Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

“Malatya Ulaşım Konusunda Farklı Noktada Olacak”

“Malatya Ulaşım Konusunda Farklı Noktada Olacak”
 • 01.01.2021

AKP Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Bülent Tüfenkci, Malatya’ya önemli yatırımların kazandırıldığı bir yılı geride bıraktıklarını söyledi.

Deprem sonrası yapılan konutlardan kayısının TMO tarafından satın alınmasına, Kuzey Çevreyolu’ndan Kızılay’a devredilen Vagon Onarım Fabrikasına, birçok konuda bilgi veren Tüfenkci, Malatyalıların yeni yılını tebrik etti.

Hizmet ve yatırım adına verimli bir yılı geride bıraktıklarını belirten Tüfenkci, “Öncelikle bütün Malatyalı hemşerilerimin 2020 yılını canı gönülden kutluyorum. 2020’nin başında Malatya deprem felaketi ile sarsıldı. Bu depremin yaralarını sararken, bütün dünyada olduğu gibi bir de salgın sürecini yaşadık. Malatya ve Elazığ’da özel deprem felaketinden sonra cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün hükümet üyelerimiz ile beraber yaralarımızı sarma noktasında hızlı bir çalışma içerisine girdik. Baktığımız zaman bugün yaklaşık 5 bin 270 evin yeniden inşası noktasında ihalesi yapıldı. Bunların bir kısmı köy tarım evleri olarak ihalesi yapıldı, diğer kısmı ise toplu konut olarak yapıldı. Bunun bin 500 tanesi Battalgazi gelincik mevkiinde yapılıyor. Diğer taraftan Doğanyol yeniden inşa ediliyor, Pütürge yeniden inşa ediliyor. Kale hızlı bir şekilde değişiyor. Salgın süreci başladığında biz esnafımızı da unutmadık. Yaklaşık 10 bine yakın esnafımıza 20 milyarın üstünde faizsiz kredi desteğinde bulunduk. Buda esnafımızın rahat nefes almasını sağlamış oldu.

“Kayısı ticaretine pozitif yönde büyük bir ivme kazandırdı”
Malatya için kayısı çok önemli. Malatya’da kayısı için lisanslı depo olursa ve lisanslı depo yapılırsa TMO’nun da alım yapacağını ifade etmiştik. Nihayetinde lisanslı depoyu bitirdik. 2020 yılı içerisinde ve TMO tarafından kayısı alımları başladı. Bu da Malatyalı çiftçilerimizin kayısı ticaretine pozitif yönde büyük bir ivme kazandırdı. Çiftçilerimizin talepleri doğrultusunda kayısı kurutma ve grup gıdaların kurutulması noktasında da ziraat odaları vasıtasıyla ve tarım bakanlığımızın yardımlarını Malatya’da hayata geçirdik.

“Malatya’mıza bir lojistik merkezi kazandırmış olacağız”
Malatya için yılların sorunu olan Kızılay’a devri ile bir beraber Vagon fabrikasının sorununu da çözmüş olduk ve orada hayal dedikleri yatırımlar bugün İnşaatı tamamlanmak üzere. Malatya bu anlamda Kızılay’ın yatırım üstü oldu. Şimdi Demir Yolları ile birlikte Kızılay’ımız ile birlikte çalışarak Malatya’mıza bir lojistik merkezi kazandırmış olacağız. Gümrük deposu ile birlikte bir üst olacak lojistik ve depolarda bir yandan demir yollarının lojistik merkezi ile birlikte orası Malatya’nın yeni bir yüzü olmuş olacak” dedi.

“Malatya ulaşım konusunda farklı bir noktada olacak”
Altay Kışlası’nın devri ve Erhaç Havaalanı terminal binasının yenilenmesi konularına da değinen Tüfenkci şunları söyledi:

2020 yılı içerisinde milli Savunma Bakanlığından Altay Kışlasının bir kısmını alarak Küçük Sanayi oraya taşıma noktasında önemli bir adım attık. İnşallah Malatya Büyükşehir Belediyemiz bu çalışmasını bitirdiğinde inşallah imarıyla beraber hazineden de bir kısmını alarak oraya küçük sanayiyi taşımış olacağız. Buda küçük esnafımızın büyümesine katkı sunacak.

Malatya’da yıllardır konuşulan Kuzey Çevre yolunun yürümediği söyleniyordu. Ulaştırma Bakanımızın Malatya’ya gelerek bu çalışmayı da hızlandırdı. 2 Ocak’ta ise Kömürhan Köprüsünü açmış olacağız. Doğuyu batıya bağlayan önemli bir kavşağı, ilimizin gelişmesi noktasında faaliyete geçmesiyle beraber Malatya ulaşım konusunda farklı bir noktada olacak. Adıyaman’da Erkenek Tünellerini tamamladık. Ciddi anlamda Adıyaman’daki ulaşımı rahatlattık. İnşallah önümüzdeki günlerde Adıyaman Çelikhan yolunun tekrar revize edilmesi noktasında çalışmalarımızı hızlandırmış olacağız.

