Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Nereden Baskı Gelirse Gelsin, Eyvallah Etmedik”

“Nereden Baskı Gelirse Gelsin, Eyvallah Etmedik”
 • 19.05.2020

ESKİ MÜDÜR KONUŞTU.. “REKTÖR HİLMİOĞLU, ‘OĞLUM SEN EMPERYALİST GÜÇLER GİBİSİN’ DEDİ..” Malatya’da 2004-2008 yılları arasında Gençlik ve Spor Müdürlüğü yaptığı dönemde Malatya’yı ulusal çaptaki spor organizasyonlarıyla anılır hale getiren, kente çok sayıda çim saha kazandıran, bu yönüyle kentin en başarılı il müdürü olarak gösterildiği sırada görevden alınan Mehmet Bayansalduz, görevden alınmasında; çok çalışmasından, çok proje üretmesinden ve bu projelerin hayata geçirilmesinden rahatsız olan çevrelerin etkili olduğuna işaret etti.

Güncel durumda, Uşak Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı olan Prof. Dr. Mehmet Bayansalduz,  ERTV’de Mustafa Bulaşmaz’ın sunduğu Spor Aktüel programında soruları cevaplandırdı.

Prof. Dr. Mehmet Bayansalduz, dönemin AKP Malatya Milletvekili Ali Osman Başkurt’un 4 yıllık görev süresi içinde Malatya’da sportif tesisleşme ve hizmet üretmek konusunda her tür desteği verdiğini belirterek, Başkurt’un, kendisinin yüksek tempoyla çalışmasından rahatsız olanların ve kıskananların olduğunu söylediğini ve bu nedenle bir tedbir olarak, ‘tempoyu biraz düşür’ diye tavsiyede bulunduğunu ifade etti.

Programda, “Türkiye’de, hele de Malatya’da başarılı olanlar için hiçbir başarı cezasız kalmaz kuralı işletiliyor. Sizin için de bu kural işletildi. Ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki bir soru üzerine görev yaptığı dönemde karşılaştığı engelleri ve kendisine destek olan Milletvekilleri Ali Osman Başkurt, Fuat Ölmeztoprak ve dönemin İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmoğlu’nu da andığı ilginç açıklamalar yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Bayansalduz’un yaptığı o açıklamalar şöyle:

“Hayır, ben ceza filan çekmedim. Çok açık sözlü ve mertçe davranan bir kişiliğim var. Siz beni yıllardır tanırsınız. Zerre kadar da bize güçleri yetmez. Çünkü biz vatan için çalışıyoruz. Korkumuz da yok, hesabımız da yok. Bakın bugün akademisyen olmuşum; ben araştırma görevlisi olarak Erciyes Üniversitesi’nde çalışırken o zaman da böyle mert konuşurdum. Hatta rektör hocaya da böyle konuşmuştum, il müdürüyken de konuştuk. Ama önce çalıştık. Çalış, sonra hakkını savun. Hiç kimseye de eyvallah etmedim; Hiç kimseye de kırılmıyorum. Onlar gereğini yaptılar, ben çalıştım.

Bana bir milletvekilimiz, hatta ismini de söyleyeyim; çok sevdiğim, o dönemin milletvekillerinden Ali Osman Başkurt ağabeyim, ‘Oğlum Mehmet, seni çok seviyorum, bak bunlar kıskanıyorlar, nereye gitsem senden övgüyle bahsediyorlar, ama tempoyu biraz düşür’ dedi. Haklıydı. Ama ne cevap verdim biliyor musunuz? Dedim ki, ‘Ali Osman abi, hizmet etme fırsatını yakalamışım. Burası benim memleketim, benim toprak sahalardan her yerim çizik. Ben spor yapmak isteyen gençlerimize daha iyi imkânlar sağlamanın mücadelesini vereceğim. Beni gönderene kadar, bana güçleri yetene kadar son sürat çalışacağım.

