Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

‘Parayı Ver, Yaban Keçisini Öldür’ İhalesi!

‘Parayı Ver, Yaban Keçisini Öldür’ İhalesi!
 • 12.07.2020

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü, Hekimhan ve Arapgir kırsalında  “Yaban Keçisinin avlattırılması işi” için ihale düzenlediğini açıkladı.

Malatya’da bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’nün, “yaban keçilerinin avlattırlması işi” ne ait ihale ilanında,  Hekimhan kırsalındaki keçinin niteliği, “Kızıltaş DA Yaban Keçisi”, Arapgir’deki keçinin niteliği ise “Eynir DA Yaban Keçisi” olarak belirtildi.

Toplam 2 adet yaban keçisinin parayla avlattırılması için düzenlenen ihalenin 13 Temmuz 2020 tarihinde yapılacağı belirtilen ihalede, para karşılığı avlatılacak keçilerin her birinin 13 bin TL muhammen bedelle satışa çıkarılacağı kaydedildi.

İhalenin kapalı teklif usulü ile yapılacağı ve tekliflerin Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’nün Çöşnük Mahallesi Yusuf Özal Caddesi No:37/1 Battalgazi – Malatya adresindeki yönetim birimine teslim edilmesi gerektiği belirtildi.

TUNCELİ İPTAL ETTİ..

Bu arada Tunceli’de avlattırılması düşünülen 17 dağ keçisi için açılan ihalenin ise iptal edildiği bildirildi.

Tunceli Valiliği tarafından “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden İlimizi İlgilendiren Açıklama” başlığıyla yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesinde avcılık faaliyeti yürütülmektedir. Ülkemizde de bilimsel yönden envanteri yapılmış olan yaban keçileri popülasyonu içerisinde bulunan yaşlı erkek bireylerin bir kısmının avına avcılık kapsamında izin verilmektedir. Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür. Bu nedenle 13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir” denildi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- Tunceli, iha

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. çakırrr dedi ki:

  bu nasıl bir saçmalık.türü tükenmek üzere olan hayvanları öldürme hakkını sana kim veriyor.birde ihalesi yapılıyor.rabbim sizi bildiği gibi yapsın inşallah.

 2. Mustafa doger dedi ki:

  Bu hayvanların öldürülmesine kim izin veriyorsa Allah bin türlü belasını versin

 3. abdulvahap dedi ki:

  bu güzel canlıları göz kırpmadan avlayanlar öbür dünyada hesabınıda verirler inşallah

  1. Mustfa han dedi ki:

   Amin

 4. Kemal dedi ki:

  Kirlenen doğa ve bozulan iklim dünyayı her türlü hastalığa ve afetlere hazır hale getirdi.Sonuçlarını yaşamaya başladığımız bu günlerde çoğu türlerin soyu tükendi elimizde kalan ve hayatta kalmayı başaran bu güzel canlıları da para için yok etmeye çalışmak dünyaya ihanettir.

 5. Erdal bay dedi ki:

  parayla ava resmen tevsık ediliyor paran varsa avlan paran yoksa av yok yani zenginsen av oluyor fakır sen dagkecısı oluyor

 6. orhan ince dedi ki:

  hekimhan taraflarında domuz çok onun için ihale düzenleyip av yaptırın üstelik bu domuzlar kayısı bahçelrimize zarar veriyor köylerin içine kadar geldiler ses yok dağ keçisinin kime ne zararı var söyleyin

  1. Zibetra dedi ki:

   Doğaya zarar vermeseniz domuz da inmez! Hayvanlar aç kalıyor mecbur yerleşim yerine iniyor. Ha ceylan ha domuz, doğayı katletmeyin artık.

 7. Şaban dedi ki:

  Bütün dünyada bu iş böyle yapılıyor. Av yasağı ve av dönemi olur. Devletten iznini alırsın, parasını verir avlarsın. Gayet kanuni, nizami internet siteleri vardır. Mesela müşteri olup Pakistanda meşhur Marhor keçisi avlayabilirsin. Avcı sınırını bilirse mesele yok, hayvan ürer. Bugün doktorlar et yiyeceksiniz yemlenmemiş, gezen, ot yiyen hayvanların etini yiyin diyor. Mesela balık olunca av ürünü arıyorsun, kültür balığı, kafes tavuğu hasta ediyor biliyorsun.. Balık da, tavuk da Allah’ın insana verdiği nimet değil mi?

