Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

‘Şehirlerin Karakterlerini Belediye Başkanları Belirler’

‘Şehirlerin Karakterlerini Belediye Başkanları Belirler’
 • 22.05.2020

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, görev süresinde bir yılı geride bırakması nedeniyle hayata geçen ve geçirilmesi düşünülen projelerini anlattı.

Güder, İmar Çalışmaları, Çınar Park Rekreasyon Alanı Projesi, İspendere Şifalı İçmeleri, Gelincik Tepesi ve Derme Deresi Islah Projesi’nde ki son durum hakkında bilgiler verdi.

Şehirlerin karakterlerini de belediye başkanlarının belirlediğini söyleyen Başkan Güder, toplam maliyetleri milyonları aşan projeleri önümüzde ki süreçte Battalgazi ilçesi ile buluşturacaklarının da altını çizdi.

BAŞKAN GÜDER: “MÜBAREK RAMAZAN BAYRAMI’NI EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLUYORUM”
Rahmeti, bereketi ve günahlarımızdan arındığımız bir Ramazan ayını daha bayram ile taçlandırmanın huzur ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Bir ay boyunca ‘sabır’ ve ‘şükür’ diyerek manevi doygunluğa ulaştık. Tuttuğumuz oruçlar, yaptığımız ibadetler ve rahmet pınarlarına açtığımız avuçlarımızla; hamdolsun bir Ramazan Bayramı’na daha çok şükür kavuştuk. Küslerin barıştığı, özlemlerin giderildiği, tuttuğumuz oruçların mükafatını aldığımız bu Ramazan Bayramının tüm İslam alemine sağlık, sevgi, barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum. Milletçe birlik ve beraberliği gösterme imkanı veren bir Ramazan Bayramını daha idrak etmenin engin mutluluğunu ve sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Bayramların getirdiği barış, huzur ve kardeşlik ortamının değerini iyi bilmeliyiz. Asıl ihtiyaç duyduğumuz şey de zaten budur. Bunu başarabildiğimiz an, yaşantımızın bütünüyle anlam ve derinlik kazandığı an olacaktır. İşte bu duygu ve düşüncelerle Malatyalı hemşehrilerim başta olmak üzere tüm İslam Âlemi’nin mübarek Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum” İfadelerini kullandı.

Güder’in açıklamalarına ilişkin Battalgazi Belediyesi bülteninde daha sonra şu bilgilere yer verildi:

“DERME DERESİ PROJESİ 2020 YILINDA BİTECEK
İsmi Malatya ile özdeşleşmiş ve türkülere konu olmuş Derme Deresinde, Battalgazi Belediyesi Islah projesi gerçekleştiriyor. Toplamda 9 kilometrelik alanı kapsayan bu proje, etaplar halinde yapılması planlamaktadır. Projenin ilk etabında, bin metrelik alan rehabilite edilecektir. Toplam maliyeti 8 milyon TL olan projenin 2020 yılında tamamlaması hedeflemektedir.

GELİNCİK TEPESİ’NDE START VERİLDİ
24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik Elazığ depreminde en fazla etkilenen illerin başında Malatya gelirken, Battalgazi ilçesi de bu depremde büyük yara alan ilçelerden oldu. İlçede birçok yapının hasar görmesiyle depremzede vatandaşlar mağdur olmaması için Gelincik Tepesi projesini yetkililere sunan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, zaman kaybetmeden alanda zemin etüt çalışması yaptırarak, projeyi Bakanlıklar nezdinde onaylattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yetkililerden Gelincik Tepesi bölgesine 1.500 konut sözü alan Başkan Güder, her kademede projenin en büyük takipçisi olarak, depremzede vatandaşların bu süreçte sesi oldu. Battalgazi ilçesine yapılması planlanan toplam 2 bin 350 konutun bin 500’ü Gelincik Tepesi’ne yapılması için ihale süreci tamamlandı ve çalışmaların startı verildi.

