Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Radyo ve Gramofon Müzesi’ Kuruluyor

‘Radyo ve Gramofon Müzesi’ Kuruluyor
 • 05.01.2018

Malatya Büyükşehir Belediyesi kurma çalışmalarını sürdürdüğü ‘Radyo ve Gramofon Müzesi’ ile geçmişten günümüze nostalji müzesi oluşturuyor.

Kısa bir süre içerisinde açılması planlanan ‘Radyo ve Gramofon Müzesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, fotoğraf müzesinden sonra önemli bir müze daha kuracaklarını söyledi.

Türkiye’nin birçok ilindeki antika ve koleksiyoncularından alınarak Malatya’ya getirilen Radyo ve Gramofonları inceleyen Başkan Çakır, geçtiğimiz aylarda açılan Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 3. büyük Fotoğraf Makinesi müzesine vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini belirterek, Aralık ayında 6.500 kişinin bu müzeyi ziyaret ettiğini söyledi.

Çakır: 600 dolayında eski radyo ve gramofon alındı

Başkan Çakır, yakında hizmete açılacak olan ‘Radyo ve Gramofon Müzesi’ ile ilgili ise şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyesi olarak ikinci bir müzeyi daha Malatya’ya kazandırmanın çalışması içerisindeyiz. Türkiye’nin dört bir tarafında bulunan koleksiyonculardan, antikacılardan gerekli çalışmalar yapılarak 600’e yakın radyo ve gramofon alımı gerçekleştirildi.  Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’nin en büyük  ‘Radyo ve Gramofon Müzesi’ni oluşturmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Müzemize kazandırdığımız çok eski birçok farklı model ve türden radyoyu burada görmek mümkün olacak.

Radyo ve Gramofon Müzesi için arkadaşlarımız tarafından titiz bir çalışma yürütüldü. Müzemize kazandırılan bütün radyo ve gramofonların envanterleri çıkarıldı. Müzemizi önümüzdeki aylarda  hizmete açmayı düşünüyoruz. Dünyadaki ve Türkiye’deki ilk radyo anonslarını, radyo tiyatrolarını, ajans haberlerini, unutulmaz radyo programlarını ve tiyatrolarını müzemizde dinlerken tarihe yolculuk yapacağız. Bu çalışmalarda emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Malatya’ya kazandırılacak olan bu müzenin de Türkiye’de dikkat çeken bir müze olacağına inandığını belirten Çakır, “Bu tarzda Türkiye’nin en büyük müzesini Malatya’ya kazandırmış olacağız. Bu çalışmalar kentin gelmiş olduğu noktayı gösteriyor. Belediyecilikte hizmet yatırımlarının yanı sıra kültürel ve sosyal hizmetler de çok önemli.  Bunların arasında halkın geçmiş anılarını canlandıran ve geçmişteki kültürü geleceğe taşıyan müzeleri oluşturmak çok daha önemli. Malatya artık kentsel gelişim ile birlikte bu noktada da önemli adımlar attı. Bu çalışmalar kentimize ciddi manada değer katıyor, farkındalık oluşturuyor” şeklinde konuştu.

Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. ENES dedi ki:

  millet acından ölüyor ahmet çakır gramafon alıyor tamı tamına 600 dolayında (adet)….şimdi siz bide bu gramafonlar tarihi değeri var diye trilyon ödemişsinizdir kesin öyledir niye geçmişte ki hesabını veremediğiniz ödenekleri bu tür etkinliklerle örtüştüreceksiniz yazıklar olsun boş amaçlar için varmışsınız bi çıkın yollara bakın değil mi.
  başkan sana bi önerim olacak sen bu işlere ödediğin saçma sapan paraları gerçekten ihtiyacı olan ailelere gariban,yetim, öksüz vs .herkese eşit dağıt ayırt etmeden ama valla sen den yol alt yapı su elektrik hiç birşey istemiyecez biz senden razıyız evinde otur işe bile gelme yeter ki garibanları doyur.

 2. adiiyamanli Abizer dedi ki:

  Halkın Bu Müzeye çok ihtiyacı var büyük buluş sayın başkan allah sana zeval vermesin iyi ki varsın yoksa Malatya nın hali nice olurdu
  yeteri kadar galiba motive olmuşsundur sen bir dahisin
  Nasiii )))))))

 3. Ali 44 dedi ki:

  Başka ülkelerin ürettiği ürünler için neden müze yapıyor,başkalarının reklamını yapıyorsunuz?. Adı üzerinde müze,kendi ürünlerinizi müzede sevgilersiniz.

