Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

Malatya’da da Koronavirüs Vakalarında Artış

Malatya’da da Koronavirüs Vakalarında Artış
 • 16.06.2020

“ŞU ANDA 67 HASTA VAR”.. Vali Aydın Baruş, koronavirüs salgını ve Malatya’daki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Son günlerde ülke genelinde yaşanan artışın Malatya’da da olduğunu ifade ederek, 1 Haziran itibariyle yeni normal hayata geçildiğini anımsatan Vali Baruş. normal hayata geçiş sürecinde mutlaka kurallara uyulması gerektiğinin altını çizerek, aksi takdirde virüs ile yeniden yoğun bir mücadele sergilemek zorunda kalacaklarını söyledi. Sokağa çıkıldığında mutlaka maske takılması gerektiğini ifade eden Vali Baruş, sosyal mesafe kurallarına da dikkat edilmesini istedi. Kalabalık ve sosyal ortamlarda mutlaka kurallara uyulması gerektiğini söyleyen Vali Baruş, “Mümkün olduğunca evimize çabuk dönmeye çalışalım. Evimiz en güvenli ortamdır. Buna hep dikkat çektik şimdiye kadar. Diğer taraftan da hijyen kurallarına dikkat etmemiz gerekiyor. 14 gün kuralına uymalıyız” dedi.

Malatya’da şu an 67 Covid-19 hastası olduğunu ifade eden Vali Baruş, hastalardan 29’unun hastanede tedavi altında olduğunu söyledi. Hastanede bulunan hastalardan birinin yoğun bakımda, birinin ise entübe durumda olduğunu açıklayarak, 38 korona virüs hastasının ise evde takip edildiğini söyledi. Kentte vaka sayısının her geçen gün artma ihtimalinin de olduğunu vurgulayan Vali Baruş, “Eğer biz kurallara uymazsak, uyarıları dikkate almasak bu salgınla her an karşılaşma riskimiz var. Kapalı ortamlarda görüşmelerde mutlaka maske takılması gerekiyor. Sosyal hayatta da yapılan uyarılara mutlaka dikkat etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Vali Baruş ayrıca yakın zamanda kayısıda hasat döneminin başlayacağını ve dolayısıyla Güneydoğu illerinden geçici tarım işçilerinin kente geleceğini ifade ederek, bu konuda üreticileri uyardı. Bahçesinde geçici işçi çalıştıracak üreticilerin mutlaka İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurması gerektiğini ifade eden Vali Baruş, “Çünkü geçici işçilerimizin çalışma koşullarının sağlıklı olması gerekiyor. Hastalığın yayılımının azalması açısından bu süreci kontrol altına almalıyız. Çünkü virüsün yayılma hızı iller arasındaki iletişimin artmasına da bağlı” diye konuştu.

Bülten- malatyahaber.com- iha

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Duyarlı Vatandaş dedi ki:

  Daha az önce çevreyolu matim iş merkezi karşısındaki trambüs durağında eskimalatya/hasanbasri tarafına giden özel halk otobüsü bırakın kapasitenin yarısı kadar yolcu almayı, kapasiteyi aşacak derecede milleti sıkış tıkış g ötürdü. Lütfen sayın yetkililer Allah rızası için buna Bi çare bulun yoksa bunun önü alınmaz. (bahsettiğim otobüsün videosu bendedir, Malatya haber adminleri haber yapmak isteseler videoyu gönderebilirim)

 2. dertli malatyalı dedi ki:

  evt arkadaşın dediğine katılıyorum fırınlar tandır ve yufka imalatı yapan yerlerde hijyene fazla dikkat edilmiyor ağızlarında maske yok ellerine taktıkları eldivenle hem ekmek veriyorlar hemde paraları alıyorlar.Önemli bir tüketim maddesi olan ekmek için fırın ve unlu mamül yapan yerlerin ciddiyetle denetlenmesi ve büyük cezalar kesilmesi lazım çünkü binlerce kişi bu işyerleriyle muhattap olmak zorunda kalıyor.İnsan sağlığı bu kadar ucuz olmamalı yetkililere sesleniyorum tandır ve yufka imalathaneleri fırınlar unlu mamül işletmelerindeki çalışanlarını denetleyiniz bana hak vereceksiniz.Müşteri gibi gidin ve olumsuzlukları görün saygılar

