Miram

Final

Fuat


Serdar doktor

Lab


Malatya Haber -

Şeker Fabrikasının Yolaçtığı ‘Küspe Kokusu’ Sorunu Sürüyor

Şeker Fabrikasının Yolaçtığı ‘Küspe Kokusu’ Sorunu Sürüyor
 • 20.08.2020

‘SATILDI, 10 GÜNDE KALDIRILACAK’ DEDİLER, 2 HAFTA GEÇTİ.. Malatya Şeker Fabrikası’nda geçtiğimiz sezonda kalan, boş alanlara çuvallar içerisinde stoklanan, çevreye yaydığı koku nedeniyle vatandaşların uzun bir süreden beri şikayetine konu olan  küspenin 13 gün önce fabrika yönetiminin “Tamamı satıldı, 10 gün içinde nakli yapılacak” demesine karşın, durumun aynen devam etiği ve 420 TL’den satılamayan küspe için çiftçilere ay sonuna kadar 190 TL’den satılacağına dair mesaj gönderildiği ortaya çıktı.

Malatya Şeker Fabrikası, daha önceki sezonlarda günü birlik olarak çiftçilere satışını yaparak fabrika alanında bekletilmeyen küspe satışı 2019 yılı sezonunda alına bir karar ile paketlenerek tonu 420 TL’den satışa sunuldu. Bir önceki 2018 sezonunda 60-65 TL’ye küspe alan çitçiler ise yüksek fiyatlı naylon çuvalla paketlenmiş küspeye yanaşmadı. Yaşanan bu durum üzerine Şeker Fabrikası yüksek fiyatı nedeniyle alıcısı çıkmayan tonlarca paketlenmiş küspe Ağustos ayına kadar güneşin önünde bekletince mevsim sıcaklıkları nedeniyle çevreye yoğun koku yayıldı.

Şeker Fabrikası çevresindeki vatandaşlar Haziran, Temmuz ve Ağustos ayının sıcaklığında çevreye yayılan yoğun koku ile yaşamaya başladılar. Vatandaşların bu süre içinde resmi kurumlara yapmış oluğu şikayet ve ihbarlar ise sonuçsuz kaldı. Milletvekillerine 3 aydan beri iletilen sorun çözülmeden devam etti.

Çevrede konut ve işyerleri bulunan vatandaşlar; “Malatya Şeker Fabrikasında üretim sezonunda elde edilen küspe günü birlik hayvan üreticilerine en fazla tonunu 60 TL’den satılıyordu ve sezon sonunda Şeker Fabrikasının sahasında küspe kalmıyordu. Ancak, Malatya Şeker Fabrikası 2019 yılı sezonunda elde edilen küspe satışı için yeni bir uygulamaya geçti. Küspeyi paketleyip tonunu 420 TL’den satışa sundular. Fiyat yüksek olunca hayvan üreticileri küspe almadılar ve üretilen küspe fabrika sahasında kaldı. Daha sonra fiyatı 190 TL’ye indirdiler, ancak hayvan üreticileri yine almadı. Normal şartlarda Ocak ayında fabrikada küspe kalmıyordu. Küspeler yaz sıcağında fabrika sahasında bekledi ve artık kullanılmaz hale geldi. Kanalizasyon kokusundan daha keskin bir koku yayılıyor ve kimse önlem almıyor.” sözleriyle şikayetlerini dile getirdiler.

7 Ağustos’ta malatyahaber.com’da yayınlanan ‘Küspe Kokusu Bunalttı, Çözüm Çabası Yok!” başlıklı haber üzerine ertesi gün devreye giren bazı milletvekillerine şirket yöneticilerince, “Tamamı satıldı, 10 gün içinde nakli yapılacak” bilgisi ulaştırılmış, ertesi gün de  TIR’lara yüklenen küspe görüntüsü paylaşılmıştı.

Ancak bildirilen sürede küspenin tamamının satılmadığı gibi, fabrika alanındaki küspeler de başka alana nakil edilmedi.

