Final

Fuat


Opel Combo

ASlan Temizlik


Malatya Haber -

Minibüsçülere Tek Tip Kıyafet

Minibüsçülere Tek Tip Kıyafet
 • 09.10.2019

Malatya’da birçok yeniliğe imza atan Büyükşehir Belediyesi, minibüsçülerin tek tip kıyafet uygulamasına geçmesine öncülük ediyor.

Uygulama, pilot durak olarak seçilen Koyunoğlu Minibüs Durağında başlatıldı. Durakta uygulama ile ilgili tören düzenlendi. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Minibüsçüler ve Umumi Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, MOTAŞ Genel Müdürü Cemal Erkoç ile daire başkanları ve minibüsçü esnafı katıldılar.

Törende kısa bir konuşma yapan Minibüsçüler ve Umumi Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, Malatya da toplu taşıma noktasında Büyükşehir Belediyesinin çok kaliteli hizmetler verdiğini söyledi.

Aynı kaliteyi ve standardı diğer toplu taşıma araçlarında da yakalayabilmek için bir dizi uygulama kararları aldıklarını belirten Oda Başkanı İnce, “Minibüslerin daha kaliteli hizmet üretmeleri için tek tip kıyafet ve tek renk uygulamasını kamuoyunun takdirine sunduk. Olumlu tepkiler alınca da uygulamaya geçtik. Büyükşehir Belediyemiz uygulamanın hayata geçmesi noktasında bize büyük destek oluyor. Koyunoğlu Minibüs Durağımız bu uygulamanın ilk merkezi oldu. Artık arabesk dinleme dönemi bitti. Şimdi vatandaşımızı dinleyeceğiz. Minibüsçü esnafı olarak hoşgörü çerçevesinde vatandaşımıza kaliteli hizmet vereceğiz. Bu çalışmaların meyvesini yakın zamanda alacağız. Her şeyi devletimizden beklemiyoruz. Bizde taşın altına elimizi hatta gövdemizi koyuyoruz. 27 hatta 233 minibüsçü çalışanımız tek tip kıyafet uygulamasına geçerek vatandaş odaklı hizmetler üreteceğiz. Uygulama kapsamında Büyükşehir Belediyemiz esnafımıza pantolon, gömlek, ayakkabı ve kravat takdim etti. Desteğini bizden esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a teşekkür ediyorum” dedi.

Minibüsçü esnaflarıyla bir arada bulunmaktan onur duyduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Minibüsçü esnafının Türkiye’ye rol model olacağını söyledi.

Ülke genelinde minibüsçü esnafı üzerinde olumsuz bir algının olduğunu belirten Başkan Gürkan, “Biz bu olumsuz algıları ortadan kaldırmak için bazı uygulamaları hayata geçiriyoruz. Malatyalı minibüsçü esnafı başta olmak üzere toplu taşıma aracı kullanan diğer esnaflarımızı da kibar, nezaket kurallarını bilen, topluma örnek olan bireyler olarak biliyoruz. Bu uygulama da bu nezaketten doğuyor. Bu bilinçli yaklaşım Türkiye’ye örnek olacak. Bu uygulamayı tek tiplilik değil topluma gösterilen saygının bir tezahürü olarak değerlendirmemiz lazım. Malatya’daki toplu taşıma araçlarını kullandığımızda Malatyalı minibüsçülerin farkındalık yarattıklarını gördük. Müşteri memnuniyetinin üst segmentlerde olduğunu gördük. Bu sadece Malatya’ya has bir durumdur. 233 minibüsçü esnafımıza vereceğimiz kıyafetlerin ilk başlangıç yeri de Koyunoğlu Minibüs Durağı. Bu uygulamaya esnafımızın olumlu yaklaşması eğitim ve kültür seviyemizin çok yükseklerde olduğunu gösteriyor” dedi.

Durak esnafları da uygulamadan çok memnun olduklarını belirterek destek ve katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür ettiler.

Yapılan konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, minibüsçü esnafına kıyafetler dağıttı. Direksiyon başına da geçen Başkan Gürkan, esnaflarla da ayrıca oturup sohbet etti.