 3. HAS dedi ki:

  ABD Yapılan bir araştırmaya göre koronavirüsün plastik vizör şapkalarda 21 gün, paslanmaz çelikte 14 gün, nitril plastik eldivenlerde 7 gün, kimyasala karşı dayanıklı eldivenlerde 4 gün yaşayabilirken, pamuklu kumaş ve eldivenlerde sadece 1 saat yaşayabiliyor.
  Eğer 100’de yüz pamuklu bir kumaşın yüzeyine Kovid-19 virüsü bulaşırsa, sadece bir saat içerisinde virüsün yüzde 99.9’u bu doğal ortamı terk ediyor. 24 saat içerisindeyse korona virüsünün tamamen doğal pamuklu kumaştan temizleniyor.

 4. Mehmet dedi ki:

  Polis çoban halk koyun değil herkes sorumluluğunu yerine getirmelidir.İlla uyarmak mı gerekiyor bu milleti tak kardeşim maskeni ne olacak.Sabır sabır sabır.

 5. EROR3 dedi ki:

  Fırınlarda da hijyen cok eksik maalesef. Allah rızası için müşteri olarak gidip denetim yapıĺsın. Parayi da poşet takıp veriyorlar, ekmegide ayni posetli elle veriyorlar. Bu en basiti…

  1. sedat dedi ki:

   çok doğru söyemiş beyfendi
   eldiven takıyor aynı elle parayı alıyor ekmeği veriyor yüzünü gözünü kaşıyor bazıları dikkat edin .
   gözlemleyin neler göreceğiz sosyal mesafe zaten yok marketler tıklım tıklım kasada sırt sırta .

 6. EROR2 dedi ki:

  Hastanelerde ortak kullanılan sedyelerde kullanılan örtüler her hasta için değişmesi gerekirken maalesef hic önemsenmiyor. 2 gün önce Yeni devlet hastanesinin aciline gittim. Gelen her hasta aynı örtülere yattı, ne dezenfekte var ne önemseyen. Rezalet bi durum. Her yerde görevlileri uyarıp örtüleri değiştirmeleri istedim, değiştiren de sitem ediyor. Sağlıkçı olup bunu önemsememelileri cok ilginç. Zaten mesafe ve maske çoğu kişide yok. Bu gidişle Covid uzun süre burda kalır.

 7. EROR dedi ki:

  Minibüslerde yapılan denetimler cok yetersiz. Trafik kontrollerinde ara yollar kapatılmadığı için kolayca polisleri arka yollardan atlatip, ağzına kadar yolcu doldurarak taşımaya devam ediyorlar maalesef. Böyle basit detayı trafik kontrolü yaparken nasil dikkate alınmıyor cok ilginç.

 8. ömer dedi ki:

  Çarşıda maskesiz gezenleri polis uyarıyor, iki adım sonra yeniden maskesini çıkarıyor veya çeneye indiriyor. Bir de yasak güya, kolluk kuvvetleri ceza uygulasa halk hizaya girer ama nerede… Çarşıya bir gün tebdil mekan çıkın da görün görevliler ve halk dahil yasaklarınızı kaç kişi takıyor. Bir vatandaş olarak söylüyorum yerinizde oturmakla bu iş çözülmez. Siz devletin temsilcisisiniz. Sizden yakınma yerine icraat bekliyoruz.

