Final

Fuat


Şevket

Opel Combo
Malatya Haber -

Sabaha Karşı ‘Baskın’ Yıkım!

Sabaha Karşı ‘Baskın’ Yıkım!
 • 24.02.2017
 • Eski Köy Garajı’nda olaylı yıkım.. Direnen minibüs şoförlerine müdahale edildi ve yıkım gerçekleştirildi

Şifa Mahallesi’nde bulunan eski Köy Garajı, yeni Köy Garajı’nın yapılmasının ardından gece yarısından sonra yıkılmaya başladı. Yıkım esnasında kepçelerin önüne yatan minibüs şoförlerine polis ve zabıta ekipleri müdahale etti.

Malatya’da, yeni Köy Garajı’nın hizmete girmesi nedeniyle eski Köy Garajı’nın giriş ve çıkışlarının kapatılması nedeniyle ilçelere çalışan J plakalı minibüslerin sürücüleri, eylem yaparak, bulundukları alanı terk etmedi. Minibüslerini eski Köy Garajı’nın içerisine çeken şoförler, ekiplerin yıkıma geleceği haberi sonrası beklemeye başladı.

GÖRÜŞME SONRASI YIKIM EKİPLERİ KÖY GARAJINA GELDİ

Malatya Minibüsçüler ve Umumi Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce ile minibüs şoförleri arasından seçilen bir grup, gece 01.15 sıralarında Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne giderek, yetkililerle görüştü. Görüşme sonrası yeniden garaja gelen minibüs şoförleri ‘garajı terk etmeyeceklerini’ ifade ederek, beklemeye başladı.

Gece saat 02.30 sıralarında Çevik Kuvvet ekipleri garaj çevresinde önlem alırken, bir süre sonra Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar ile birlikte zabıta ekipleri, iş makineleri ve kamyonlar geldi.

KEPÇELERİN ÖNÜNE YATTILAR

Garaj girişindeki toprağı kaldıran iş makinesinin  önünü kapatan ve bayrak asan minibüs şoförleri, “Bu devlete canımız feda olsun. Biz, vatanımız içinde böyleydik, ekmeğimiz içinde böyleyiz. Biz, 15 Temmuz gecesinde de böyle sokaklara çıktık. Biz açız, ekmeğimizi elimizden alamazsınız” diyerek, yıkıma engel olmaya çalıştı.

İş makinelerinin önüne yatan ve toprağın kaldırılmasını engellemeye çalışan minibüs şoförleri ile ilk önce Malatya Minibüsçüler ve Umumi Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce daha sonrada Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan konuştu.

İş makinelerinin önünden çekilmeyeceklerini ifade eden minibüs şoförleri, “Sayın Cumhurbaşkanı ‘milletin gücünün üzerinde güç tanımam’ dedi. Biz milletiz. Biz sizden bir şey istemiyoruz, yerimizi gösterin ekmeğimizi kazanacağız. Ekmeğimizi elimizden alamazsınız. Ancak öldürürseniz alırsınız, buyurun. İster öldürün, ister ekmeğimizi verin. ‘Vatandaşın dediği olur’ Bu mu vatandaşın dediği? Bu devlete, vatana canımız feda olsun” diyerek, araçların önüne yattılar.

ZABITA MÜDAHALE ETTİ, İŞ MAKİNELERİ İÇERİ GİRDİ

Yıkım araçlarının içeriye girmemesi için direnen minibüs şoförlerine zabıta ekipleri müdahalede bulundu. İş makinelerinin önüne yatan şoförler, zabıta ekipleri tarafından bulundukları alanda çıkarıldı, bu sırada bazı şoförler fenalık geçirdi.

Zabıta ekiplerinin, minibüs şoförlerini girişten çekmesinin ardından iş makineleri eski Köy Garajı’nın içerisine girerek, 03.10 sıralarında yıkıma başladı.

Bir süre yıkımı izleyen şoförlerin bazıları minibüslerini garajdan çıkarttı.

