Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

Organik Arı Yetiştiricilerine Destek

Organik Arı Yetiştiricilerine Destek
  • 08.12.2019

Organik arı yetiştiriciliği yapan çiftçilere yapılacak destekleme için Tarım ve Orman Bakanlığı tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğe göre organik arılı kovanlar için kovan başına 10 TL destekleme ödemesi yapılacak.

Organik arı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, doğal kaynakların korunması, gıda güvenliğinin ve sürdürülebilirliğin sağlanmasının amaçlandığı tebliğde, organik arı yetiştiriciliği yapan çiftçilerin desteklenmesine ilişkin usul ve esasların yer alıyor.

Tebliğe göre, destekleme ödemesi yapılacak çiftçiler, organik arı yetiştiriciliği yapan AKS’de  (Arıcılık Kayıt Sistemi) ve OTBİS’te (Organik Tarım Bilgi Sistemi) kayıtlı olup OTBİS raporunda statüsü organik olan ve Tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre başvuru yapan yetiştiricilere yapılacak.

Tebliğe göre organik arı yetiştiricileri şu esaslara göre desteklenecek:

“a)OAYYD ödemesi, Yönetmelik hükümlerine göre organik arı yetiştiriciliği yapan, AKS’de ve OTBİS’te kayıtlı olup OTBİS raporunda statüsü organik olan ve bu Tebliğde OAYYD uygulamaları ile ilgili belirtilen usul ve esaslara göre başvuru yapan yetiştiricilere yapılır.

b) Destekleme ödemesinden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, bu Tebliğin yayımı tarihinden itibaren 23/12/2019 günü mesai saati bitimine kadar EK-1’de yer alan OAYYD ödemesi başvuru dilekçesi, EK-2’de yer alan uygunluk belgesi ve döner sermaye makbuz alındısı ile OTBİS’te kayıtlı oldukları il/ilçe müdürlüklerine başvururlar. Organik arı yetiştiricileri kayıtlı oldukları il/ilçe dışında bulunuyorlarsa başvurularını bulundukları il/ilçe müdürlüklerine, arı konaklama belgesi ve veteriner sağlık raporu ile birlikte yapabilirler. Bu yetiştiricilerin desteklemeye ait müracaat başvurusu ve icmal işlemleri OTBİS’te kayıtlı oldukları il/ilçe müdürlükleri tarafından yürütülür.

c) OTBİS’te kayıtlı oldukları il/ilçe müdürlükleri dışında müracaat olması durumunda müracatı alan il/ilçe müdürlükleri, gezginci organik arı yetiştiricilerinin desteklemeye konu olan belgelerinin, (müracaata esas belgeler, Arılık ve Arılı Kovan Tespit Tutanağının) asıllarını veya onaylı suretlerini üreticinin işletmesinin OTBİS’te kayıtlı olduğu il/ilçe müdürlüğüne 30/12/2019 tarihine kadar gönderir.

ç) Destekleme ödemesinden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, AKS’de ve OTBİS’te kayıtlı olup OTBİS raporunda organik süreçte olan ve yetkilendirilmiş kuruluşça kontrolü yapılmış ve Yönetmelik hükümlerine göre uygun bulunmuş ve uygunluk belgesinde kayıtlı olan arılı kovanlar ile arılıkta yapılan tespitte aynı kovan numarasına sahip arılı kovanlar üzerinden desteklenir. Destekleme ödemesi EK-4’te yer alan Arılık ve Arılı Kovan Tespit Tutanağında yer alan kovan sayısı üzerinden hesaplanır.

d) Organik arıcılık yapan yetiştiricilerin desteklenmesine dahil olacak arılı kovan, başvuru yapan yetiştirici adına aynı işletmede AKS’de ve OTBİS’te tanımlı olmalıdır.

e) OTBİS ve AKS’de bilgilerini tamamlatmak, gerekli güncellemeleri yaptırmak, istenen uygunluk belgesini ibraz etmek çiftçinin kendi sorumluluğundadır.

f) Organik arıcılık yapan yetiştiriciler kovan tespitlerini dilekçe verdiği il/ilçe müdürlüğüne süresi içinde yaptırmak zorundadır. Tespit tarihi bitimi 27/12/2019’dur.”

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
  1. Cahit dedi ki:

    Boş işler kovan başı 10 lirayı alıp da ne yapacak arıcı sadece yol masrafını çıkarmış olur

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."