Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Malatya Tarihinin En Köklü Değişimini Başlattık”

“Malatya Tarihinin En Köklü Değişimini Başlattık”
 • 03.06.2020

BÜYÜKŞEHİRİN MAKİNE PARKINA 47 ARAÇ DAHA.. Malatya Büyükşehir Belediyesi yaptığı hizmet ve yatırımların kalitesini artırmak için araç ve makine parkına 106 araç ve iş makinası kazandırdı. Etaplar halinde teslim edilecek olan araçların 47 âdetini teslim alan Malatya Büyükşehir Belediyesi sahada gücüne güç kattı.

Büyükşehir Belediyesi ile MASKİ bünyesinde kullanılacak araçlar için Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası önünde bir tören düzenlendi.

Törene Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ilçe belediye başkanları, AKP İl Başkanı İhsan Koca, MHP İl Başkanı Mesut Samanlı, siyasi parti ilçe başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Büyükşehir Belediyesi çalışanları katıldı.

Törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da Ankara’dan video konferans yoluyla katıldı.

Gürkan: Yeni vizyon projelerle Malatya bölgesinin lideri olmaya devam edecektir

Törende ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan konuştu. Yeni iş makinaları ve araçlarla Malatyalılara daha kaliteli ve hızlı hizmet edeceklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, hizmet bayramının başladığını söyledi.

Mevcut makine parkının yaşlı, büyük masraflara yol açan, verimliliğin ötesinde zarar veren bir hüviyette olduğuna dikkat çeken Başkan Gürkan, “Makine ve araç parkımızın yaş ortalaması 26-27 civarındaydı. Bu yaştaki araç filosuyla hizmet etmek mümkün değildi. Sahada daha aktif, dinamik olabilmek, hizmeti yaparken de kaliteli yapmak için araç filomuzun yaşını gençleştirmek gerekiyordu. Toplamda 106 araç aldık. Bu araçlarımızın şuan 47’sini teslim alıyoruz. Salgın hadisesi olmasaydı bu araçlarımızı daha erken alacaktık. Araçlarımızın tamamını aldığımızda sahada daha iyi işler yapacağız. Malatya mazisine layık istikbale daha iyi şartlarda hazırlanacak. Milletimize hizmet etme noktasında elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bu iş makinaları ve araçların Malatya’mıza kazandırılmasında emeği olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a ve hükümetimize teşekkür ediyorum” dedi.

Dünya’nın zor bir süreçten geçtiğini, ülke şartlarının değiştiğini, yerel yönetimlerin sıkıntı içerisinde arayışta olduğunu belirten Başkan Gürkan, “Tüm olumsuz şartlara rağmen Malatya tarihinin en köklü değişimini başlattık. Deprem felaketi ve salgının yarattığı travmayı atlatmak ancak bu köklü değişimle olur. Bu krizlerin yönetilmesinde Türkiye Dünya’ya örnek oldu. Malatya’da özellikle salgın süresince üzerine düşen görevi harfiyen yerine getirerek Türkiye’ye rol model oldu. Hem ülkemize ve hem de dünyaya maske üreterek, insanlığa hizmet etti. Biz de bu güzel insanlara hizmetin en iyisini yapacağız. İlk geldiğimiz günden beri söylediğimiz tek şey var. 2 yıl içerisinde altyapısı, yolu olmayan yerleşim yeri kalmayacak. Malatya bu vizyonuyla da örnek olacak” şeklinde konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediyesinin yaptığı projelerle ilgili bilgiler de veren Başkan Gürkan, yeni vizyon projeleriyle Malatya’nın bölgesinin lideri olmaya devam edeceğini söyledi.

Baruş: Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan ve ekibini tebrik ediyorum

2020 yılının Malatya için zorluklarla başladığını belirten Malatya Valisi Aydın Baruş ise, 24 Ocak depreminin Malatya’yı olumsuz etkilediğini, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilgili kamu, kurum ve kuruluşların cansiparane bir şekilde mücadele ettiğini söyledi.