“Rektör Fatih Hilmioğlu, bana, ‘Emperyalist güçler gibisin, üniversitemizin bütün arazilerini parça parça elimizden aldın’ dedi”

İyi ki de yapmışım. İyi ki o üniversitenin karşısındaki atletizm sahasını Alper (Talas) kardeşimle birlikte o futbol sahalarını… Sağ olsun Rektör Fatih Hilmioğlu da… Bir çok insan Hilmoğlu için farklı düşünebilir ama benim hizmet üretmek için talep ettiğim hiçbir şey için beni geri çevirmedi. O arazileri üniversiteden parça parça aldık. Hatta hiç unutmam yeni stadyumun yeri için talepte bulunmak üzere gittiğimde Rektör Fatih Hilmioğlu, ‘Oğlum sen emperyalist güçler gibisin… Baksana üniversitenin bütün arazilerini parça parça alıyorsun benden. Bu nasıl iş?’ şeklinde espri yaptı. İyi ki stadyumun yerini almışım.

“Şeker Fabrikası’nın 70 dönümlük arazisini Gençlik ve Spor’a kazandırdık”

İyi ki Şeker Fabrikası arazisinden 60-70 dönüm araziyi Gençlik ve Spor için kullanılmak üzere alabildik. Başına başka işler gelmeden o arazileri Şeker Fabrikamızın Müdürü ve Milletvekilimiz Fuat Ölmetzoprak’ın Özelleştirme İdaresi’ndeki kardeşi Sami Ölmeztoprak’ın büyük destekleri ile sessiz ve sedasız biçimde, Malatya Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne kazandırdık. Bu arazide hayata geçireceğimiz projelerle tesisleşme planlarımızı hayata geçirmeyi planlıyorduk.

“4.5 yıl boyunca her türlü engellemeyle karşılaştım; ama taviz vermedim”

Yani aslında Malatya’da sporun ve Malatya gençliğinin sportif geleceğini planladık. Ama arkadaşlar 4.5 yılda her türlü engellemeyle karşılaştım, malum güçler vardı o zamanlar biliyorsunuz…. Devletin hakkını korumak için her yolu deniyorduk. Asla taviz vermedik. Nereden baskı gelirse gelsin, eyvallah etmedik. Hiç kimse bir şey teklif edemedi; kimsenin yemeğini yemedik. Dolayısıyla iş yapmak zordu ama bize tanınan o süre içinde yapabildiğimiz yaptık”.

Yerine Fındıklı atanmıştı

Mehmet Bayansalduz’un görevden alınmasından sonra, Malatya Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne dönemin AKP Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı’nın kardeşi Sadi Fındıklı atanmıştı.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Cafer KAYA dedi ki:

  Gerçekten ne istiyorlar anlamıyorum, benim gibi bir Anadolu insanına bile yardımı dokunan vatansever, içi dışı bir olan Anadolu yiğit insanından ne isterler ki? Değerli hocam siz yeterki Haluk bilsin misali çalışacağınız dan ve çalışıyor olduğunuzdan zerre kadar şüphem yok, Allah razı olsun, yola devam.

 2. Süleyman ÇELİKALP dedi ki:

  MalatMalatyanin yetiştirmiş olduğu gerçek nadir insanlardan birisi biz senden razıyrazıyız allah da senden razı olsun bugün binlerce genç sizi sayenizde ekmek sahibi bugün MALATYA sporda bir yere gelmişse en büyük emeği siz harcadınız hem ogtenciniz hem bir malatyalı olarak sizinle gurur duyuyoruz MALATYA sevdalısı PROF. DR . MEHMET BAYANSALDUZ iyi varsınız allah herzaman iyilerin yanındadır

 3. Korkmaz Atalay dedi ki:

  Mehmet BAYANSALDUZ ; Bu ülkenin dertleriyle dertlenip binlerce gence ışık olmuş, mücadeleden yılmamış adam gibi adamdır vesselam.
  Demem odur ki senin için her yer MALATYADIR sn hocam , biz seni böyle biliriz. Allah’a emanet ol

  1. Burak dedi ki:

   Merhabalar isim benzerliği midir bilmiyorum ama yazınıza teşekkür etmek istiyorum. Tanıdığım Korkmaz Atalay şu an Mai-Tai Federasyonu Genel Sekreteri. Üniversite yıllarımda ve sporculuğumun son döneminde Sy Mehmet Bayansalduz il müdürlüğü görevindeydi. Onun döneminde gayete güzel işler yapıldı. Sonra kendisini Sıtkı Koçman Üniversitesinde makamında ziyaret etme imkanı buldum ve teşekkür ettim. Sonrasında gelen Fındıklıoğlu maalesef tam tersi hareket ederek sporu yüz üstü bırakmıştır Malatyada.