Malatya’nın 2020 yılında terminal sorunu vardı. Havalimanı terminali yetmiyordu, Malatya’ya da yakışmıyordu. İhalesini yaptırdık inşallah 2021’de inşaatı hızlı bir şekilde devam edecek. 2020 yılında Malatya’nın önemli yatırımlarından birisi olan Özel Hareket Bölge Başkanlığını Malatya’ya kazandırdık. Hızlı bir şekilde çalışmaları devam ediyor. Onu da süresi içerisinde bitirip yaklaşık 3 bin 3 bin 500 özel harekatçıyı Malatya’ya yerleştirmiş olacağız. Turgut Özal Üniversitesi’nin fiziki mekanlarının inşaatları 2020 yılında devam etti. Bir kısmı bitti, bir kısmı devam ediyor. Malatya Turgut Özal Tıp Fakültesi gibi önemli bir yatırımı kazandırdık. İkinci bir tıp fakültesini kurduk. Bu da Malatya için önemli bir kazanımdı. Türkiye için önemli olan 2020’de Onkoloji Hastanemizi bitirdik. Bölgenin birincisi olan Onkoloji Hastanesini hizmete açtık. Doluluk oranlarını yüzde 80, yüzde 90‘ı gördü.”

Bülten- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. MUSTAFA dedi ki:

  Doğru Malatya ulaşım konusunda çok farklı bi noktada. Hızlı tren yok. Çevre yolu yok. Raylı şehir içi ulaşım yok. Çok farklı bir noktada. Yoklar şehri.

 2. Zafer Demir dedi ki:

  Bu yatırımların yapılması Malatya’mız için iyi olur,teşekkür ederiz. Ancak 20 Yıldır gündemde olan,5 Yıldır Etüt ve uygulama projeleri yapılan ve bir türlü bu çalışmaların bitmediği 150-180 Kilometrelik Sivas Çetinkaya-Malatya Hızlı Tren Hattı yapım ihalesine niye çıkmıyor.Her Seçim Arefesinde ve Sene Başlarında İktidar Milletvekilleri tarafından dillerden düşülmeyen Sivas-Malatya Hızlı Tren Hattı niye şimdi gündemden düştü.Malatya bu yatırımı hak etmiyor mu?

 3. Mrt 44 dedi ki:

  Yüksek hızlı trenden hiç bahsetmiyorsunuz tabiki yapılan hizmetlerin hepsi de çok önemli fakat YHT Malatya ya bir an önce getirilmelidir,
  Yıllardır Hekimhan da çıkarılan madenden bırakın Malatya yı Hekimhan bile faydalanamamaktadır.

 4. bülent dedi ki:

  Çevreyolu konusunda ne kadar hızlı olduğunuz tartışılmaz??? 18 yıldır kuzey çevre yolu ne bu hız. küçücük şehirlerin 1. çevre yolu bitti 2. si başlıyor. bizimki hala kaplumbağa hızında 2023 de bile zor biter. Gelelim vagon fabrikasına; kaç yıldır söyleyip duruyorsunuz, sadece depo! O büyük alanı değerlendirmenin mantıksal yolu yok mu? TCDD/ malatya Gar/5. işletme oraya taşınsa ne olurdu, mevcut alan şehre daha verimli katılmazmıydı. Şeker fabrikasını da o alan taşıyıp yeri yeşil alan olamazmıydı.Yani biraz rantabl düşünülmesinde fayda var.

 5. malatyalı dedi ki:

  hızlı tren için bastırın malatyamıza ve vatandaşımıza önemli bir eser kazandırın

 6. S.O.F. dedi ki:

  Sayın bakanım gerçek Malatya aşığı olduğunuzu ve çalışkanlığınızı biliyoruz ve yapılan algıları insanımız görüyor, sizden hızlı trenin getirilmesi ve güney çevreyolu nun bir an evvel bitirilmesine takipçisi olmanızı isteriz ve başarılar.

  1. Zafer dedi ki:

   Merakımı mazur görün acaba çevre yolunu kim yapıyor veya yaptırıyor ki kim kimi takip edecek.

 7. Huzur dedi ki:

  Sağ elimizi kalbimizin üstüne koyupppp napiyoruz,hayırlı olsun diyoruz. Allaha havale ediyoruz..