Malatya için büyük bir atılımın yapıldığına dikkat çeken Vali Baruş, “Deprem sonrası Devletimiz tüm gücüyle Malatya’mızdaydı. Yaralar kısa sürede sarıldı. Devlet-Millet bütünleşmesinin en iyi örneği sergilendi. Hal böyleyken Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ve ilgili bakanlarımız daima yanımızda oldu. Olmaya da devam ediyorlar. Malatya gerçekten zorlu bir coğrafyaya sahip. 12 bin 313 kilometrekare geniş bir araziye sahip. Bu coğrafyanın içinde 718 mahalle var. Bu coğrafyanın her metrekaresi birbirinden farklı. Zor yapıda olan birçok bölge var. Vatandaşa hizmet götürme noktasında belediyelerimiz ve kamu kurumlarımız ciddi çabalar sarf ediyor. Bu coğrafyanın 381 noktası heyelan, sel tehlikesi konumunda. Yine binlerce kilometre köy yolu ve mahalle yolları var. Kış şartlarında verilen karla mücadele çalışmalarının hangi zor şartlar altında yapıldığını gayet iyi biliyorum. Başta salgın, deprem, karla mücadele ve diğer doğal afetlerde verilen mücadelelerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan ve ekibini ayrıca tebrik ediyorum. Vatandaşlarımızın hayat şartlarını iyileştirme noktasında mücadele etmeye devam ediyorlar. Hizmete alınan 106 iş makinası ve araçlar bu mücadelenin değerine değer katacak. Malatya halkının gönlünde taht kuran Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Bakanımız Murat Kurum’a teşekkür ediyorum” dedi.

Kurum: Bizleri kendi evimizdeymişiz gibi karşıladınız

Malatya için çok güzel bir gün olduğunu hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gönül belediyeciliği anlayışında gönüllere girmeyi arzuladıkları söyledi.

24 Ocak depremi sonrası Malatya’ya çok sık geldiğini belirten Bakan Kurum, “Birkaç gün önce yine Malatya’ya geldik. Kalbimizde Malatya’nın ayrı ve özel bir yeri var. Bizleri kendi evimizdeymişiz gibi karşıladınız. Misafirperverliğinizden dolayı bütün Malatyalı kardeşlerime teşekkür ediyorum. Malatya’da deprem sonrası birçok projeye imza attık 4244 konutun inşaatı başladı. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizle birlikte birçok proje yapıyoruz. Malatya’mıza altyapı yatırımları için 600 milyon liralık kaynak ayırdık. Atıksu tesisi ile çevre yolu projeleri bunlardan birkaçı. Kasım ayı içerisinde açmayı planladığımız Millet Bahçesi, Yeşil Kuşak Projesi bunlara iyi örnektir. Kentsel dönüşümlerin hayata geçirilmesi noktasında Büyükşehir Belediyemizle çok uyumlu bir şekilde çalışıyoruz.

Yaklaşık 63 milyon 700 bin liralık araç ve iş makinasını Büyükşehir Belediyemiz, İller Bankası iş birliğiyle Malatya’ya kazandırdık. 47 araç teslim edildi. 59 aracımızı da yakın zamanda teslim edeceğiz. Lafla gönül belediyeciliği yapılmıyor. İnsanımızın ihtiyaç duyduğu suyu getirip, kanalizasyonu yapıp, asfaltını dökeceğiz. Temiz tutup, arızaları giderip onları düşündüğümüzü hissettireceğiz. Bu anlayışı her daim kuvvetlendirerek gönüllere girmek en büyük arzumuz. Vefakâr Malatya’mız Cumhurbaşkanımızın yanında her zaman sapa sağlam durmuştur. Bu vefayı göstermiş Malatya’ya hizmet götürmek için bu araçlarımızı kullanacağız. Malatya’mıza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından 47 iş makinesi ve araçların kurdeleleri kesildi. Araçlar edilen duaların ardında sahada işe başlamak üzere ilgili daire başkanlıklarına ve MASKİ Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Bülten

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mustafa dedi ki:

  Selahattin başkanı tebrik ediyorum, günü kurtarma derdinde değil, uzun vadeli düşünüyor. Zamanında eski yönetimler iş makinası kiralayarak Belediyenin kaynaklarını çarçur ettiler.

 2. Tatar dedi ki:

  Tamam arkadaşlar almış güzelde etmiş sağolsunlar allah razı olsun da iş yakaladıktan sonra filo kurşun önemli olan iş yapmak size yemin ediyorum kac yerde şu patlağı var yapmıyorlar niye yapmıyorlar o boşa akan suyun da parasını bizlerden alıyorlar ertan mumcu mesajının başındayken ne güzel iş yapıyordu başkan kendi adamını mudur yapmak için ertan mumcu gibi bir insanı harcadilar

 3. ufuk dedi ki:

  Reklam kokan hareketler bunlar.Başkan çok fazla trübünlere oynuyorsunuz.Sürekli bir medyatik olma halleri.Makamın ağırlığına yakışmıyor. Mesela Malatya mutfağını ön plana çıkarıp gastronomi şehri yapabilirsiniz. Havalimanı ve hızlı tren konusunda fikir beyan edebilirsiniz.Bunlar sizi daha etkili kılar.Daha iyi reklam yaparsınız.

