Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

O ‘Koruma’ Kararına Tek Karşı Çıkan Kimmiş?!

O ‘Koruma’ Kararına Tek Karşı Çıkan Kimmiş?!
 • 05.06.2018

 Mimarlar Odası Malatya Şubesi’nin başvurusu üzerine Şeker Fabrikası alanında fabrika binası ile özgün mimari örnekleri olan kültürel ve sosyal tesisler için Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından verilen tescil kararının gerekçesi açıklandı.  Kararda, tescile karşı red oyu veren tek üyenin Malatya Büyükşehir Belediyesi temsilcisi olduğu ortaya çıktı.

Sivas Koruma Bölge Kurulu’nun Şeker Fabrikası alanının tesciline yönelik verdiği koruma kararının gerekçesi, Odası Binasında Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Mimarlar Odası Başkanı Fatma Altaş tarafından açıklandı.

Tek karşı oyu Büyükşehir Belediyesi temsilcisi verdi

Altaş’ın açıklamasına göre, 31 Mayıs’ta toplanan Kurul, tescil kararını görüştü. Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç, Başkan Yardımcısı Ahmet Avşar Şimşek, üyeler Prof. Dr. Ayhan Döner, Dr. Öğretim Üyesi Yalçın Kamış, Dr. Öğretim Üyesi Uğur Tuztaşı, Mehmet Gül, Hatice Özyalçın Şahin, Yeşilyurt Belediyesi temsilcisi Tuğrul Temel kabul oyu verirken, her daim Yeşil Malatya yaratma iddiasında olduğunu açıklayan Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin temsilcisi Mimar Gökçek Boyraz ise karşı oy verdi.  Böylece, Mimarlar Odası’nın Şeker Fabrikası alanının korunması için yaptığı başvuru 8’e 1 oyla kabul edilmiş oldu.

Basın toplantısında, her şeyin para ve rant olarak düşünülmemesi, insan odaklı yatımların hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Mimarlar Odası Başkanı Fatma Altaş,  “Yıllarca Malatyalıların ekmek kapısı, çocuklarının geleceği, torunlarının nefes alacağı alanlardan biri olan Şeker Fabrikası alanının korunması için yapılan başvurun Sivas Koruma Kurulu tarafından olumlu sonuçlandırılmasıyla bu bölgenin daha uzun yıllar Malatya halkına hizmet etmesi amaçlanmıştır. Tüm Malatyalıların bu karara sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Altaş, açıklamasında şunları söyledi:

“Yıllarca ekmek kapısı oldu”

Mimarlar Odası Malatya Şubesi olarak başvurusunu yaptığımız Malatya Şeker Fabrikası tescili, Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından değerlendirmeye alınarak 31.05.2018 tarihinde 4357 no.lu karar ile l. Grup yapı olarak tescilini uygun görmüştür.

Malatya Şeker Fabrikası 1950-1955 yıllarında açılışını rahmetle yad ettiğimiz Merhum Adnan Menderes’in yaptığı yaklaşık 70 yıllık Fransız yapımı olan, kampüs olarak dizayn edilmiş bir alandır. O dönemki tüm fabrika yapıları gibi şeker Fabrikası da çalışanların tüm sosyal faaliyetlerini giderebildiği, içerisinde stadyumu, okulu, lokantası, sinema salonu, misafirhanesi, lojmanları, saat kulesi, taş yolları, taş duvarları gibi unsurlarıyla bütüncül bir yapıya sahipken zaman içerisinde farklı kurumlara tahsisi yapılan şeker arazisi orijinal dokusunu kaybetmiştir. O günden günümüze kadar Malatyalıların ekmek kapısı, çocukların geleceği, torunların nefes alacağı alanlar olmuştur. Her taşının hikayesi olan Şeker Fabrikamızın aslına uygun korunup günümüzde de kamunun yararlanabileceği alan olarak tescili, kamu yararı vazifesi olan Mimarlar Odası tarafından yapılan çalışmalar neticesinde, Malatya halkına uzun yıllar hizmet etmesi planlanmıştır. Binalarından ağaçlarına, sosyal tesislerinden, canlı varlıklarına kadar geleceğimize aktarılması düşüncesi ile ve bu düşüncelerimizin satışı gündeme gelen diğer Şeker Fabrikalarında da aynı ölçülerde olması, Kentlerin hafızası olarak idarelerimiz tarafından düşünülerek korunup kollanması gerekmektedir.

Her şeyin para her şeyin ekonomik rant olarak düşünülmesi doğru değil. İnsan odaklı yatırımlar olarak değerlendirilmesi ve bu doğrultuda planlama yapılması önceliğimiz olmalıdır.”

“Tüm Malatya’nın sahip çıkması gerekiyor”

Fatma Altaş, basın mensuplarının koruma kararının bozulması yönünde bir üst kurula başvurulup vurulmayacağına dair sorusuna karşılık “Bunu Yüksek Kurula taşıyacak kimse veya kuruma karşılık tüm Malatyalılar fabrikasına sahip çıkarsa sonuç değişmez. Malatyalıların bu karara sahip çıkması gerekiyor” yanıtını verdi.