  1. Erdal bay dedi ki:

   Kacak olunca hayvan parayla olunca av mıs sıpormus gelecek benım dagımda benım kapımda av yapacak dıkkat etsin

   1. 44 FFM dedi ki:

    ??

  2. Cengiz dedi ki:

   Yakin zamanda bir yerde begenmedigimiz domuzlarin bile yiyecek ararken agizlari ile topragi eseleyip alt ust ederek agac ve bitki tohumlarinin topraga daha kolay karismasini sagladigi ,topragi havalandirdigi dolayisiyla orman varliginin gelisimine cok buyuk katkilari oldugunu bir belgeselde izlemistim ve o gune kadar belki de balik haric avlanmasina karsi olmadigim tek hayvan olan bu hayvanla ilgili olumsuz dusuncelerim tamamen degismisti…Ayrica insanoglu sadece ve sadece hayatta kalabilmek adina avlanabilir…Bunun haricindekiler avci degil hayvan katilidir benim gözümde.Acik ve net.Manipule etmeye gerek yok…

 8. abuzer çırmık dedi ki:

  hayvan avlıyorsunuz birde spormuş yerim böyle sporu

 9. turo44 dedi ki:

  Çok merak ediyorum ,
  Ne zararı varmış zavallı dağ keçilerinin

 10. Mehmet dedi ki:

  Oradan gelecek 13000 liraya çok ihtiyaç var. Başka vurulacak hayvan yok mu acaba onlar içinde bir ihale açsak.

 11. 44 dedi ki:

  İptal edilsin devlet avcının vereceği 13 bin liraya muhtaç değil çoğalsın hayvanlar. Daglarimiz bomboş kesinlikle eski valimiz ulvi saran beyefendinin yaptığı gibi Daglarimiz agaclandirilmali ve yaban hayatı desteklenmelidir.

  1. Kuzey Cevre Yolu Bitsin Artik dedi ki:

   Gercekten Ulvi Saran valimizin hakkini vermek lazim.Beydagindaki kayalari oydurdu ve agac diktirdi.Belki 10 yil kadar olmustur.Sureci o gunden beri takip ediyorum.O agaclar artik uzaktan yeni yeni kendini gostermeye basladi.Sadece o agaclara kalsa hayirla yad edilecek bir vali…Allah razi olsun bu memlekete hayir icin hizmet icin bir çivi çakan herkesten.

   1. Tahir dedi ki:

    Beydağı ağaçlandırmasını Ulvi Saran yaptırmadı. O günkü adıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptırdı. Hatta, Vali Ulvi Saran’ın bu projeye sahip çıkması üzerine, Bakanlık Basın Müşavirliği, Malatya Valiliğinin bu projeyle ilgisi olmadığını, projenin sahibi ve yürütücüsünun Bakanlık olduğunu duyuran yazılı bir açıklama yapmıştı projenin başlamasından sonra.

    1. 44 dedi ki:

     Vali cumhurbaşkanının ve her bakanın ildeki ayrı ayrı temsilcisidır ulvi saranın o ağaçlandirilan dağlarda günlerce kaldığını hatta sabahladığını biliyoruz en büyük emek sahibi o

    2. Bilirkişi dedi ki:

     Dönemin valisi projeye sahip çıktı ve bizzat işin başında durarak sonuclandirdi ağaçlandırma işini sahip çıkmasa yarım kalacak ve yıllarca surecekti bitirilmesi

 12. Ali dedi ki:

  Avlanmanin her türlüsü yasaklanmali,helede böyle nadir guzellikteki hayvanlar. 13 bin lira devlet alsa ne almasa ne, bunun yerine bağış yolu ile bagis toplasaniz daha cok para toplarsiniz. Allahin verdigi cani ihale ile satamazsiniz.