 9. Aytekin dedi ki:

  Yaşlılar bedava kart olduğu sürece bu iş bitmez

 10. HAS dedi ki:

  bir ara 400 civarın da olduğu söyleniyordu 67 olması normal artış sağlamadan düşürürsek güzel olacak maske maske deyim duruyorsunuz asıl konu mesafe ve eldır maskenin hiç bir önemi yok virüsün bulaştığı yerler kapı kolları yürüyen merdivenler toplu taşıma araçlardaki el tutacakları banka atm.leri ve marketlerdeki raflardır bunlara çare bulun raflardaki bir eşyayı yüzlerce kişi eline alıp geri yerine bırakıyor birisi gelip alıyor virüs böyle bulaşıyor marketlerdeki kasiyer para ve kredi kartı ile herkese virüs bulaştırıyor marketlerde alış veriş yaparken toplu taşıma araçlarına binlerken kap açtığında eldiveni kullanın eldiveni bir kere kullanın markete alış veriş yaparken eldiveni takın alışveriş bittiğinde atın toplu taşıma araçlarına bindiğinizde eldiven takın indiğinizde çıkarın apartman veya sitede otuyorsanız kap kolu otomatik kap ve asansörlerdeki düğmesin eldivensiz kullanmayın eldiven taktığınızda elinizi yüzünüze bulaştırmayın bu tarz önlem alırsanız virüsün size bulaşmasın önlersiniz maske sadece biri yüzünüze öksürürse veya hapşırırsa size virüs bulaşıyor

 11. Malatya dedi ki:

  Denetleme olmazsa olacağı bu. Uygulamaları hiç kimse ciddiye almıyor.Ne esnafta nede halkta maske mesafe yok. Sayın yetkililer lütfen denetleme yapın.

 12. Orhonn dedi ki:

  İşte 1 Haziran yeni normal hayat olacağı buydu uzmanlar uyarmıştı

 13. Vebal44 dedi ki:

  F.kayahan beylerderesi arası tüm ışıklar ve marketler dilenci dolu,kendi aralarında sürekli yer değişikliği yapıyorlar, belediyeler telefonlara cevap vermiyor, bu kimin görevi kardeşim, sabah akşam niye rahatsız ediyorlar bizi

  1. ahmet dedi ki:

   aradım ..zatı muhderem memur 5000 suriyeli var hangi biriyle ilgileneceğiz dedi..

   1. Ahmet dedi ki:

    Hepsiyle ilgileneceksin. İşini yap

 14. Ziya dedi ki:

  Otobüsler Ana baba günü bu iş bitmez.

 15. Yusuf dedi ki:

  Otobüsler, midibüsler eğer denetlenmez ise korkarım hastahanelerde yer kalmıycak. Birde maskesiz toplu taşımaya binmeyin. Biniyorsanız da maske takın bir zahmet..

 16. Vatandaş dedi ki:

  Çarşı merkezde iğne atsan yere düşmüyor Vali bey böyle uyarmayla vaka azalmaz, sosyal mesafeye uymayanlara ve maske takmayanlara ceza yazmaya başlayın bakın nasıl azalıyor kalabalık

 17. Malatyalı dedi ki:

  Maske takan yok kurallara uyan çok az insan var her şey kaderime terk edilmiş sokakta bu hastalığın bittiği veya ne olursa olsun havası hakim .

 18. Huzur dedi ki:

  Emek verildi, o kadar millet çile çekti, ekmeğinden olanlar oldu,tüm bunlar yaşanmamış gibi ve çok aceleymiş gibi tüm yasaklar birden kalktı…Ya böyle bir virüs hiç olmadı yada milletin aklıyla dalga geçildi..Maskeyle filan salgınmı atlatılır, otobüsü çarşısı her yer kalabalık..Bu virüs iki günde bittidemi bu kadar rehavete kapıldık. Çocukların dışarı yasağı kalktı, sanki çocuklar çarşıda eşraftanmış gibi eline çocuğu alan çarşıya koştu. ALLAH bu güzel milletime zeval vermesin inşallah…

 19. Malatyalı dedi ki:

  Avm ler boş

 20. Mac dedi ki:

  İnanılmaz bilinçsiz davranıyor Malatya yasak tekrar gelmeli

 21. Ömer dedi ki:

  Normalleşme ile birlikte yapılan uygulamaların hiçbirine uyulmuyor.AVM ler de ki uygulamanın zerre kadar ciddiye alındığı yok.M2 hesabı v.s. gibi ,sosyal mesafe hatta maske dahi yok.Ayrıca Sn.Vali bey polis maske takması zorunlu iller arasında gösterilen MALATYA da maske kontrolünü sadece şehir merkezinde yapmamalı.Bu işin kontrolü sıkı takip ten geçer.Jandarmada dahil olup bu işin içinden cezai yöntemle çıkılacaktır.Sözün kısası ;Kurallara uyan yok ,Uyanların suçu ne.

 22. mert dedi ki:

  otobüsler full avm ful
  allah yardımcımız olsun

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."