 4. Hevi dedi ki:

  Maliyeti ne kadar? Kaç personel çalışacak? Kafeterya yapılacak da ihalesi ne zaman?

 5. vatandas dedi ki:

  arabamın alt düzenini bozan yollardan çukurdan kafalarna göre yapılan kasislerden yanıp yanmadıgı belli olmayan trafik ısıklarından bıktım artık elimden gelse yurtdışına cıkacagım artık kimsenin zoruna gitmesin acile gidiyorsun adı üstünde acil seni sırada bekletiyorlar bos kabin bulamıyorsun dert dert dert derttttttt

  1. Vatandashaklı dedi ki:

   Evet çok haklısın reis kurtarbizi bu adamlardan

 6. malatyali dedi ki:

  YAKIŞIR

  Fotoğraf makinesi deposundan sonra radyo ve gramafon deposu yakışır. 1150 yıl sonra da ancak müze deriz.

  Benim başka önerilerim de var sözde müzeci yönetime.
  1- Tüplü Televizyon Müzesi
  2- Terlik Müzesi (Ucuza Çıkar)
  3- Mobilya Müzesi
  4- Yastık Müzesi
  5- Cımbız Müzesi (Ucuza Çıkar)
  6- Çakmak Müzesi (ucuza çıkar)
  7- Kapı kolu müzesi
  8- Bakır Kap-Kaçak Müzesi
  9- Otomobil Müzesi (Para var ise)
  10- Kamyon Müzesi
  11- Tren Müzesi
  12- Helikopter Müzesi
  13- Uçak Müzesi
  vs.

  1. Figen dedi ki:

   9-13 arasındakiler için pek umudum yok fakat diğerleri tam da Malatyaya yakışacak müzeler
   Ben de birkaç tane eklemek isterim Nostaljik şapka,yemeni,çorap,sofra bezi,perde müzesi isterim.

  2. Vatandashaklı dedi ki:

   Sonra bozuk yollardan çikan kirik araç parçalari müzesi çok iyi yollarimiz var ya arabada saglam parca kalmadi 15 gun oldu degiseli 700 tl müzesi

 7. Vatansever dedi ki:

  Lağım suyuyla tarım yapılan bir ilde hastahanenin üniversitenin stadın lağımının dereye aktığı bir ilde ne güzel bir iş helal olsun size. Kutluyorum. Büyükkkkk başarı. Bu ülkenin gerçek sahiplerine bu yakışmıyor.
  Saygılarımla

 8. Mustafa dedi ki:

  Arkadaş adam bir ton proje vaadinde bulundu gitmiş radyo satın alıyor hani horata vadisi hani teleferik hani hafif f raylı sistem, hani çevre yolları, kayısı entegre tesisleri, hani yeni şehir içi minibüs durakları (hala eski buğday pazarı ve mahalle aralarındaki duraklar kullanılıyor) nerede arkadaş. SİZ VERİN YİNE BUNLARA radyo almaya devam. Bu kafayla Hakkari Belediyesi burayı geçer. Demedi demeyin

  1. Numan Gündüz dedi ki:

   Maşalllah iyi takip etmişsin verdiği sözleri, yerine getirdiği sözleride bi saysan ya hakkari belediyesi bizi geçermiş 🙂 bu adam gibi naif tatlı bir adam bulamayız kıymet bilmeliyiz…

   1. Mustafa dedi ki:

    Naifliği tatlılığından bize ne beraber mi yaşayacak? Adam işini yapsın. Belediyeyi yönetsin belediyeyi. Muhtar değil belediye Başkanı radyo Müzesi nedir ya; güldürmeyin insanları sn avukat

 9. yusuf dedi ki:

  Millet çamurdan yürüyemiyor, bazı sokaklar ışıksız ve bakımsızken bunlar radyo derdinde. Ağam bizle eğlenir………

 10. murat dedi ki:

  her kuşu sevdik bir karga kaldı. çok mühim ya radyo müzesiymiş. çevre iller malatya’yı solladı büyük şehrin uğraştığı şeylere bak. hafif raylı sistem, devasa yeşil alanlar, şehir hastaneleri, yeni alt merkezler istiyoruz.

