Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

Şaka Gibi!. 27 Bin Kişilik Stada 2 Kişilik Merdiven..

Şaka Gibi!. 27 Bin Kişilik Stada 2 Kişilik Merdiven..
 • 16.10.2018

Geçtiğimiz sezon başlarında hizmete giren Yeni Malatya Stadı’nda, aradan geçen zamana rağmen eksikler ve sorunlara duyarsız kalınması tepki toplarken, özellikle dağılım sırasında futbolseverlerin karşı karşıya kaldığı fiziki sorunlar, bu işin sorumlularının duyarsızlığını ortaya koyuyor.

Tuvalet temizliği, iç ışıklandırma, büfelerdeki fahiş fiyatlar, oto park yetersizliği, anons ve müzik yayını ilgili tüm şikayetlere rağmen sorunlar devam ederken, 27 bin 044 kişilik stadyumun önüne düzenleme adına yapılan engeller tepki topluyor.

STADIN HEMEN ÇIKIŞINA TEL ÇİT!..
Yeni Malatya Stadı’na gelen futbolseverler, tribünleri kısa sürede boşaltabiliyor olmalarına rağmen, önde bulunan ve stadı çevreleyen tel çitlerde yığılmak zorunda kalıyorlar. Her yöndeki alt ve üst tribünlerden çıkanlar, stadın önünde genişliği 3 metre civarında olan tel çitin tek kapısından çıkmak isterken, sıkıntılı anlar yaşıyorlar. Hiçbir mantıklı gerekçe ile açıklanamayacak bu durum karşısında, en son oynanan ve taraftar ilgisi az olan Sivas maçında bile tel çitin arkasından kapıya ulaşmaya çalışan futbolseverlerden bazıları, 2 metreyi aşkın çitlerden atlamayı deniyorlar. Bu tel çitlere yeni kapıların konulması halinde sorunun çözüleceği belirtiliyor.

BİR REZALET DAHA.. MERDİVEN DARLIĞI..
Stada, trambüs veya otobüsle gelen ya da oto parkta yer olmadığı için araçlarını dışarıya parketmek durumunda kalan binlerce taraftarın, stada geliş ve gidişleri için herhangi bir düzenleme olmaması nedeniyle, geçen yıl yaşanan sıkıntıların ardından, çözüm olarak bu sezona yetiştirilerek kullanılmaya başlanan “skandal” merdiven de tepkilere yolaçıyor.

Staddan otobüslere ya da araçlarına gitmek isteyen taraftarlar, yaya güzergah üzerine yaptırılan, apartman merdiveninden daha dar olan, ancak 2 kişinin yan yana çıkabileceği beton merdiveni kullanmak zorunda kalırken, ezilme tehlikesi yaşıyorlar. 5-6 bin taraftarın geldiği maçlarda dahi, gerek tel çit gerekse bu dar merdiven taraftarlar için eziyet haline dönüşüyor. Taraftarlar, “Otobüslere, trambüslere binebilmek için, stad yaya yol seviyesinin üstünde olan yokuşu aşmak zorundayız. Ancak buraya yeni yapılmış olan merdivene ancak iki kişi yan yana sığabiliyor. İzdiham yaşanıyor. Buradaki merdivenin acilen genişletilmesi gerekiyor.”diye konuştular.

Taraftarlar, Malatya Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, Gençlik ve Spor İl Müdürü, kulüp yöneticilerinin, stada giderken ve çıkarken taraftarların kullanmak zorunda kaldıkları güzergahının durumunu, maç öncesi ve sonrasında bizzat görmeleri halinde, buradaki sorunun farkına varacaklarına ve en kısa zamanda gidereceklerine inandıklarını belirtiyorlar.

STAD ANONS VE MÜZİK YAYINI SORUNU..
Bu arada, Yeni Malatya Stadı’nın ses kalitesi, anons ve müzik yayını sorununun da bulunduğu, anonsların anlaşılamadığı, ayrıca müzik seçiminin kesinlikle maç havasına uygun olmadığı, ‘başıboş bir şekilde’ müzik yayını yapanların ortama uymayan, kalitesiz ve coşkuyu düşüren, hatta yok eden müzik seçimlerine müdahale edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

FOTOĞRAF: 27 bin 044 kişilik staddan toplu taşıma araçlarının bulunduğu duraklara ulaşmak isteyen taraftarlar, ancak 2 kişinin yan yana kullanabileceği tek merdivende sıkıntı yaşıyorlar..