ESKİ OTOBÜS TERMİNALİ İDİ..

Yıkımı yapılan Şifa Mahallesi’ndeki Köy ve İlçe Garajı, 1960’lı yılların sonundan, Karakavak’taki MAŞTİ Terminalinin açıldığı 1998 yılına kadar Malatya Şehirlerarası Otobüs Terminali olarak hizmet vermişti. MAŞTİ’nin açılmasından sonra, eski otogar Köy ve İlçe Garajı olarak kullanılmaya başlandı.

Malatya Belediyesi, İlyas Mahallesi sınırlarında, Sanayi Sitesi yakınında, Sanayi- Çarmuzu arasındaki yola bakan yaklaşık 15 dönümlük alanda yeni Köy ve İlçe Garajı yapımına başladı. Şifa Mahallesi’nde bulunan 10 bin 602 metrekarelik Köy ve İlçe Garajı, satışa çıkarıldı ve 27 milyon TL muhammen bedel biçilen bu yer Aralık 2015’de yapılan 5’inci ihalesinde 29.6 milyon TL’ye Global Girişim adlı şirkete satıldı.

İlyas Mahallesi’ndeki yeni Köy ve İlçe Garajı’nın resmi açılışı geçtiğimiz Cumartesi günü Malatya’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı toplu açılış töreninde yapıldı. Belediye geçtiğimiz günlerde açıklama yaparak, bu garajın 25 Şubat Perşembe gününden itibaren fiilen hizmet vereceğini duyurdu ve çıkmamakta direnen minibüsçülerin direnişine rağmen, yeri yeni sahiplerine teslim etmek üzere üstündeki yapıları gece baskınıyla yıktı.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. malatyam dedi ki:

  çakır baba sana zahmet şu cezmi kartayıda bir kaldırı ver iyi olmuş yıkımış ne o öyle eski garajmış darısı diğer ucube yapıların başına diyorum eski başkanıda eski belediyeyi böyle yıktı ne güzel şimdi yeşil alan

 2. Hüseyin dedi ki:

  Ben kime neye satılmış fazla umrumda değil koca tekelin sümerbankkın yerleri gittikten sonra burası devede kulak hiç değilse içinde orayı alacak makina hurda yok benim için önemli olanyapılan yer birazda bırakın çevre yolunun altı gelişsin ordan minibüse bilecekler sanayi girişinde beklesin minibüs ayaklarına gelir trafikte rahatlar elbette zarar eden esnaftan olacak şehir içi minibüslerde ama kar edecek başka vatandaşlarda olacak.

 3. Hasan dedi ki:

  Bu ucube yerin yikilmasi lazimdi yikildi.

 4. Alican dedi ki:

  Vallahi değil yedi emin garajı yanına kapalı çarşının hemen yan tarafına da yapılsa bu kargaşa gene çıkartılırdı..Köylü kardeşlerimiz için değil..Bölgede esnafız dükkanlarımız kiralık dairelerimiz boş kalır diyin sizi anlarım lakin şöför kardeşim,ilçe ve köylü vatandaşlarım üzerinden olay ajite ediliyor.

  1. Ezgi dedi ki:

   Arkadaş şoförler de fark ücretini alir merak etmeyin!!!!!!!

 5. ERDAL dedi ki:

  BU YORUM YAPAN ARKADAŞLARDAN HANGİLERİ AKÇADAĞ,DOĞANŞEHİR VEYA DARENDE’YE HERGÜN GİDİP GELİYOR.GECENİN 11 İNDE HANGİNİZ SANAYİDEN GEÇEREK SANAYİNİN ALT TARAFINA GEÇİYOR DA BU GARAJIN YIKILMASINI TASVİP EDİYOR.TAMAM KARDEŞİM ESKİYDİ KABUL EDİLİR,FAKAT YIKAR YENİSİNİ YAPARSIN PEŞKEŞ ÇEKMEZSİN ….

