Skoda-Miram

Final


Malatyalife Residence
Malatya Haber -

Polat’ın Gönderdiği Özdemir’i Komşu İl Kaptı

Polat’ın Gönderdiği Özdemir’i Komşu İl Kaptı
 • 10.04.2019

Malatya’nın 2014 yılında Büyükşehir olmasıyla birlikte MASKİ’nin kurucu genel müdürü olarak görev yapan, Ahmet Çakır’ın milletvekilliği için istifasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanlığına getirilen Hacı Uğur Polat tarafından “Başarılısın ama biz kendi ekibimizle çalışacağız” açıklamasıyla apar topar görevinden alınan MASKİ’nin eski genel müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir, Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Hacı Uğur Polat’ın görevden alıp övgülerle gönderdiği Doç. Dr. Özgür Özdemir, hemşehrimiz Prof. Dr. Cumali Kınacı’nın Genel Müdürlüğü’nü yaptığı Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya başlamıştı. Kahramanmaraş’tan teklif alan Özdemir, başkanlığı CHP’ye geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ’deki görevinden ayrıldı ve geçtiğimiz Pazartesi günü Kahramanmaraş’a giderek yeni görevine başladı.

Su ve Kanalizasyon idarelerine örnek olacak sistem kurmuştu

31 Mart Yerel Seçimlerinde AKP’den Kahramanmaraş Belediye Başkanı  seçilen Türkiye Belediyeler Birliği Eski Genel Sekreteri Hayrettin Güngör’ün, seçimlerin hemen ardından, Doç. Dr. Özdemir’e teklif götürdüğü ve Özdemir’in bu görevi kabul ederek, KASKİ’deki görevine başladığı öğrenildi.

Polat, başarılı çalışmalarına rağmen görevden almış, öve öve göndermişti

Doç. Dr. Özgür Özdemir, 2014 yılında Malatya’nın Büyükşehir olması ile birlikte MASKİ’nin kurucu genel müdürü olarak görev almış, 4 yıl boyunca yaptığı çalışmalarda Türkiye’deki su ve kanalizasyon idarelerinin örnek aldığı başarılı projelere imza atmıştı. MASKİ’nin kuruluşunu gerçekleştiren ve sistemini kuran Doç. Dr. Özdemir, çalıştığı süre içinde kurumsallaşma kültürünün inşa edilmesinin dışında temel görevi olan içme suyu ve kanalizasyondan oluşan alt yapı hizmetlerini Malatya merkez, ilçeler ve en uzak kırsal bölgelere kadar ulaştırmayı büyük oranda tamamlamıştı.

Hazırladığı master planı, alternatif su kaynakları çalışmaları, bilimsel, ölçülebilir ve denetlenebilir bir su yönetimi sistematiği, (DMA), SCADA sistemi  kurarak, Malatya’nın bu alanda sağladığı başarıyı ulusal ve uluslararası sempozyumlara taşımış,  MASKİ’yi Türkiye’de Malatya ile birlikte büyükşehir olan illerin yanı sıra 80 il belediyesinin su idareleri için de adeta bir okul konumuna dönüştürmüştü. Özdemir’in yetiştirdiği MASKİ ekibi, personel eğitmeye ve diğer illere seminer vermeye başlamıştı.

Tam da böylesine bir başarı grafiğinin yakalandığı dönemde, Ahmet Çakır’ın milletvekilliği için istifasıyla boşalan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığına getirilen Hacı Uğur Polat, ilk icraat olarak ‘Başarılısın ama kendi ekibimle çalışmak istiyorum’ diyerek Özdemir’i 2018 yılının Mayıs ayında görevden aldı.

MASKİ’deki devir teslim töreninde Hacı Uğur Polat’ın öve öve gönderdiği Doç. Dr. Özgür Özdemir, İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı iken Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda su yönetiminde üst düzey görevlerde bulunan, son olarak Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı iken, Başkentte yaşanan su sorununu çözmek üzere Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin başına getirilen hemşehrimiz Prof. Dr. Cumali Kınacı’nın, Genel Müdür Yardımcısı sıfatıyla ASKİ’ye davet etmiş ve Özdemir, ASKİ’de Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamıştı.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. Ülkem ve Malatyam dedi ki:

  Kurduğu laboratuvarın gerçek maliyetini açıklasında alnını karışlayayım. 10 katı fazla maliyetine yapıldı. Kuran’a el basabilirmi bu konuda. Uzaktan gazel okumayın. Yeter artık. Başarıyı doğruyu bilerek değerlendirin. Nitekim son seçim bunu göstermektedir. İşin kötü tarafı iş daha da kötüye gitmeye başladı.

