Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Miting Meydanı’na Cami İşi Karıştı!.

Miting Meydanı’na Cami İşi Karıştı!.
 • 09.09.2016

Malatya Park AVM ile Belediye Binası arasında kalan ve mitingler için kullanılan kamusal alanın bir bölümüne Yeşilyurt eski Belediye Başkanı Mehmet Kavuk’un yöneticisi olduğu aile şirketi tarafından  yaptırılacak olan cami ile ilgili talep edilen İmar Plan değişikliği, Yeşilyurt Belediye Meclisi’nce dosya üzerinde çalışmaların devam ettiği gerekçesiyle bir kez daha ertelendi. Yapımı karşılığı Mehmet Kavuk’un adının verileceği belirtilen cami ile ilgili ‘yapı yaklaşma mesafesinin yeniden düzenlenmesi’ne yönelik bir imar plan değişiklik talebi olmasına rağmen CHP Grubunun ‘Talebin neden aylardır ertelendiği’ sorusuna Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Çınar’ın ‘İmalatla ilgili kendi aralarında bazı sıkıntılar var’ cevabını vermesi akıllarda soru işareti yarattı.

İmar değişikliği talebinin içeriği ile meclisin erteleme gerekçesi arasındaki çelişkiyi değerlendiren uzmanlar ‘Mevcut cami projesinin uygulanması durumunda maliyetin yüksek olacağı ifade ediliyor. Belki bu nedenle projede bir değişiklik yapılma ihtimali de gündeme gelebilir” yorumunda bulundular.

kavukMalatya Belediyesi ile Malatya Park AVM arasında, Malatya’nın açık hava toplantıları için en uygun alanı olan kamuya ait alanın 6 bölümlük bölümüne tüm karşı çıkmalara ve eleştirilere rağmen yapılması planlanan, temel kazısı da yapılan, ancak öylece bırakılan cami ile ilgili tartışma yaratacak gelişmeler yaşanıyor.

Başkan Yardımcısı Çınar: İmalatla ilgili kendi aralarında sıkıntı var
Tapu kayıtlarında Şifa Mahallesi 580 numaralı ada üzerinde bulunan alana yapılacak cami için Yeşilyurt Belediyesi’ne verilen 20 Nisan 2016 tarihli dilekçe ile ‘Nitelikli yapı inşa etmek amacıyla yapı yaklaşma mesafelerinin yeniden düzenlenmesi yönünde’ imar plan değişikliği talebinin dün yapılan meclis toplantısında bir kez daha ertelenmesi üzerine söz alan CHP’li üye Günnur Tabel, bunun gerekçesini sordu.

Tabel’i yanıtlayan Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Çınar, ‘Caminin imalatı ile ilgili sıkıntılar oldu. Kendi aralarında bu konuyu netleştirmelerini bekliyoruz’ yanıtını verdi.

Mimari projesi, 13 eserin katıldığı bir yarışma ile belirlenen, araç ve yaya trafiği bakımından yoğun olan bir bölgede bu yoğunluğu daha da artıracağı gerekçesiyle bir takım eleştirilerin yöneltildiği, hazine malı iken bedelsiz tahsis edilen cami arsası ile istenen imar plan değişikliğinin,  ‘imalat sıkıntısı’ gerekçesiyle ertelenmesini değerlendiren uzman çevreler ise “Mevcut mimari projenin uygulanması halinde maliyetin yüksek olacağına dair bazı değerlendirmeler yapılıyordu. Şayet imalat sıkıntısı deniyorsa, mimari projede değişiklik de söz konusu gündeme gelebilir’ değerlendirmesinde bulundular.

İmalat sıkıntısı gerekçesinin projenin maliyetinin düşürülmesine yönelik olduğu iddia ediliyor.