  1. Eşref dedi ki:

   Ben Doğanşehir’e günlük gidip geliyorum, en son araç 19’da gece zaten araba yok. Yeri gayet iyi, çevreyolunun altı oralarında canlanmaya ihtiyacı var. Çevreyoluna da ancak 500 mt’dir.

 6. AYDIN dedi ki:

  Çok güzel yapmışlar.Daha yıkılacak çok yer var.Korkmayın oyumuz eksilir diye.Yanınızdayız.

 7. Fk dedi ki:

  yıkılması çok iyi olmuş çarşının ortasında eski püskü bir bina

 8. Dilsiz dedi ki:

  Köy garajı eskiydi eyvallah. Yenileyebilirdi. Fakat onun yerine satıldı. İşte bunun için evet demek mi lazım yoksa hakkını arayıp, okuyup, öyle mi karar vermek lazım. Klavye trollüğü yapmaya gerek yok. Maalesef evet diyenlerde hayır diyenlerde neden öyle dediğini bilmiyor. Ülkede hala lozan antlaşmasının gizli maddeleri olduğuna inanlar var maalesef. Anlatsan dinlemiyor, oku desen okumuyor. Müslümanız diye kutsanmış değiliz. Hata yapıyoruz ve bunun farkında olmamıza rağmen kendimizi haklı görüyoruz.

 9. Kaya dedi ki:

  Simdi sıra sanayi sitesinde bence.
  Sehrin o tarafi hic gelismiyor sanayiden ötürü.

 10. Ezgi dedi ki:

  Peki yıkılan köy garajına ne yapilacak

  1. oktay dedi ki:

   avm :)) başka bildiğimiz ne var

   1. Ezgi dedi ki:

    İş olsun taaaa yeni yapılan garajı nereye yapmışlar Allah’ım ya ne saçma işler önce köyleri belediyeye baglasin lar bağlı olmayan köyleri

 11. Malatyalı dedi ki:

  Gerçekten şehrin göbeğinde kalan kötü eserlerden biriydi. Kimse mağdur olmadıysa mantıklı bir yatırım gibi görünüyor. İnşaallah eski otogarın yerine de Malatya’mızın ihtiyacı olan bir şeyler yapılır.

 12. ismet dedi ki:

  DArısı eski buğda pazarındaki şehir içi minibüslere, onlarıda bir an önce ordan kaldırmalı çakır, bu yıkım olayında bizim malatya belediyesi pek mahir maşallah, eski belediyeyide birkaç saat içinde yıkıp şehri kurtarmıştı, tebrik ediyor, devamını diliyorum

  1. Mesut ince dedi ki:

   İsmet gel sen Yık madem buğday Pazar’ı şehir içi minibüsleri. Kaldıracak diyecek kadar haddini aşıyorsun adını neden yazdın soyadınızda belirtelim şöför esnafı ekmeğinin derdinde hak hukuk içerisinde hakkınızı alırız klavye erkekliği olmuyor güzel kardeşim kaldırılsın dediğin minibüsler belediye otobüsleri yokken bu aziz millete hizmet veriyordu birilerine yalancı yapma ismet kardeşim senin beğenmediğin minibüsler Malatya’da 100 bin yolcu taşıyor

   1. oktay dedi ki:

    mesut bey ,başkanım elbette minübüsçüler bence önemli değer fakat şöförleri bence ayda 1 eğitimden geçirin samimi söylüyorum buunu herkes için değil tabi bu milletin şöför tabusunu yıkın istanbul u örnek alın bence başkan

   2. Salih dedi ki:

    Gerçekten sen minibüscü esnafının ekmeğinin derdindemisin, yoksa şov peşindemisin. Sen Köy Garajının satıldığını, oradaki esnafa yeni bir garaj yapıldığını bilmiyormuydun? Neden 1 yada 2 ay önce çıkıp konuşmadın….Konuşamassın…Çünkü konuşmadın…

