Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Malatya İlk 5-6’nın Arasında..”

“Malatya İlk 5-6’nın Arasında..”
 • 04.09.2016

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Şeker fabrikalarımızın üretime devam edebilmesi, rekabet koşullarını sürdürebilmesi için azami noktada gayret sarf ediyoruz” dedi.

Geçtiğimiz Perşembe günü küçük bir törenle başlatılan Malatya Şeker Fabrikası Pancar Alım ve Şeker Üretim Kampanyası nedeniyle  Pazar günü Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de katılımıyla bir tören daha yapıldı.

“TÜRKİYE’NİN ŞEKER ÜRETİMİNİN ÜST SIRALARA ÇIKTIĞINI GÖRÜYORUZ”

Fabrikada gerçekleştirilen törende konuşan Bakan Tüfenkci, Malatya Şeker Fabrikasında düzenlenen “Pancar Alım ve Şeker Üretim Kampanyası” açılış töreninde, yeni kampanyanın hem Malatya’ya hem Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

Dünyada şeker üretiminin yaklaşık yüzde 2 arttığını, şehirleşme ve nüfus oranının artmasının şeker tüketimi dolayısıyla üretiminin de artmasının temel nedenlerden biri olduğunu kaydeden Tüfenkci, “Dünya şeker üretiminde Türkiye, yüzde 7’lik payla Rusya, Fransa, ABD ve Almanya’nın ardından 5. sırada gelmektedir. Ülkemizde üretilen şeker miktarı 2 milyon 58 bin ton civarındadır. Aynı dönemde dünya şeker üretimi yaklaşık 173 milyon ton civarındadır. Üretimin yüzde 79’u şeker kamışından, yüzde 21’i ise pancardan karşılanmaktadır. İlkim koşulları dolayısıyla ülkemiz yalnızca şeker pancarından üretim yapan ülkeler arasındadır. Dünya şeker üretiminde Türkiye yüzde 7’lik payla Rusya, Fransa, ABD ve Almanya’nın ardından 5. sırada gelmektedir. Şeker kamışından şeker üreten ülkelere bakıldığında Türkiye’nin şeker üretiminin daha üst sıralara çıktığını görüyoruz” diye konuştu.

Tüfenkci, şeker sektörünün ithalata gerek kalmadan kendi kendine Türkiye’nin yeterliliğini sağladığı üretim alanlarından biri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye’de şeker üretiminin maliyetleri hesaplandığında ülkemizdeki şeker maliyetlerinin dünyayla rekabet etme noktasında gerilerde kaldığı da bir gerçek. Herkes maksimum verimi alma noktasında bütün gayretlerini ortaya koyuyorlar. Ama maalesef örneğin Ağrı Şeker Fabrikası bu yıl kampanya dahi yapamıyor. İşçilerini başka şeker fabrikalarına transfer etmek zorunda kaldı. Kars Şeker Fabrikası 40 bin ton üretim yapıyor. Elazığ 40-50 bin ton üretim yapıyor. Şeker fabrikaları içerisinde Malatya Şeker Fabrikası kampanya uzunluğu ve çalışma süresi itibarıyla belki de Türkiye’de ilk 5’in veya 6’sının arasında yer alan fabrikalarımızdan birisi. Gerek çevre dostu ve gerekse teknolojisiyle gerek de işçi kalitesiyle gerek ürettiği şekerin kalitesiyle Malatya Şeker Fabrikası şeker fabrikaları arasında fark gösteren fabrikaların başında bulunuyor.”

“ŞEKER PANCARI SOSYO EKONOMİK YAŞANTIDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNUYOR”

Bakan Tüfenkci, şeker pancarı tarımının sosyo ekonomik yaşantıda önemli rol oynadığına dikkat çekerek, “Şeker pancarı yalnızca sanayi maddesi değil, aynı zamanda posası ile bir yem bitkisidir. Üretici ve yetiştiriciler için et ve süt üretiminde de şeker fabrikaları önemli bir katkı sağlamaktadır. Şeker pancarı tarımı ekim yapılan alanı eş değer bir ormana kıyasla 3 kat daha fazla oksijen vermektedir bu memlekete. Yani bir dekar alanda 6 kişinin bir yıl kullandığı kadar oksijen üretmektedir. Şeker pancarı kendinden sonra ekilecek ürünlerde de verim artışı sağlamakta, kırsal kesimde ayçiçeğine göre 4,4 kat, buğdaya göre de 18 kat fazla istihdam oluşturmaktadır. Ülkemizin şeker politikası yurt içi talebin öncelikle yurt içi üretimle sağlanması temeline dayanmaktadır. Bunun için de mümkün olduğu kadar Türkiye şeker kamışından üretilen şuruplara ve diğer üretim tekniklerine dayanan diğer mamullerin ithalatına kısıtlamalar getirmekte, belli kotalar koymakta. Rekabetçi koşulların oluşması adına biz yurt dışından şekerin girmesine müsaade ediyoruz ama yurt içinde ülkemizdeki insanların yaygın kullanılmasına adına yurt içi üretimle şeker ihtiyacımızı karşılamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“HİÇBİR ARKADAŞIMIZI MAĞDUR ETMEK İSTEMİYORUZ”