 8. Ahmet Turan dedi ki:

  Boş işlerle meşgul olmak tan vazgeçin üniversite mezunu iş bulamıyor yandaşlar hemen iş bu bşı yaptırılıyor ve 5oyum var sahada sözünde durmayan vermeyeceğim millete kibirle bakanlara ve yok

 9. Taklacı yorumcu dedi ki:

  Gerçek düşüncelerinizi yazın lütfen.Doğru olanı söyleyin korkmayın omurgalı olun.Taklacı olmayın.Gerçeği iyi yapılanı da söyleyin tabiki.

 10. Maruf dedi ki:

  Sayın vekilim eğer bir hizmete ön ayak olacaksanız, lütfen Turgut Özal üniversitesini eski şöför okulunun yerine aldırın. Orası şehrin girişi hem de imajı olur. Hangi akıl şimdiki yere yaptı, şaşırmamak elde değil.

 11. Gülay44 dedi ki:

  Olduğu kadarla yetinmeyi öğrenelim lutfen.Malatya herhali ile çok güzel bence

  1. Zafer dedi ki:

   :)))))))))))

 12. Hüseyin Özbey dedi ki:

  Normal çevreyolunun ışık sistemlerini bir güncelleme yapın .Allah aşkına .şehir içi ulaşım sorunu Malatya da tek sorun.bunu lütfen bir uzman çağırıp çözsün . işin ehli kişiler olmadığı sürece sorun devam eder.

 13. Mustafa dedi ki:

  Kaysıcı en iyisi sen Akp il yönetimine ve belediyeye başvur yok oda olmaz diyorsan merkeze taşın burada gereksiz yazma

 14. Kayısıcı dedi ki:

  Ne zaman? Yeter hep vaad. Biraz icraat istiyorum.

 15. MALATYAPLATFORMU dedi ki:

  2020 Model Körüklü son sistem araçlar alındı.

 16. Kaysıcı dedi ki:

  Orduzu Şanlıkaya’ya doğalgaz ne zaman geliyor (Okuyucular mazur görsün sesimizi duyurmaya çalışıyoruz )

 17. Özer dedi ki:

  Sn. Bülent Tüfenkci Malatya aşığı ve Malatya için emek çeken saygın bir vekilimiz. 6 Milletvekilimiz var 3 farklı siyasi partiye mensup. Bunlar Bizim oylarımızla seçildi Laf olsun diye hiçbirini eleştirmeye hakkımız yok. Malatya lı lider ruhludur. Malatyalı Vatanına Şehrine aşık insandır. Malatya lı başkası gibi NANKÖR değildir. Günlerdir okuyorum. Her yatırım haberinde Sanki Malatya ya yapılan yatırıma çamur atmak için yarışan bir kaç kişi SADECE ÇAMUR İÇİN yorum yapıyor. Daha iyi hizmet için yapılan yoruma saygı duyarım. Siyasetçiler gider Hizmet ve Yatırım kalır. Malatya ya yapılan yatırım sizleri rahatsız ediyorsa O zaman zaten Malatyalı olamazsınız.

  1. Mirro dedi ki:

   Bu vekil bakanda oldu hangi yatırımı Malatya’ya yaptı dede nankör olmayalım özer bek

   1. Özer dedi ki:

    Yorum yapmakta bir eğitim be kültrdür. Cahil kişi hitap etmeyi bile bilmez. Onlarla tartışmam. Yorum yaparım.
    Yapılan lara bakmıyorsanız bari haber okuyun Malatya ya sadece bu gün doğu ile batı arasında köprü ve yenilenen terminal binası ile bölgenin Uluslarası Havaalanı olması konusunda adımlar atılıyor. Çevre yolu be yeni yatırımlar ile çok daha güzel şeyler olacak. Eksik ise Havaalanındaki şu saçma insanları mağdur eden otopark uygulamasının bitmesi. ve Hızlı Tren beklentimiz.

    1. Mirro dedi ki:

     Nasilda belli eğitimli ve kültürlü olduğun vah vah sana soru sorulmuş sen vah vah

  2. ramazan dedi ki:

   Şaka yapıyorsun….

   1. Abdullah dedi ki:

    10 tane büyük yatırım saysana.

  3. mlx dedi ki:

   Bizlerin oyları,ile seçildiler çok doğru.ama unuttuğun şey,ankara nın sana sunduğu adaylar bunlar.sen partiye oy veriyorsun,adayı parti belirliyor.

   1. Özer dedi ki:

    mlx yorumunda tamamen haklısın. Benim kasdettiğim Meclise bizim oylarımızla gitmesi idi. Keşke tercihli oy sistemi olsa bence de ilk sıradaki değil halkın kalbindeki vekiller seçilir.

