Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

“Malatya İnşallah Gastronomi Kenti Olacaktır”

“Malatya İnşallah Gastronomi Kenti Olacaktır”
 • 20.12.2019

Yeşilyurt Belediyesi ile İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneği’nin (İKSAD) ortaklaşa düzenlediği 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresi başladı. Kongrede Malatya’nın yöresel yemeklerinin yanı sıra kültürü de ele alınıyor.

Kentteki bir otelde gerçekleştirilen 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresi kapsamında Malatya’nın yöresel yemekleri ve tatlıları tanıtıldı.

Kayısı ve kayısı ürünleri ile tatlılarının yanı sıra analıkızlı, ekşili köfte, yaprak sarması, kiraz yaprağı sarması, kaburga dolma, karın bunbar, mercimekli köfte gibi Malatya’nın birçok yöresel yemeğinin sergilendiği 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresi’nin açılışı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Kongrenin başkanlığını yürüten Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Talas, ilk defa geniş başlıklarla, 30’dan fazla başlıkla gastronomi kongresini tasarladıklarını ifade etti. 

Talas, gastronomiyle ilgili daha önce kongrelerin yapıldığını anımsatarak, “Dört dörtlük insanların memleketi Malatya’ya bir hizmetimiz olsun diye İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneği olarak önerimiz doğrultusunda bu kongre beş aylık bir çalışmanın ürünü olarak tasarlandı” dedi.

Kentte bulunan doğal koşulların ve insan kaynağında ki çeşitliliğin beslenme kültürünü de etkilediğini vurgulayan Talas, “Malatya’da Hayvansal gıda ağırlığı var. Bitkisel gıda için de yardımcı olabilecek fonksiyonda yemeklerimiz bulunmaktadır. Malatya mutfağı zengin bir mutfak olmakla beraber insanlara çok güzel yemekler sunabilecek vaziyettedir” diye konuştu. 

İnsanların bir tek şeyi yemek için bile uçakla her yere gidebildiğini anlatan Talas, “Yeter ki sizin ulaşım ve erişim imkanlarınız yeterli olsun, eleştirilecek bir durum olmasın. Günün her saatinde uygun uçağın olduğu her yere gidebiliyorlar. Gidip kayakta yapabiliyor, yemekte yiyor. Konaklaması gerekirse ki bizim memleketimiz o açıdan iyi on sene öncesinin çok çok ötesindeyiz” dedi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresi’ni İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneği’yle birlikte düzenlediklerini belirtti.

Çınar, Malatya’nın saklı kalmış olan özellikle gastronomi ve yerel kültürün içerisindeki ürünlerin tanıtımı ve bunların dış dünyaya tanıtımı noktasında kongrenin önemli olduğuna dikkat çekti. 

Çınar, konuşmasında şunları söyledi:

“Yeşilyurt Belediyesi olarak akademik çalışmalara ve şehrimizin gelişmesine katkı sunacak olan her türlü bilimsel faaliyetlere şuana kadar destek verdik, bundan sonrada bu desteğimiz artarak devam edecektir. Bu kongrenin bizim için ayrı bir önemi de bulunmaktadır. Yeşilyurt Belediyesi olarak yaklaşık 3-4 yıldır Yeşilyurt’un doğal güzelliklerine, ilçenin gastronomisine, kültürüne büyük yatırımlar yaparak, emek veriyoruz. Bu kapsamda daha önce açıklamış olduğumuz Beylerderesi Lezzet Vadisi, ardından Lezzet Caddesi, geçen yıl tanıtımını yapmış olduğumuz 44 çeşit kahvaltıyla güne başlama ve gastronomiye yönelik birçok çalışmaya öncülük yaptık. Yeşilyurt’umuzun var olan kültürünü tanıtmaya gayret gösterdik.