Malatya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından birlik üyesi besicilere gönderilen mesajda, “Seker fabrikası tarafından, stoklarında bulunan pancar posası (küspesi) ton fiyatı 190 TL’den indirimli olarak bu ay sonuna kadar satışa sunulmuştur. Ambalajlar 500 kg ve 1 ton’luktur. Almak isteyen üyelerimizin Şeker Fabrikasına müracaat etmeleri önemle duyurulur. Ergül Günaydın Birlik Başkanı” ifadelerine yer verildi.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

malatyahaber.com’da 7 Ağustos’ta yayınlanan haberin ardından 8 Ağustos günü küspelerin nakledilmeye başladığı bilgisi bu fotoğrafla paylaşılmıştı

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Ahmet dedi ki:

  O fabrikanın artık taşınma vakti geldi her şeyine karışır oldular herkes işini gücünü bıraktı fabrikayla ilgilenmeye başladılar sanki ondan para kazanıyorsunuz. Hem insanları rahatsız etmenin hakkı yok kimsenin hem de fabrika yönetimini kimsenin sıkıştırmaya hakkı yok. Fabrika için uygun ne ise o fiyattan satılır.

 2. Elezığlı dedi ki:

  Müdür bilinçli kaldırmıyor siyasilerde bunun bedelini seçimde ödeyecekler özellikle yeşilyurt belediye başkanı!!!

 3. yüksel dedi ki:

  Beyler biz çözüm mercii değiliz.Biz kokudan rahatsız oluyoruz.Bunun aksini kimse söyleyemez.Çünkü insan doğası pis kokuyu sevemez.şikayet ediyoruz,yetkililer insanların isyanına çözüm bulsunlar.<<<<<<<Şehrin ortasında böyle bir fabrika olur mu?

 4. Yılgın Vatandaş dedi ki:

  Biz bize yeterizi 100 yıl önce gören büyüklerimizin,zorluklar içinde ,kendi öz kaynaklarıyla kurduğu bu güzide tesisi bir anıt gibi korumalıyız.Dışa bağımlılığımızı azaltmak için kurulan bu fabrikadaki koku için fabrikamıza bir soğuk hava deposu kurulmalı,ve bu tesis avm ve beton severlere peşkeş çektirilmemelidir.

 5. Evde kal malatya dedi ki:

  fabrika taşınsın alanı yeşil alan olsun birde çevre yolu yapılsın

 6. Has Malatyalı dedi ki:

  Fabrikadakiler ne yapsınlar kardeşim, koca fabrikanın dibine getirmeselerdi şehri! Parfüm mü sıksınlar, ne yapsınlar? O bölgedeki en eski yapı Şeker fabrikasıdır, bulvarlar açılırken, yaşam merkezleri yapılırken bu kokuya göre yapıldı. Bile bile lades olup da ağlamasınlar.

  1. Metin dedi ki:

   Şeker Fabrikası memleketimizde kamu adına mal üretim yapan tek müessese olarak biliyorum. Bu işbilmezlikle sanırım o da elden çıkacak gibi şehrin merkezinde kaldığın için daha hassas olması gerekirken adamlar yıl sonunda bitmesi gereken işleri hala bitirememişler birde bilmişlik yapıyorlar. Tek fabrika Malatyada yok ülkemizde bundan 3-4 kat daha büyük daha fazla üretim yapam 20-30 tane başka fabrikalar var onlar nasıl zamanımda işini bitiriyorsa bizde öyle yapmalıyız.

  2. As Malatyalı dedi ki:

   Böyle mantık olur mu,fabrika yokken de şehir vardı

 7. Abuzer dedi ki:

  Fahrikayahana gictuler sosyete oldular tabi nereden geldigimizi unuttuk bizler kusbe kokusu ile büyüdük tezek kokusu ile büyüdük fahrikayahana gelincemi sosyete olduk aslimizi unuttuk

  1. Hacı Abuzer dedi ki:

   Tezegi tek sen gördün, f.kayahan uzaydan geldi

  2. malatyalı dedi ki:

   eller aya gitti sen yaya kalmışsın.ya fahri kayahana inek getir besle yada köyüne dön inek besle.hangisi doğru ise bir zahmet düşün.

 8. Mustafa dedi ki:

  Şeker Fabrikası nı satmak için yapılan kurgulu oyunlar. Küspeyi beklet çevre rahatsız olsun. Sonrada bunun burada ne işi var algısı oluşsun…

  1. malatyalı dedi ki:

   katılıyorum.doğruda buluyorum.şehir merkezinde fabrikanın ne işi var.