 13. Burhan dedi ki:

  ÇOOOOKKKKKK GÜZEL YAPMIŞ.KİMSE KUSURA BAKMASIN ŞEHRİN MERKEZİNDE 50’Lİ YILLARDAN KALMA DERME ÇATMA BİR GÖRÜNTÜSÜ OLAN BİR BİNANIN ADI BÜYÜKŞEHİR OLAN BİR ŞEHRE YAKIŞMIYORDU.
  TEBRİK EDERİM.KİMSE KUSURA BAKMASIN.YENİSİ YAPILDI GİDİN HİZMET VERECEKSENİZ ORADA HİZMET VERİN.İSTEMEZÜKCÜLÜK YAPMAYIN…

 14. kenan dedi ki:

  Secimi oyu bosverin bu cakir geldigeleli neyapti yikmadan satmadan baska adam sadece buise yarar belediye seciminde parti deyil isyapana oyunu vereceksin baskanlik basbakanlik seciminde kime istersen ona ver ama belediye seciminde isyapana verecen buadam geldigeleli ne yapmis soylensene bazilari sunu bunu yapti der yikmadan satmadan baska birsey yok bu adamda kafayi minubuse takmis s j oldu sira m de belediyeye gidin bu pilakalardan resmen harac kesiyo ne icin ne parasi oldugununu kimse bilmez hicbir belediyede s j m vergisiyok malatya disinda benim bildiyim vergiyi devlet alir ama bunlar devleti gectiler devlette bu vergi yok

  1. Mahmut hatip dedi ki:

   Elektirikli otöbus koymuşya kırmızı pembe yetmez mi istanbulda 40 sene önce kalktı başkan seçeceyin adam yerli ve milli olacak

 15. Malatyalı dedi ki:

  Turkıye cumhurıyetının daha ileri gıdebılmesi için, koalisyon hükümetleri kurarak ülkeyi bır daha bagırmamalari için, her 15 yılda bır darbe yaparak ülkeyi 100 yıl gerıye atmamaları için tabıkı evet dıyecez.. burda ulke meselesi ile belediye hızmetı ıle bag kurulamaz asla! Bunu da boşuna fırsat bılmeyın yemezler!

 16. MALATYALI dedi ki:

  AKP NİN TÜM BU İCRAATLERİ İÇİN EVETTTTT OYU VERİN , EKMEK PARASI DA NEYMİŞ ,İŞ YERİDE NEYMİŞ BAKIN NE GÜZEL İCRAAT E V E T ,,,,, E V E T ,,,, E V E T

 17. Asena Ulusoy dedi ki:

  kaç ay öncesi planlanan ve herkesin haberi bilgisi olan birşeyi neden bu kadar uzatılıyor. bu esnaf neden modern ve yeni yapılmış bir yere geçmemek için direniyor? anlamsız.

 18. mine dedi ki:

  yıkılcak tabi nolcaktı müze mi yapacaklardı ?

 19. Asena Ulusoy dedi ki:

  çooook güzellll oynuyorsunuzzzz… malatyahaberde işin içinee girdii. tebrik ederimm algı yönetimini güzel yapıyorsunuz belediyeye karşı.. bütün algı yönetiminizi ifşa edeceğim çok kısa zamanda… belediyeye yapılan bu komplonun arkasında bakalım seçimlerde kim olduğu ortaya çıkacak…

 20. can taner dedi ki:

  Hem bu site hemde oraya gidenler çok iyi ajitasyon yapıyor.Belediye sana garaj yapmış mı yapmış.Eski garaj yerini ta iki yıl önce ihale ile satmış mı satmış. Sanki burası babanız malı belediyede üstüne konmuş havası estirmeniz hiçte etik değil.Yeni Garaj yeri tersmi bırak onu ben vatandaş düşünsün..

