Miram

Final

Fuat


Serdar doktor

Lab


Malatya Haber -

Malatya Film Festivali’nde ‘Cinsiyetsiz’ Krizi!

Malatya Film Festivali’nde ‘Cinsiyetsiz’ Krizi!
 • 15.11.2020

‘CİNSİYETSİZ’ ÖDÜL AÇIKLAMASI ORTALIĞI KARIŞTIRDI.. Malatya Uluslararası Film Festivali (MUFF) Yönetimi’nin, Berlin Film Festivali (BERLINALE)’ne öykünerek;  bu yıl, geleneksel “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödülleri yerine, “cinsiyetsizlik” odaklı, “En İyi Oyuncu” ödülünün verileceğini açıklaması, sosyal medyada sert tartışmalara ve eleştirilere yol açtı. Tartışma ve eleştirilerin yoğunlaşması, Festivalin düzenleyicisi Malatya Büyükşehir Belediyesi ile MUFF’u yönettiğini duyuran Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) arasında krize dönüştü.

1-5 Aralık günleri arasında gerçekleştirilecek olan festivali düzenleyen Malatya Büyükşehir Belediyesi, sosyal medya üzerinden yürütülen tartışma ve tepkiler üzerine, sabaha karşı twitter hesabından bir açıklama yaparak, Belediyenin resmi mail adresinden medya kuruluşlarına gönderilen, “cinsiyetsiz ödül” eksenli bültenin kendilerine ait olmadığını savundu.

“Türkiye’nin cinsiyetsiz ilk oyuncu ödülü 10. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde sahibini bulacak!” şeklinde ifadelerin yer aldığı bülten konusunda Belediye’nin ve Festivale destek veren diğer kurumların bir dahli olmadığı vurgulanan açıklamada, Elif Dağdeviren yönetimindeki TÜRSAK Vakfı suçlandı.

Açıklamada, söz konusu ifadelerin yer aldığı bültenin TÜRSAK tarafından basın kuruluşlarına gönderildiği belirtildi. Ayrıca, TÜRSAK’ın Festival’in hiçbir kurulunda üyeliği ve yerinin olmadığı kaydedildi.

Berlin’in izinde, ‘gender neutral’ (cinsiyetsiz – cinsiyet ayrımı gözetmeyen) ödül sistemi MUFF’a taşındı

Berlin Film Festivali Yönetimi, oyunculuk performansının kadın ve erkek bedenlerine sıkıştırılamayacağına ve kalıplaşmış toplumsal cinsiyet rolleri ile sınırlandırılamayacağına gönderme yaparak, kadın ve LGBTİQ+’ların sektörde özgürce var olabilmeleri amacıyla, 2021’de yapılacak 71. Festival’den itibaren, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Kadın Oyuncu” kategorilerini kaldırdığını, bu ödüller yerine cinsiyetsizlik temelli, “En İyi Oyuncu Performansı” ödülü verileceğini açıklamıştı.

Dün (14 Kasım Cumartesi) Büyükşehir Belediyesi mailinden, medya kuruluşlarına gönderilen bültenle, bu yıl 10.’su düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali’nin de, Berlin Film Festivali’nin açtığı yolda gideceği hatta bu yolun anlamlı kılınıp genişletilmesi için katkı sunulacağı belirtildi.

“Türkiye’nin Cinsiyetsiz İlk Oyuncu Ödülü 10. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Sahibini Bulacak!”

İşi yapacak kişi ve kurumun önceden belirlendiği, formalite gereği de geçtiğimiz hafta içinde ihalesi  yapılan 10. Malatya Uluslararası Film Festivali organizasyonunun yönetimi, TÜRSAK Yönetim Kurulu Başkanı Elif Dağdeviren’e verilmişti.