ÇINAR PARK REKREASYON ALANI PROJESİ
Eşsiz, kültürel ve doğal güzellikleri ile görülmeyi ve bilinmeyi hak eden Battalgazi’de hayata geçirmek için 2019 yılında çalışmalarına başlanan Çınar Park Rekreasyon Alanı Projesi, yaklaşık 40 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Battalgazi Belediyesi tarafından ilçeye ve Malatya’mıza kazandırılan Orduzu Galip Demirel Çınar Park projesinin devamı olacak olan bu proje ile hemşerilerimizin huzur bulacağı alternatif dinlenme alanları oluşturarak, bölgenin turizm potansiyeline katkı sunulması hedeflenmektedir. Mevcut Çınar Park projesinin 10 katı büyüklüğünde olan bu projenin tamamlanması ile birlikte, kentimizin en büyük aktif yeşil alanlarından birisi daha Battalgazi’de olacaktır.

BATTALGAZİ’NİN KANAYAN YARASI İMAR’DA DEVRİM YAPIYORUZ
Battalgazi’nin kanayan yarası olarak göze çarpan İmar Çalışması ile ilgili olarak göreve geldiği anda kolları sıvayan Battalgazi Belediyesi Başkanı Osman Güder ve ekibi, ilçenin 83 milyon m2 imar sahasını üzerinde 20 milyon m2 alanı yeniden revize edildi. Yeşil alanı dokusunu koruyarak yapılan çalışmalarda, Sosyal donatı alanları da artırıldı. Sosyal donatı alanlarında 22 tane olan Okul alanı 42’ye, 7 olan Sağlık tesisi olan alan sayısı da 14’e yükseltildi. Battalgazi Belediyesi olarak Tandoğan mahallemizde 40 Hektarlık bir alanı kapsayan imar çalışmalarımızın startını verdik.

Hanımınçiftliği ve Orduzu bölgemizde yaklaşık 1.600 hektarlık alanda yapılan imar çalışmaları ile bölgede yaşanan sorunlar çözüme kavuşturuldu.

2020 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanan Yıldıztepe İmar Planı’nın da 2021 yılından itibaren 460.000 bin metre karelik alanda öncelikle yeni sosyal donatı alanları oluşturarak hızlı kentsel dönüşümle daha çağdaş ve modern bir şehirleşme yapılması hedeflenmektedir.

Yeni Malatya Stadyumunun arka kısmında yeni bir alt merkez oluşturulması hedefiyle gerçekleştirilen Bulgurlu İmar çalışmasıyla, 500 dekarlık alanda rehabilitasyon ve yenileme çalışmaları devam ediyor. Bölgenin gelişimindeki engelleri aşmak için hazırlanan projemiz devam ederken, çalışmaların 2020 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir.

BATTALGAZİ’NİN GÖZBEBEĞİ İSPENDERE ŞİFALI İÇMELERİ
Merkeze 25 km uzaklıkta, D-300 Malatya-Elazığ karayoluna 3.200 metre mesafede Battalgazi ilçesinde bulunan İspendere Şifalı İçmeleri, 5 bin yıllık tarihi geçmişiyle, medeniyetin kurulduğu bir bölge olması münasebetiyle, kültür ve tabiat varlıkları ile tarihi mekânları ziyaret eden yerli ve yabancı misafirlerin en uğrak yeri olmayı başardı.
Yapılan analizler ve tıbbi değerlendirme sonucunda bu bölgeden çıkan suyun pek çok hastalığa şifa olacak potansiyelde olduğu raporlandıktan sonra miktarının artırılması amacıyla hidrojeolojik etüt çalışması ve akabinde de sondaj çalışması yapılarak, 30 Litre/saniye debide 28 derece ısıda mineralli su çıkarılmıştır. İspendere Şifalı İçmeleri, akademik formasyona sahip hekimlerce (Hacamat, sülük tedavisi, ozon tedavisi, hidroterapi, tuz odaları, apiterapi ve fitoterapi) yapılacak tedavilerle, ülkemiz ve bölge açısından bir ilk olma özeliğine sahiptir. Günlük olarak 2 bin vatandaşın ziyaret eden Şifalı içmelerde, konaklama ihtiyacının da karşılanması amacıyla, 20 odalı, 40 yataklı bir komplekste mevcuttur.

Battalgazi Belediyesi, bölgede yoğun bir rekreasyon çalışması başlatılarak, vatandaşların bölgede azami istifadesinin sağlanması amacıyla mesire alanı (yürüyüş yolları, içme ve kullanma suyu temini, tuvaletler, kamelyalar, araç yolları ve otopark) düzenlemeleri yapmıştır.

