Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

İnönü Stadı Oldu ‘Haci Beg Mezbeleliği’!.

İnönü Stadı Oldu ‘Haci Beg Mezbeleliği’!.
 • 30.11.2018

Millet Bahçesi olarak düzenlenecek alanda bulunduğu için, bu işin sorumluluğunun verildiği Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin, 31 Mart 2019 seçimleri için yeniden aday gösterilmeyen başkanı Hacı Uğur Polat tarafından, başkan adayı belirlenmeden önce, “alelacele tertip edilen’ ve Türkiye’de benzeri olmayan bir yıkım töreninin ardından yıkımına başlanan İnönü Stadı, 25 günde bu hale getirildi.

Henüz projesi bile olmayan Millet Bahçesi projesine entegre edilebilecekken,  yıktırılması girişimleri Polat’ın yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan, yıkım işi 2 kez ihale edilen ve ikinci ihalenin ardından 3 Kasım günü başlatılacak yıkım için tören düzenlenip davetiyeyle konuk davet edilen, meşaleler yakılıp balonlar uçurularak yıkımına başlanan, yıkım için 4 ay süre verilmesine rağmen, seçimden sonra durumun değişebileceği, hazırlanacak park projesinde en azından bir bölümünün muhafaza edilebileceği korkusuyla kısa sürede yok edilmesinin tercih edildiği öne sürülen İnönü Stadı’ndan geriye 29 Kasım Perşembe günü çekilen fotoğraflardaki görüntüler kaldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin, yeni dönem için de başkanlığa talip olan başkanı Hacı Uğur Polat, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi AKP adayının belirlenmesi arefesinde, İnönü Stadı, Atatürk Spor Salonu, Osman Çağlı Kapalı Yüzme Havuzu’nun da bulunduğu spor kompleksini yıktırma kararı almış, bu durum, Polat’ın yeniden aday gösterilebilmek için, AKP’nin üst yöneticilerinin son dönemde İsmet İnönü’ye yönelik eleştirilerinden kendine pay çıkarma çabası olarak değerlendirilmişti.

Polat, yıkım kararını aldıktan sonra, Millet Bahçesi için ellerinde bir projeleri olmadığını itiraf etmiş, bunun yeni dönemin (yerel seçim sonrasının) işi olacağını söylemişti. Ancak AKP Genel Merkezi, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı göstererek, Polat’ın 6 ay önce atandığı Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yeniden gelme hayalini sona erdirmişti.

Bu arada, trilyonluk aydınlatma sisteminin iş makineleriyle devrilip yok edilmelerine ilişkin yıkım görüntüleri kamuoyunda tepkiye yolaçan İnönü Stadı’ya yıkımı başlatmayı tercih eden Polat’ın, yıkım ihalesine dahil olmasına rağmen elde tutabileceklerini söylediği spor salonu ve yüzme havuzunu da, aday gösterilmeme kızgınlığıyla yıktırabileceği, Millet Bahçesi içerisinde bulunabilecek spor tesisleri olan Atatürk Spor Salonu ve Osman Çağlı Yüzme Havuzu’nu yıktırıp, bütün alanı mezbelelik hale getirme görevini tamamlayabileceği belirtiliyor. Polat’ın, bu iki tesisin her biri için de ayrı bir yıkım töreni düzenleyebileceği, alanı sıfır tesisle yeni belediye yönetimine teslim edebileceği de konuşulan iddialar arasında!

2004- 2009 yılları arasında AKP’den Malatya Belediye Başkanlığı yapan Cemal Akın, ise adaylık bekleme sürecinde yıkım yaptıran Polat’ın aksine yeniden aday gösterilmeyeceği anlaşıldığında, henüz inşaatı tamamlanmamıs mevcut belediye binasına taşınıp, bir gece yarısı baskınıyla 1930’lu yıllarda inşa edilen ve Malatya kent tarihinin önemli yapılarından olan ve “Kent Müzesi” olarak değerlendirilmesi düşünülen eski belediye binasını yıktırmıştı.

ATATÜRK VE İNÖNÜ ADINI TAŞIYAN İKİ TESİSTİ..
9 dönem Malatya Milletvekili olarak TBMM’de görev yapan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın silah ve çalışma arkadaşı, büyük devlet adamı ve asker İsmet İnönü’nün 25 Aralık 1973’de vefatından sonra, 1966 yılında yaptırılan ve Şehir Stadyumu adını taşıyan stada ‘İnönü Stadı’ adı verilmişti.