Ancak, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin medyaya ilettiği, 10. MUFF içeriği hakkındaki bültende “Cinsiyetsiz Ödül” kararının kamuoyuna duyurulması sonrasında sosyal medyada büyüyen tartışma ve eleştiriler nedeniyle, TÜRSAK Yönetim Kurulu Başkanı Elif Dağdeviren ile Malatya Büyükşehir Belediyesi’ni karşı karşıya geldi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ilettiği söz konusu bültende, Berlin Film Festivali’nin aldığı ‘cinsiyetsiz ödül’ kararını destekleyen bir yol izlenerek, Türkiye’de, cinsiyetsiz ilk oyuncu ödülünün Malatya Film Festivali’nde verileceği vurgulanıyordu. Bültende, “Türkiye’nin Cinsiyetsiz İlk Oyuncu Ödülü 10. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Sahibini Bulacak!” deniliyordu.

Sosyal medyada gündem oldu

Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Berlin Film Festivali’nin izinde, “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerini kaldırdığını, bu ödüller yerine cinsiyetsizliğe vurgu yapan “En İyi Oyuncu” ödülünü ikâme ettiğini açıklaması, sosyal medya mecralarında ve ulusal medyada yoğun tartışmaya yol açtı.

Sosyal medya kullanıcılarının bir bölümü değişikliğe sert biçimde karşı çıkarken, bazıları ise destek verdi.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın, Malatya halkını, AKP’li belediyeye tepki vermeye çağırması sonucunda, yoğunlaşan tartışmada, sosyal medya hesapları birbiri ile tartışmaya girdi.

Tartışmaların gün boyu devam etmesi ve gece saatlerinde AKP’ye yakın kurumların da değişikliğe yönelik sert eleştirilerde bulunması üzerine, Malatya Büyükşehir Belediyesi, 15 Kasım Pazar sabaha karşı 02.40’da, bir açıklama yaparak, “durumu kurtarma” ve tepkileri yatıştırma çabasına girişti.

Büyükşehir, Belediye’nin resmi mailinden gönderilen açıklama için “Bizim değil” dedi

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Belediyenin resmi mail hesabından gönderilen açıklamanın kendilerine değil, TÜRSAK’a ait olduğunu vurgulayarak, hem Belediye hem de festivale destek veren diğer devlet kurumlarının “Cinsiyetsizlik” bağlamındaki açıklamalarla ilişkisinin olmadığını savundu.

Sabaha karşı yapılan açıklamayı daha ilginç kılan husus ise,  başında Elif Dağdeviren’in bulunduğu TÜRSAK’ın, Festivalin hiçbir kurulunda herhangi bir üyeliği ve yeri bulunmadığının vurgulanmış olmasıydı.

TÜRSAK, Malatya Büyükşehir Belediyesi’ni yalanlıyor: “MUFF’un içerik yönetimini biz yapıyoruz”

Oysa, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin, “Cinsiyetsizlik” krizinde kendini “ilişkisiz” kılma çabası olduğu anlaşılan bu vurgunun tam tersine, 10. Malatya Uluslararası Film Festivali organizasyonunu ilk günden bu yana TÜRSAK Yönetim Kurulu Başkanı Elif Dağdeviren (yandaki fotoğrafta) ve ekibi yürütüyor.

Film Festivali için her yıl olduğu gibi bu yıl da formalite gereği bir ihale düzenlenerek,  prosedür tamamlandı ve iş, ihaleden önce belirlenmiş kişi ve kuruma verildi.

Bu kapsamda, TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Elif Dağdeviren, ihaleden önce Malatya’ya gelerek Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve diğer yöneticilerle görüşmeler yaptı.

11 Kasım 2020 tarihinde yapılan formalite ihaleden sonra ise, TÜRSAK Vakfı, 14 Kasım’da twitter hesabından yaptığı açıklamada,10. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin içerik yönetimini kendilerinin yapacağını duyurdu.

Bu duyuruların yapıldığı TÜRSAK, Elif Dağdeviren ve MUFF sosyal medya hesaplarında, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı logoları ile birlikte TÜRSAK logosu da kullanılmaya başlandı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin sabaha karşı yaptığı, “TÜRSAK’ın, Film Festivalimizin hiçbir kurulunda herhangi bir üyeliği ve yeri bulunmamaktadır” şeklindeki açıklamasını tümüyle yalanlayan TÜRSAK twitter paylaşımının tamamı şöyle: “10. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin içerik yönetimini yapacağımız için mutluyuz. Tüm koşullara rağmen festivali sürdürme kararı alan Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne sektör adına destek vermek amacıyla tüm kadromuzla festival için çalışacağız”.