 9. Erkan dedi ki:

  Bence orada karar alıcı ve uygulayıcı bir idare yok. Oranın akıl hocası çok anlaşılan, başarıyı verimde kalitede aramıyorlar…çürütülen milyonlarca liralık milli servetin hesabını verme gibi bi kaygıları yok bunların. Her şeyi bi telefonla hatırlılarla halledeceklerini biliyorlar. Allah bu milletin yardımcısı olsun.

 10. Mehmet semih dedi ki:

  Mudur evinin onune koyalim da biraz da senin çocuklarin solusun bu kokuyu ayıp is bilmiyorsan birak bu isi

  1. sezen dedi ki:

   Mehmet Bey çok şükür ki o koku sayesinde evimizi bir parça ekmek giriyor biz çocukları olarak o kokuyu ciğerlerimize kadar çektik yorumlarımızı biraz daha dikkatle yazalım

 11. Malatyalı dedi ki:

  Bizim itirazımız küspenin orada 1 yıldır bekliyor olmasına, çiftçiye de sözümüz yok, üretime de. Ocak ayında kaldırılan küspe ağustos ayına kadar beklemesine tepki gösteriyoruz

  1. Trabzonsporlu dedi ki:

   Allah razı olsun kardeşim bizim insanımıza laf anlatmak zordur ama sen kısa ve net bir şekilde anlatmışsın.Sanki biz pancar yada şeker üretilmesin dedik.Konuyu başka yerlere çekip de farklı algı yaratmayın şehrin ortasında bu bir çevre hatta sağlık sorunudur küspe kokusu almak isteyenler köylerine gitsinler şehrin göbeğinde bu pislik şehrin vizyonu için de bir ölümsüzlük.Kaldi ki bir de şöyle düşünün burası çevre yolu ve malatya yı bilmeyen birileri buradan geçiyor,bu kokuyu alanlar demez mi kardeşim burası şehir mi köy mü.Saçmalamayın biz ne çiftçiye ne üretime ne de fabrikaya karşıyız biz yıllardır böyle bir uygulama yok iken bu sene neden böyle oldu diye derin bir soru soruyoruz kaldı ki bu soruları sığ beyinlilerin anlaması mümkün değil zaten…

 12. çetin dedi ki:

  bence bu konuyu daha fazla haber yapmayın. şeker fabrikası kapansın isteyenleri memnun ediyorsunuz. sonra da birgün satılacak kapanacak denir kapanmasın diye haber yapar tezata düşersiniz.

 13. Çağlar Torun dedi ki:

  Bu fabrika artık oradan taşınması lazım.Yazıhana taşınsın pancarda o bölgede ekilsin.Şehrin ortasında kaldı ve koku yapıyor.

  1. cengiz dedi ki:

   Evleri Yazıhan’a taşıyalım.

 14. omur dedi ki:

  yıllardır sorun değilde şimdimi oldu ne olmuş kokudan hastalıkmi yayiyor

  1. Trabzonsporlu dedi ki:

   Herhalde bu kokuya çok alışıksın birader eğer böyle bir hasretin varsa git köyde otur şehrin göbeğinde böyle birşeyi kabul ediyorsan sana söylenecek sözümüz yok.Sana söylenecek sözü seneler evvel aziz nesin söylemişti.Buraya yazmama gerek yok araştır ve bul.Herkesin ortak bir sorunu senin için sıradan birşey ise yorumunu kendine sakla.

  2. Gakko dedi ki:

   Bırak Allah’ını seversen ,sen ne diyorsun? Dün akşam saatlerinde kırmızı ışıkta araçla beklerken bile burnunun direği kırıldı.O çevrede oturan vatandaşlar ne yapsın?