Bu arada, ailenin 2 mensubunun İzmir’de FETÖ/ PDY iddiasıyla tutuklanmasının da, cami projesinin geleceğini belirsiz hale getirdiği iddiaları konuşuluyor.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

 

kavukcami2kavvukkavukcami4kavukkcami

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Kenan dedi ki:

  Ya arkadaş biriniz gidin Bi okul yapın, ağaçlarınızı söktüler sustunuz, çevrenizi bozdular sustunuz, adamlar en büyük carpık kentleşmeye imza attı yine sustunuz, şimdi peşkeş çekilen araziye yapılacak cami mi oldu sorununuz?? Biriniz de kalkıp diyin ki Beydağı mahallesi ne halde? Fahri Kayahan ne halde, çevre yokunda o yan yol faciası neden düzelmedi bakınız reisten yatırım var ama milletvekilleri gerçekten yetersiz

 2. MALATYALI44 dedi ki:

  Mehmet Kavuk Çırmıktılıdır….eleştirilecek iyi ve kötü yanları olabilir…..ağzı olan herkes birşeyler söylüyor….eşinin adını taşıyan Çırmıktıda bir ana okul yaptırdılar…hizmetlerini eleştirebilirsiniz….bu cami yapılımadan önce bir araştırma yapıldımı.Malatyada böyle bir camiye ihtiyaç varmı.Varsa bu yer şehrin neresindedir.Malatyada okullarda sınıflar 40-60 öğrenci var.Sınıflar çok kalabalık.Bu cami yerine 3-4 adet tem donanımlı okul yapılsa daha faydalı olmaz mı???Her yer ibadet yeridir.Fakat her yerde eğitim verilemez.İyi bir araştırma ile ihtiyaç nerede ,neye varsa o yapılmalıdır.Bu arada hastahanede tartışılabilir.Malatyanın ilçelerinede bu cami-oku-hastahane hangisi eksikse yapılabilir…..Ben yaptım oldu desinler ile bu iş olmaz….Bir maddi kaynak gerçek ihtiyaçlara cevap verebilmelidir….

 3. Hasan dedi ki:

  Vizyon sahibi yöneticilerimiz olsaydı böyle olmazdı.Memlekete geleli 3-4 oldu hep aynı Şeyler .Sorsanız bu meydana vatandaş söylerdi size,yazanlardan olmuş zaten.Tavsiyem Türkiye’nin en büyük açık hava camisini yapabilirdiniz.Mekke gibi şemsiyeli,şemsiyeyi kapatır mitinginizi yapardınız.Hele malatya için müthiş bir teravih alanı olurdu.Ramazan için Kabe imanına namaz kıldırır tüm dünyaya reklamınızı yapardınız.Bu arada AVM pisküvüt satardı.Güzel olurdu vesselam.

 4. necdet dedi ki:

  sayın mehmet kavuka teşekür ederiz avm yanına cami yapılması çok iyi olmuş

 5. Zahid dedi ki:

  Hesap basit.AVM yi yaparken belediyeye terk ettikleri alanı geri aldılar.Olay bu.Bedavaya günahını vermezler görün işte.Danışıklı dövüş zaten.Reis büyük meseleleri çözüp Malatya yı görene kadar atı alan üsküdarı geçer.Vekiller zaten gık diyemez biliyoruz.

 6. Gülçe Nadir dedi ki:

  Sayın Mehmet Kavuk, 80 yaşına yaklaşmış Malatyamızın çok değerli şahsiyetlerindendir.Hayatı boyunca çevresine, güzel Malatyamıza faydalı olmuş bir şahsiyettir.Şu anda kendi kesesinden Malatyamıza değer katacak Malatya da eşi olmayan güzel bir eser kazandıracaktır.Böyle güzel bir davranışı teşvik edip yüreklendireceğimize bunu baltalamanın moral bozmanın kime ne faydası olacak ?
  Sayın Cumhur başkanımızın da çok beğendiği bu eseri Türkiye nin başka bir şehrine yaptığında ne kazancımız olacak ?
  Malatya’ya zerre faydası olmayan ,bir taş üzerine taş koymayan insanların olumsuz tahriklerine pirim vermeden
  Malatya’ya iş yapanları cesaretle alkışlayalım,cesaretlendirelim ve desteklerimizle daha çok iş yapmaları için yüreklendirelim.
  Eşsiz Malatyamızı bu şekilde ancak büyükşehirlerimizle yarışır hale getirebiliriz.