Yeşilyurt Belediyesi tarafından, ilçemizin en işlek ve güzel noktalarında kurulan sosyal tesislerimiz bulunmaktadır. Bu tesislerimiz, kaliteli yemekleri ve hizmeti vatandaşlarımıza sunmakta ve beğeni toplamaktadır. Tüm yatırımlarımızın tek amacı var o da; doğal ve tarihi güzellikleriyle, gelenek ve görenekleriyle, yöresel lezzetleriyle her yönüyle farklı özellikleri bünyesinde barındıran, tarihsel bir geçmişe ve kadim medeniyetimize ev sahipliği yapan sahip Malatya’mızın o eşsiz yemeklerinin dünyada hak ettiği değeri görmesidir. Biz istiyoruz ki; bölgemizin verimli topraklarında yetişen yöresel ürünlerden yapılan, her biri ayrı bir tad ve güzelliğe sahip kahvaltılıklarımız, etli ve sulu yemeklerimiz, fırın yemeklerimiz, köftelerimiz, tatlılarımız ve damaklara hitap eden tüm lezzetlerimizin tadına herkes baksın ve bu lezzetlerden istifade etsin. Malatya inşallah bu tür kongreler, yatırımlar ve projelerle gastronomi kenti olacaktır, bizlerde bu aşamada ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. ”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da Malatya’nın insanlık medeniyetinin başladığı Anadolu’yu anayurt yapan destan şehri olduğunu ifade ederek, “Bu en az 10 bin kitabın özetidir. Yazılan ve yazılacak kitapların özeti, ana fikri budur. Dolayısıyla bu şehir eğer insanlık medeniyetinin başladığı yer ise ve Anadolu’yu anayurt yaşan destan şehriyse, burada 12 bin yıllık geçmiş kültür varsa bizim üzerimize sorumluluklar düşüyor. Bu merkez, hakikaten 12 bin yıllık bir geçmişi olan ve bu 12 bin yıl içerisinde değişik uygarlıklar, medeniyetler, kültürleri barındırıyor. Bu medeniyet, uygarlık ve kültürler buraya kalıcı gelenekler, görenekler, inançlar, değerler bırakmıştır. Yöresel mutfağımız tabi ki bu 12 bin yıllık tarihin özetidir” diye konuştu.

Yeşilyurt Belediyesinin kültürel etkinlikler kapsamında ev sahipliği yaptığı, İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneğinin katkı sağladığı 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresinin açılış törenine; Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AKP İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya, AKP İl Kadın Kolları Başkanı Aynur Oğuzhan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, ESOB Başkanı Şevket Keskin, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.İsmet Yılmaz, İKSAD Yöneticileri, Akademisyenler, Sivil Toplum ve Meslek Örgütlerinin Başkanları, Mahalle Muhtarları, Yerel ve Ulusal Medya Kuruluşlarının Temsilcileri ile Turgut Özal Üniversitesi Turizm Otel İşletmeleri Meslek Yüksek Okulu öğrencileri katıldı.

Malatya Mutfağının eşsiz lezzetlerinden kömbe, tandır kebabı, patlıcan tava, mercimekli köfte, kiraz yaprağı sarması, kağıt kebabı, ekşili köfte, lahana sarması, yaprak sarması, karınbumbar,sıkma köfte, analı kızlı, içköfte, tatlılar, tandır ekmeği, bilik, turşu, kayısı ve kayısı ürünleri özel olarak hazırlanan stantlarda davetlilerin beğenisine sunuldu.

Yeşilyurt Belediyesi ile (İKSAD) İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresi 22 Aralık’ta sona erecek.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- Bülten

Etiketler:

Yorumlar
 1. oktay dedi ki:

  malatya büyükşehir belediyesi de bildiğim kadarıyla gastronomi mutfağıyla ilgili çalışmaları var bunu büyükşehir belediyesinin yapması daha uygun olur yeşilyurt veya battalgazi belediyesinin değil. malatya mutfağı tanıtım hakkı ve sorumluluğu malatya büyükşehir belediyesinindir.

 2. Serkan dedi ki:

  Size tek diyeceğim. Millet ekmek bulamazken işsizlik başını almış insanlar ev kirası ödeyemediği için intihar etmiş.milletin alım gücü son noktaya dayanmış bir ülkede yaşıyoruz. Ama bu resimdeki halka hizmet için gelmiş olan insanlar nelerle uğraşıyor. Ben şahsen artık oy felan vermiyecem çünkü gereksiz işlerle uğraşanlara oy verilmez

 3. Bedir dedi ki:

  Ilçenin ve şehrin her alanı ile ilgilenen Baskan Mehmet Cinar a teşekkür etmek lazım. Adam her türlü alanda koşuşturup biseylerin temelini atmaya çalışıyo.

 4. Fatih dedi ki:

  Antep gastronomi üzerinden bu işin çok kaymağını yedi umarım proje tutar çünkü bizim yemeklerimiz kat ve kat daha güzel, güzel ve keşfedilmemiş bir proje çınarı tebrik ederim

 5. MUSTAFA dedi ki:

  Gastronomi konusu Malatya için çok önemlidir.
  Öyle ki sadece yemeklerini tatmak için İstanbul dan, Ankara dan insanlar Gazi Antep e gitmektedirler.
  Ancak bunun için Malatya nın bu konuyu önemsemesi, bir çalışma grubu kurularak sürecin belirlenerek yönetilmesi gerekmektedir.
  Bu etkinlikler sürecin bir parçası olabilir ancak yetmez.