 11. Harun dedi ki:

  Yav boş yorum yapan arkadaşlar nasıl bir bakış açısı var . Belediyeden bu tür hizmetler bekliyoruz. Gereksiz bazı işler yerine Malatya belediyesi bu tür yatırımları arttırmali. İstanbuldayım çevremde sizde fotoğraf makinası müzesi varmış diyen bir çok arkadaş oldu. Kültür ve şehrin tanıtımı trizm sosyal anlamda çok iyi. Entellektüel . Belediye yolda yapar kaldırım park alt yapı böyle işlerde. Şu düşünce geri bir dusuncedir. Bunu yapacağına şunu yapsın demek boş eleştiri. Bunu yapıyor destek ama su eksiklikler de giderildi demek başka birşey. Şehri diğer şehirlerden ayıran yol kaldırım park bahçe değildir. SOSYAL VE KÜLTÜREL YATIRIMLARDİR. Tabiki temel işler göre idi ama bu müzeye eleştirmek boş bir iş.

  1. Mustafa dedi ki:

   Senin gibilerin yanlış yönlendirmeleri sonucu bu memleketi bu hale getirdiler. Adam zaten işten anlamıyor. Sen de gaz ver bu şekilde; Malatya’mız daha beter olsun. Sen daha “entelektüel” yazmayı bilmiyorsun gitmiş sosyal ve kültürel yatırımlardan bahsediyorsun. Bari sus da adam yanlış şeyler yapmasın. Yazık bu milletin parasına. Yazık

   1. Harun dedi ki:

    Mustafa biz bu şehrin yıllar öncesini de biliriz. Bir emekliler parkın sevinir di bu sehir. Bak yazmışım boş işler yerine tabiki yol kaldırım park bahçe asli görevi ama böyle şeylerde ihtiyaç . Şehre geleni götürecek yer yok bir kaç kafe lokanta piknik yerinden başka. Ben çalışıp çalışmaması ni değerlendirmedim. Bu proje yerinde bence. Farkı anlatabildimmi. Belediyenin çalışıp çalışmaması yorumu değil benim ki. Bu projeyi destekliyorum. Burda iki resim arasındaki farkı bul.

  2. malatyali dedi ki:

   Lafa bak! Bana da Ankara’da enteresan sorular soranlar oluyor neden yok diye.. Bu mu ölçü?
   Neden Malatya’da yaşamıyorsun?

   1. Harun dedi ki:

    İsim burda ne alaka istanbuldayım ama sürekli bağımiz var. Ölçü malatyada yaşamak mi. Antalya bursa Eskişehir konya şimdi ordami yaşamakazim dünyanın ve ülkenin her yerinden insanlar geliyor geziyor. Ben ordami olmalıyım bu düşüncelerim için hangi dünyanın dusucesindesin.garipsiniz.

 12. Humanity dedi ki:

  Malatyada var olan tarihi eserlere sahip çıkılmadı çoğu virane olduktan sonra betonarme olarak restore edildi(Kervansaray gibi) Bakıldıki elde avuçta ses getiren, yerli turisti cezbedecek birşey kalmadı oradan buradan toplama radyo gramafonlarla ,fotoğraf makinalarıyla avuç içi kadar nostaljik dijital oyuncak müzeleri açılıyor .
  Erzurum evi yada Van evi gibi büyük bir Malatya evi beklerdim gittim gördüm kapı dibinden öteye geçilmeyen 2-3 tane daracık odacık, ünlü kişilere ait 2 oda vs, ayrıca basın odası tarzı oda çok alakasız olmuş 5 dakikada tamamı gezilip çıkılabiliyor.Yeşilyurttaki ahşap konaklar yada beş konaklar görsellik açısından Malatya evi olmaya daha müsaitken sonradan inşa Malatya evi pek yapay ve yavan olmuş.
  Etnoğrafya müzesi yapılacakmış deniyor içi hangi şehirlerden toplama eserlerle döşenecek acaba şimdiden merak ettim.
  Malatyaya akvaryum ve hayvanat bahçesi yapılsın birazda farklı canlı türleri görelim .

 13. harun dedi ki:

  bırakın radyoyla uğraşmayı evlerimizde oturamıyoruz oto yıkamaların gürültüsünde buna acil bir çözüm bulun nasıl olsa sizler villalarda oturuyorsunuz altta kalanın canı çıksın hesabı var sizlerde gün ola harman ola…………………………………………………………………………….

 14. kaman dedi ki:

  Yaw memlekette düzgün yol yok her yer girinti çıkıntı yapılan işe bak tam belediyecilik

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."