Bülten

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. murat dedi ki:

  ELLERİNİ KORNADAN UZAKTA TUTACAK BİR KIYAFET DAHA DOĞRU OLURDU!
  Malatya Trafiğinde minibüs şöförleri adeta trafik terörü estiriyor. Ayrıca elleri sürekli klaksonda ve gürültü kirliliğini de başlıca sorumlusu bu şoförler. Eğitim şart!

 2. malatyalı dedi ki:

  Öncelikle trafik kurallarına riayet etmeleri, kırmızı ışıkta geçmemeleri ve de her el kaldırılan yerde durup trafiği alt üst etmemeleri daha önemli bence.

 3. Murat dedi ki:

  Birer beyaz gömlek ve kravatla bu iş biter mi derseniz bitmez. Ancak görünüş itibarıyla iyi bir başlangıç. Şoförlerin bundan sonraki süreçte araçlarından inip yolcuları kolonya ile karşılamaları, nerede ineceklerini araca binerken sormaları, yolcuları kibarca yerlerine yerleştirmeleri, inerken de araçlarından inip yolcuları teker teker inmelerine yardımcı olmaları, yolculuk esnasında kahve çay simit kek ikramında bulunmaları, hafif sesle TSM dinletmeleri, araçlarının içini sürekli temiz tutmaları, oda parfümü ile sürekli kokulu bırakmaları, 200 TL veren yolcuya nazik ve kibarca para üstünü vermeleri, saatte 50 km den fazla hız yapmamaları. vesaire vesaire

 4. ibrahim sarım dedi ki:

  trafik kuralarına uymuyorlar tehlkeli sürüş yapıyorlar sağa yanaşıp durakta durmak yerine yolun ortasında durup arkadaki traf iği bekletiyorlar

 5. stk dedi ki:

  Minübüscülerin hepsi olmasada çoğunlukla tepki alan kişiler. Elbiseden önce bu kişilere insanlara nasıl davranması gerektiği, trafik kurallarını bilmeli ve uymalı, diğer sürücülere saygılı olması öğretilmeli. Sanki bunlar programlanmış gibi trafikte çoğu birer canavar. Kavşakta yolcu indirme bindirme, trafği allak bullak etme ne ararsan hepsi bunlarda. Belki özünde iyi insanlar ama o koltuğa oturunca iş değişiyor.

 6. Mehmet dedi ki:

  Kıyafetten ziyade kurallara uygun araç kullanmalarını sağlayınız. Ani sollamalar, öne kırmalar, sinyal vermemeler, aniden olur olmadık yerde durmalar, arkadan korna selektörle öndeki aracı tacizler….

 7. TUNCAY dedi ki:

  Güzel ve yerinde bir uygulama olmuş, inşallah devam ettirirler.
  Ayrıca minübüslere de bir standart getirmek lazım, gereksiz süsler, rek renk lambalar, minübüste çalan yüksek sesli müzikler, trafik kurallarına uymaları, küfürlü konuşmamak, fazla yolcu almamak gibi. Bunları da bekliyoruz. Aksi halde insanlar toplu taşımayı kullanmıyor.Herkes kendi aracıyla ulaşım sağlıyor, aslında böyle vurdumduymaz devam ederlerse bu sektör bindiği dalı kesiyor. Ayrıca her önüne gelen minübüs şoförü olamasın, sadece araç kullanmak yetmez.

 8. Haşmet dedi ki:

  Koyunoğlu minibüslerinin son durağı neden Bakırcı Pazarının göbeğinde? Neden Koyunoglunda değil? Çarşı trafiğini allak bullak eden yuzlerce minibusün son durakları neden gittikleri adreste değil. Son toplanma yeri olarak neden Eski Buğday Pazarını kullandiriyorsunuz? Çarşıda YER BOLLUĞU MU VAR?

  1. Melih dedi ki:

   Çok güzel yorum.Doğru son durak koyunoğlunda olmalı ,koyunoğlunda binip hemen geri insin millet…

 9. AHMET dedi ki:

  Önce müşteriye saygıyı,sonra olur olmaz yerde havalı korna çalmamayı ve tabii durmamayı.şehirde en çok gürültü kirliliği ni hak otobüsçüler ve münübüsçüler yapıyor.herneyese bu da güzel bir gelişme.