 4. Mustafa dedi ki:

  2 yīldīr buyuksehirin elinde araç mı kalmıștı?çogu kiralık özel șirketkerin kiraladığı araçlarla hizmet veriliyordu ama anlașıldıki bu bir yanlıș çünkü araç fiyatını geçen kiralamalar göründü ve vazgeçildi..2 yıldır hizmet verilemez duruma gelindi özellikle maskiye bașvuranlar bunu iyi bilir..Ahmet çakır dönemini eleștirirdim ama gürkanı görünce buna pișman oldum!!bi kaç caddenin asfaltını yenileyen gürkan büyük hizmet gibi poz veriyor..Ahmet çakir döneminde nerdeyse malatyanin merkez ve mahallelerinin tamami avrupa standartlarinda alçak kaldirim ve asfaltiyla kaplandı..Malatya nin kronik devasa imar kentlesme problemi var(cevreyolu alti)ve gürkan hiç oralı değil..Yimpaș binası büyüksehire devredildi..bu daha önce düșülülüp devredilseydi ve Battalgazi Belediyesi hizmet binasi olsaydı yerinde olmaz miydi?Malatya finans kaynakları doğru kullanilmali..Gürkan kendinden bekleneni karsılamiyor!!

 5. cafer dedi ki:

  Malatya ‘da Cumhuriyet Tarihinde Gelmiş geçmiş En dürüst Çalışkan Balediye başkanı.Tebrik eder başarıların daim olmasını diliyorum.

  1. yazihanli dedi ki:

   Hayrını görrr. Biz göremiyoruz bişeyler demekki

 6. MUTLU dedi ki:

  1980 yıllara geri dönüyoruz rahmetli özal’dan çöp arabası isteyenler gibi aynı durum 35-40 yıl sonra tekrar ediyor çok yazık………….

 7. Hakan dedi ki:

  Bence Sayın Başkan Gürkan’da olumlu yönde gelişmeler var. Misal, 2 yıl önce olsaydı, “Dünya Tarihinin En Köklü Değişimini Başlattık” diye konuşurdu, 1 yıl önce olsaydı “Türkiye Tarihinin En Köklü Değişimini Başlattık” diyebilirdi. Yaptığı işin, en azından Malatya sınırlarında olduğunu hatırlaması güzel. Bu gelişme devam ederse, yaptığı işin herhangi bir belediye başkanı tarafından da yapılacağını öğrenecek, belediyeye araç almanın Malatya tarihini değiştirme ile ilişkisinin olmayacağını öğrenecek ve “Görev Tarihimizin En Köklü Değişimini Başlattık” diyecektir.

  1. Ahmet Mümtaz dedi ki:

   Bu ne güzel yorumdur.Teşekkür ederiz

 8. Hasan dedi ki:

  Malatya şehrinde köklü değişimler yapın artık..araç almaktan başka icraatınız yok

 9. oturmaktan sıkılan boğa dedi ki:

  3 haftadır maski, büyükşehir belediye ve park bahçelere arıza kaydı oluşturuyorum. güngör caddesini yeşilyurt caddesine bağlayan kavşakta su kaçağı var. gece gündüz su akıyor. yazıktır günahtır diyorum her aradığımda. belki burdan sesimizi duyarlar utanıp bir ekip gönderirler.

 10. Spr 44 hizmet dedi ki:

  Hani borç çoktu tasarruf yapılıyordu işçiler çıkarıldı şimdi neoldu bir çevre yolumuz bile yok çarşı içi ana baba günü minibüsler otobüsler çorba gibi kaldırımlar yollar sokak lambaları dağılmış ağaçlar dikilmiş su veren çevresindeki otları temizleyen yok belediye park bahçeler kavşaklara çiçek dikiyor ve kimse sesini çıkarmasa kıpırdayan yok herkes kendi vizyonunu düşünüyor.

 11. Irfan Tuna dedi ki:

  Selahattin Baakanım Millet Bahçesini kendisinin yaptığını söyleyip duruyordu. Bakın Bakan ne diyor Millet Bahçesi projemiz. Millet Bahçesi Projesi Tokinin projesi. Bir kaç gün öncede Bakan inceleme yapmiş. Gürkan Başkan niye orda Millet Bahçeleri Projelerinin Babası benim dememiş, belediyemizin dememiş. Keşke deseydi. Başkanım sen yaptıklarını anlat, Devlet yatırımlarını Vali açıklasın, ne iş yaptıklarını bir türlü anlamadığımız vekiller yapsınlar. Eğer kardeşim ortada Vekil mi var dersen eyvallah derim.