 6. Tecdelii dedi ki:

  Gastronomiyi nerden ögrendin çinarrr

 7. Said dedi ki:

  Sn. Mehmet Çınar, Belediye Meclis üyelerinizi Sivasta bir termal otele göndermişsiniz. Sosyal Medyada paylaşan paylaşana. Siz Allahdan korkmuyor musunuz? Siz beytul mal olan kamunun, tüyü bitmemiş yetimin, size güvenip sizi sehrul emin yapan bu milletin size emanet ettiği imkânları nasıl olur da böyle pervasız bir şekilde kullanırsınız. Ben bin bir kıt kanat geçinen fakat kamuya tek kuruş borcu olmayan bir vatandaş olarak hakkımı helal etmiyorum. Burdan belediyenin veya belediye şirketlerinin yani kamunun imkânları ile termale giden meclis üyelerine sesleniyorum, 300 bin kişiden helâllik alamazsınız. Gelin yol yakınken henüz faturalar kesilmemişken otelden çıkarken kendi hesabınızı kendiniz ödeyin. Benden söylemesi.

  1. Bedir dedi ki:

   Parti içinden biri olarak söylüyorum. Sivas a parti teşkilatı götürdü.

   1. Süleyman Kahraman dedi ki:

    Parti teşkilatı hangi para ile götürdü. Devletin veya belediyelerin partiye verdikleri para ile mi gittiler? Herkes kendi cebinden mi gitti yoksa?

 8. Yasin dedi ki:

  Zaten malatyadaki bu kişilerin kafası ancak yemek yemeye yarar.Gastronomi nedir bundan bihaberler inanın.O insanlar bedava yedikleri için o yemekler onlara tatlı geliyor.Şöyle bi istanbul ankara izmir gibi büyük şehirleri bi gezsinler malatya mutfağı diye bi mutfak varmı insanların kafasında.Kendileri çalıp kendileri oynuyor

  1. Harun dedi ki:

   Malatyalılar daha çok ticari ilişki profilindeler. Malatya mutfağı değil Malatyalı iş adamları var kafalarında . Oda senin gibilerin suçu aç belediyemi lokanta açacak oralara onunumu aldılar .

 9. yunus dedi ki:

  malatyada bütun gencler issiz gucsuz malatyada niye mi cok olay oluyo milletin isi gucu olmadigi icin ona buna saldiriyo kaybedeck biseyleri yok cunku baskanlar

 10. ahmet dedi ki:

  Boş işler

 11. Taner dedi ki:

  Millet aç aç başkan millet aç

  1. Harun dedi ki:

   Yav ne acı ne . Aç olan yerde kafelermi dolar ,fasfoodlarmi dolar ,marka dukkanlarmi açılır,trafikten sikayetmi edilir ,yeni konutlara şişme okadar yüksek paramı verilir ,hangi açlık ,elektronik urunlermi artar herkesin elinde iopone ,Samsung larnı olur ,hangi açlık çık bir sokağa insanların giyim kusamina bak,gir mağazalara kasa kuyruğu bekle şu aç aç muhabbeti baydı. Git gunduzbeyevaclik göresin o lokanyalarda ,çöpe bak dökülen yemekler ,binlerce atılan çöpe ekmek göresin. Hükümete düşmanım diye bilmiyorsunuz ne saçma yorumlar yazayım diye uğraşmayın. Ekonomi eleştirin,işsizlik eyvallah açlık nedir yavv.

   1. Taner dedi ki:

    Beyfendi ben işletme mezunuyum fabrikada iş arıyorum. Kpss puanım 82 atanamadım benimle aynı mezun 70 le atandı bunu bana açıkla. Açıklayamıyorsan da sallama tamam mı

 12. Bilirkişi dedi ki:

  Ya arkadaş boş işlerle uğraşmayın fabrika kurun işyeri açın üretim yapın İŞSİZLİGİ bitirin millet aç millet parasız millet huzursuz gastronomiymis mastronimiymis bunlar SONRAKİ işler.

  1. Vatandas dedi ki:

   Belediyenin işimi fabrika kurmak ,iş yeri açmak bırakın şu kominist kafaları . Turizm geliştirmek te bir ekmek kapısıdır.

 13. vagon fabrikası dedi ki:

  sayın editör bu saçmalığın devlete maliyetini yazabilirmisiniz?yoksa ceblerindenmi verdi bu insanlar!

  1. Malatya li dedi ki:

   Tüm illerde yapılıyor inanın burada ki kadar saçma yorumlar yok.birseyi başka birşey ile iliskilendirirken saçma yorumlar yapılıyor. Bunu yaptı şu niye yok,onu yaptı peki bu ne oldu birde he deyin budefa oldu deyin . Yav muhalifsiniz diyehicmi birşey desteklrmez herşey yanlış olurmu yuh olsun.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."