 10. Bulent dedi ki:

  Soforokulu arabasi söförleri ve duraktaki simsarlar kufurler havada hiç saygi yok…bayan varmi yokmu …boyle bir esnaflik olamaz…

 11. Mehmet dedi ki:

  En çok ta Battala yakışmış

 12. Mustafa dedi ki:

  Kaç gün devam ettirecekler bunu merak konusu.

 13. Anne olan anlar dedi ki:

  Müşterilere saygıyı, yavaş sürmeyi, yolcu bindikten sonra 1 sn beklemeyi, konuşma usluplarını düzeltmeyi öğrensinler….

 14. salih dedi ki:

  Koyunoğlu minibüs durağı ,en beyefendi ,en düzgün şahsiyetlere sahip bir duraktır.Yorum yaparken genel olarak şartlanılmış yorumlar yapmayınız lütfen…

  1. Mehmet dedi ki:

   Olur beyefendi

 15. Malatyalı dedi ki:

  Şimdi Malatyadaki minibüs taşımacılığını ele alalım; kıyafetten önce minibüsler aynı tip olmalı ayrıca 10 yaştan büyük minibüs olmamalı 6 ayda bir muayeneden geçirilmelidir ( muayene %50 indirimli olmalı)
  Minibüslere durak dışı durmak yasaklanmalı uymayanlara cezai işlem yapılmalıdır. Minibüsçülerin telefonda konuşmaları yasaklanmalı müşterilerin içinde küfür etmeleri cezalandırılmalıdır bunun içinde minibüslere zorunlu kamera sistemi taktırılıp zabıta merkezinde oluşturulan bir birimde takip edilmelidir.
  Minibüsçü esnafına yıllık düzenli eğitim verilmeli psikolojij testten geçirilmelidir testi geçemeyen kişilere taşımacılık izni verilmemelidir.
  Ayrıca belediye Malatyadaki tüm minibüsleri aynı merkeze toplamalıdır ayrı ayrı minibüs merkezleri olması ulaşımı negatif etkilemektedir. Örneğin otogardan gelen bir vatandaş çöşnüğe gitmek için yaklaşık bir kilometre yürüyüp aktarma yapıyor bu saçmalığın ortadan kalkması lazım.

 16. nedim sevim dedi ki:

  yani gerçekten bir malatyalı olarak 39 yıldır bu hizmeti bekliyordum, allah razı olsun 🙂 tebrik ediyorum.

 17. TAKSİ dedi ki:

  SOLDAN İKİNCİ ARKADAŞIN SAKALI HİÇ OLMAMIŞ GÜNLÜK SAKAL TRAŞI OLMALILAR, KIYAFET GİYMEYENLERE VATANDAŞ SOFORUN RESMİNİ ÇEKİP BELEDİYEYE BİLDİRMELİ YOKSA BU İŞ FAZLA SÜRMEZ

 18. METEHAN dedi ki:

  MİNÜBÜSLERDE YAŞ SINIRI OLMASI LAZIM ÇOĞU TENEKE KUTUSU NE FİREN NE KONFOR VAR..

 19. fırat dedi ki:

  Zihniyet değişmediği sürece kıyafet değişse ne olur.

 20. Leandro dedi ki:

  Önce o hurdaya cikmis araçları degistrin snra tek tip kiyafete gecis yapin

 21. Malatya dedi ki:

  Önce araba sürmeyi trafik kuralları nelerdir onları öğrensinler

 22. Kılıççı dedi ki:

  Sporcu kardeşim aynen katılıyorum size, kafa degismedikten sonra, kıyafetin ne anlamı var, önce yazdıklarını uygulamaları lazım

 23. mltykrl dedi ki:

  minübusculere hıc yakısıyor mu allah aşkına bu şıklık…bağrı düğmesı açık olacakkkı moda gırsın.olmadı şimdi!!!!

 24. Sporcu dedi ki:

  Trafikte saygıyı öğrensinler. Kırmızı ışıkta durmayı . Öğrensinler. Ellerinden telefon düşmüyor. Olur olmaz yerde pat diye durup yolcu indir bindir yapıyorlar.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."