  Anlamlı bir savunma yapmış erkoc, belediye otobüsleri akp il teşkilatının evine çalışıyor ,m.çınar ın oturduğu caddenin diğer kısmında otobüs çalışmıyor mesela.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."