  1. Zahid dedi ki:

   Buyrunuz külahıma anlatınız.Burası Malatya herkes birbirini bilir.Hikayeye gerek yoktur.Biz herkesi gayet iyi biliriz.Öncelikle kamu vicdanında FETÖ iddialarından aklanırlarsa daha sağlıklı olur.Çok şükür devletimiz ak ile karayı ayıracak güçtedir.Sabredip sonucu göreceğiz.Hergün suçsuz olduğu anlaşılıp salıverilenler var.Veyahut tutuklananlar…Az sabır…

 7. [email protected] dedi ki:

  sayın mehmet şimşek bile mehmet kavuk a araziye ne kadara aldınız diye sordu. mehmet kavuk camii yapacaz caminin arsasına para mı verecem bi de dedi. burası malatya vur patlasın cal oynasın. halk rezil oluyor

 8. yavuz dedi ki:

  Büyük şehir belediyesi ve merkez belediyeler
  Esnafın 40 cm lik tabela resmini çekip vergi derdine düşeceğinize AVM ye gidin kontrol edin.
  Tabi cesaretiniz var ise

 9. yavuz dedi ki:

  AVM ortakları yöneticileri bu konuda neden bir açıklama yapmıyorlar.
  Sanırım çok yoğunlar ruhsatı olmayan AVM nin otoparkını iş yerine çevirmekle meşgul arkadaşlar.
  Belediyenin ne menfaati var da göz yumuyor diye düşünüyor insan.

 10. Ali Orhan aslan dedi ki:

  Yazıklar olsun
  Malatya da yapılan güzellikleri engelleyerek ne işinize yarıyor ?

  1. yavuz dedi ki:

   Samimi ise taştepeye yapsın bizde inşaat ta bedava çalışalım.

 11. Ali Orhan Bahadır dedi ki:

  Mehmet Kavuk malatya da 80 yaşında ve hayatının her aşamasında malatya ya faydalı olmuş güzel işler yapmış bir hemşehrimizdir.şimdide kazandığı parasıyla malatya ya güzel bir eser kazandırmak istiyor..Cumhurbaşkanımızda bu projeyi çok beğenmiş..
  Bu dedikodulara bakıp bu eseri Türkiye nin başka bir köşesine yapmak isterse malatya ya yazık olmazmı ?

  1. yavuz dedi ki:

   Ali Orhan bey
   Parası ile yapacak ise vergiden düşmeden.Gerçekten amaç cami ise otomobil bayisinin üstüne yapsın biz oraya da namaz kılmaya gideriz.
   Söğütlü cami örneği ortada altı otomotiv bayisi olsun üstü cami.Ama yapmaz burada amaç AVM ye fayda sağlamak.Suç onun değil suç irade koyamayan yöneticilerin.
   ARSA DEVLETİN YANİ HALKIN CAMİ YAPILSA DA BEN HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.

 12. Torje1905 dedi ki:

  o cami yapilirsa 15sene snra anca ibadete acilir herseyden bihaber olan bi baskan tarafindan yonetiliyoz cunku tayyip baba olmasaydi bi bardak su bile vermzdm milletvekilleri dahil

 13. Selçuk dedi ki:

  Camiye şahsın ismi verilecek ama inşaatı şahsın şirketi adına yapılacak bunu mali müşavirlere soruyorum bu yapılan işin faturaları vergiden düşermi eğer düşecekse kimin kesesinden ağalık ediyorlar

 14. dobra.dobra dedi ki:

  Arkadas lar biraz ticari dusunun avm nin arsasi pesges cekildi. simdi dusunelim belediyeyle avm arasinda buyukbi alan bikac yil sonra belediye deyisti diyelim gelen baskan orayi baska bi firmaya orayi altinda bi ismerkezi ustunede bi otel yapsa avm nin isleri duser kimsenin o alana girmemesi icin cami pirojesi uretmisler adinana. hayir diyorlar yerin konumunu soylersek yerlesimden uzak yani baska hesaplar yapilmis.