 12. Remzi dedi ki:

  Rahmetli anam derdiki, yavrum böyük lokma yeyin amma böyük lâf etmeyin. 47 araç alınmışda Malatya Tarihinin en büyük yatırım hamlesi yapılmış. Ya Başkanım sen değilmiydin göreve gelir gelmez iş makinalarını toplatıp israfa son diye reklam yapan. Ne oldu aradan 1 sene geçti şimdide 47 araç alarak Malatyanın en büyük yatırımı diye bize sunuyorsun. Şimdi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. O zaman seni alkışladık ama bugünkü reklamınız ile Helvacı diye beğenmediğimiz Çakırın günahını aldığımızı anladım. Ve bir gerçek daha varki onun yaptığı işin kırpsa birini de yapamadın. Inşallah bundan sonra yaparsın da reylerimiz heba olmaz Malatyaya yazık olmaz.

 13. Ali Koç dedi ki:

  Tek sorum var bu araçlar kiralık mı devletin mi????

 14. Fırat dedi ki:

  Hiçbir belediyenin alamadığı bu kepçeleri büyük fedakarlıklarla alıp malatyamıza kazandıran başkanımıza ve bu tarihi olaya katılan başta vali bey ve protokol ahalisine çok teşekkür ederim fotolara bakıp bakıp gururlanıyorum

  1. nedim sevim dedi ki:

   günün fıkrası

 15. Berkay dedi ki:

  “Malatya Tarihinin En Köklü Değişimi” başlığa bakarmısın Allah aşkına. Bu nasıl bir ufuk? Malatyalının aklıyla kim dalga geçebilir? 3-5 il makinesiyle Malatya tarihinin en köklü değişimini yaptığını sanan kadrodan bugün itibariyle hiçbir beklentimiz kalmamışdır. Akla nazar değmezmil. Yoksa nazardan bunlar gözlerini açamazdı.

 16. Mehmet Turhan Benli dedi ki:

  Malatyalılar hain insanlar değildi. Bu millet niye böyle oldu.63 milyon 700 bin liralık araç alınmış.Bu parayı müteahhide verse hizmet alsa dahamı iyiydi.Hiç olmazsa kendi işçisine yaptırır araç parkı genişler

  1. Malatya Aşığı dedi ki:

   Türkiye de onca şehir gezdim, gördüm. Sıcak asfalt formunda yapılmış nice yollardan geçtim. Şu bizim hali hazırdaki çevre yolu kadar biçimsiz, asfalt kalitesi kötü, birçok yeri yamalı, yamanın dışında bir o kadar çukur vs olan bir Çevre Yolu görmedim. Battalgazi altgeçidinden başlayıp Bostanbaşı kavşağında kadar olan çevre yolu güzergahında resmen 20-25 yıl önceki gibi bir görüntü mevcut. Karayolları ve/veya Büyükşehir Belediyesi bu yol kimin uhdesinde ise Allah aşkına hiç mi bu kurumların yetkilileri bu yolun halini görmüyor.. Yıl olmuş 2020.. Bizim yol, kalite ve düzenleme olarak bildiğin köy yolu.. Araç parkımız güçlensin tamam buna itirazım yok. Ama Malaya’ya yakışmayan çevre yoluna da bir el atılsın artık. Silindiği halde adam akıllı bir çizgi bile çizilmez oldu. Büyükşehir olduk ama küçük düşüncelerle inşa edilmiş yollara talim eder olduk. Sayın editör, sizden de ricam, en azından bunu bir gündeme alın, haber yapın. Üstünde geçtiği halde görmeyenler, belki görmüş olur.. Saygılar..

  2. Mikail dedi ki:

   Kimsenin bundan şikayet yok,konuyu yanlış anlamışsın.
   1)Başkan ilk geldiğinde çok araç var,80 araçla yapılır bütün işler boşa bunca araba diye diye gezdi her yerde,şimdi kalkıp 100 tane araç alıyor.
   2)Araç satın alınması öyle büyük bir hizmet değil,lazımsa parasını verir alırsın,nedir yani? Bu kadar abartılacak göklere çıkarılacak bir hizmet mi sizce ?