 13. Sasa44 dedi ki:

  Bu nasil ihaledir hayvan oldurmenin ihalesimi olur yaziklar olsun onlari nasil koruyabiliriz diye dusunmek varken öldürmek Allahim sen konuyu biliyorsun Amin

 14. sükrü yagci dedi ki:

  ltf allahahini sven bu ihaleyi iptal ediniz neslitukenen bir hayvandir sayin devlet buyuklerime duyormanizi

 15. Yasar dedi ki:

  Bu nasıl bir vahşet ya. Zaten hayvanların nesli tükeniyor. Bir yandan çoğalsın derken diğer taraftan parayla avlandiriliyorlar. tarım ve orman işlerinde bu ihaleyi düzenleyenler o koltukta nasıl oturuyor. Kime hizmet ediyor.

 16. 44malatya dedi ki:

  Vicdan.adeleti.olanlar.boye.seye.katilmaz.birakin.
  Yasasinlar.benim.adeletim.vicdanim.kabul.etmiyor.

 17. erdem dedi ki:

  doğa hayvan varsa canli varsa guzel

 18. Malatyalı dedi ki:

  Böyle ihale mi olur bırakın hayvanlar doğal yaşam alanlarında yaşasın

 19. Fırayt dedi ki:

  Tüm Türkiye’de 5 yıl boyunca tüm hayvan avları yasaklanmalı.

 20. Cengiz dedi ki:

  Haber basligi cok yerinde ve oturmus…Duyarlilliginiz icin tesekkurler….Haber icerigine gelince… Yetkililer bu sacmaliga ne zaman son verecek acaba???Üc beş parali insan egosunu tatmin edecek diye devlet hayvan katliamina nasil izin verir ve kilifini uydurur!!!Pes…Acilen bu karardan geri dönülmeli.Birakalim dogal sürecleri icinde hastaliktan mi yoksa bir yerlerden düserek mi yoksa bir yirtici tarafindan mi avlanarak hayatlari son bulacak ki öyle olmalı.

 21. Aynur dedi ki:

  Ben karaböceği bile öldüremiyoken.. Onunda canı var diye düşünebiliyoken.. Küçücük kuşları, yaban Keçileri vb öldürüp onlardan zevk almayı anlayamıyorum… Doğanın kanunu var zaten hayvanlar birbirini avlıyor.. Ama bunları insanların yapması korkunç helede devletin izniyle.. İptal edilmesi ümidi ile…

 22. hasan dedi ki:

  koskaca tarım ve orman bakanlığı ordan gelecek 13 bin liraya mı muhtaçmış. sayısı çok fazla olsa anlayacam da, zaten 3-5 tane var ya da yok. maalesef içimizden geçenleri yazamıyoruz buraya, yetkililer anlamıştır ne demek istediğimi.

 23. Bülent dedi ki:

  Derhal iptal edilmeli
  Zaten devletin dogaya biraktigi Kurt fazlasiyla dagdaki av hayvanlarinin az olmasindan dolayi köylülerin hayvanlarina zarar veriyor
  Dogayi kendine birakin ,kendi dengesini saglar
  En büyük yirtici insan ogludur.
  Önce besle büyüt Emek ver dogaya birak ve sonra zevk ugruna vur

 24. mlx dedi ki:

  Devlet yaban keçisi avlama işiinden bile para kazanıyor.pes artık ne diyelim.avlanması yasak olsun.bırakın çoğalsın.yaşlı olanlarıda avlatmat yerine eceli ile ölsün.diğer hayvanlara besin zinciri oluşsun

 25. Cebelitarık dedi ki:

  Adamlar pkk militanı gibi kuşanmış,5 kişi pikapla köyün içinden geçiyor, durdurup sorunca “ben avcıyım,izin belgem var” diyor.akşama kadar pompalı tüfek sesi dinliyoruz, her yıl av sezonu böyle geçiyor, kaymakamlar daha duyarlı olmalı.

 26. Malatyalı dedi ki:

  Bırakın hayvanlar yaşasın çoğalsın kuş türlerini yok ettik bari onlara dokunmayalim zaten devlet tarafından korunup üretilip doğaya salinmasa onlarda olmazdı bu karar iptal edilmelidir Malatya’da bu hayvanların bulunduğu alanlar avlanmaya müsait yerlerde değildir çünkü hayvanların kendilerini koruyacaklari sarp dağlar ve alanlar yoktur .

  1. İSML44 dedi ki:

   katılıyorum

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."