 18. Türkiye sevdalısı dedi ki:

  Kaçıncı kez askeri havaalanı olan mevcut yere terminal binası tadilatı yapıldı bilen varmı sanki sivil bir havaalanı yapılıyor ikincisi Malatya gibi doğuyu güneye batıya Karadeniz’e bağlayan yol güzergahında olan bir ilin çevre yolu başka bir ilde olsa 18 yılda bitmezmiydi veya Malatya ölçeğinde çevre yolu şehrin göbeğinden geçen kaç ilimiz var diyorum.

 19. Pütürgeli dedi ki:

  sen bilene söylediklerine inanmıyursun

 20. Ahmet dedi ki:

  Havalimanı neden uçakların düz ineceği yere yapılmıyor

  1. Malatyalı dedi ki:

   Ahmet bey uçaklar develi istikametinden geliyor iniş yapmak için Akçalarak üniversite üzerine gidiyor tekrar dönüş yapıyor ve havaalanına iniş yapıyor bu durum kalkışlardada aynen uygulanıyor bu durum 10 ,15 dakikaya mal oluyor .

 21. Mehmet Ali dedi ki:

  AKEPELİ vekiller basın açıklaması yarışında
  Öznur Çalık
  Bülent Tüfenkçi aynı konuda aynı şeyleri basına servis etmiş.

 22. Mehmet dedi ki:

  Ya bu yetkililer baska bi şehirde yaşıyor yada biz, Malatya ulaşım konusundami farklı konumda olacak gulemisin ağlayamasın

 23. mlx dedi ki:

  Bunlar hiç malatya içinde belliki gezmiyor.çevre yolunu bırakın şehir içi yollar köstebek yuvası gibi.ha belki bir yetkili okuyorsa kernek meydanından kanalboyuna giriş,u dönüşünün yapıldığı yer(kanalboyu tarafı)de resmen mezar oluşmuş durumda bilginiz olsun.muhtarında haberi yok sanırım.

 24. Mutasyonlu dedi ki:

  Elazığ havaalanı ve terminali süper olmuş ohhhh ohhhhh

  1. Malatyam İçin dedi ki:

   Bizimkiler ELAZIĞ milletvekillerinden Havaalanı nasıl yapılır YAPTIRILIR sorsalar iyi olur. Terminal binası değil PERON sayısı ve ne kadar günde uçak KALKAR ve İNER o önemli.
   YILLARDIR KUZEY ÇEVRE YOLU kuzey çevreyolu KUZEY ÇEVREYOLU nedir ya GİDİN Elazığda oda VAR. Neden MALATYA mıza gelince yıllardır sürünüyoruz. Altı üstü 50 km YOL. Türkiyede ne büyük projeler 1-2 yılda bitiyor BİZE gelince yok su çıktı yok çamurdu yok KÖPRÜLÜ KAVŞAK ÇOK yok şu yok bu ALLAH hesabını sorar elbet. KÖMÜRHAN bize LAZIM değil bize K U Z E Y ÇEVRE yolu lazım. KOSKOCA şehrin bir girişi var daha ne diyeyim. ALLAH RIZASI İÇİN TAYYİP BABA ya söyleyin. her şey malatyamız İÇİN

   1. Malatya sevdalısı dedi ki:

    İlimizde kaç tane dönerli kavşak mevcut araçlar ışıkta beklemeden trafik akışı devam ediyor istasyon ,sigorta,fahri Kayahan,sanayi,carmuzu, Battalgazi,vb bu kavşaklarda dönerli kavşaklar olsa trafik beklemeden Aksa olmazmi diyorum.sayin vekilim Kayseri, Gaziantep,Ş.urfa,Mersin, K.Maraş,Antalya,Bursa, Eskişehir,Trapzon,Samsun, Konya,Eskişehir,Adana, Diyarbakır gibi illere yapılan hizmetleri ve oralardaki gelişmeleri görmesek bizleri inandirabilisiniz ama oraları gören birisi olarak ilimiz gelişen kocaman bir köyü andırıyor,bu ilin hakettiği hizmeti aldığına inanmıyorum.

 25. MELEK YİLDİZ dedi ki:

  İkinci Tıp fakültesi kazandırdık diyorsunuz biz buraya yıllardır tranbus istedik vermediniz peki bu öğrenciler nasıl gidip gelecek bununda düşündünüz mü sırf birileri Rektör olsun diye yapılan bir çalışmadır bunu tüm malatya biliyor

 26. Akcadagli dedi ki:

  Bu sözler Malatya icinmi . haber yanlış olmasın On yıldır Kuzey çevre yolu birturlu bitmek bilmiyor . On yildir Hızlı Tren dediniz bir türlü gelmiyor. Komurhan koprusude Elazığ siyasiler tarafından yapıldı bizi artık fazla avutmayin lütfen

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."