Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Malatya’da 32 Bin 421 Yabancı Kalıyor”

“Malatya’da 32 Bin 421 Yabancı Kalıyor”
 • 17.08.2019

Suriyeli sığınmacıların 2013 yılından bu yana barındığı Fatih Mahallesi’ndeki Konteyner Kent Kurban Bayramı öncesi boşaltıldı. Boşaltılan konteyner kentteki 6 bin 354 Suriyelinin de Malatya’da ikamet etmesi uygun görülürken, engelli veya yaşlı olan 435 Suriyeli, Kahramanmaraş’taki kampa gönderildi. 1765 kişi de ikamet etmek istedikleri diğer illere nakledildi.

Konteyner Kentin boşaltılmasıyla birlikte yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Vali Aydın Baruş, “Savaştan kaçıp Türkiye’nin merhametine sığınan Suriyeli vatandaşların, toplumumuzun huzurunu bozmadan, Türk toplumuna uyum sağlayarak yaşamaları için her türlü tedbiri aldık” dedi.

“Malatya’da 29 bin 516’sı Suriyeli olmak üzere 32 bin 421 yabancı kalıyor”

Konteyner Kentte boşaltıldığı tarih itibariyle 8 bin 520 Suriyelinin barındığını söyleyen Vali Baruş, “Barınma merkezimizde en son 8520 Suriyeli kalıyordu. 1591 aileye tekabül ediyor. Bu ailelerden 1184 aile Malatya’da yaşamayı tercih etti. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bu talebi kabul ederek 6 bin 354 kişinin Malatya’da ikamet etmesini uygun gördü. Diğerleri ise çeşitli illere gitmek istediklerini belirttiler. Yaklaşık da 2200 kişi de diğer illere gittiler. İkamet etmek istedikleri illere gittiler ama yaşlı engelli olanlar, kampı tercih edenler de ihtiyaçları karşılandığı için kamp olan illere gittiler. Yani 2200 kişi içerisinde 435 kişi de Kahramanmaraş’taki göçmen kampına gönderildi” dedi.

Malatya’da barınan yabancı rakamlarına ilişkin de son bilgileri veren Vali Baruş, “ilimizde 32 bin 421 yabancı kalıyor. Bunların 29 bin 516’sı Suriyeli, yani geçici koruma statüsünde olanlar, 1061 uluslararası koruma statüsünde olanlar var.  Genelde Afgan, Irak, İran uyruklu olanlar var.  Birleşmiş Milletlere iltica başvurusu bulunup beklemede olanlar. Bir de 1844 kişi de çeşitli ikamet izinleri olanlar var. Eğitim, sağlık gibi nedenlerle ilimizde ikamet izinleri olanlar var” diye konuştu.

“1500 kişilik Geçici Geri Gönderme Merkezi oluşturuluyor”

Geçici Barınma Merkezi’nin (Konteyner Kent) boşaltılmasından sonra Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından bir çalışma yürütüldüğünü ifade eden Vali Baruş, ağırlıklı olarak İstanbul olmak üzere Malatya veya başka illerde ikamet izni bulunmayan, ülkeye kaçak yollardan giren yabancı uyruklu vatandaşların geri gönderilmesi için 1500 kişilik Geçici Geri Gönderme Merkezinin kurulacağını söyledi. Vali Baruş, şu bilgileri aktardı:

“Özellikle İstanbul’da ikamet izni bulunmayan yabancıların İstanbul’da gönderilmesi söz konusu.  Veya hiçbir ikamet kaydı bulunmayan Suriyelilerin kamplara gönderilmesi söz konusu. Bu çerçevede de diğer illere yabancıların gönderilmesi söz konusu. Bir de hiçbir izni ve ikameti bulunmayanların sınır dışı edilmesi de gündemde. Ülkeye kaçak yollarla gelenler var. Bunlar genelde Afganistanlı, Pakistanlı. Diğer illerde geçici olarak oluşturulan geri gönderme merkezlerine gönderilecekler. Bu kapsamda da daha önce geçici barınma merkezi olan yerimiz şimdi geçici gönderme merkezi olacak. Kampın bir bölümünde tabi. Güvenlik önlemleri alınıyor şu anda. Birkaç gün içinde hazır olacak.