  1. oktay dedi ki:

   kime satılmış kime onu araştırın bakın kimçıkıcak altından.millet dev şirket oldu ama olsun banane ya altta kalanın canı çıksın

 21. hasan balcı dedi ki:

  gereksiz ve geç kalmış bir eylem olmuş.satılığa çıkarılınca kimse ortada yokdu

 22. orhan Cevher dedi ki:

  ya kardeşim videoyu izledim, buranın yıkılacağı yeni yer verileceği aylar önce söylendi aylar önce yeni yerin yapımı başlandı… şimdi videodaki bi kardeş ekmeğimizi kimse alamaz diye bağırıyor.. tamam da ekmeğinizi almadılar ki sizin ne bu haykırış? daha güzel ve daha temiz daha konforlu yeni bir yer vermişler size… yapmayın lütfen böyle…

 23. Malatya dedi ki:

  Neyin direnişi bu? Burda neye karşı çıkıyor bu insanlar? Kendilerinin aleyhine olan durum ne?

 24. Cafer dedi ki:

  Ne olmuşda ekmekleri alınmış. Belediye bunlara yeni yer yapmamış mı? Yoksa yer yapılmadan burdan çıkın biz size başka bir yer mi yapacağız demişler. Ya Allahtan korkun adamlar size mis gibi geniş ve ferah bir mekan yapmışlar ve bu yer mevcut yere çok yakın. Harebe bu yerde hizmet etmek hoşunuza mı gidiyordu? Ben vatandaşım yeni yeri çok beğendim uzak da değil, gidip oradan biniyorum. Uzak olsa yine bineceğiz, işinizi kaybetmezsiniz korkmayın, valla belediye yetkililikeri bunlar hala direniyorsa taşıma işini siz yapın, zaten düzgün hizmet veremiyorlar.

 25. yeşilyurtlu dedi ki:

  Bu otagar satıldığı zaman nerdelerdi kepçenin önüne yatanlar

 26. kenan dedi ki:

  yazık bu millete plansız uygulamalar sonucu köy garajı nereye yapıldı madem öyle şehirin doğusuna doğu garajı yapuyorsunuzda neden şehrin batısına batı garajı yapmıyorsunuz bunudamı biz söyleyeceğiz.malesef büyükşehir belediyesi büyük köy köy belediyesi olmuş reis sizin bu durumunuzu görse ne derdi acaba

 27. Mehmet dedi ki:

  Yazık şu yaşananlara, yaşayanlara da yaşatanlara da. Hey güzel Malatya’m heyyyyyyyyyy !!!

 28. ramazan dedi ki:

  Malatya’da oduncular,demirciler,galericiler şehir dışına çıkarılırken Minibüs durakları değiştirilirken hep aynı manzara belediye geri adım atmadığı için yetkililere teşekkür ediyorum.Sivasa gidin bakıyım il merkezine bir tana il ve ilçe minibüsleri girebiliyormu.

 29. Bekir dedi ki:

  Ahmet Çakır ve ekibini kararlılıklarından dolayı tebrik ederim. Millet kurtuldu köhne, eski, küçük ve düzensiz garajdan. Yeni yapılan ilçe terminali hayırlı olsun.

 30. Ferit dedi ki:

  Şehir içi minübüsleri içinde böylesi bir hareket bekliyoruz başkandan

  1. ismet dedi ki:

   aynen

 31. reel dedi ki:

  3-5 tane zengıne peşkeş çekıldı o guzelım arazı, aldıgım duyumlar yerıne öğrencı yurdu, dukkan yapacaklar, SAHIPSIZ MALATYA

  1. oktay dedi ki:

   3-5 değil 2milletvekili.

 32. Abuzer dedi ki:

  Malatyamıza hayırlı uğurlu olsun

 33. memet can dedi ki:

  kimsenin ekmegiyle oynanmıyor..yerimiz yok diyor devlet size yeni köy garajı yaptı.daha ne istiyorsunuz..

 34. Millet dedi ki:

  Biz bu minibüsçülerin zülmünden bıktık.. Büyükşehir Belediyesinden Tüm İlçelere Belediye Otobüsü talep ediyoruz.