 15. Gülmez dedi ki:

  Ya Allah aşkına o miting alanında camiye ihtiyaç yok sayın çakır ağırlığını koyun iptal edin miting alanı olarak kalmalı orası iptal edilsin..

 16. Hevi dedi ki:

  Cami on trilyon,arsa bedeli 50 trilyon.oh kendi adını da ver.madem hayır yapılacak karşıda Opel ve Hyundai showroomlarinin yerine yap.vallahi belediye peşkeş çekmiş.arincin dediği gibi parsel parsel misali

 17. M.Sinan ÖZTAN dedi ki:

  Yakınında cami var.Miting alanı olarak belirlenen yere cami yapmaya gerek yok.Sayın Kavuk bu inattan vazgeçmelidir.Sayın Çakır ağırlığını koymalı ve cami projesi iptal edilmelidir.

 18. hasan balcı dedi ki:

  namaz kılan biri olarak konuşuyorum sözü edilen yerde cami ihtiyacı yok yapacaksanız tekel arazisinden belediyeye kalan bölüm var oraya yapın.Köy garajının yakın cevresinde cami yok

  1. yavuz dedi ki:

   Yakında köy garajı da olmayacak.Boşaltılıyor esnafa yazı gitmiş.

 19. yavuz dedi ki:

  Sayın çakır irade koymalı ve projeyi anında iptal ettirip düzenleyip miting alanı yapmalı.

 20. Ali dedi ki:

  Çevreyolu sıfır cami…

 21. yavuz dedi ki:

  Şehir büyüyor ve şehrin tek miting alanına cami yapılıyor.
  Bu caminin yapılacağı yerin 300 metre alt kısmında cami var 500 metre üst kısmında cami var.
  Bu alana biraz ağaç bir kaç çeşme yapılsa güzel bir miting alanı olarak kalsa kötü mü olur.
  Cami yapacak ise kavuklar kendi arsasına yapsın altı plaza kalsın üstüne yine cami yapsın sögütlü cami örneği göz önünde.

 22. Mehmet dedi ki:

  Malatya nın meydana ıhtıyacı var ıllakı bır cami yapılacak Sa Sümerpark tam ortasına bu cami yapılabılırdı… Yesıllıkler arasında kalır güzel dururdu! Bır kac ağaç kesılır ama olsun ertafı yesıl olurdu! Meydana gelınce orayada yesıllendırmek üzere çok güzel büyük bır meydan yada yenı hükümet konağı Oray’a tasınabılırdı! Vızyon yok abı:)

  1. Ahmet dedi ki:

   Aynen Katılıyorum

 23. Vatandas dedi ki:

  Osmanli mimarisine ne olmus. Star wars filmindeki Darth Vader şapkası gibi cami mi olur.Farklı bir tarz yakalayacam diye cabalamanın alemi yok.Cami tasarımı berbat.

  1. sahin dedi ki:

   kavugun amaci oraya cami yapmak degil etrafina yapacagi dukkanlarin hesabini tutuyor adam siz kalkmis camiyi baska yere yapsin diyorsunuz hadi hayirli isler

 24. ahmet dedi ki:

  cami yapılırsa avm ye gitmem..bu kadar net…

  1. cafer dedi ki:

   avm de sensiz yapamazdı zaten ahmet gelmezse kapatırız diyolar

 25. MUSTAFA dedi ki:

  Gerçekten orada camiye ihtiyaç var mı ?

 26. Kayısı 44 dedi ki:

  O cami yapılmaz.orasıda uzun zaman öyle kalır.burası malatya?

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."