FOTOĞRAFLAR: Stadın hemen önüne konulan tel örgü çitler, tribünleri kısa sürede boşaltan taraftarların staddan ayrılmalarına adeta engel olarak çıkarılmış. Tek kapılı bu çitlere yeni kapılar açılması isteniyor.

Etiketler: /

Yorumlar
 1. seyirci dedi ki:

  sayın editör:
  bu güzel yazınıza bu kadar yorum yapıldıve yapılıyor hala acaba bır tane de yetkıı ılgılı kısı sızı aradımı lütfen galatasaray macı sonunda bu yazıyı devamettırde bır yzı daha kaleme al

 2. zeki dedi ki:

  Baraka çatılı stada 3 mtlik merdiven mi bekliyordunuz?

 3. Nurettin Doğan dedi ki:

  Şehrin önde gelenleri muhtar zihniyetine sahip olunca bunlar oluyor.. Görüntüye bakar mısınız, bildiğin bir gecekondu merdiveni.. Millet maça girerken boğulup ölecek, boğulmayan da düşüp ölecek resmen.. Türkiye’ye görünen yüzü bu stattır Malatya’nın.. Göreceksiniz GS maçı böyle geçip gidecek.. Hiçbirşey düzelmeyecek.. 8 yılda stat yapıldı bir yılda yol yapıldı bir yıl sonra da yapılan o minare merdivenini anca genişletirsiniz.. Bu arada çimin durumunu da bilmiyoruz..

 4. Erdinç dedi ki:

  2 yıldır bir çok sorun var karınca hızı ile gidiliyor, tek çözüm bunun basının yazması, kimseye ulaşamıyoruz 2 yıldır bu yol sorununu kulübe iletiyoruz, belediyeye söylüyoruz tamam diyorlar başka bir icraat yok, ama basında bir haber yetiyor, malesef vatandaş sevgisi değil koltuk korkusu iş yaptırıyor artık bu ülkede, tek ricamız malatyahaber olarak hep yanımızda olun bizim sizlerden başka gücümüz yok

 5. Malatyalı dedi ki:

  Ondan sonra da Adil başkan stad niye dolmuyor diyor! Stadla ilgili sorunlar, bilet fiyatları ve maç çıkışında yaşanan trafik çilesi sorunları çözülmedikçe bu stad hiçbir zaman dolmaz!

 6. Sedat yamaci dedi ki:

  Konu ile ilgili hangi yönetici, hangi kurum sorumlu ise; vali bey çağırarak gereğini yaptırmalıdır. Soru şu olmalı ; Çoluk çocuk kadın eş dost maça gidebilecek bir ortam yarattınız mı? Yaratamadıysanız bir buçuk yıldır neyi bekliyorsunuz?

 7. irfan dedi ki:

  oraya yapılan merdiven sanki üç dairelik binanın bodrum katına inen merdivene benzemiş

 8. Abdulvahap gulezgin dedi ki:

  şunun şurasında 2023’e ne kaldı ki!
  çağ mı atladık çağ mı bize atladı belli değil
  yandaşı kandaşı kollarken olan Malatya’mıza oluyor

 9. Harun dedi ki:

  Ben ak partiye oyumu veriyorum.demogoji diye yazmıyorum. Bu stad olayından bile basit alıp her hafta binlerca insani rezil halde bırakanlar yerel de anlayacak. Vallahi ayıptır.zaten diğer illere göre yapılan basiretsizlik ortada bari iki merdiven mescid tuvalet nedir bunlar yav bu kadar mı ..o ona topu atiyor o ona.Bu şehrin prestij yüzü canli yayın yapılan tüm yurda aynamız. İlgisizlikten boslamadan ise yuh olsun. Merdiven yav nedir ne.

 10. Mehmet G dedi ki:

  stat içi etrafı berbat tuvaletler kötü yemek satan tezgahlar çok dağınık etrafı düzenleyecek hiç bir çaba yok ailece gelip vakit geçirilecek bir sosyal alan yok yol yok mescid yok 30 sene önceki kantin zihniyeti var bunları düzeltecek vizyon sahibi kim varsa bir el atsın

 11. Volkan dedi ki:

  Cok şükür sesimizi duyan var…

 12. M44 dedi ki:

  Sahipsiz malatya

 13. Erbil dedi ki:

  Cok mu zor bunları düzeltmek. GSM belediye kulüp hepsi basiretsiz. Yazık taraftara çektirdiler çile.

