Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

‘Malatya’nın Medar-ı İftiharı’ Dediler, Eşini Tayin Ettiler!

‘Malatya’nın Medar-ı İftiharı’ Dediler, Eşini Tayin Ettiler!
 • 18.06.2020

Malatya’nın, dünyanın en önemli Karaciğer nakil merkezlerinden biri olmasının baş mimarı, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Sezai Yılmaz’ın hakim olan eşi Nazan Yılmaz’ın tayini bir kez daha isteği haricinde Malatya dışına yapılırken, bu atama tepki konusu oldu.

Eski rektör Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu döneminde başlatılan karaciğer nakli operasyonlarının en önde gelen isimlerinden olan ve daha sonra gelen rektörlerin de sahip çıktığı, AKP döneminde Karaciğer Nakli Enstitüsü’ne dönüştürülüp buraya müdür olarak atanmasıyla takdir ve desteğini gösterdiği Prof.Dr. Sezai Yılmaz’ın, Malatya Adliyesi’nde hakim olarak görev yapan eşi Nazan Yılmaz’ın tayini, istek dışında geçtiğimiz yıl da Elazığ’a çıkarılmış, ancak gelen tepkiler ve Malatya’nın ‘Medar-ı İftiharı’ olarak adlandırılan Yılmaz’ın eşine ailesine yönelik bu olumsuz işlem iptal edilmişti.

Geçtiğimiz yıl bu atamanın yapılması ve daha sonra konunun Malatya için çok önemli bir ismin aile bütünlüğü başta olmak üzere tüm hassasiyetiyle dile getirilmesinin ardından, HSK’nın bu yılki Adli Yargı Atama Kararnamesi’ne yeniden Nazan Yılmaz’ın adının dahil edilmesi ve eşinin Malatya’da görevli olmasına rağmen geçen yılki gibi yine Elazığ’a tayininin çıkarılması daha büyük tepkilere yolaçtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da başarılı çalışmaları nedeniyle takdir edilen, hediye verilen Prof.Dr. Sezai Yılmaz’ın eşinin tayininin geçen yıl çıkarılması üzerine, konunun iletildiği bazı üst yetkililerin de yapılan işlemin olumsuzluğunu farkettiği, ayrıca daha sonra devreye giren AKP Malatya Milletvekillerinin de bu durumun yanlışlığını dile getirdikleri biliniyordu.

Ancak Nazan Yılmaz’a ilişkin geçen yıl yaşananlar ve tayininin durdurulmasının ardından, bu yılki kararnameye sokularak bir kez daha Malatya dışına tayin edilmesinin, ‘tesadüf veya unutkanlık’ olarak değerlendirilemeyeceği, bu tayinle özellikle uğraşan birilerinin olduğu ve bunun da Malatya’ya çok önemli katkı sağlayan bir hekimin aile hayatına olumsuz müdahale pahasına bir kez daha yapılmak istendiği yorumları yapılmaya başlanırken, bazı çevreler bu işlemle Nazan Yılmaz’ın emekliliğe ya da istifaya zorlandığı yolundaki iddiaları da dile getirdiler, buna da tayinde ısrar edilmesini gösterdiler.

CUMHURBAŞKANI HEDİYE GÖNDERMİŞTİ..

Geçtiğimiz yıl, Karaciğer Nakli Enstitüsü’nde 5 naklin aynı anda yapılmasıyla gerçekleştirilen dünya çapındaki başarıdan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milletvekili Öznur Çalık aracılığıyla Prof.Dr. Yılmaz’a hediye kravat göndermişti.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Prof.Dr. Yılmaz’ı ziyaret ederek Cumhurbaşkanının hediyesini veren Milletvekili Çalık, Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ın Malatya ve Türkiye için çok önemli bir marka olduğunu ve son aynı anda 5 karaciğer nakil operasyonundan dolayı tebrik etmek için ziyarette bulunduğunu belirterek, “Sezai hocamızın başarılarından onur ve gurur duyduk. Malatya’dan, Arguvan’dan çıkan bir evlat, o annenin, babanın ellerinden öpüyorum. Seza hocamız dünyaya mal olmuş bir isim haline geldi. Amaç kaliteli ve sürdürülebilir bir başarıyı sağlamaktır. Seza hoca, kaliteyi ve sürdürülebilir başarıyı sağlayan bir akademisyendir. Başarılarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını getirdim, Sağlık Bakanımızın selamını getirdim. Sayın Cumhurbaşkanımızın göndermiş olduğu hediyeyi takdim ediyorum” demişti.

malatyahaber.com

ARŞİV FOTO: Milletvekili Çalık, geçen yıl Cumhurbaşkanının armağanını Prof.Dr. Sezai Yılmaz’a verirken.