Battalgazi Belediyesi, kanyon bölgesinin de rehabilite edilmesinin ardından kısa süre içinde vatandaşların hizmetine sunacaktır.

4 ADET YENİ PARK İLÇEYE KAZANDIRILACAK
Kentsel dokuda olumsuz gelişmeleri ortadan kaldırmak için ülkemizde örnek projelere imza atan Battalgazi Belediyesi, şehir içindeki park ve bahçelerle halkın doğayla ilişkilerini daha yeşil bir Battalgazi anlayışı ile sağlayan örnek hizmetler sunmaktadır.

Hanımın Çiftliği mahallemizde 2 bin 200 m2 alanda, TOKİ Ay ışığı mahallemizde 2 bin 500 m2 alanda, Tandoğan Yeşilçam caddesinde 5 bin 500 m2 alanda ve Hacıhaliloğlu Çiftlik mahallemizde ise 400 m2 alanda çalışmalarını yürütülen ve toplam maliyeti 2 milyon TL olan 4 adet parkımızı ise 2020 yılının yaz ayı ile birlikte vatandaşlarımızın hizmetine açılması hedeflenmekte.

Bunun yanı sıra Şehitler, Üçgen, Somuncubaba, Hüseyin Özpolat, Cemal Akın, Uçbağlar, Ahmet Hanoğlu ve Çöşnük Parklarında toplam maliyeti 1 milyon TL olan yenileme çalışmaları yapılacaktır.

BAŞKAN GÜDER’DEN GENÇLERE BÜYÜK ÖNEM
‘Eğer milletlerin yetiştirilmiş gençleri varsa, bu milletler hep uzun ömürlü olurlar’ sloganıyla gençlerin gönüllerine dokunmaya devam eden Battalgazi Belediyesi, hayata geçirdiği çeşitli projelerle ilçedeki mahallelere yapacağı spor tesisleri ile gençlerin aktif sporla yaşamlarına yön vermelerini destekliyor.

3 bin 500 milyon TL toplam maliyetli Göztepe mahallesinde yapılacak olan Yarı Olimpik Yüzme Havuzu projesi, Battalgazi Belediyesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte yürütülmektedir.

Gençlerin sporla kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasını hedefleyen Battalgazi Belediyesi, Hanımın Çiftliği, Hatunsuyu, Başharık ve Selçuklu mahallelerine 2 bin 300 milyon maliyetli 2’şer adet Voleybol, Basketbol ve Halı saha projesine Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortak yürütmektedir.

Belediyemizin gençliğimize yönelik bir diğer projesi ise Çöşnük, Paşaköşkü, Kadıçayırı, Yıldıztepe ve Şehit Fevzi mahallelerinde toplam maliyeti 250 bin TL olan 5 adet mini basketbol sahası projesi Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte yürütülmektedir.”

Bülten

Derme Deresi

Gelincik Tepesi

Orduzu Çınar Parkı

İspendere İçmeleri

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Özcan dedi ki:

  Battalgazi ve Yeşilyurt 5 yıl bir ders alsın böyle iyi 🙂

 2. Hasan dedi ki:

  Güzelim yerleri ne hale getiriyorsunuz..yazık gerçekten yazık..

 3. mehmet dedi ki:

  telefona mesaj yollamaktan başka bir işe yaradın mı ? cevap veriyorum : yaramadın. umarım bir daha seçilmezsiniz

 4. Ahmet dedi ki:

  Ömer kardeş okuma yazman var mi şehrin altına ne yaptı diyorum ben hanımın çiftliğinde oturuyorum bana hizmet gelmedi sana gelmiş ama benim çevre me ve benim insanima gelmedi galiba tanıdığın selahattin başkan saten belediye onun adamıyla dolup taştı..

  1. Ömer dedi ki:

   Atatürk kız lisesi çevre yolunun altında. Engelliler yaşam merkezi hanımın çiftliği mevkide çınar park çevre yolu yani şehrin alt tarafında kervansaray alt tarafında poyraz konağı şehrin alt tarafında hanımın çiftliği belediyesi binası yanını park yaptı yazın dolup taşıyordu. Yapıyor yapacak kimse endişe etmesin. Tanımam etmem işimde olmaz hakikatı görün. Hak için konuşun. Birilerinin oyuncağı olanlar herkesi de kendi gibi sanmasın.