İhtiyaç nedeniyle halen salon sporları için kullanılmakta olan, ancak yine de yıkım projesine dahil edilen Atatürk Spor Salonu da, 1966’da ‘Kapalı Spor Salonu’ adıyla hizmete girmiş , 1980’li yıllarda ‘Atatürk Spor Salonu’ adını almıştı.

Bu arada, semt ve ilçe sahaları, miting alanları vs. gibi yerlerde değerlendirebilecekken iş makineleriyle 2 direği yıktırılan, 2’si halen duran trilyonluk aydınlatma sistemleri ilgili kamuoyunda büyük yankı yaratan habere rağmen, bu aydınlatma sistemlerinin kalanının değerlendirilmesine yönelik herhangi bir çabanın olmadığı bildirildi.

malatyahaber.com

FOTOĞRAFLAR:

Malatya İnönü Stadı yıkılmadan önce

Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın ‘Yıkım Töreni’ davetiyesi

İnönü Stadı’nın yıkım töreni

Yıkım töreni davetine icabet eden ‘Yıkım Heyeti’..

İnönü Stadı’nın trilyonluk aydınlatma sistemine ait 2 kule iş makinesiyle yıkılarak yok edildi

‘Haci Beg Mezbeleliği’nin (Eski İnönü Stadı) 29 Kasım Cuma günü görüntülenen son durumu

Etiketler: / / / /

Yorumlar
 1. Satılmış karataş dedi ki:

  Malatyahaber.com,un BU HABERİ Tıpkı mimarlar odası ve CHP zihniyetinin malatya şubesi gibi haber yapmışlar oysaki bu yıkımlar malatya için zaruri şehre yeşil alan kazandirilmadı çok guzel isabetli olmuştur.

  1. MALATYAPLATFORMU. dedi ki:

   Ya senin ve senin avanenin ziyniyetine ne demeli. . . ??

 2. Murat dedi ki:

  Buda Malatya’nın şansızlıgi neden ufku geniş proje üreten başkanlar gelmiyor

 3. Cemil dedi ki:

  Yani yuzme havuzunu kapali spor salonunu yikmanin ne anlami var.. millet bahcesi malatyaya fazla her tarafi park olan bi sehre neden park yapilir. Eksik yonu fazla olan bi sehirde… buyuksehir ama yeşilyurtta bagimli biraktilar. Battalgazide olan mudurlukler artik yesilyurtta

  1. eyyup dedi ki:

   Nasıl fazla ya gelde tokiden Malatyaya bir bak her yer beton oldu Malatyada Havanın kirli olmasını her gün tokiden inince hissediyorum

   1. Kadir dedi ki:

    Kardes sen tarim alanlarini imara acarsan beydagindan baksanda goremezsin. Eskiden karakavagi asagi cosnugu bilirmiydin biz daga ciktigimizda 1989larda cami minarelerini ve kac ev oldugunu sayardik. Simdi sayamiyoruz yuzme havuzu spor salonu neden yikilir. Okullar neden yikilir cok mu zenginiz. Artik bu ulkede belediyecilik alt yapi ve var olani yikmasin. Buralara verilen paralar yatirima gecsin. Genclige verilsin. Avrupada 30 yil once viyana paris nasilsa hala oyle bizim hurriyet parki kernek parki yap boz 5 yilda bi alt yapi yaoiliyor asfalti yap boz artik bunlara para vermeyelimmmmm…. teget gecen kriz bi tweeterle yerle bir oldu olmasin halka yazik gunah.. battalgaziye ait binalar battalgazide olsun. Tapu devlet hastanesi nufus mudurlugu vs.. var olan binalar yikilip ne oldu. Zaten var olan agaclar kesilmeyecek degisen ne olacak. Battalgazi ilcesinde yeterince park var.

 4. Eroll dedi ki:

  Yıkım için tören düzenleyenler ismet inönü paşamız bizim gururumuz yıkımı yapanlar sırf koltuk için şirin görünmek için saygısızca bir işin içinde oluyor çok yazık ve gelecek için kaygı verici unutmayınki sizleri siz yapan hemşerimiz ülkemizin geleceği için canla başla çalışmıştır.Şimdi ise koltuğunda rahat oturanlar koruyanlar hiç bir şeye dokunmadan saygısızlığıda had safada yapabiliyorlar.