 14. Murat dedi ki:

  Malatya basini yenimi fark ediyor malatyanin en büyük sorunu medyanin malatyanin sorunlarini bilmemesi yâda ilgilenmemesi stada girmek ayri bir sorun stattan cikmak ayrı bir sorun

 15. Kaplanlar dedi ki:

  Stad iyi oldu, yenilendi hiç değilse ama diğet şehirlere yapılanlara bakınca sanki Malatyamızın ağzına bir kaşık bal çalınmış gibi geliyor

 16. Mehmet demirhan dedi ki:

  Stadın merkeze uzaklığı zaten hayal kırıklığı. Yıldıztepe arkadında filan olsaydı stad harika olurdu. Ulaşım zahmetli. Wc’ler de ışık yanmıyor, alaturka tuvalet yok. Stad kenarınyaya ulaşımı iyi değil. Sivas kayseri stad dış düzenlemesi örnek alınsaydı keşke.

 17. murat dedi ki:

  millet ac ac!

  1. Harun dedi ki:

   Yav işine bi git.mesele ne sen nesin

 18. Volkan44 dedi ki:

  Admin önemli haberleri zamaninda yapsaniz.stad acilali 1 yil oldu eksikler saymakla bitmez bi gelin dolaşin basin olarak.basin böyle olursa yetkililerin ağirdan almasina şaşirilmamali…

 19. Baha dedi ki:

  Tebrikler,2 senedir ilk defa gündeme geldi.

 20. erol sakar dedi ki:

  Takımımıza hasta olmasak çekilir işkence değil.

 21. erol sakar dedi ki:

  İnşallah yetkililer duyarlı olurlar. Yoksa birkaç büyük maç dışında taraftar maça gelmez. Hatta kombine bileti olan arkadaşlardan maça gelmeyenler de mevcut.
  En az 20 metre genişliğinde merdiven yapılmalı. Çoluk çocuğumuzla duvarlardan atlıyoruz. yagmurda Ayakkabılarımız çamur oluyor. Stadyumda kirleniyor. Otopark miktarı yetersiz. Üniversite tarafına park etmek zorunda kalıyoruz. Karşıya geçmek tehlikeli oluyor. Üst geçit de yapılmalıdır.
  Müzik ve Anons meselesi tam bir rezalet. Fransızca müzük yayını nedir. Yerel ve hareketli müzük yayınları ile taraftar hareketlendirilmelidir. Maç sonunda takımı trübüne çağıracakken son ses müzik açılıyor.vs. Yani futbolun ruhunu bilen sunucu ve müzik yayıncısı olmalıdır.

 22. erol sakar dedi ki:

  Harika bir haber olmuş. Ellerinize sağlık.
  Kombine bilet alıp belirtilen sorunlar ve duyarsızlıklar nedeniyle maça gelmeyen taraftarımız var.
  Bunun yanısıra lütfen maraton tribünün desteğini artıracak tribün aktiviteleri yapılsın. Koltuk kırmadan, koltular üzerine çıkmadan yerimizden destek verebileceğimiz bir tribün liderliği oluşturulsun.
  Taraftar derneğimizin orkestrasının sayısı ne niteliği artırılsın ve yaygınlaştırılsın. En az 20 kişilik olsun mesela.
  Yöneticiler özellikle maç çıkışı stadı erken terkederek gözlem yapsınlar. Rezil oluyoruz.
  Korkarım ki insanları evlerinden taksi ile alıp geri götürmeyi vaat etseniz taraftar maça gelmeyecek.