Öte yandan Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararında, Şeker Fabrikası üzerindeki bazı bina ve tesislerin korunmasına yönelik gerekçeli kararında şöyle denildi:

“Malatya ili, Yeşilyurt ilçesi, İnönü Mahallesinde tapunun 1072 ada, 18-21-23 parselinde ve 5498 ada, 6 parselinde kayıtlı Şeker Fabrikası yerleşkesinde yer alan taşınmazların tescil etmesinde bulunan TMMOB Mimarlar Odası Malatya Şubesinin 26.03.2018 tarih ve 70 sayılı yazısı okundu ve ekleri incelendi. Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü raportörlerinin 29.05.2018 tarih ve 274405 sayılı inceleme raporu okundu ve açıklamaları dinlendi, dosyasındaki bilgi ve belgeler incelendi. Yapılan görüşme sonunda:

Malatya ili, Yeşilyurt ilçesi, İnönü Mahallesinde tapunun 1072 ada, 18-21-23 parselinde ve 5498 ada, 6 parselinde kayıtlı Şeker Fabrikası yerleşkesinde yer alan taşınmazlardan Fabrika Müdürlük Binası, Şeker Fabrikası, Alkol Fabrikası, Makine Atölyesi, 1 ve 2 Nolu Şeker Ambarları, Gübre Ambarı, Alakart Lokantası, Misafirhane Binası ve Ziraat Bölge Binasının 2863 sayılı Kanunun 6.maddesi gereği korunması gerekle kültür varlığı olarak tescil edilmesine, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 05.11.1999 gün ve 660 sayılı ilke kararı doğrultusunda koruma gruplarının I. grup yapı olarak belirlenmesine, hazırlanan anıt fişlerinin onanmasına karar verildi.”

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. mehmet dedi ki:

  Para lazım.Ödemeler kapıda.Okadar borç nasıl ödenecek..

 2. Hikmet dedi ki:

  Malatya belediyesi kendine yakışanı yapmış şaşırmadık

 3. Serhat dedi ki:

  Katılıyorum.Zaten bir orasi kaldı reise canım feda ama su akp. Malatya vekilleri Allah ıslah etsin duy sesimizi artık REİS

 4. Hüseyin dedi ki:

  Şeker fabrikası bende dahil olmak üzere birçok üreticinin ekmek kapısıdır ve örnek şeker fabrikalarından bi tanesidir ve üstelik diğer fabrikaların aksine kar etmektedir

 5. Remzi tokmak dedi ki:

  Bazı akp liler yorum yazmış şehrin içinde ne işi var fabrikanın doğru ama satmak mı gerekiyor taşıyabilirler mimarlar odası da kalan eserlere sahip çıksın tarihini satan zihniyet olamaz

 6. Zeki dedi ki:

  Şaşırdık mı? Tabiki hayır

 7. abdulkadir dedi ki:

  Pancar mevsiminde bir iki kilometreye kadar koku saçan bir fabrikayı hala şehir merkezinde savunuyorsunuz.
  Eğer koruma alanıysa o zaman halka açsınlar miller gezsin eğlensin. Şeker fabrikasının yeri Malatya’nın dışıdır. Devletimiz isterse iki ayda yeni bir fabrika kurar.

  1. Kaplan dedi ki:

   Hoşuna gitmiyorsa kent den gitt orasi nereden sehrin ortasi oldu o koku kimi rahatsiz etmiş

   1. Turgay Atlı dedi ki:

    Sen kim oluyorsunda memleketin adamını memleketinden kovuyorsun.. Adam doğru söylüyor..İllaki ekmek aş varsa şehribn doğu yakasında bir sürü boş arazi var devlet oraya fabrikayı kursun..Şehrin merkezinde fabrikanın ne işi var..

    1. Çetin dedi ki:

     Tekel de sumerbank dan sonra memleket e bir fabrika yapıldıya bire saf malatyalilar kentin dışınaymiş

  2. Alişan dedi ki:

   Çok kurdular ya

 8. Cengiz karaca dedi ki:

  Mimarlar odasını kutluyorum.Malatya için yeşile ve Malatya’da yaşayanlara önem vermeleri takdire şayan.Fatma başkanın hiç kimseye eyivallah edecek yapıda biri olmadığını düşünüyorum.

 9. Ali Yılmaz dedi ki:

  Ya işte Malatyalı kime oy vereceğini bi daha düşün Cumhurbaşkanımız bunların ne olduğunu bilmiyor oy vermeyerek bunları anca o şekil göndeririz

 10. Sema dedi ki:

  Oraya yapıları bozmadan park ya da doğa sokağı falan yapılabilir herkes yararlansın o güzelliklerden.

 11. hüseyin44 dedi ki:

  Yazıklar olsun o Büyükşehir Belediyesinin üyesine. Diğer kabul oyu kullananlarıda tebrik ediyorum. Malatya’nın kültürel değerlerine Büyükşehir Belediyesi’nin önca sahip çıkması gerekiyor. O karşı oyu kullananın kişi, şimdi vicdanı nasıl el veriyorda akşam rahatça yastığa başını koyuyor. Biraz vicdan varsa, hemen bir açıklama ve özür boçludur ekmek yediği Malatya’ya Malatyalılara. Selamlar

 12. Ömer dedi ki:

  Reha Başkan parti kursa oyumu ona veririm
  ADAMSIN REHA BAŞKAN OYUMUZ SANA

 13. Has Malatyalı dedi ki:

  Şakşakçılar bunu da haklı gibi savunur şimdi… AKP ne yaparsa yapsın savunan milyonlar var malum…

 14. elbistanlı dedi ki:

  Valla bir elbistanlı olarak malatyalı siyasileri ve halkını canı gönülden tebrik ediyorum.Bizim memleketimiz fabrikasına sahip çıkamadı ama sizler buna bir şekilde engel oldunuz. Ayakta alkışlıyorum…

 15. Ahmet dedi ki:

  Binlerce agaci katleden belediyemize bu davranisindan dolayi tesekkur eder, ihanetinin devamini dileriz.

 16. cirmiktili dedi ki:

  başka ne beklenir!!!

  1. cumali elmas dedi ki:

   KEŞKE SATILSADA ONUDA YESEYDİNİZ

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."