 35. Ahmet dedi ki:

  Açılış töreninde bedava yolcu taşımacılığı yapan Münibus şoför esnafının Toplu açılış töreninde Cumhurbaşkanı kordele keserken alkış tutuyor yeni anayasa için evet için çalışıyoruz diyordu neyin açılışına gittiğini bilmezsen sonu böyle olur

 36. mustafa dedi ki:

  Benim,itirazim,bosluk,olan,yerlere,dukkan
  Yapilsaydi,belediyeye,gelir,getirirdi,yikmaya
  Gerek,yoktu

 37. ALİ dedi ki:

  Şehrin göbeğinde köy garajımı olur

 38. MUSTAFA dedi ki:

  Belediye her yeri satıyor. Yetmiyor.
  Her hizmet için borçlanıyor.
  Sayıştay usulsüzlük tespit ediyor.
  Hesap veren yok.
  Hesap soran yok.
  Belediye yol geçen hanı olmuş.
  Burası satılırken yeni garaj yapılırken bu esnaf ile görüşülmedi mi?
  Ben yaptım oldu zihniyeti.
  Bu işle müzakere ile, ikna ile olur.

  1. Nedim dedi ki:

   Müzakere yapılmış, sözleşmeler imzalanmış kira kontratlarını esnaf imzalamış siz neyin uzlaşmasından bahsediyorsunuz… prokavatörlük yapmayın

 39. Halit dedi ki:

  Gör hangi vekil ortak alacak burayı efe is merkezinin yeri gibi

 40. Mirza dedi ki:

  Değişiklik yenilik her zaman iyidir beyler neden sorun çıkarıyosunuz

 41. Ali Şahin dedi ki:

  Ajitasyona gerek yok. Belediye kendi mülkünü satmış. Yeni İlçe Terminali yapıp yer göstermis. Eski terminaldennyeni terminale sefer koymuş. Adamlar halâ biz çıkmayız diyorlar. Niye çıkmıyorsunuz. Babanızın malı mı? Devletin malı deniz mi? 30 milyon TL oraya para veren işadamlarının suçu günahı ne? Belediye yerden göğe kadar haklı.

  1. ismet dedi ki:

   aynen

   1. oktay dedi ki:

    ali şahin niye bu kadar içerlendin belediye ile diyaloglar iyi sanırım :)) hele ismet herşeye aynen hangi ihale yi bekliyorsunuz

 42. Malatyali dedi ki:

  Şevket keskin Nerede millet gören duyan varmı

  1. oktay dedi ki:

   :)))

  2. MURAT dedi ki:

   HACI AKP’NİN Bİ TOPLANTISINDADIR

   1. oktay dedi ki:

    nasıl gelsin adam medya da nasıl çıkar biri görse ne der vekillik askıya alınır

    1. Salih dedi ki:

     Malatyalı, Murat ve Oktay efendiler, Orası satılalı yıllar olmuş. Belediye beğen yada beğenme yerine başka bir garaj yapmış bunu da esnafa bildirmiş. Yani oranın yıkılacağı belliydi, satıldığınıda tüm Malatyalı biliyor. Her şey bitmişken, oraya birileri gibi esnafa gidin eylem yapın diyerek, sonra ortaya çıkmak yada Akçadağ siyaseti usulu yanlış işlerin içerisinde Şevket Keskin olmaz. Eğer Şevket Keskin oraya haklı olarak gitmiş olsaydı, oraya değil kepçe getirmek, belediye görevlileri yüz metre yaklaşamazdı. Bunu biliyorsunuz. Ama birileri önce esnafı gönderiyor, sonra kendisi gidiyor. Bunu oradaki esnaf çok iyi biliyor. Bırakın şu Akçadağ Siyasetini, oranın satıldığını ve yıkılacağını herkes biliyordu. Güzelde oldu. Artık memlekette Akçadağ siyaseti gitmiyor. Başka kapıya….güle güle …

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."