 23. Mehmet dedi ki:

  Süper çok beğendim haberi… içim rahatladı.. ben İstanbul da yasıyorum daha maça hiç gelmedim Malatya ya ve taaa burdan görüyorum yapılan tüm aksaklıkları ama dinleyen kim yapılırken? neleri düzgün ve geleceğe dönük yaptılar ki… 1— stadyum yaptılar uluslararası müsabaka uygun olması için 35 bin dedik olmadı… yola bu kadar yakın yapmayın 300 mt içerde olsun ki yola tasma olmasın dedik olmadı… 2— trambüs yerine raylı sistem yapın dedik Malatya ya olmadı.. Çevreyolu alt geçitleri dar yaptılar tramvay geçemiyor eyvah unuttuk dediler…3— Beylerderesi ne viyadük yapılırken tren yolu nerede dedik.. araçlar geçiyor tren dolanıyor… tramvay köprüden geçip organizeye uzanamadı tüh unuttuk dediler 4—Malatya— Elazığ arasına uluslarası havalimanı istedik, Başbakan Erzincan’a 5 milyon yolcu kapasiteli havalimanı yaptırdı bizimkiler terminal büyütecek… olmadı..5— Malatya da boş vagon fabrikası dururken Başbakan erzinacana travers fabrikası yaptırdı…6— Sivas- Divriği de maden bitti Hekimhan yerine fabrika Divriği’ye yapılıyor bizimkiler bakıyor.. 7— Sivas tan 200 bin nüfuslu şehire Erzincan’a hızlı tren uzatıldı 600 bin nüfuslu tcdd Bölge Müdürlüğü olan Malatya es geçildi hala bakıyoruz…. ben akp liyim ama İstanbul da yaşıyorum… son bir müjde daha vereyim… Erzincan’a tramvay yapılmasına başlandı… paramız yok yatırımlar durdu ya Malatya’da hatırlatayım dedim ?

  1. 44 dedi ki:

   Agzına sağlık çok güzel özetlemişsiniz.

 24. Vatandas dedi ki:

  🙂 oy vermeyin o zaman …. yoksa hakkıniz bu sikayet etmeyin

 25. seyirci dedi ki:

  harika bir haberiniz olmuş,malatyanın bir sıkıntısını yerel seçimler öncesinde göz önüne serdiniz.
  kulübün ve şehrin yöneticilieri gerçekten normal bir seyirci gibi, kimisi trambus, kimisi belediye otobüsü, kimisi özel taksisi ile bir gelsin ve stadın girişinden tekrar maç çıkışında malatya çöşnük kavşağına kadar bu anları yaşasınlar ben inanıyorum ki benim gibi cahil bir seyirci bu sıkıntılar için bir takım tedbirler alınmalı diye düşünüyorsa ;
  onlarda mutlaka bir takım girişimlerde bulunacaklardır daha iyi bir ortam sağlanması için.
  önümüzdeki mac galatasaray maçı bekliyoruz hadi bakalım…

 26. mltykrl dedi ki:

  sanki stada MAÇA değilde cenke gidiyoruz.müzikler kötü demıyorum sadece maç havasında değil…bıde çok fazla ses yanındakını duymuyorsun….stadda çıkışlar ise berbat ötesi.doğu taraftarı stadın hemen etrafındakı bariyerlerın oldugu yerde sadece ve sadece bir otomobılın gecebılecegı dar bır yerden cıkıyorlar….içeriye su alınmıyor.içerde sattıkları suyu fırlatsam dogu ustten orta sahaya yetıstırırım o kadar atmaya musaıt…AH MALATYA AH STAD YENİ KAFALAR ESKİ…

 27. Murat Zengin dedi ki:

  Tek kelime ile harika bir haber. Tebrikler saygıdeğer editör. Yaşanan problemleri muazzam bir şekilde gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim. Ayrıca, Trambüs ile gelindiğinde yonca kavşak hâlâ tamamlanmadığı için İnönü Üniversitesi BESYO durağında inerek yaklaşık 15 dakika yürüyüp stadyuma ulaşıyoruz. Malatyasporumuza olan sevgimiz olmasa inanın katlanılacak sıkıntı değil. Gazeteniz aracılığıyla Sayın Valimiz Ali Kaban Beyefendi’ye, Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat Beyefendi’ye ve diğer sorumlulara şu teklifte bulunuyorum: 28 Ekim 2018’de saat 18:00’da oynanacak Evkur Yeni Malatyaspor-Galatasaray müsabakasına tebdil-i kıyafet ile halkın tercih ettiği toplu taşıma araçları ile geliniz ve dönünüz Problemlerin ne olduğunu bizzatihi müşahade eder, stadyumun niçin boş kaldığını anlayabilirsiniz. Bu arada Sayın milletvekillerimiz ile Malatyaspor başkanın da aynı şekilde gelip dönmelerini rica ediyorum.