İşçilerin sıkıntılarını bildiklerini ve hiç kimseyi mağdur etmek istemediklerini dile getiren Tüfenkci, şunları söyledi:

“işçi arkadaşlarımızın bir takım sıkıntıları var bunları çok iyi biliyoruz çözme noktasında bütün sektör ve sendikalarla adım atmaya çalışıyoruz. Biz şeker fabrikalarımızın üretime devam edebilmesi, rekabet koşullarını sürdürebilmesi için azami noktada gayret sarf ediyoruz. Özel sektör de şeker üretimi yapmaktadır. Onların çalışma verimliliğine ve kilogram şeker maliyetine baktığımızda hala Türk şekerinin maliyetinin üzerinde olduğunu görüyoruz ama biz istiyoruz ki buralarda arkadaşlarımız mağdur olmadan teknoloji yenileyerek buradaki arkadaşlarımızın istihdamı sürdürülerek üretime devam edelim. İnşallah genel anlamda taşeron işçi kadrolarını görüştüğümüzde bu konuları da tekrardan ele alıp genel bir düzenlemeyle bu konuda neler yapabiliriz bakanlarımızla görüşüp bunu bir çözüme kavuşturacağız. Bunu da buradan söylemiş olalım. Hiçbir arkadaşımızı mağdur etmek istemiyoruz çünkü 15 Temmuz’dan sonra her yerde ifade ettiğimiz nokta şudur; patron millettir. Biz bu milletin duruşunu 15 Temmuz’da gördük. Nasıl milli iradeye sahip çıktıklarını gördük. Ben bu vesileyle bütün milletimize, Şeker İş’in bütün mensuplarına duruşlarından dolayı teşekkür ediyorum. Kampanyanın şeker tadında geçmesini diledi.”

Tüfenkci, fabrikaların ihtiyaçları doğrultusunda teknolojileri yenilemeye devam edeceklerini de söyledi.

“SIKINTILARIN BERTARAF EDİLMESİ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ise, sıkıntıların bertaraf edilmesi için mücadele ettiklerini belirtti.

Çalık, alımların artmasını ve şeker üretiminin devam etmesini dileyerek, “Bugün şeker pancarlarının alımının ve şeker üretiminin açılışını yapıyoruz. Bu alımların artmasını ve şeker üretiminin devam etmesini diliyorum. İşçi kardeşlerimizin kadro taleplerini de biliyoruz. Biz şeker ve pancar üreticilerimizin, onun taşıyıcısı nakliyeciler dahil olmak üzere üretime katılan tüm etkenlerin haklarını hep beraber savunuyoruz. İktidar partisi mensubu olarak şeker politikalarımızı belirlerken de yaşanılan sıkıntıların bertaraf edilmesi için mücadele ediyoruz. Teknolojik yenilenmenin yapılması, geçici işçilerin kadro talepleri ve nişasta bazlı şekerlerin oranlarının düşürülmesi dahil olmak üzere hepsi gündemimizde, adım adım gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

Malatya Şeker Fabrikası’nın Malatya’nın ilk sosyal tesislerinden birisi olduğunu ifade ederek, “Özelleştirme süreci bertaraf edildikten sonra Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla portföy B ile C’deki fabrikalarımızın çalışma kararı alındı, o günden bugüne geldik. Şeker Fabrikası’nın olduğu alan üzerine bir sürü Malatya’ya hizmet verecek kurumlar, hastanemiz, emniyet müdürlüğü hizmet binamız yapıldı. Bu alan, Malatya’nın nefes alan en önemli alanlarından bir tanesi” diye konuştu.

“ÇAYIMIZI KARIŞTIRDIĞIMIZDA PANCARIN RUHUNU HİSSEDİYORUZ”

Malatya Valisi Mustafa Toprak da, şekerin temelinde pancar üreticileri ve şeker işçilerinin olduğunu bildiklerini ifade etti.

Toprak, kampanya döneminin hayırlı olması temennisinde bulunarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

İşçilere teşekkür eden Toprak, şunları söyledi: “Her çayımızı karıştırdığımızda o tatlandırıcı şekerin kokusunu, pancarın ruhunu duyuyoruz, hissediyoruz. Onun temelinde işçi kardeşlerimiz var ve işçilerinde ötesinde değerli pancar üreticilerimiz, çiftçilerimiz, sendikalarımız, fabrika yöneticilerimiz var. Hepsini tebrik ediyorum. Burada ifade edilen önemli sorunlar vardı. Bu sorunların giderilmesi noktasında talimatlar verildi ve sorunlar bir bir çözülüyor.”