   1. Malatya Aşığı dedi ki:

    Konuyu yanlış anladığım yok.. Araç parkımız var, makinelerimiz var, daha da güçleniyor eyvallah tamam da, Büyükşehir statüsündeki bir şehrin ortasından geçen çevre yolunun yarasına merhem olan yok. Onu kastettim. Ben bir önceki yazıyı yazarken, yapılan araç alım işini de övmedim zaten..

 17. mlx dedi ki:

  Sayın başkan pireyi deve yaparak haber yaptırmak sizin için pek olumlu olmuyor.bilginiz olsun.

 18. Vatandaş44 dedi ki:

  Atıl duruma atılan TOKİ-Fahri Kayahan 50 m.lik yolu inşAllah bu araç ve gereçlerle yapılır diyelim ne diyelim artık.

 19. Yağız dedi ki:

  Devlet imkanları kişisel hırslara kurban ediliyor maalesef. Milletin vermiş olduğu reyler ile millete efelik yapmak siyaset değil, yöneticilik hiç değildir. Kendi gölgeleriyle kavgalı insanların yeni bir şehir kurmak gibi bir dertleri olamaz. Önce kendimizle barışalım, sonra emekçilerimizle, sonra milletimizle. Kimse kimsenin kara kaşına kara gözüne oy vermedi biline.

 20. Timur dedi ki:

  Araç alımı için bu lafı mi söyledin Başkan ? Helal olsun 🙂 ne büyük iş ne büyük icraat ! Ağzım açık kaldı.Herkesin dünyası hayali kadar,Başkan araç almayı çok önemli birşey zannediyor demek.

 21. malatyalı dedi ki:

  doğru dürüst bir iş yapmadan bir sene geçti başkan boş işleri bırak millet önemli projeler bekliyor,

 22. Bülent dedi ki:

  80’li yıllarda çöp kamyonlarını soykan parkında sergilerlerdi.demek oluyorki hiç bir şey değişmemiş.ne kadar basit şeyler.

 23. Turgay dedi ki:

  Bu çok önemli bir iş bence. Önemli olmasa vali, başkan, milletvekili, il başkanları, meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları vesair zevat bu salgın zamanında sosyal mesafeyi bozar mıydı? Bizim kafamız almaz. Hadi kolaysa siz de yapın. Araç al, bir sürü para öde; sonra bir miktar araç kirala, onlara da azımsanamayacak kadar para öde. Hadi yapın bunu kolaysa…

 24. Çırmıktılı dedi ki:

  Başlığı görünce heyecanlandım. Malatya tarihinin en köklü değişimi ne acaba dedim. Yeni Çevre Yolu mu yapılmış Hızlı Tren mi gelmiş acaba dedim. Haberin içeriğine baktım belediye araba almış. Açılış yapmaya değer mi bilmiyorum. Açılış yaptın bakan çağırıp bizi rezil etme. Bakan çağırdın tarihin en köklü değişimi deme. Etme eyleme başkan. Abartı bir yere kadar sanattır ötesi…

 25. Erol dedi ki:

  Köklü değişim yapacaksanız metro gibi projeleri kazandırın. Araç aldım asvalt yaptım park yaptım gibi işlerle ülke büyümez. Ancak cahilleri kandırırsınız.

 26. bilal dedi ki:

  belediye arac almiş ALLAH hayırlı etsın de beledıyenın aracı olmayacakta kım mın olacak hızmet ıcın bu tur acılıslar cok basıtlestı ele tutulur bır seyler yapınkı taktır edelim sizi

 27. ismail dedi ki:

  Maski bu araçların paralarını vatandaşa yükler çıkarır.Bir su saati değişmeye 166 tl isteyen fatura düzenleyen zihniyet bu araçlarında ücretini alır vatandaştan.Allah sizi bildiği gibi yapsın.

 28. Kamyonsuz çarşı dedi ki:

  Umarız paşaköşkü trafiğini kapatmazlar,maskinin kepçeleri yüzünden ismetpaşa caddesinde 20 yle gidiyoruz

 29. Serhat dedi ki:

  İş makinesi segilemek artık 3. dünya ülkelerinde görülebilecek bir durum. İnsanların gönlüne iş makineleriyle girilmez başkanım. Öncelikle mesai arkadaşlarının gönlüne gir. Korku imparatorlukları yıkılmaya mahkumdur hemde mimarlarını enkazlarında yok ederek.

  1. Osman dedi ki:

   Sorun yok bize gelişmiş bir ülkede degiliz. Hukukun olmadıgı , sosyal adaletin saglanamadıgı hukukun üstünlügünün olmadıgı ülkeler üçüncü dünya ülkesidir!!!

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."