Mevcutta zaten 400 kişilik bir Geçici Geri Gönderme Merkezimiz var, şu anda 263 kişi var. Bunlar ülkelerine geri gönderilecekler. Yasal bir şekilde ülkemize girmemiş olanlar. Bunlar da peyderpey gönderilecekler. Yeni dönemde de yaklaşık 1500 kişilik bir yer oluşturulacak ama dediğim gibi bu geçici olacak.”

 “Suriyelilere bir kereye mahsus konuta taşınma yardımı yapılacak”

Suriyelilerin konuta taşınmaları için bir kereye mahsus yardım yapılacağını, bunun dışında kampta kalma şartları kapsamında kentte yaşayacaklarını kaydeden Vali Baruş, bu konudaki çalışmalarla ilgili de şu bilgileri aktardı:

“Biz tabi Malatya’da ikamet edecekler için muhtarlarımızla görüştük. Mahallelerine gelen Suriyelileri kayıtlarını yapmadan önce eğer Malatya’da ikamet izinleri varsa, mahallede yaşamalarına izin verin diye. Başka bir ilden gelmişlerse geldiği ile göndermemiz gerekiyor. Bunu da yapıyoruz. Geldiği ile gönderiyoruz ancak kanuni mazeretler çerçevesinde mazeretleri olanları Malatya’ya gelenleri kabul ediyoruz. Anne- babası veya yakını veya hastası olanlar oluyor, bunlara da Malatya Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından ikamet izni verilebiliyor.

Kamptan ayrılan Suriyeliler evlerde kalacak. Ev kirası ödeyecekler. Zaten geçici bir yardım veriliyor. Konuta taşınması için bir sefere mahsus yardım veriliyor. Ama Birleşmiş Milletler bünyesinde yürütülüyor. Fert başına verilen 120 Liralık yardım da zaten yine Birleşmiş Milletler bünyesinde yürütülüyor. Kızılay vasıtasıyla veriliyor. Kampta kalmaları önemli değil dışarıda da olsalar bu yardım devam edecek. Aynı koşullarda dışarıda kalacaklar. Devletimiz tarafından ayrıca bir yardım yapılması söz konusu değil.”

Vali Baruş, savaştan kaçıp Türkiye’nin merhametine sığınan Suriyeli vatandaşların, toplumun huzurun bozmadan,uyum içinde yaşamaları için gerek muhtarlar, gerek Emniyet Müdürlüğü ve Belediye zabıtaları ile birlikte her türlü güvenlik tedbirlerini aldıklarını da vurgulayarak “Mahalle muhtarlarına ziyaretlerimiz oluyor. Hem muhtarlarımıza hem emniyetimize talimatlarımınız oluyor. Suriyeliler asla dilencilik yapmayacak. Dolayısıyla toplumun huzurunu bozmasına müsaade etmeyeceğiz. Bir takım tedbirler alıyoruz.  İlimize dışarıdan gelen, ikamet izinleri olmayanlar sokulmayacak.  Emniyetimiz, jandarmamız ve mahalle muhtarlarımız bu konuda son derece tedbirli.  Biz onların Türk toplumuna uyumu ile ilgili bazı programlar dahilinde belli çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle Malatya’da Suriyeli çocukların yüzde 80 oranında okula devamları var. Dolayısıyla çocukların eğitimi noktasında devamlarının sağlanması bu uyum çalışması için en önemli parametrelerinden birisi. Amacımız savaştan kaçıp Türkiye’nin merhametine sığınan bu insanlarla birlikte yaşama anlayışımızı geliştirmek” diye konuştu.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Hasan balcı dedi ki:

  Okul kayıtları başladı 91000 dev öğrenci orta okuluna kayıt yaptıracağım 200 tl kayıt parası istiyorlar.Bizden alıp onlara veriyorlar 200 tl kolay kazanılmıyor