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. Malatyalı dedi ki:

  Sezai Bey çok büyük bir değerimiz.
  Nazan Hanım da bir o kadar başarılı ve adaletli. Yorumlar Sezai Bey ile ilgili yapılmış ancak Malatya Nazan Hanım gibi bir hakimi kaybetmeyi de haketmiyor.

 2. orhan ince dedi ki:

  çek git sevgili hoçam bu malatya akp vekillerinin yaptığı yeter .

 3. Hakan dedi ki:

  Elazığlılari teprik ediyorum bunuda başardılar ,hocayı malatya kaybetti.

 4. Malatyalı dedi ki:

  Adam kalkmış bütün memurların tayini cikabilir diyor Sezai hocam bir markadır bir degerdir mutevazi alçak gönüllü herkes tarafından sevilen sayılan birisidir onun mesleğini en güzel bir şekilde yapabilmesi için kafasının rahat olması lazımdır inanın biz malatyalilarin bu köşede bu konuyu gündeme getirmelerinden rahatsızdır biz hükümetimiz den sayın cumhurbaşkanımızin bu sorunu hemen çözeceğini biliyoruz yeterki haberdar olsun diyorum.

 5. MUSTAFA dedi ki:

  Tayin listesi yapılırken neden listeye dahil edilmiş?????
  Ben Sezai Hocanın yerinde olsam Malatya da bir dakika daha durmam Elazığa giderim.
  Akıllarınca hocaya aba altından sopa gösteriyorlar.
  Elazığlılar hocaya daha çok sahip çıkar ve kıymetini bilir.
  Malatya bu kafayla yerinde saymaya devam etsin.

 6. VATANDAŞ dedi ki:

  Ben hocamızın yerinde olsam bu hasüt malatyadan giderim bukadar popüler bir insana bu yapılanlar yakışmaz birde bu vekille resmini koymuşsunuz malatyayı bitirdiler halk olarak kim derdini anlattida çare buldu bu vekiller ama malesef malatya her defasında baş tacı yaptılar bu millere herşey müstehak hasüt malatya

 7. Erkan dedi ki:

  Kızmayın arkadaşlar malatya büyük şehir oldu malatyada çok bölge müd sayın millet vekillerimiz temzide ikram etiler müdürlükleri helal olsun size ben merak ediyorum merkez bankasında elazığa verdilermi yazıklar olsun sizlere millet vekilleri

 8. aras dedi ki:

  Sezai hoca Malatya Arguvanlıdır.O kadar teklif gelmesine rağmen Malatyayı terketmemiştir.Çünkü malatya sevdalısı milliyetçi bir insandır.Dünyada karaciğer naklinde Güney Koreden sonra ikinci merkez Türkiye-Malatyadır.Kurtardığı hastaların sayısının haddi hesabı yoktur.Bu adamı küstürdüğünüz an Ramazan Hoca gibi gidecektir.İnönü Üniversitesinde Allah aşkına Sezai Hocada gittiği zaman kim kalacak.Esamesi okunmaz bu hastanenin daha.Atamasını yapmayın bırakın Malatyada kalsın kardeşim.Başka zaman ols Akpliler hallederdi.Şimdi neden halletmiyolar.Zaten herşeyi sağolsunlar Elazığa kaptırdılar.

 9. Malatya sevdalısı dedi ki:

  Efendim yeni tıp fakültesi açılmış fakülteleri değerli kılan hocalardir İnönü tıp fakultesinde yurtiçi ve yurtdisinda tanınmış alanında dünya çapında liyakat ve ehliyet sahibi Sezai hoca dışında kaç hocaniz var o da Malatyalı ve Malatya sevdalısı olmasa çoktan bu ili terk etmişti Sezai hocamizin eşine bir kolaylık sağlanmalı idi bakınız Ramazan hocamız bu ilden gitti benim hatırladığım hematoloji alanında yurtiçi ve yurtdışından şu anda hastalari olan İsmet Aydoğdu hocamizda bu ilden gitti bizim Sezai hocam gibi değerlere sahip çıkmamız lazım diyorum.

 10. Salih Beyoğlu dedi ki:

  Hayırlı olsun. Malatya da siyaset ve bürokratlar arasında hiç bir bağ olmadığının göstergesidir. Artık sayın milletvekilleri ve mecliste milletvekilleri bulunan partilerin il başkanlarının sözünün geçmediğinin fotoğrafıdır. Bu haberle anlaşıldı ki kral çıplaktır.

 11. Ali yilmaz dedi ki:

  Sezai hocanin yerinde olsam firat universitesine tayin isterim malatyali vekillerde kina yaksin der giderim.