TÜRSAK Başkanı Elif Dağdeviren de twitter hesabından, 10. MUFF için film başvurularının alınmaya başlandığını duyurarak, festivalde ‘belirleyici – yönetici’ olduğunu deklare etmişti.

TÜRSAK’ın “MUFF’u biz yönetiyoruz” minvalindeki duyurusuna karşın, Büyükşehir Belediyesi’nin; TÜRSAK için, “MUFF’un herhangi bir yerinde bulunmadığı” yönünde açıklama yapması, krizin derinliğini gösteriyor. Büyükşehir’in açıklaması, organizasyonun TÜRSAK’tan alınabileceği anlamına geliyor.

MUFF resmi hesabından savunma: “Hedefimiz, sadece en güçlü oyunculuğun değerlendirilmesidir”

Tepkilere ve tartışmalara yönelik kısa bir açıklama yapan MUFF Yönetimi ise, ilk bültendeki “Cinsiyetsizlik” kavramının maksadı dışında yorumlandığını savundu. Twitter hesabından yapılan açıklamada, “(…) Oyunculuk kategorilerinde de ‘En iyi oyuncu’, ‘En iyi yardımcı oyuncu’ olmak üzere performansa dayalı ödül değerlendirmesinde bulunma kararı alınmıştır. Kamuoyu ile paylaştığımız ilk basın bültenimizde yer alan ve maksadı dışında yorumlanan konu, gerçekte, ‘En iyi kadın oyuncu’ ya da ‘En iyi erkek oyuncu’ şeklinde belirlenen ödül yerine, sadece ‘En iyi oyuncu’ olarak yapılacak ödüllendirme kategorisini ifade etmektedir. Bültenimizde yer alan ifadelerin çok farklı anlamlar içerebileceğine dair yanlış anlaşılmaların kaygısını bizler de taşıyor ve bir kere daha altını çizmekte yarar görüyoruz ki hedefimiz, sadece en güçlü oyunculuğun değerlendirilmesidir” denildi.

malatyahaber.com- Bülten

GÖRSELLER:

TÜRSAK’ın Film Festivali ile ilişkisini açıkladığı duyuru

Malatya Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla Cumartesi günü basın kuruluşlarına iletilen bültendeki ‘cinsiyetsiz’ bölümü

Tartışmalar üzerine festival adına yapılan açıklama

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin tartışmalar üzerine TÜRSAK ilişkisini de reddettiği açıklamanın duyurusu ve metni

 

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Murat dedi ki:

  Çok doğru karar, yeteneğin kadını erkeği olmaz

 2. ALİ dedi ki:

  Kınadıkları başına geliyor.Hdp yi lgpt ile eleştiren akp nin hali

 3. AKINCI44 dedi ki:

  Senin neyine muff ekmek yok yemeye ….. işte böyle oyuna gelirsiniz çok bilmiş sanat severler işte adamı böyle ters köşe yaparlar.

 4. Alacakapılı dedi ki:

  Bunu da ilk defa Selahattin Gürkan yaptı Helal olsun…!!!

 5. Malatyalı dedi ki:

  Festival ile ilgili duyuru metninin arka fonu LGBTİ renkleriyle süslenmiş, Malatya ile ne alakası var.
  Ferasetsiz yöneticiler, uyanıkların oyuncağı olmuş farkında değiller….