 5. Nedim dedi ki:

  HABER BAŞLIĞI SON DERECE ISABETLİ OLMUŞ , MADEM PARK/MİLLET PAHÇESİ YAPILELACAKSA HAZIR YEŞİL ZEMİN/ALAN NEDEN ORTADAN KALDIRILIR. BU ALAN SERBEST YURUYÜŞ SPOR,KÜLTÜR VB SOSYAL ETKİNLİK ALANI OLARAK KULANILIRDI.
  BU KAFA SADECE YIKMAYI VE BETONLAŞTIRMAYI BİLİR.. TECDE VE KARAKAVAK’TA OLDUĞU GİBİ…
  ÇÜNKÜ BU ZEVAT MÜTEAHHİT VE BETONCU…

 6. Malatyalı44 dedi ki:

  Yazık. Hazır yer yıkılıyor. Kaç trilyon masraf yapılacak oraya yapılacak masrafla Malatya ya neler yapılırdı
  Bi taraftan ekonomik kriz diğer tarafta müsriflik
  . Belediye yapacak başka bi iş bulamadı mı . Hazır yer yürüyüş için kullanılır amatör maçlar için kullanılır . Malatyaspor antremanları için kullanılır vs vs .

 7. Faydalı haber dedi ki:

  Malatya’daki mühendislik harikası kavşakları haber yapın daha faydalı olur, Tecde, yüzakı caddesi ve Fahri Kayahan dakikler ve diğerleri

 8. Trafik önemlidir dedi ki:

  Sayın gazeteci halk için haber yapmak istiyorsan yüzakı caddesinin ortasındaki saçma kavşağı haber yapınız.mümkünse gece.ve bir emekli trafik polisi ile.

 9. Yoka moka dedi ki:

  Millet bahçesi yapılıyor Suriyelilere. ?

 10. Arnavut Cumo dedi ki:

  Akzadağlı demişleyin ule gaden niyniyen adam zaten gidii. Ne yaptığını bilimi fıkara. Haci beg. Nefsine heç ağır getmesin guban. Bunda da var bi heyir.

 11. Battalgazi dedi ki:

  O aydınlatma direklerini yikanlar vatan haini ile aynıdır çünkü o direklerde yetim hakkı var bu kadar israf olmazya yüzlerce Bld çalışanı var bir okadarda kiralık araç çiftlik gibi kendi aracına yakıt almaya kiymayanlar devletin aracını babasının malı gibi kullanıyorlar yemin ederim çiftlik olmuş Bld ve bağlı şirketler şuan bana kizanlar vardır yollara dökülen asfalt da cabası ertesi gün kazı yapıyorlar parası ceplerinde çıksa cingar çıkarırlar beyfendiler görüyoruz içimiz yanıyor mudale edemiyoruz

 12. alican dedi ki:

  Bu memlekete ne vakit bir çivi çakılsa her daim sancılı oluyor.Yenisi yapıldığı için eskisine gerek kalmadı..

  1. Mustafa dedi ki:

   Sen ikinci evi alınca ilkini yıkıyor musun

   1. paşa44 dedi ki:

    eskiye ne kadar heveslisiniz bırakında yıktıklarının yerine yapılan projenin hatalarını bulunuz zamanında sümer fabrikasının yerine yaygara koparanlar şimdi avm de vede sümer parkında çıkmıyor ne hikmetse !!!!

 13. Burak inan dedi ki:

  İnsanlar hak ettikleri şekilde yönetilirler…

 14. Malatya dedi ki:

  Kardeşim millet bahçesine o aydınlatma olurmu bilip bilmeden konuşmayın o direklerin ve aydınlatmalar kullanım ömrünü yitirmiş ve başka bir yerde kullanılmaz

 15. Necmi Şen dedi ki:

  Bi gideydi hıyırlısıyle …

 16. Buğra dedi ki:

  Yaww bu adamı halk istemiyor o yüzden ne yapsa ne etse yinede yaramaz iyide yapsa olmaz kötüde yapsa olmaz başarısız çünkü esenlik genel müdürü.iken de başarısızdı yeşil yurt bld.başk.ikende şimdide başarısız ve işi rast gitmez çünkü çok ah aldı çok adamın ekmeğiyle oynadı beddua aldilar buna Hulusi boyraz da dahil.hele o Hulusi boyraz esenliği trilyonlarca borca soktu koskoca şirketi batma derecesinde marketlerler tek tek satılıyor bide çok başarı elde etmiş gibi Yeşilyurt belediye başkan aday adayı oldu

 17. serdar dedi ki:

  Keşke stadımızın yerine yapılsaydı stad en azından türübünler dolu olurdu ulaşım yetersizliği nedeni ile birçok taraftar gidemiyoz

 18. 44malatya dedi ki:

