Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Ayrışma Göstermeden Bir İpin Ucunda Tutmaya Çalıştık”

“Ayrışma Göstermeden Bir İpin Ucunda Tutmaya Çalıştık”
  • 26.01.2020

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP Heyeti ve eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım da Elazığ’da yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya’nın Doğanyol ilçesinde depremzedelerle bir araya geldiler.

AKŞENER’İN ZİYARETİ..

Akşener, Gökçe Mahallesi’nde kurulan bir çadırı ziyaret ederek, depremzedelerle görüştü.

Vatandaşların talep ve sorunlarını dinleyen Akşener, geçmiş olsun dileklerini ileterek, depremde hayatını kaybedenler için dua etti.

Doğanyol ilçesi ve ilçeye bağlı Gökçe Mahallesi’nde depremde ölen 4 kişinin ailelerine başsağlığı dileyen Akşener, “Dün telefonla konuştuğun bir kardeşimiz hem eşini hem de çocuğunu kaybetmişti, oraya aile ziyareti gibi bir ziyaret yaptım. Şimdi de Gökçe Mahallesi’nde bir taziye ziyareti yaptık. Depremin asıl ana üssü Elazığ’da da dolaşıp, orayı da göreceğiz. Bütün kayıplarımıza başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza çok acil şifalar diliyorum. Bu depremde bir şey oldu, iktidar partisi elbette devleti yönetiyor. O imkanlarıyla buraya geldi. Millet İttifakı’nın Cumhuriyet Halk Partisi’nden seçilmiş olan büyükşehir belediye başkanları buraya geldiler. Biz de teşkilatlarımızı, gönüllülerimizi harekete geçirdik. Ben de durumu yerinde görmek, hem de taziye dilemek hem de hastanede yaralılarımızı ziyaret etme amaçlı buradayım. Allah yaralılarımıza şifa versin. Hayatını kaybeden kardeşlerimize de Cenab-ı Hakk rahmet eylesin, mekanlarını cennet eylesin. Bu tür durumlarda konuşacak bir şey olmuyor. Onun için birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğu bir dönem ve bunu da Türk milleti gösterdi. Hiçbir siyasi ayrıştırma göstermeden herkes burada ve bir ipin ucundan tutmaya çalıştık hep birlikte. İnşallah bu acılar bir daha yaşanmaz” dedi.

MHP HEYETİ..

MHP heyeti, Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya’nın Doğanyol ilçesinde inceleme yaptı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Çetinkaya ile milletvekilleri Mehmet Celal Fendoğlu, Sefer Aycan ve İbrahim Özyavuz, MYK üyesi Ömer Ekici ve Sedat Yaşar, Malatya İl Başkanı Ramazan Bülent Avşar ve Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul Doğan’ın yer aldığı heyet, depremden etkilenen Gökçe Mahallesi’nde depremzedelerle buluştu, esnaf ziyaretinde bulunup vatandaşlarla sohbet etti, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin talimatıyla inceleme yapmak ve bölge halkının yaşadığı sıkıntıları paylaşmak üzere geldiklerini söyledi.

Beraberindeki heyetle deprem bölgesini gezdiklerini anlatan Yıldırım, “Gördüğümüz kadarıyla devlet, milletine sahip çıkmıştır, görevinin başındadır, herhangi bir sıkıntı yoktur. Ufak tefek sıkıntılar elbette olacaktır. Coğrafyanın getirdiği sıkıntılardan, sürenin getirdiği sıkıntılardan dolayı ama gördüğümüz şu her geçtiğimiz yolda evin önünde çadır var. Devlet çadırını, battaniyesini vermiş, bir taraftan da sıcak yemeğini dağıtıyor. Ağır ağır yoluna giriyor. Allah beterinden saklasın.” diye konuştu.

“Türk milleti bunlara aldanmaz”
Yıldırım, depremden sonra bazı spekülasyonlar yapıldığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bugün birlik ve beraberlik günüdür. Biz bugün bir ve beraber olamayacaksak ne zaman olacağız. Deprem üzerinden siyaset yapılmaz, şov yapılmaz, popülizm olmaz. Depremde millet bir araya gelir, yaralarını sarar ama en ufak bir arızayı veya olmayan bir şeyi olmuş gibi takdim etmek, sosyal medyada yaygara yapmak bunlar Türk milletinin karakterini bozmaz. Türk milleti bunlara aldanmaz. Gördüğümüz kadarıyla devlet başındadır. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bakanlarımız buradadır. Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, AFAD’ımıza, jandarmamıza, polisimize, Kızılay’ımıza hepsine çok teşekkür ediyoruz.”

BİNALİ YILDIRIM DA GELDİ

Eski TBMM Başkanı ve AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Elazığ’da yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya’nın Doğanyol ilçesinde depremzedelerle bir araya geldi.

Yıldırım, beraberinde AKPMalatya Milletvekili Öznur Çalık, Doğanyol Belediye Başkanı Hakan Bay ve diğer ilgililerle depremden etkilenen Gökçe Mahallesi’ne gitti.

Mahalleye kurulan bir çadırı ziyaret ederek depremzedelerle görüşen Yıldırım, burada, hayatını kaybedenler için dua etti.

Ardından depremde hasar gören binaları inceleyen Yıldırım, ailelere taziye ziyaretleri gerçekleştirdi.

– “Çok şükür yaralıların hayati tehlikesi yok”

Temaslarının ardından gazetecilere açıklama yapan Binali Yıldırım, deprem dolayısıyla hem Elazığ’da hem de Malatya’da ciddi hasarlar oluştuğunu söyledi.

Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Yıldırım, “Binin üzerinde yaralı vatandaşımız oldu. Onların da tedavileri büyük oranda tamamlandı. Çok şükür yaralıların hayati tehlikesi yok. Öncelikle vefat eden bütün vatandaşlarımızın, yakınlarının, milletimizin başı sağ olsun. Depremin ilk anından itibaren hükümetimiz, hemen yarım saat içerisinde olaylara müdahale etti, gerekli birimler harekete geçti.”

Yıldırım, aradan geçen 40 saat içerisinde 45 kişinin enkaz altından sağ çıkarıldığına işaret ederek, şunları aktardı:

“Bunu başarabilen çok az ülke vardır. Hamdolsun Türkiye’de bu başarılmıştır çünkü bütün görevliler zaman mefhumunu dikkate almadan, zamanla yarışarak çalışmışlardır. Telefonların sinyalini takip ederek, en ufak bir inilti sesini dahi takip ederek, oradan yığınlarca betonun altından o vatandaşlarımızı, o yavrularımızı, o kadınlarımızı çıkarmayı başarmışlardır. Allah onlardan razı olsun. Cumhurbaşkanımız dün buradaydı, o da gerekli talimatlarını verdi, hasta ziyaretleri yaptı.”

Ekiplerin hasar tespit çalışmalarını hızlı şekilde sürdürdüğünü kaydeden Yıldırım, “Giden mal geri gelir ama giden can geri gelmez. Bundan sonraki yapmamız gereken, ev yaparken mutlaka bu işlere dikkat etmemiz gerekiyor. Sadece devletin kontrolüne bırakmamak lazım. Çünkü can bizim canımızdır. Biz evi niye yapıyoruz, daha rahat ve konforlu yaşayalım diye. Kendimize ileride mezar olacak diye ev yapar mıyız?” ifadelerini kullandı.

– “Depremle yaşamayı öğreneceğiz”

Elazığ depreminin büyük bir felaket olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi:

“6,8 şiddetindeki bir depreme rağmen can kaybının bu kadar az olması büyük bir başarıdır. 40’ın altında vefat eden var, 45 sağ kurtulan var. Şunu bilmeliyiz ki Anadolu toprakları hep fay hattı üzerinde kurulu. Depremler bizim hayatımızın bir parçası. Depremle yaşamayı öğreneceğiz. Bunu yaparken de süratle yapılarımızı gözden geçireceğiz ve gerekeni yapacağız.”

– “Şimdi yaraları sarma zamanıdır”

“Erzincanlıyım, babamdan, dedemden hep 1939 depremini çok dinledim. O zaman Erzincan’da evinde cenaze olmayan bir hane kalmamış. Bütün şehir yerle bir olmuş.” diyen Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

“Dolayısıyla büyük acı orada kalmıyor. Yıllar boyu devam ediyor. Bütün insanların ruh halini olumsuz etkiliyor. Şimdi yaraları sarma zamanıdır. Süratle, herkes seferber olmuş durumda. Milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, valilerimiz, kaymakamlarımız, Sağlık, İçişleri, Çevre ve Şehircilik ve Aile Bakanlığı gayret ediyor, çalışıyor. Üstüne üstlük vatandaşlarımız İzmir’den, Muğla’dan, Erzurum’dan, Türkiye’nin her yerinden akın akın ‘Ben ne yapabilirim, ben nasıl destek olabilirim?’ bunun telaşı içerisinde buralara geliyor. Bu da bizim milletimizin güzelliğidir. Bizim milletimizin önemli bir özelliğidir. Zorda, darda, sıkıntılarda bir araya gelmek, dayanışma ve kardeşlik içerisinde olmak… Gün bir olma, beraber olma, kardeş olma günüdür. Bunu da en güzel şekilde gösterdi milletimiz.”

TÜFENKCİ’NİN İNCELEMELERİ..

Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı, AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Doğanyol ilçesinde incelemelerde bulunarak, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Tüfenkci, Doğanyol ilçesinde yaşanan deprem felaketi sonrası tek tek bütün köyleri ziyaret ederek, depremzedelerle bir araya geldi.

Milletvekili Tüfenkci, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.
Tüfenkci, “Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, deprem nedeniyle Elazığ ve Malatya’da 3 ay süreyle mücbir sebep hali ilan edildiğini ve vergi ödemelerinin ertelendiğini duyurdu. Depremde Elazığ ve Malatya’da zarar gören esnaf kardeşlerimizin kredi ve kefalet kooperatifleri üzerinden Halkbank aracılığıyla kullandığı kredilerin 1 yıllık taksit ve faizleri TESKOMB tarafından ödenecek. Devletimiz esnafımızın yanında. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk, Elazığ ve Malatya’da işverenlerimizin SGK prim ödeme süresinin 30 Nisan’a uzatıldığını açıkladı. Bu dayanışma imanın gereğidir. Bu dayanışma için her bir vatandaşımızı tebrik ediyorum. Rabbim beterinden saklasın” dedi.

Milletvekili Tüfenkci ayrıca, Doğanyol’da depremden etkilenen vatandaşlar için hizmet verdiği Gezici Aşevi’ni ziyaret ederek, depremzedelere yemek dağıttı.

AA- iha- Bülten

Etiketler: / /

Yorumlar
  1. Hasan dedi ki:

    Meral hmm tebrik ederim bravoo

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."