 6. Esnaf dedi ki:

  Malatya da toplumun geneline hitap eden bir organizasyon değil zaten.
  Olup bitiyor.
  Kimsenin umrunda değil.
  Belediyenin reklam panoları olmasa kimsenin haberi yok
  Malatya da mikro bir kesim tarafondan takip ediliyor.
  Devlet kurumları destekliyor o kadar

 7. Malatyahaber dedi ki:

  Kayisinin hali ortada
  Ulasim sifir
  Proje yok
  Hastaneleri yiktilar
  Sehirde issizlik korkunc bu salginda film festivali yaptiriyor beyzadem. Allah yardim etsin. Oy verenlere hakkimiz helal degil

  1. Hakan dedi ki:

   İlk ödülü bu projeyi yapana verelim ve malatya sokaklarında gezdirelim

 8. Selami sayın dedi ki:

  Belediyelerin kültür ve sanata verdiği destek önemli ama bu yaklaşım Malatya’ya yakışmadı

 9. Danişmend dedi ki:

  Nesillerimizi ifsad projesi olan Aile yapımızı tüm insanlık ortak değerlerini hedef alan Lgbt türevlerinin Truva atı olarak Malatya film festivaliyle odulllendirilmek istenmesi projesinin sorumlulari olan büyükşehir belediye başkanı ve ekibini kiiniyoruz.Festivalin iptal edilmesini ve sorumlularının cezalandırılmasını istiyoruz.İstanbul sözleşmesi üzerinde bu ifsad projesine karşı çıkan gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak a 81 vilayette dava açan Ak parti genel merkezi kadın kolları ve Malatya kadın kolları il başkanından da Malatya da yapılmak istenen bu ahlaksızlık ödülüne gereken tepkiyi göstermelerini istiyoruz . Battalgazi ve Hamidonun .kemikleri sizliyor.pier loti buyuksehirde pr yapıyor..

 10. Covras dedi ki:

  Malatya belediyesi heryıl buraya tirlyonlar aktaracağına kayısı ya yatırım yapsın bı işletme olur Fakir fukaraya sosyal yardım yapsın hepsi orada kalsın bide ahlaksızlığı da topluma benimsetmeye çalışmakta neyin nesi belediye ne yapmaya çalışıyor yazıklar olsun size

 11. 4444 dedi ki:

  Festivaliniz batsın

 12. adil dedi ki:

  Selahattin gürkan bu kez türkiyede ve dünyada ilk kez birseyi yaptı işte. Böyle bir ahlaksizligin turkiyede ilk kez malatyada yapilacagi aklimiza gelmezdi. Tebrikler baskanim.

 13. Oğuzhan dedi ki:

  Ahmet Çakır gitti, nasıl eğleniyormuyuz gençler?

  1. Erhan dedi ki:

   10 yil önce film festivalini Malatyanin başina kim bela etti.
   Milletvekili ne faydasi var şehre.

   1. nedim sevim dedi ki:

    helvacı etti ama CİNSİYETSİZLEŞTİRMEYİ denemedi hiç…

    1. TAHİR dedi ki:

     Malatya Film Festivali’ni başlatan Belediye ve “helvacı” diyerek adını anmaya tenezzül etmediğiniz Ahmet Çakır değildir. Dönemin Valisi Ulvi Saran’ın projesidir. Yani, festivali Vali Ulvi Saran başlattı.

   2. Oğuzhan dedi ki:

    Valla gardaşım asgari ücretliye işte bulunmalı kentin tanıtımı için festivalde yapılmalı. Malatya ünlüler şehir diyoruz övünüyoruz. Bu bir vizyon projesiydi. Ancak Ahmet Çakır vizyonunda biri yapabilirdi. Yaptı be bitti. Hala onun yaptığı işlerin, eserlerin esamesi okunuyor. Kalın sağlıcakla. Ha buarada adam helvacıydı. He gardaş he sen ol başkan ozaman. Adam helvacılıktan azmetmiş başkan olmuş

 14. Taha dedi ki:

  Malatya büyükşehir belediye başkanı hemen istifa etmesi lazim. Bu ne ya. Burası Malatya . Burası Avrupa mi ya.

 15. Furkan Ok dedi ki:

  “Bir toplum nasıl çökertiliyor” adlı filmin ödül töreni olsa gerek!

 16. Tebrikler 👏👏👏 dedi ki:

  Malatya bunuda gördü yaaa ölsem de gam yemem artık. İlklerin başkanı bu ilk Malatya’ya da çok büyük oldu beee.