  Dunya.ataturkun.ismet.pasanin.adini.yaptiklarini.
  Silemedi.bunlarmi.silecek

 19. Ömer dedi ki:

  Sizin gibi haberciler geri zihniyetliler her seye karsisiniz boyle habercilik olmaz. sanki tarihi eser yıkıyorlar. şehrimizde park yok . Park yapiyorlar ama sizin gibi geri kafalılar anlamazsınız.ancak her seyi elestirin

  1. Feyzullah Karlı dedi ki:

   Şehirde arsamı bıraktınız ki park yapılsın. Git Yeşilyurt tarafına bak bakalım, 5 yıl önce kaç tane hazine arsası varmış, bugün kaç tane kalmış. ve kimler o arsaları satın almış.

   1. paşa44 dedi ki:

    ben nikah sarayının oldugu bölgede oturuyorum her taraf park alanı bisiklet yolu sen hangi şehirde yaşıyorsun merak ettim ?

 20. Mustafa dedi ki:

  Eger o iki aydinlatma kuleleri yikilmadiysa burdan belediye yetkililerine sesleniyorum onlari yikmayin,yapilacak olan millet bahcesinin aydinlatilmasinda kullanin..o aydinlatma kuleleri cokkk maliyetli bir kaynak bir eser heba etmeyin!!!

 21. TURGUT ÖZMÜŞ dedi ki:

  Yıktın ! ,Eline ne geçecek , Al başına çal

 22. Gercek Malatya dedi ki:

  Malatya ya verdiğiniz zararların karsiliksiz kalmayacağı ve göz yuman yetkililerinde bundan nasibini alacağının bilinmesini istiyorum.Şehircilik şahsi işler yeri değil vatandaşın hayatını kolaylaştırıcı…şehre değer katma yeridir.Bununda tek sebebi Malatyalı olmayan kişilerin yetkilendirilmesidir.Ama bundan sonra hersey daha farklı olacak insallah…Malatya saygılarla…

 23. Ahmet dedi ki:

  Ne abarttiniz arkadaş bu yıkımı.mezbelelikmis.Park yapılınca ilk gidip gezecek olanlar eleştirenler olacak.Sizin dediğiniz olmadı diye bu nasil bir düşmanlık tır.

 24. MALATYALI dedi ki:

  BU GÜN İÇİN SİZLERE , AZİZ NESİN ‘İN ZÜBÜK ROMANINI ÖNERİYORUM MUTLAKA OKUNMASI GEREKEN BİR YAPIT , KİTAPTA , BU GÜNLERDEN ÇOKÇA İZLER GÖRECEKSİNİZ.

 25. Tugrul dedi ki:

  Tarihi hicbir değeri olmayan bir stadın yıkılıp yerine park yapılması sizi niye bu kadar rahatsız etti? Hacı beg sizi bu kadar rahatsız ettiyse bu konuda doğru olanı yapmış.

  1. MALATYAPLATFORMU dedi ki:

   tugrul Boş Yapma. . . ! ! !

  2. mustafa44 dedi ki:

   Adamsın Tuğrul kardeşim…

 26. Osman dedi ki:

  Hacı polatın acelesi neydi törenle stadı yıkması sanki fabrika temeli atıyor gibi tören yapması .doğrusu çoğu insanımız yadırgadı . Erbakan hocamız sanayi için çaba gösterirken yerine gelen bu görevli vatandaşın yaptığına bakın.

 27. kemal dedi ki:

  aydınlatma direklerinin daha iyi değerlendirilmesi dışında saçmalamışsınız.

 28. recai dedi ki:

  Kapalı tribün kalabilirdi sosyal aktivitelerde şehrin içinde güzel bir alan olarak degerlendirilebilirdi . Açık hava tiyatrosu gibi .

 29. ferit 2 dedi ki:

  yazıklar olsun size malatya haber ,ne olması lazımdı,nasıl yıkılması gerekirdi acaba,nasıl bir yıkım yapılabilirdi acaba sırf muhalefet olmak için haber yapılmazki eskiye ragbet olsaydı bit pazarına nur yagardı,

  1. SinanA dedi ki:

   Bırakın bazıları da muhalefet yapsın. Yapılan her şeye methiyeler dizen onlarca haber sitesi var zaten. Haberleri o sitelerden takip edebilirsin. Hem moralin de bozulmaz.

 30. sevim dedi ki:

  Bi insan bukadarmı yakışmaş büyükşehir başkanlığına …

 31. gerçekçi dedi ki:

  Yıkılması gerekiyordu ve yıkıldı buzağı aramanın anlamı yok

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."