 5. M. Kürşat dedi ki:

  Osman başkan mütevazı kişiliği ve yatırımlari ile battalgazi’nin bir şansı olduğunu düşünüyorum. Belediyenin kiralık araçlarını filosuna katarak israfı önlediği aşikardır. Depremzede aileler için gelincik tepesinde büyük mücadeleler verdi. Çınar Park projesinin devamı büyük projedir. İmar konusunda Yeşilyurt ile Battalgaziyi kıyaslayın bir. Battalgazi’nin imar sorununa nejter vuran bir baskandir. Bunların yanı sıra borçsuz diye lanse edilen belediyenin borcunu ödemeside çabası. Bir yıl geçti daha 4 yıl var onunde. Daha güzel hizmetleri ilçeye sunacaktır.

  1. Neco dedi ki:

   Yağcılarda inecek var ne yapti neyini yaglıyorsun söylediklerin hizmetse kahkaha atıyorum en is bilmez en pasif baskann

   1. M. Kürşat dedi ki:

    Gözündeki at gözlükleri çıkarırsan görürsün hizmetleri kardeşim. Yok görmek istemiyorsan eğer böyle eleştirisel yorumlara devam edersin.

 6. Neco dedi ki:

  Şelalenin emir erleri o vakfın adamlarısıniz onlardan izinsiz ne işe adam alir ne de onlardan izinsiz ihale yapabilirsiniz Malatya da her kurum şelaleye boyun eğmiş durumda heryer onlardan dolu

  1. Çırmıktılı dedi ki:

   O dediğin Selahattin Başkan’dan önceydi. Selahattin Başkan hepsini temizledi.

 7. kadir dedi ki:

  sayın başkan size zahmet 5. etap tokinin oraya çıkıp bir kürsüde oturup malatyayı seyre dalıp bu sözü etseydiniz siz ve sizden önce gelen hiç kimse bu görevi yapamadı başharık mahallesi bahçeli müstakil hayattı şimdi bir ev yıkılıyor yerine 8-10 ev geliyor daracık sokakta park tartışmaları belki kendi pencerenizden siz ve diğer başkanlar kendini memleket için vazgeçilmez sanıyor olabilir ancak benim gördüğüm kentin katili olan yöneticiler görüyorum. evet sizler her konuda bilgili olmaya bilirsiniz ancak alanında uzman insanlarla çalışsanız insanların ve kentin gerçek sorunlarını görürsünüz. yaşanılabilir kentler sıralamasına merak edip bakarsanız söylediğiniz sözün arabeskten öte olmadığını bilirsiniz. sözüm tüm gelmiş geçmiş başkanlar içindir…

 8. Muhtar dedi ki:

  Battalgazi’ye hizmet adına hiçbir şey görmedik. Selahattin Başkan döneminde hiç olmazsa sokaklar tertemizdi Battalgazi’de. Şimdi pislikten geçilmiyor. Reis için Osman Güder’e oy verdik. Bir daha asla. Parti yetkilileri bu basiretsizliğini görmüyormu anlamıyorum. Yazık Malatyamın Battalgazimin güzel insanına, Osman Güder’i seçerek 5 yılımızı çöpe attık.

  1. Çöşnüklü dedi ki:

   Çakma muhtar,esas selahattin başkan döneminde rezalletti,ben evime girerken sinekten gecemiyordum,sağolsun şimdi yeri bırak çöp kutusunda çöp bulamıyorsun,geçen yazdan hatırla büyükşehir sokakları ilaclamadigi için insanlar sinekten böcekten uyuyamıyordu.Malatyahaber bu konuda haber dahi yapmıştı.Adamin hakkını vermek lazım,bu başkan çalışıyor…

   1. Neco dedi ki:

    Hadi ordan selahattin i sevmem etmem ama bu kadar rezil bir durumda değildi hizmet olarak battalgazi

 9. Malatya Sever dedi ki:

  Hicbir yatırım ve projesi olmayan eski projeleri devam ettiren oda zorla ilçeye her geçen gün değer kaybettiren bir başkan dır battalgazi bld başkanı

 10. Kemal dedi ki:

  bu şehre bildiğim en son en iyi hizmeti kimsenin görmediği reklam kokmayan Türkiyenin sayılı su arıtma tesisini kuran Sayın Yaşar çerçidir.Başka varmı?