 4. uğur türkan dedi ki:

  Valla ülke değişik bir hale geldi.Değişik şeyler oluyor ülkede nerede muhalif düşünen varsa bir şekilde susturuluyor görevden alınıyor fatih hilmioğlu’da işte dönemin başbakanının desteğini sonuna kadar arkasına alan feto’nun girişimleriyle kumpas davalarda yargılandı ceza aldı daha sonra öküz ölüp ortaklık bitince pardon özür dileriz dediler.Oğlunu genç yaşta kaybetti,kendisi ise halen hayatta ve ankara’da yaşıyor bildiğim kadarıyla.Kendisine sağlıklı ömürler diliyorum GÜZEL İNSAN FATİH HİLMİOĞLU !!

 5. MUSTAFA dedi ki:

  İyiler iyidir.

 6. Baki dedi ki:

  Malatya Hangi Bürokratına sahip çıktı ki, nerde biri çalışsa, üretse hemen aşağı çeker, bunu da başta ABLAMIZ yapar, kendine rakip olmasın diye, adamlardaki mantığa baksana, Malatya’ da Malatyalı Müdür kalmadı, hepsinin yerine sağolsun vekillerimiz (% 70 oyla seçtiğimiz vekillerimiz ) Elazığlı doldurdular, Aynı yapılanmayı Elazığda Adıyaman’ da yap bakalım izin veriyorlar mı Yazıklar olsun. Hasudü Malatya…

  1. Vatandaş44 dedi ki:

   çok doğru bir tespit

 7. Emre dedi ki:

  Mehmet müdürümden sonra Malatyanın spor anlamında tarafından 50 yılını çaldılar. Bugün Mehmet Hocam Malatya da olsa idi ne Türkiyenin en kötü stadı nede 3000 kişilik merkez spor salonu ne ucube il müdürlüğü kampüsü yapılırdı ve daha neler neler. Konuşulacak çok şey var çok amma konuşamıyoruz. Birgün biri çıkacak ve KRAL ÇIPLAK diye haykıracak. İşte o zaman bu dünyanin hesabı o bir dünyaya kalmayacak.

 8. malatyalı44 dedi ki:

  erciyes üniversitesinden tanırım hocayı.gerçektende tam bir malatya lı aşığıdır.erciyes üniversitesinde olduğu dönemde Malatyalı öğrencilerin babası gibiydi.çok Malatyalı nın erciyeste okumasına vesile olmuştur.allah işini rast getirsin.

 9. Çırmıhtılı44 dedi ki:

  Sayın hocam,Malatya için yaptığınız bütün çalışmalar için bir Çirmıhtılı olarak teşekkür ediyorum.Elinize sağlık.Sağlik ve huzur diliyorum.Yolunuz açık olsun.

 10. Malatyalı... dedi ki:

  Fatih hilmioğlu bu ülkenin cumhuriyetin yetişirdiği bir yüce değerdi adamı adil olmayan yargılamayl ve büyük bir zulümle geleceğini karartılar bunları yaptığı bu eziyetin aynısı yapanlara dönsün inşallah.

 11. Ahmet DENİZ dedi ki:

  Allah, emeğini boşa vermesin. Yolun açık olsun…Gidişin, Malatya için bir kayıptı….

 12. Efsane Malatyasporlu dedi ki:

  Değerli hocam birbirinin eteğinden tutup çeken bu şehirden kurtulmasaniz profesör olurmuydunuz siz hemen bir kurban kesip dağıtın ve mücahit beye teşekkür ediniz.

 13. Vatandaş dedi ki:

  Kıymetli hocam sizin gibi değerli bir insan vatan millet sevdalısı işini hakkıyla yapan zor bulunur en üçra köşelere kadar gidip sporculara ulaştığınıza bizzat şahitiz sizin hakkınızı yiyenlerde belli milletvekili değil ne olursa olsun kimse Malatya ya zarar vermemeli inşallah hesabını öbür tarafta verirler rabbim gayretinizi arttırsın BAŞARILAR

 14. Kemal dedi ki:

  Malatya için canını dişine katanların hepsini bu memleketten uzaklaştırdılar.