 17. nedim sevim dedi ki:

  Malatyamızı rezil ettiniz, bu da ne böyle! Derhal film festivali iptal edilmelidir.

 18. Bülent İlham dedi ki:

  Selahattin Gürkan başkana kumpas kuruluyor. Siyasi hayatın bitiyor başkan. Sorumlulara hesap sor yada ekibini tasfiye et.

 19. İrfan dedi ki:

  Yönetilemeyen B.Şehir belediyesi,ülkede bir kez daha ilk olma sevincine imza atmaktan mutludur belki..Ama Malatya Şehrinin ortak değer ve kimliğinin ve kültür normlarımızın asla kabul etmeyeceği bir farkındalık oluşturma çabasını kınıyorum..Kendi bültenini inkar eden ve böylesi bir organizasyonla bu şehre kaybettiren yönetimi ve başkanı şehirden özür dilemeye davet ediyorum. Malatya cinsiyetsiz değildir kardeşim.Kadını ve erkeği ile Anadolu’nun,Türk-İslam geleneğinin otağıdır Malatya..Belediyenin başı,bu şehrin boynunu bükme hürriyetine sahip değildir..Ak Partinin yerel temsilcileri artık tüm primlerini bitirmiş ve eziklikleriyle Malatya’yı temsilden uzaktırlar.Yazıklar olsun!

 20. bircan dedi ki:

  Aslında tam da Başkan’ın “Türkiye’de bir ilk”, “Dünyada bir ilk” ünvanlı çalışmalarına katkı sağlayan bir uygulama olmuş. Haberinizde de belirtmişsiniz zaten, bu ödüllendirme biçimi “Türkiye’de bir ilk” olacakmış. Hatta zannediyorum “Türkiye’de tek” olarak da kalır.

 21. Celal dedi ki:

  İlk olsun, abartı olsun başka da ne olursa olsun düşüncesinin bir sonucudur…Kendi gönderdikleri bültenlerinin arkasında durmayan danışmanlar ve kendilerini müdür olarak niteleyenler, başkan Bey’i en çok zora sokanlar olsa gerek..Cinsiyetsiz film festivalinin ilk olması bir başarı kriteri olarak görülüyorsa ortada daha da feci bir durum söz konusu… İstanbul sözleşmesinin toplumsal manada yarattığı travma ne işe Cinsiyetsiz Film Festivalinin Malatya’da özellikle Ak Partili bir Belediye ve Başkanı için yaratacağı algı da aynı şekilde olacaktır.. Seçmenlerin %72’sinin kendilerini muhafazakâr olarak nitelendirdiği, Belediye başkanının %80 civarında bu seçmenlerden oy aldığı bir şehirde böyle bir basın bülteni geçmek, bu şehirden bihaber olmak demektir ya da bu şehrin değerleri ile alay etmek demektir ya da bu şehrin değerlerini değiştirmek için atılmış stratejik bir adım demektir… Başka ne olabilir ki?

 22. mlx dedi ki:

  Bu nedir arkadaş yaww.malatya ile hiçbir şekilde uyuşmayan,o meşhur vali tarafından malatyanın başına bela edilmiş bir organizasyon.inşallah en kısa sürede sona erer.

 23. Yeşilyurtlu dedi ki:

  Akıl alır gibi değil… Ahlaksızlığı ödül töreni Malatya’da olacağı yüzbin yıl geçse aklıma gelmezdi…

 24. Aslan dedi ki:

  Malatya halkından kopuk, benimsenmemiş ve her yıl olumsuz bir yönüyle kamuoyunda gündem olan bu “festival” artık bitirilmeli, kaynaklar ve enerjiler baska yönlere kaldırılmalıdır.

  1. Malatyalı dedi ki:

   Mesela nereye? Yeni bir şire pazarına ya da çay ocağına mı? Bu şehre film festivali fazlasıyla yakışıyor. Yönetenlerin, yönetememezliklerinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle bunlar oluyor. Yoksa film festivalinin suçu yok. Daha modern bir toplum olmak için sanat’ta kültürde şart. Umarım bu film festivalinin devamını da hep birlikte görürüz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."