 28. bayram dedi ki:

  geç kalınmış bir haber inşallah yetkililer dikkate alırda bu işkence çıkışları biter oto parkada duvar örülmüş millet duvardan atlıyor aracına ulaşmak için bunuda dikkate alın lütfen

 29. bayram dedi ki:

  Vallahi helal olsun tespitinize doğu türübün alt ve üst çıkışlar gelip 3-4 metrelik bir çıkışa dayanıyor insanlar çıkışta hep birbirine yapışık şekilde birbirini eziyorlar , ne kadar cahilce bir iş ben bir çıkışımda görevliye bağırarak dedimki şu yönetim bu çıkışı görmüyormu körlermi bu insanlar MALATYASPOR sevdası için bu kadar yol katledip her zorluğa karşın geliyor bir çıkışı genişletemiyorlar,bir mescidi büyütemiyorlar yazıklar olsun

 30. ozkan dedi ki:

  Bir futbol fanatiği olarak Stada girmek ve çıkmak Çin işkencesi, neden gidip kendi paramla rezil olayım.
  Çevre yolunun altına 30 metre genişliğinde 20 metre uzunluğunda merdiven yapmak çok mu maliyetli, Allah idarecilerimizi islah etsin. O kadar boş beleş yatırım yapılırken, şu şehrin tek eğlencesi olan futbol ve ona gönül verenlere 2 yıldır yapılanlara bakın. Artık klişe söz olan sandıkta görüşeceğiz demiyorum, bizler hak ediyoruz diyorum.

 31. KERNEKLİALİ dedi ki:

  Keşke yeni stad yapılmasaydı eski stadla devam etseydik.Yeni stadı milletin ağzından burnundan getirdiler.Eski stad bugünküne göre daha modern di.

 32. seyirci dedi ki:

  stadın girişi ve cıkışlarında gerçekten sıkıntı var.Girerken tel örgülerin yanında hadi güvenlik kontrolü var en azından cıkış ta 4 5 tane daha cıkıs kapısı ayarlayın.
  Stada bence alternatif bir yol daha acılmalı bunu dusunmeli yöneticiler.
  Müzik yayını gerçekten cok kötü ve kulaklarımıza zarar veriyor anlaşılmıyor.
  oto parkta yer olmadığı için araçlarını dışarıya parketmek durumunda kalan binlerce taraftarın, stada geliş ve gidişleri için herhangi bir düzenleme olmaması cok kötü,
  tuvaletlerde temizlik malesef yok
  tribülerde de bir önceki haftanın temizliği yapılmadan veya yapılsa bile üstünkörü tabiri ile yapılmış durumda

 33. MERT dedi ki:

  ŞAKA GİBİ STAD 1 YIL OLDU HABER ŞİMDİ ADMİN

 34. AHMET dedi ki:

  ÇOK ŞÜKÜR HABER YAPTINIZ BU REZALETİ.
  Stad çıkışındaki izdihamda biri ölmeden düzeltmezler bunu.
  Bİr de maçtan önce verilen yüksek sesli müzikler kulakları sağır ediyor.Müzikten soğuttular bizi……

 35. Z.A. dedi ki:

  Neyi tam bitirmişizki,stadıda tam bitirelim.İnsana kıymet yok.Herşeyimiz çile…Çile bülbülüm çile……

 36. irfan dedi ki:

  yedi yılda bitti dokuz yıldır ulaşım sorunu çözülmedi zaten stadın oraya yapılması hatayıdı şehre mesafesi ayrı bir sorun anlıyacanız malatyanın yatırımları gibi buda acayip bir yatırım

 37. hasan kaçan dedi ki:

  bu dediklerinizi anlamak ve yapmak için beyin lazım. bizde işler beyin ve mantıkla yapılmadığı için. sadece emirle ve yapmak için yapıldığı için mantıklı bir iş yapılmaz. birde kimse umursamıyor zaten.

 38. Mehmetbb dedi ki:

  “Ağla sevgili yurdum.” Alan Paton

 39. MALATYALI dedi ki:

  ADİL GEVREK DOĞU TARAFINA NORMAL TARAFTAR GİBİ GİDİP BİLET KUYRUĞUNA GİREREK BİLET ALSIN SONRA TARAFTAR GİBİ MAÇ SAATİ YAKLAŞIRKEN OTOPARKA PARK EDİP GİRSİN VE MAÇ BİTTİĞİNDE TARAFTARLA ÇIKSIN O ZAMAN İNSANLARIN NEDEN SOĞUDUĞUNU İSYAN ETTİĞİNİ ANLAR .

 40. AHMET dedi ki:

  bunlardan fazla birşey beklenemez beklersek hata olur beceriksiz bir yönetim

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."