“TÜRKİYE, ÜRETİMDE BEŞİNCİ SIRADA YER ALIYOR”

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ Genel Genel Müdürü Ahmet Aksu da, yılda 10 milyon ton civarında pancar üretildiğini kaydetti.

Türkiye’nin dünya pancar şekeri üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu dikkat çeken Aksu, Türkiye’nin üretimde Rusya, Fransa, ABD ve Almanya’nın ardından beşinci sırada yer aldığını kaydetti.

Aksu, “Türkiye, şeker sanayisinin 7,5 milyar liranın üzerinden ekonomik bir boyuta sahip olduğunu ve sektörün ithalata gerek duymaksızın kendi ihtiyacını karşılıyor. Türk şeker olarak 54 il 2 bin 297 yerleşim biriminde yaklaşık 70 bin üretici tarafından sözleşmeli olarak şeker pancarı tarımı yapılmakta ve yılda yaklaşık 10 milyon ton civarında pancar üretilmektedir. Ülkemizin yüzde 50-60 civarındaki ihtiyacı Türk şeker tarafından karşılanmaktadır. Şeker fabrikalarında üretim demek öncelikle pancar demektir. Değerli üreticiler ülke genelinde pancar alımına başlamış olup yeni bir şeker üretim dönemine girdik. Üreticilere bereketli, bol kazançlı bir ürün yılı diliyorum. Şirketimiz 2016-2017 pazarlama yılında 1 milyon 361 bin 700 ton ağ şeker üretimi kotasına tahsis edilmiştir. Bu şekeri üretebilmek için 10 milyon 500 bin ton civarında bir pancar işlemesi uygun görülmektedir” diye konuştu.

“FABRİKALARIMIZDA 16 YILDIR TEKNOLOJİK YATIRIM YAPILMAMAKTADIR”

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök ise, Malatya Şeker Fabrikası’nın kampanyasının Malatya’ya ve ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Gök, üretimden yana olduklarını ancak yaşanılan aksaklıkların giderilmesini istediklerini ifade ederek, “Türk şeker sanayinin çok sıkıntılı bir dönemden geçtiğinin altını çizmek istiyorum. 2000 yılında özelleştirme kapsamına alınan, 2004 yılında özelleştirme kapsamına alınan fabrikalarımızda, 16 yıldır hiçbir teknolojik yatırım yapılmamaktadır. Üretimin sürdürülebilmesi için bugünden tezi yok fabrikalardaki teknolojik yenilenmelerin ne kadar önemli olduğunu söylemek istiyorum. Aynı zamanda 2000’li yıllarda 25 bin olan işçi sayımızın bugün 8 bin 500’lerde olduğunu düşünürsek, çalışma şartlarının işçiler açısından son derece sağlıksız olduğunun altını çizmek istiyorum. Eğer şeker fabrikalarında üretimde aksama başlayacak olursa, önce siyasiler rahatsız olacaktır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci, fabrikaya ilk pancarı getiren üreticilere hediyeler verdi ve beraberindekilerle kurdele keserek pancarların üzerine su döküp sezonunun açılışını gerçekleştirdi.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

pancar2

pancar3

pancar4

pancar5pancar6

pancar7

Etiketler: /

Yorumlar
 1. izmir dedi ki:

  Yılların Emektarı fabrikamızın böyle açılışını görmek duygulandırdı doğrusu…

 2. yavuz dedi ki:

  Arşivleri kontrol ettim 🙂 Malatya Malatya olalı böyle sezon açılışı görmedi.Şeker alım SEZONUNUN DA İl başkanı iken göremediğimiz Bakan oldu geldi.Bu vesile ile sahip çıkılır umarım.
  Arşive Malatya Şeker yazdım kapanma,peşkeş,arazi ihale ,arsa bir talip daha harici haber yok.
  Şimdi sezon açılışı öyle bir lanse ediliyor ki bilmeyende yeni fabrika açtık sanacak.

  1. gerçek dedi ki:

   yavuz kardeş bakan bey malatya şeker için hiçbir zaman şeker fabrikaları için köstek olmamıştır herzaman malatyanın değerlerine sahip çıkmıştır.Yeni fabrika yok ama 4 ay üretim yapacak bir fabrika 100 milyon katma değer ile
   malatyanın parlayan yıldızı

 3. MUSTAFA dedi ki:

  Sayın bakan bu fabrikanın kapatılması için iktidarınız döneminde çok gayret sarfedildi.
  Sivil toplum örgütlerinin gayreti ile yıkılmaktan kurtuldu.
  Şimdi fabrikayı övmeniz güzel.
  Ancak yapılması gereken fabrikanın kapasitesinin artırılarak daha çok çiftçi ve işçiye ekmek vermesi.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."