 15. ali cengiz dedi ki:

  Değerli müdürüm her yönünle takdir ettiğim bir kardeşimin başarılarında mutlu olmamak elden değil herşey den bir hayır vardır bugün kariyerine profösürlük ünvanı eklemen gayretli çalışmanın ve başarılarının bir kazanımıdır kaybeden Malatya şehri olmuştur sen azim ve gayretinle herzman başarıyı hakkeden bir insansın yolun açık olsun ve daha güzel makam ve mevkilerde hizmet etmen dileğiyle başarı ve mutluluklar diliyorum.

 16. İrfan dedi ki:

  Malatya sizi ve yaptığınız hizmetleri asla unutmayacaktır. O dönemde Malatya’da sizin cabalarinizla birçok tesis yapıldı. ayrıca Malatya da sürekli farkli spor organizasyonları duzenleniyordu. Şimdi o organizasyonlar da bitti. Size verilmesi gereken görev gençlik ve Spor bakanligidir. Yaptığınız hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz.

 17. Mustafa dedi ki:

  Mehmet hocam gerçek bir vatansever. İşini layıkıyla yapan her zaman her yerde doğru olan herkese doğru yolu gösteren gerçekten de duayen bir insandır. Onun hakkını ödemek kolay değil. Yaptığı hizmetler birileri tarafından hazmedilmemiştir. Ama Mehmet hocam hiç bir zaman doğru yoldan şaşmamıştır. Vatana hizmet etmeyi ondan öğreniyorum. Malatyamıza yaptığı hizmetler ortada. Diğer illerle lütfen kıyaslansın. Yetiştirdiği insanlar yurdumuzun dört bir yanında hizmetler veriyor. Böyle değerli bir hocayı nerede bulacağız başka?

 18. Kemal dedi ki:

  Mualesef Gerçek memleket sevdalıları ,vatanını miletini sevip bunu fazlasıyla yaptıkları hizmetlerle gösterenler er yada geç cezasını çekiyorlar.Sayın Bayansalduz Malatyaya yaptığınız hizmetlerden dolayı sizi unutmamız mümkün değil.Allah sizden razı olsun.

 19. Malatyalı dedi ki:

  Malatya’da azınlıkta olan ama sesleri gür çıkan dar bir çevre çalışan hizmet üreten insanı fazla sevmezler örneğin hilmioglu ile aynı görüşte değilim ama hakkını verelim üniversitenin gelişimine katkı sağlamıştır kim hizmet ediyorsa çalışıyorsa onun yanında yer almalıyız insanların işine karistirmadigi sürece siyasi görüş ve inançları kendilerini ilgilendirir önemli olan işinin ehli bilgili ve donanımlı birisi olmalıdır bir isyerimizin olduğunu ve orada çalışacak bir elamana ihtiyacımız oldugunu düşünelim kılı kırk yarariz en donanımlı bilgili işin ehlini işe alırız ama devlete eleman almaya gelince o güzelim kriterleri bırakır akrabam olsun bizden birisi olsun deriz.

 20. Efsane Malatyasporlu dedi ki:

  Malatya’ya yazık ettiler müdürümüzü hangi milletvekilinin kardeşini getirmek için görevden aldirdiklarini cümle alem biliyor ne oldu Malatya kaybetti sayın Fındıklı da görevden alındı çalışkan dürüst insanı ilişkileri iyi olan bir insandı Kayseri’den akademik kariyerini yardı bırakarak ilimize gelmişti yolu açık olsun.

 21. malatyalı dedi ki:

  fatih hilmioğlu gibisi gelmedi.tam bağımsız rektördü.

  1. Nk dedi ki:

   Adam öldü gitti, ameline göre muamele etsin Allah. Ölenin arkasından konuşmak da edebe muğayir ama şu yaptığın yoruma katılmak mümkün değil. Hangi bağımsızlıkmış bu bağımsızlık? Namaz kılan kim varsa irtica yaftasıyla sürme bağımsızlığı mı? Kız öğrencilerin başından zorla başörtüsü sökme bağımsızlığı mı? Yüzlerce kız öğrenciyi göz yaşına boğma bağımsızlığı mı? Psikolojilerini bozma bağımsızlığı mı? Okullarını, eğitimlerini bırakmalarına sebep olma bağımsızlığı mı? Darbe çığırtkanlığı, orduyu göreve davet etme bağımsızlığı mı? El insaf yani…

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."