 2. Malatyalı dedi ki:

  Sn Ozdemir belki tek başına karar alabilseydi başarılı çalışmalara imza atabilirdi onu bilemiyoruz.

  Getirmiş olduğu scada sistemi gayet başarılıydı.

  Kaynağından çıkan 100 birim su evlere varıncaya kadar 40 birime düşüyor. 60 birim kaçağa gidiyordu.

  Ancak ya Özgür beyin iradesiyle ya da mevcut sistemin baskısıyla tüm Malatya’nın alt yapısı duktil tipi borularla değiştirildi. Google da araştırma yaparsanız Çinden getirilen duktil tipi boruların hem pahalı hem dayanıksız olduğunu; sistemli bir şekilde Türkiye pazarına sokulduğunu yerli çelik üreticilerinin daha ucuza daha sağlam borularının tercih edilmediğini göreceksiniz.

  Yukarıda yorumcuların bahsettiği gibi Malatya alt yapısı dayanıksız borularla döşenmiş ve büyük kredi borcu altına sokulmuştur.

  Sayın Gürkan Başkan eğer bu borç bilgisini kamuoyunu aydınlatmak adına paylaşırsa müteşekkir oluruz.

  https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2014/02/12/boru-ureticilerinden-dsiye-tepki

 3. malatya sever dedi ki:

  iyi olmuş neyimize lazım adam kıtlığıma var bu adamın neden bu kadar peşine düşüyorsunuz

  1. mehmet dedi ki:

   Malatyada bir sürü adıyamanlı varken böyle iş bilir adamların belediyede ne işi var.

 4. Aspuzulu dedi ki:

  Bu adam kayserili pazarlamacıları daire başkanı yaptı.MASKİ’nin borcundan herkesin bilgisi var.Buna başarılı diyenlerin farklı hesapları olabilir.Selahattin Başkanım hakkımızı yedirmeyecek.

 5. Malatyalı dedi ki:

  Sayın yorumcu arkadaşlar, yaptığınız yorumlarda 6 ayda alt yapının bittiğini , bir çok önemli projeye imza attığından vs den bahsetmişsiniz. Sizler yağmur yağdığında heryerin sular içinde kaldığını görmüyormuşsunuz.Maskinin bu kadar borcu sadece altyapıdan dolayımı.Genel Müdürlüğün arkasındaki depoya gidin bakın ağzına kadar senede 1 veya 2 defa kullanılacak malzemeler 100 lerce alınmıştır.DMA dedikleri projeye milyonlar harcandı nafile.Esenliğin 2 sene önce yaptığı altyapıyı söktü yeniden yaptı. Japonya’dan övgüyle aldıkları krediyi tüm Malatyalılar yıllarca bu borcu ödeyecek.Bu kadar para harcayarak ,borç yaparak siz yorumcular bile bu başarı dediğiniz olaya elde edersiniz.50 yıl altyapıya dokunulmayacak dediğiniz, Abdurrahman Gazi cad. 1yıl sonra tekrar kazıldı ve tekrar yapıldı.İpekçi cad.altyapısı tam 7 ay sürdü ve halen problemler var.Gidin esnaflarına sorun.Yeni Bahar cad.asfalt yapıldıktan 3 ay sonra tekrar söküldü altyapısı onarıldı.Daha birçok örnek varda bunları mağdur olan Malatyalı esnaflarımız çok iyi biliyor.İlçeler hakeza.

  1. 44malatya44 dedi ki:

   Anladık maskide çalışıyorsun.Ama insan temelli ve kernekte katledilen ağaçlardan bahsetmez mi hiç,tüm hastaneler neden aynı yerde yapılıyor diye sormaz mı,ayrıca yağmurun biriktiği tek yer emeksiz ve akpınar arası,buradaki bakırcılar çarşısı ve şire pazarı aynı yerde tekrar yapılması kimin planı,sırf siyaset olsun diye konuşurken yorumcuları neden küçük gördüğün meçhul

 6. Kayısı kentli dedi ki:

  Sanada kalmadı hacı abi..