 11. Ömer dedi ki:

  Selahattin başkan ne yaptı unutanlar var hatırlatalım. Sobalı bir belediye binasından şimdiki belediye binasına. Atatürk kız lisesini yaparak yeşil kuşak projesi startına. DSİ binasına. İspendere içme suları ve tesislerine. Sosyal yaşam merkezine. Engelliler merkezine. Galip Demirel Çınar parktan. asfalt plentine. Araç ve ekipman filosuna. Turgut Özal üniversitesinin yerinin alınması ve tahsisine. Kent müzesinden poyraz konağına. Kervansaray gezi alanlarından. Sanat sokağına. Kültürel faaliyetlerinden(festival ve kervansaray günleri) kurumsallaşmaya. Yaptıkları sobalı belediye bütçesiyle yapılmazdı. Bakanlıkların proje ve fonlarından yaptığı işlerle bu kadar bütçeli işleri yaptı. Allah razı olsun.

  1. 4444 dedi ki:

   Ömer bey sen galiba belediyede çalışıyorsun yada ihale kapattın bu kadar abartacak şeyler yapmadı çünkü bunlar normal işler yapması gereken yani mesele daha büyük projeler mesela kentsel dönüşüm taştepe. Melekbaba buralara çözüm bulsun….

 12. Mehmet dedi ki:

  Belediye baskanlari ne yaparsa yapsinlar kendi reklamlarini yapmak icin beyt-ül mali kullanip sehrin her yerlerini posterleriyle susluyorlar ya bu zor gunlerde bile iste bu gunah bile onlara yeter

 13. Ahmet dedi ki:

  Selahattin gürkan ne yaptı ki bi anlatirmisiniz osman başkan doğru söylüyor şehrin altına hiç ama hiç bisi yapmadı sadece reklamını vede fotusunu yapıştırdı.

 14. Malatyahmet dedi ki:

  Tek icraati Selahattin baskanin isimlerini sokturup kendi ismini her tarafa yaptirmak oldu

 15. erol dedi ki:

  Şehirlerin karakterini bilmemde ,halkın sadece oy verdiği atanan belediye başkanlarının birbirinde fazlada bir farkının olmadığı ortada .

 16. Selami Metin dedi ki:

  Şehrin kaderlerini kesinlikle belediye başkanları belirler. O yüzden vizyonsuzluğunuzla şehrin anasını ağlattınız. Kendi dönemizi değil sizden sonraki süreçlerde de doğmamış çocukların oyun alanlarını çalıp herşeyi betona çevirdiniz. Modern yaşam deyince beton dışında birşeyler gelsin aklınıza.

 17. yazihanli dedi ki:

  Ama bu karakteri beirlyecek VİZYON LAZIM BASKAN. Eeee o da sizde de o olmadıgına göre bu karakter işini konusmasak derim ben

 18. Malatyalıyım dedi ki:

  Kendi ni met etmekten başka bir şey yok.
  Meydanlara el dezenfekte aparatı koymuşlar
  Kendi reklamından ne olduğunu anlamıyoruz

 19. pasa44 dedi ki:

  Saydığın hizmet ve fotoların hepsi selahhatin gürkan zamanında yapıldı. sen bir yıldır ne yaptın başkan? ya da ne yapacaksın projelerini açıkla. bir yıldır bir icraatını göremedik.

  1. Malatyaliiii dedi ki:

   Senin selahattin baskanin ne yapti ne yapiyo söylesene bilelim bu da ayni o da aynı geldiklerinden beridir tören etkinlik geziyolar

   1. pasa44 dedi ki:

    selahattin başkanı övdüğümü de nereden çıkardın? o da hayal kırıklığı ama Battalgazi tam hayal kırıklığı 1 yıldır kendinden önceki yapılan icraatları kendi yapmış gibi anlatıyor, bu millet aptal değil herkes her şeyin farkında.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."