 15. Kernekli dedi ki:

  Aylardır bu leş kokusundan ölmedikden sonra korona bize vız gelir.yetkililer imiz sağ olsun.kokudan ve sivri sinekden geçilmiyor.marka şehir malatya

 16. Trabzonsporlu dedi ki:

  Sizi bu konudaki duyarlılığınızdan dolayı tebrik ediyorum.Ben fabrikanın tam karşısında 6 yıldır oturuyorum.Böyle bir rahatlık görmedim bu yıla kadar.Bu işin altında başka birşey var emin olun.Şimdiye kadar neden böyle birşey yapmadılar ve bu konuda neden geri adım atmıyorlar.Bu duruma kim göz yumuyor ve bu saçma kararı kimler neden veriyor.Inanın burnumuzun direği kırıldı bu yıl.Tamam bunu bile bile burada ev aldık ama her yıl eylül ayında başlayıp ocak ayında biten küspe kokusu eziyetini bu yıl tam bir yıldır çekiyoruz.Inanın bu kökü benim psikolojimi bozuyor sağlık bakanının hergun hijyenden bahsettiği bir dönemde şeker fabrikasının bu pislik kokusuna neden ses çıkarılmıyor anlamıyorum.Size de bu sorunun peşini bırakmadığınız ve devamında da birakmayacaginiz için teşekkür ediyorum.Sag olun.

 17. Eroll dedi ki:

  Milleti nekadar sevmiyormuşzunuz bedava verzeniz çiftçiye ne olurdu çürüdü çokmu iyi oldu bunlarda vatana ne fayda gelecekki.işe yaramayan bir posa artık yani ondan bile kazanç sağlıyorlar yazık milletimiz neden bu hale geldi. Çiftçiye bedava verseydiniz yine dönüşü size olacaktı hey açgözlüler.Birde çevreye koku yaydı kokudan duramıyoruz biz rahatsız oluyoruz tazminat davası açacağız böyle sorumzuzlukta olmaz madem öyleyse.Pancarın tonu 300 tl posasını 190 tlye sat öylemi yazıklar olsun..

 18. aytekin sarıtaş dedi ki:

  o koku küspe kokusu değil. çiftçinin terinin kokusu, ülkemde üretimin kokusu, katma değerin, umudun geleceğin kokusu. o koku olmazsa bütün bunların hiçbirisi olmaz. İşte bunları düşünerek şeker fabrikasının önünden geçerseniz, en meşhur Fransız parfümlerinden, en nadide çiçek bahçelerinden daha güzel gelecektir bu koku size

 19. malatyalı dedi ki:

  küspe nasıl dayanır.bir yaz geçti üzerinden

 20. Erkan dedi ki:

  çok kazanma hırsı ve kötü şirket yönetimi. sonuç. çiftçide mağdur. şirkette zararda. makul fiyattan başta satılsaydı iyiydi. ankara etimesguttada böyle koku var. iyiki şeker fabrikası yakınında oturmuyorum.

 21. Adnan dedi ki:

  Boş haber yapiyorsunuz gidin yeni açılan yoldan her gün nakliyesi devam ediyor tırlarla traktörlerle yüklenip gidiyor 10 gün dendi diye 10 günde bitecek diye bir şeymi var

 22. par dedi ki:

  o yol yapılırken bir gider bile yapılmadı o kokunu sebebi küsbeden akan su, gider kotu kurtarmıyorsa 2-3 liralık bir pis su pompası ve cukuru bile açmaya ugrasmıyorlar, yazık

  illa ki bunu basacak pompası vidanjörü bile vardır ama kim ugrassın

 23. Tuncay dedi ki:

  Sicakta kokmus kusbeyi hayvan yermi zehir bunlar bir vatandas boyle rahatsizlik koku ver zabita yazar cezayi nerde devlet nerde hukumet

 24. Ülkem ve Malatyam dedi ki:

  Vay be insan aklı ile bu kadar dalga geçilir. Dua etsinler o toplar patlamasın.
  İşi ehline vermeyin.
  Devletin zararının hesabını sormayın.
  Rantın peşinden koşun.
  Basit bir soru;
  Gelişmiş ülkelerde böyle bir durum olsa ne olurdu?
  Kendini bilmişler neredesiniz.

 25. Mustafa dedi ki:

  Fabrika olsun da küsbe koksun. Yarın bunu bahane edip fabrikayı satarlarsa görürsünüz.

 26. Dünya Sevdalısı dedi ki:

  Komple satılmıştır da satın alan çiftçi geri göndermiştir.. Bu ne yav bu mal çok kokuyor diyerekten

 27. malatyam dedi ki:

  bu kokuyu bilerek yapıyorlar vatandaş bimere cimere şikaetçi olsun fabrika kapatılsın dertleri bu herhalde

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."