 2. Milli dedi ki:

  Vergimden verilen her yardım haram ziggim olsun !
  Ahirete inaniyorsaniz kul hakkina inanirsiniz doğru yardımlaşmak gerekir yardimlasmamak günah günahı bana vermek zorunda değilim benim vergimle onlara verilen herseyi haram ediyorum verdirenede haram olsun ahirette hesaplasacagiz elbet …

 3. Murat Uzun dedi ki:

  Adamlar ısrarla inatla suriyelileri yerleştirme peşinde. Millet istemiyor ama adamlardaki pişkinliğe bak. Vallahi pes

 4. Ss dedi ki:

  Malatya yı ve ülkemizi geri götüren eskiten tüketen huzur bozan bu misafir anlayışını anlamış değilim misafirlik üç gün demiş atalarımız artı belli bir edep dairesinde olur.Bu misafirlerle halk olarak biz muhatabız burjuva zengin takımı değil.

 5. Kenan dedi ki:

  Sayın valim sizi ve tüm siyasileri tebdili kıyafet ile akşamları malatya sokaklarına gezmeye çıkmaya davet ediyorum.
  Özelliklede hürriyet parkı, kernek parkı ve sümer park buraları dolaştığınızda suriyeliden geçilmediğini görünce düşünceniz aynı mı olacak.
  Şehirde yaşayan insanların nabzını tutun halk ne diyor ve ne istiyor…

 6. Hasan dedi ki:

  Ben istemiyorum Suriyelileri..ve kimse istemiyor..bakma zorunluluğumuz yok..yeter artık 8 yıl oldu..buraya nargile içmeye ve çocuk yapmaya gelmişler sanki..eğer gondermezseler kesinlikle diğer seçim oyumu ve ailemin oyunu akp ye vermeyeceğim..çünkü yeter artık!..Avrupa 2. Dünya Savaşı’nda yerle bir oldu hiç bir Avrupalı vatanını terketmedi..bunlar niye terkediyor?

 7. Dertli dedi ki:

  Bu sayı tavşan gibi üremeyi de kapsıyor mu acaba.20 sine gelmeden 5. doğuruyorlar.Gariban vatandaş karnını doyurmanın derdinde diyeceğim ama yaşananlar bu kesimin oy verdiği insanlar yüzünden degilmi zaten.Ne yazık ki kurunun yanında yaş ta yanıyor ve bu kendi vatanında savaşmaktan âciz canlılarla her yerde karşılaşıyoruz.

 8. Hanlı dedi ki:

  Biz cocuk okutacaz ilceden merkeze gelicez kiralik ev bulamiyoruz 350 400 tl lik evler olmus 650 700 su 5 para etmez suruyelolere yaptiginiz yardimi kendi vatandasiniza yapmiyorsunuz yazıklar olsun sizin gibi devlet yonetenlere bayramda kosarak gidiyolar memleketlerine demekki savas yok nedemeye sokuyorsunuz tekrar

 9. Mhmt dedi ki:

  En az 100000 bin var her 2 adımda bir yabancı suriyeli var malatyanın yerlisinde çok yabancı var

 10. Malatyalı dedi ki:

  ABD ve Avrupa birliği beş milyon insanı ülkemize göç ettirdi mutlaka kötü bir amacı vardır bu ülkelerin bir an önce Suriye’de barış sağlanmalı ve bu insanlar zorunlu olarak memleketlerine gönderilmelidir yarın çok geç olabilir ülkemize yazık ediyoruz bu sorun ülkemizin ileride başını çok agritacaktir.

 11. Malatyaliiii dedi ki:

  Onlar suriyeli VATANDAŞ değil sayin valim

 12. malatyalı dedi ki:

  suriyeli vatandaşların savaştan falan kaçtıkları yok ,yaşadıkları topraklar gelecekleri açısından hiç bir şey vermiyordu.işid diye birşey hiç olmadı.sadece bir bahanedir esad rejimi ne yaptı bunlara kanunlara uyun dedi.akp nin hayati yanlışı ile uluslar arası şov birleşince erdoğan hükümeti buranın halkına kol kanat germek istedi ,burdaki suriyelinin de istediği onyıllardır bekledikleri bir fırsattı 2 tane eli silahlı işidi gördüm dedi tası tarağı toplayıp sınıra dayandı.bizde aldık akp nin şu topraklar için yaptığı en büyük kötülük oldu.kim haklı söyleyin suriyelimi biz mi?onlara kapıları açıp şov yapanlar kim di.mecburen bakacağız istersen bakma ,neticede bu hükümete malatya %70 destek veriyor.şikayet etme hakkımız yok bu böyle biline.erdoğan da şimdi kem küm ,avrupaya posta koyuyor sözüm ona sınırları açarız diye aç bakalım sınırı ne oluyor .geçeni indirirler emin olun..türkleride avrupada komazlar.bu 5 milyon suriyeli fakirin fukaranın ekmeğine ortak olacak ekonomi sekteye uğradığı anda bakalım ne olacak halimiz.görülen köy kılavuz istemez .6 yıl öncede bunlar söylenmiş.ensardan girip muhacirden çıkmışlardı.erdoğan gül davut aynı şeyler .

 13. Beydağı44 dedi ki:

  Taşınma yardımı yapacaklarmış. Durumu elvermeyen nice memleket evladı babaevinde yıllardır birlik oturuyor, ayri eve çıkamadığı için boşananlar oluyor, sen git nargileci Suri tayfasına taşınma yardımı yap. Bu memlekette şu an 800-900 tlnin altında kiralık ev yok. Yazıklar olsun hepinize.

 14. Muğdat dedi ki:

  Çocuğu yaşlısı engellisi kadını tamam başımız üstünde yeri var ama park köşelerinde nargile tüttürüp eli kolu sağlam genç erkek olanlarında bi zahmet gitsin ülkesinde savaşsın biz olsak bizi kabul etmezlerdi

  1. Hasan dedi ki:

   Gerek yok yaşlısı çocuğuna mugdat kardeş..hepsi ülkesine geri gonderilsin..kendi vatanına hayrı olmayanın bize hiç olmaz

 15. turo44 dedi ki:

  KARA BEY,

  iş bulamadığınızın nedeni belli

  iki üniversite bitiren biraz düzgün
  Türkçe kullanır…

  Yani nedeni kendinizde arayın

  Nokta.

  1. Malatyaliiii dedi ki:

   Turo diye nickinden belli ne kadar doğru türkçe kullandığın..Is yok aslan parçası iş yok kafani kaldır

   1. Ali dedi ki:

    turo44 Kara’nın iki üniversite bitirmesinden dem vurup Türkçesini beğenmiyor. Malatyaliiii kendine bakmadan turo44’e laf sokuyor.
    Gerçekten tam bir komedi, çok komik bir ülkeyiz…

    1. Malatyaliiii dedi ki:

     Sende otur gül işte 🙂

 16. Feryat dedi ki:

  Bütün Suriyelilerin güvenli bölğeye. Tek bir tanesi Türkiye topraklarında kalmamalı. AKP yi bitiren en baş sebeplerden biri Suriye liler. Daha fazla Türkiye yi bitirmeden bunlar tek tek toplanıp güvenli bölgeye yerleştirilmelidir. Hükümetin bu millete yapacağı en büyük iyilik budur.

 17. batalgazi44 dedi ki:

  kampın kapatılması çok yanlış oldu. suriyelisi sayısı 5 kat artmış. hürriyet parkı, kernek parkı ve sümer park suriyeliden geçilmiyor, çoğu da kızları bakışlarıyla taciz ediyor. gidişat iyi değil.

 18. Hacı Hakyemez dedi ki:

  sayın valim, suriyeli vatandaş tabiri ne demek? vatandaş kime denir?

 19. Kara dedi ki:

  yurumeye bile usenen bi millet caga coluk dilenio adamlar takilio biz iki ünv bitirdik is bulamayiz bekar gezeriz yaziklar olsun ya savastan kacmis kurtarilmis adam biraz ezik olur bunlardaki rahatlik kimsede yok bu ulkeyi adini sanini duymadigimiz bi adam bi parti gelip sifirdan bi karekter oturtmasi yapmasi lazim yoksa vay halimize

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."