 12. Vatandaş dedi ki:

  Saygı Öztürk’ün trabzonlu müdür ataması haberini okursanız bizim buralardakilerinin lafının geçmediğini bir kez daha anlarsınız. Bu olay karadenizde yaşansaydı hemen düzeltir iptal ederlerdi buralarda ise saygın hocaların beyin göçü etmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Ramazan hoca gibi bu hocamız da gider yakında

 13. Hakan gültekin dedi ki:

  Her ne sebeple olursa olsun sezai hocanın eşinin tayin edilmesi çok yanlış bi uygulama Sezai hoca herhangi birisi değil insanlara şifa dağıtan çok çok değerli bir hekimdir sezai yılmaz kendisine dünyanın bir çok hastanesinden çok uçuk rakamlarla iş teklifi gelmesine rağmen malatyayı terketmemiş bir insandır onu eşinden ayırmak Malatya’nın bağrına hançer sokmaktır

 14. Selim dedi ki:

  Sezai hocanın tayini çıkmamış yargı kararnemesinde 4binden fazla tayin var ülkede hangi yargı mensubu aynı ilde 15 – 16 yıl görev yapmış bu bilinçli yapılan yada yaptırılan bir haber kamuoyu oluşturmak için ülkede çok çalışan aile birliğinden uzak ayrı illerde görev yapıyor onlar için hayırlısı olsun

  1. harun reşit bulut dedi ki:

   Sezai bey dünyanın en iyi karaciğer naklini yapan hoca Allah yâr ve yardımcısı olsun

 15. 44 dedi ki:

  Geçen sene Elazığ çıktı ise durdurma işlemi yapılmış malatya da devam ediliyor olur ama tayin hala Elazığ görünür art niyet aramamak lazım Sezai hoca sadece Malatyamızın değil tüm Türkiyenin gururudur Allah uzun ömürler versin kendisine herkesin sahip çıkması gereken bir değerdir.

 16. Hasan dedi ki:

  Sezayi hocayı da elazığ götür malatyaya bu yakışır bi hocaya sahip çıkamadınız güle güle malatya bi sezayi hocanız kalmıştı oda gitsin malatya arkadan baksın

 17. Hasan akgül dedi ki:

  Sn. Cumhur Başkanımız illaki bu işe el aracaktır. Gecesini gündüzüne katarak ülkemize kensi alanında değer kadan Sezai hocamı tanıma şansınakavuşrum. Birileri 2012 yılında nekadar yaşayacağımın hesabını yaparken ben önce allahın sonra hocamın sayesinde yeniden hayata södüm. Eminim benim gibi yüzlece hastası vardır. Böylesi bir değein aile huzurunu bozmaya kimsenin ne hadine nede Malatyamızın mefarine değildi. MALATYA HALKI BUNU KABUL ETMEZ

 18. muharrem dedi ki:

  Bu zamana kadar neye sahip çıktık ki … tüm kurumlar şimdiki gibi elazığ’da

 19. İŞE BAK dedi ki:

  malatyayı bırak yurt dışı hastalarına bakan ülkenin sağlık turizmi hedefini gerçekleştiren adam. arguvanlı diye mi böyle oluyor acaba

 20. CANER dedi ki:

  Şu canım memlekette bir kaç adam kaldı ünü malatya hatta dünya sınırlarına ulaşan, zorlayın ki onu da diğerleri gibi kaçırıp küstüresiniz. Maddi hiç bir beklentisi olmayan Sezai Hocayı manevi yönden diri tutmak mecburiyetindedir Malatya.

 21. ahmet dedi ki:

  madem öyle sezai hocada yeni açılan tıp a geçsin

 22. Zeki dedi ki:

  Allah’ına gurban Malatya… Son idealist ve Malatya milliyetçisi adamı da küstürmek için ha gayret…

 23. ahmet dedi ki:

  sezai hocamızın yerinde olsam çıkar elazığa giderim nasıl olsa tüm müdürlükleri elazığ a verdiler sezai hocamıza da sahip çıkmadık çıkmayız da…

 24. kasım dedi ki:

  dünyaca ünlü sezai hocayı malatyaya getiren ve malatyada tutan öznur çalık. bu tayine bu sefer engel olamamış demek ki. yada haberi olmadan tayini yaptılar. bizim için büyük kayıp. öznur hanım lütfen el atsın bu işe.

 25. Şahin dedi ki:

  Bu malatyaya yapılabilecek en büyük bir kötülükdür Sezayı bey malatyayı karaciğer nakli konusunda dünyaya tanıttı ve çok başarılı bir hekimdir avrupada dünyanın diğer ülkelerinde ki hastanelerde kendisine binlerce hemde dudak uçuklatacak paralarla tekliflern geldiği çok defa dillendirildi çıkıp gitse Malatya önemli bir değerini Türkiye önemli bir hekimini kayıp etmiş olmazmı bunun kime yararı olur bir an önce Malatyalı aklıselim insanların devreye girerek bu tayini durdurmasını temenni ediyorum

 26. Mac dedi ki:

  Örtü iyidir iş yürütür…

 27. Latif dedi ki:

  başlık ne seviyeli ya… kutluyorum başlığı atanı… artık insanları altına hıncını dökeceği başlıklardan uzak duralım.

  tabii adalet bakanlığı görev yeri değiştirme yönetmeliğinde Medar-ı İftiharı maddesi var. geçmiş yıllarda nasıl mazaret sunulduysa sayın hocamın eş durumu özrüne bağlı hakime hanımın kalmasını temenni ediyorum.