 7. Asena aleyna dedi ki:

  Bu malatya’da giden adam kıymetli oluyor. Bu adamın hakkını nasıl ödeyeceksiniz bilmiyorum. Adam malatyadayken 6 ayda Ahmet Çakır başkanımızla komple alt yapıyı değiştirdiler, 50 yıl alt yapıya dokunulmayacak ama kıymet bilene.biz kıymet bilemedik, yeni görevinde Başarılar özgür özdemir.

 8. Cemal dedi ki:

  Ahmet Çakır Döneminde Başarılı Bir çok projeye imza atan Özgür Bey Malayamız için büyük kayıp oldu Haci Uğur Polatın Menfaatleri uğruna harcandı şükür ki Değeri kıymeti Başkentimizde ve Komşu ilimizde bilindi özgür beye başarılar diliyorum.

 9. Hasan dedi ki:

  Özgür Bey Malatyalı olmayabilirdi ama bir Malatyalı gibi çalışmıştır. Yaptığı işler gerçekten mükemmel. Kendisine başarılar diliyorum. Burda bir takdiri hak eden şüphesiz Çakır, çünkü büyük bir risk alarak, görülmeyecek üstü kapanınca unutulacak ve birçok siyasinin kesinlikle yapamayacağı ve en önemlisi bu işleri yaparken tüm tepkileri üzerine çekeceğini bile bile sadece Allah’a vereceği hesabın daha önemli olduğunu bilerek altyapı yatırımlarına girdi ve kurduğu ekip ile Malatya’nın geleceğine dair çok önemli işler yaptı. Tabi bunu şu an anlamamız mümkün değil, aradan yıllar geçtikçe; bizler böyle belediye başkanlarını ve bürokratları daha çok arayacağız gibi…

  1. Efe dedi ki:

   Ahahahahaha

 10. Nedim dedi ki:

  Ah malatyam ah… kıymet bilmedik bak maraşlı kaptı. Artık şu iş bilenlere sahip cıkalım geç olmadan…

 11. MASKİ dedi ki:

  Gittiği her yerde ünvanları ve maaşları düşüren özgür özdemir mi övüyorsunuz. Maski de maaşlar düştü, askiyi araştırın orada da düşürttü. Millet ayaklanınca seçimden sonra düzelteceğiz dedi. Şimdi de Kahramanmaraşı ihya edecek öyle mi. Allah işte helallik almadan gitti Rabbim de bir oraya bir buraya sürükletiyor.

  1. Mahmut dedi ki:

   Selahattin Başkan gelir gelmez, Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarındaki hak edilmeyen fazla mesai, huzur hakkı, avanta makam aracı saltanatına son verme kararını uygulamaya başladı. Muhtemelen hemen akabinde de belediye kuruluşlarında işe gelmeden avantadan maaş alan (Büyükşehir’de de aynen geçerli olduğu bilinen avantalardan birini geçen sene Esnaf Odası Başkanı ifşa etmişti, hani Yeşilyurt Belediyesi’nde olanı), liyakati olmadığı halde malum nedenlerle hiç hak etmemesine rağmen hızla yükseltilip, astronomik maaşlara boğulan adamlar başta olmak üzere birçok avantacının da hakkından gelmesini bekliyoruz. Bu anlamda, bu ‘avanta maaş yok’ uygulamasını daha önce yapan eski MASKi genel müdürü demek haklıymış, doğru adammış. Yazık olmuş Maraş’a gitmesi. Selahattin Başkanın tam çalışacağı biriymiş.

  2. Deniz dedi ki:

   Bakıyorum da seçimlerden sonra yapılan değişiklikler ve olacak değişikliklerden rahatsız olanlar çıkarına ters düşenler şikayetçi kendi oy verdiğiniz kişiler bunu yapıyor, bu devran böyle sürmeyecek tabiki elbet bir gün kendi oy verdiğiniz kişilerden de aslında bunların doğru olmadığını aslında gerçekte olması gereken neyse onun yapılmasının gerektiğini düşünenler varmış.

  3. maskiciye yanıt dedi ki:

   Belliki ekstradan yazılan fazla mesaileri alamamışsınız kuyruk acısı var. kimsenin maaş düşürme hakkı yok verilen hak alınmaz. ama dediğim o şişirme mesailerinizi kesince ağlamaya başladınız

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."