 28. Safak dedi ki:

  Türkiye’nin en iyi doktorlarından biri saygilar

 29. Malatyalim44 dedi ki:

  Böylesi değerli, kıymetli bir akademisyeni, başarıdan başarıya koşan, dünya çapında bir marka olan Sn Sezai hocamızın kıymetli eşi Sn Nazan yılmaz hn’efendiye ve Sezai hocamıza karşı yapılan bu atama iyi olmadı, şayet bunun arkasında sn hocamızı istemeyenlerin işidir diye düşünüyorum.
  Malatya yöneticileri kendi evladına sahip çıkmıyor, yaptıkları insanların emeğiyle, işiyle uğraşıyor, Malatya kendi evladına sahip çıksaydı Sn Ramazan hocamıza sahip çıkardı, lâkin çıkmadılar.
  Sn Sezai hocamıza ve kıymetli eşi Sn Nazan hn’efendiye şükranlarımı sunuyorum.

 30. Şaban dedi ki:

  Amir memur herkes Malatyalı. Aman ha Beylerderesinden öte gitmeyin!

 31. Malatyalı dedi ki:

  Kim tahin ettirdi aynaya baksınlar kim olduğunu görürler

 32. KEMALETTİN dedi ki:

  HİÇBİR BAŞARI CEZASIZ KALMAZ YÜZYILLARDIR MEMLEKETİMDE.
  Yıllar evvel Tekel Sigara Fabrikasında Devlete her yıl 50 Trilyon kar ettiren bir makine yapan arkadaşımız da sürgünlerde gezdirilip emekliye zorlanmıştır.

 33. ibrahim çelik dedi ki:

  Basiretsiz Siyasilerimiz sayesinde elimizdeki değerleri bir bir kayıp ediyoruz, bence bu bilinçli yapılan bir atama gaye Sezai hocayı Elazığ’a göndermek çünkü bunların yaptığı tek iyi bir şey Elazığ’a yapılacak olan yatırımlar için Elazığ M. Vekilerinden daha çok çaba sarf etmek örnek mi istersiniz Şehir Hastanesi,Metoroloji Bölge Müdürlüğü, Kömürhan köprüsü ve tüneli,Elazığ da çevre yolu yapılırken Malatya’ya Çevre yolunun çok görülmesi Hizlı Treniin Malatya’ya es geçip Elazığ’a planlanması ; yeter artık Malatya’ma yakışır insanların görev yapması gerekmektedir benim düşüncem bu Siyasiler Malatya’yı hak etmiyor.

 34. eris dedi ki:

  çok yanlış işler.

 35. Murat dedi ki:

  Haberi öyle bir vermişsiniz ki, okuyan kişi Sezai YILMAZ’ın cezalandırıldığını düşünür. Halbuki hakim olan eşinin 15 yıldır Malatya’da hakimlik yaptığını, en iyi ihtimal olarak Elazığ iline tayin edilebileceği göz ardı edilmemelidir..

  1. MUSTAFA dedi ki:

   O zaman Sezai hoca da Elazığa gitsin.
   Malatya da kalmasının bir anlamı kadı mı?
   İstedikleri kişileri istedikleri makamda istedikleri kadar bırakanlar bunu mu yapamayacaktı.
   Güldürmeyin beni.

 36. cafer canbay dedi ki:

  Hocanın yerinde olsam bir dakika durmam,Ramazan Hocaya da aynısını yaptılar bırakıp gitti yakışıyormu bu atamayı yapanlara.

 37. Malatyalı dedi ki:

  Araştırılsın yine malatya milletvekili leri çıkar bu işin içinde neymiş birileri uğraşıyormuş kimin uğraştığını aynaya baksınlar kim olduğunu görürler

 38. kaan dedi ki:

  Böyle iyi adamlar çabuk bulunmuyor,Malatya ya hizmet için çalışan insanlar,sahip çıkın…….,sahip çıkın……… sahip çıkın ……lütfen…………….Malatya ya yazık etmeyin……………..

 39. MUSTAFA dedi ki:

  Yapılan yanlışlık telafi edilmelidir.
  Yoksa hocaya büyük haksızlık yapılmış olur.
  Tüm emeklerinin karşılığı bu olmamalı.
  Emeğe saygı gösterilmeli.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."