Miram

Final

Fuat


Serdar doktor

Lab


Malatya Haber -

Sultansuyu’nda ‘Milletvekili Uyutma’ Gösterisi!

Sultansuyu’nda ‘Milletvekili Uyutma’ Gösterisi!
 • 24.10.2020

DEPREMDEN ÖNCE BOŞALTILMIŞ METRUK BİNALARI GEZDİRDİLER.. Sultansuyu Tarım İşletmesi (Harası)‘nde, deprem gerekçesiyle yıkılmasına karar verilen, tarihi ve kültürel miras niteliğindeki binaları yerinde gözlemlemek ve yöneticilerden bilgi almak amacıyla, Sultansuyu Harası’nı ziyaret eden Milliyetçi Hareket Partisi  Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu’na, yıkım kararı alınan tarihi binaların değil, 2 yıl önce boşaltılan ve zaten kullanılmayan, harabe halindeki eski ilkokul ve lojman binalarının incelettirildiği öğrenildi.

MHP Malatya Milletvekili M. Celal Fendoğlu, önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Osmanlı’dan Cumhuriyet dönemine miras kalan Sultansuyu Harası’ndaki, özgün mimari örneği oluşturan, kültür mirası niteliğindeki binaların yıkım kararını sert bir dille eleştirmiş ve Bakan Bekir Pakdemirli’ye, konuyla ilgili sorular yöneltmişti. Fendoğlu, özellikle, binaların depremselliğinin özel bir şirkete, siparişle yaptırılmasını eleştirmiş, “Özel sipariş raporla bu binalar yıkılamaz” demişti.

TBMM’deki görüşmelerin tamamlanmasından sonra Cuma günü Malatya’ya gelen MHP Malatya Milletvekili Fendoğlu, Sultansuyu Harası’na giderek, yıkımına karar verilen binaların durumunu yerinde görmek istedi.

Fendoğlu’na yıkacakları tarihi binaları değil, 2 yıl önce boşaltılmış, harap ve metruk binaları gösterdiler

Bugüne değin, önceki yönetimlerin yetiştirdiği tayların satışını yapmak dışında işletmeye herhangi bir katkı sağladığı duyulmayan ve yaklaşık 15 milyon TL harcayarak lüks lojman ve idare binaları yaptırmak için tarihi değer ve kültür mirası niteliğindeki binaları özel bir şirkete sipariş yoluyla hazırlattırılan depremsellik raporuyla yıkma kararı alan Sultansuyu Harası yöneticileri tarafından karşılanan MHP Malatya Milletvekili Fendoğlu’na, bir “uyutma” gösterisi yapıldı.

Sultansuyu Harası Müdürü Mustafa Kasap ve diğer yöneticiler, MHP Milletvekili Fendoğlu’na, depremden ağır hasar gördüğü iddia edilen ve yıkma kararı alınan 1940’larda yapılmış özgün Cumhuriyet mimarisi örneği binalar yerine, bu binalardan çok sonra yapılan, ancak sağlam olmadıkları için depremden 2 yıl önce, zaten boşaltılan, kullanılmayan, harabe ve metruk haldeki eski ilkokul ve lojman binalarını gezdirdi; bu binalardaki çatlakları ve dökülmüş sıvaları göstererek yıkım projelerini savundu.

Oysa bu yapılar, 1960’lı yılların ortalarında inşa edilen, Sultansuyu Harası’nda çalışanların çocuklarına eğitim veren ilkokul ve ortaokul, diğeri ise önce lokal, sonra lojman olarak kullanılan binalardı ve artık kullanılamaz oldukları için boşaltılmış, kullanım dışı bırakılmış metruk ve harap yapılardı.

Yani, Sultansuyu Harası yönetiminin sipariş deprem raporu ile yıkım kararı aldığı Sultansuyu İşletmesi İdare binası ve önce at tavlası olarak kullanılan, daha sonra restore edilerek misafirhaneye dönüştürülen tarihi ve kültür mirası niteliğindeki binalar ile MHP Malatya Milletvekili Fendoğlu’na gösterilen, incelettirilen binalar arasında hiçbir ilişki yoktu.

Fendoğlu, “Uyutma” gösterisinin başarılı olduğuna işaret eden bir açıklama yaptı

MHP Malatya Milletvekili M. Celal Fendoğlu, Sultansuyu Harası İşletme Müdürü Mustafa Kasap ve diğer yöneticilerin kendisini “kandırma” girişimi ve kasıtlı yanlış bilgilendirmesinin farkında mı bilmiyoruz ama Fendoğlu’nun ziyaret sonrası yaptığı yazılı açıklamada, “TİGEM’deki bütün yatırımların bölgemize, Malatyamıza Akçadağımıza yakışır şekilde olacağını burada gördük” şeklinde bir ifadeye yer vermesi, yıkıma ilişkin iddiaları “asılsız dedikodu” olarak nitelendirmesi, Sultansuyu Harası yöneticilerinin “uyutma” girişiminde başarı sağladığına işaret ediyor.

TBMM’deki konuşmasını anlamsız kılacak şekilde, yıkıma destek veren Akçadağ Ziraat Odası Başkanı’na teşekkür etti

MHP Malatya Milletvekili M. Celal Fendoğlu, açıklamasında, TBMM’deki konuşmasını anlamsız kılacak bir tutumla, tarihi ve kültürel miras niteliğindeki binaların yıkımına, Sultansuyu Harası Müdürü Mustafa Kasap’ın talimatıyla büyük destek veren Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz’a teşekkür etmesi de dikkat çekti.

M. Celal Fendoğlu Sultansuyu Harası’na yaptığı ziyaret sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Son günlerde Malatya kamuoyunu meşgul eden TİGEM Sultan Suyu Harası’nın Malatya’da kalacak mı?, kalmayacak mı? Yıkılacak mı? gibi sorularına açıklık bulmak için gerek mecliste yaptığım konuşmada, gerek ise yerinde gelip görmem ile sevgili işletme müdürümüz ile birlikte sahayı gezdik. Bu gezimizin faydalı olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.

1865’te Sultan Abdülmecit tarafından kurulan Yeniçeri Ocağı’na, Türk Silahlı kuvvetlerine at yetiştiren, Karacabey’den sonra, Türkiye’deki en büyük merkezlerden bir tanesi olan Malatya Sultan Suyu Harası ile ilgili olarak geçmişte birtakım sıkıntılarımız oldu.

Bir Malatyalı olarak bir Malatyalı refleksi olarak sütten ağzımız yandığı için ayranı üfleyerek içmeye çalışıyoruz. Sultansuyu Harası hem ilimiz hem bölgemiz hem de Akçadağ’ımız için çok önemli bir ekmek kapısıdır, bir gelir kaynağıdır, devletimize katkı sağlayan gelir getiren kâr sağlayan bir kurumumuzdur. Bu Haramızla ilgili kamuoyunu meşgul eden soruların cevabını kısa süre içerisinde alacağız.

Bugün Sultan Suyu Haramızda lojmanları gezdik, yeni yapılan Av Tavlarını gezdik eski tavlanın kalacağını ve yeni tavlarla birlikte at yetiştiriciliğinde kapasitenin artacağını daha da büyük imkanlara sahip olunacağını iletti müdürüm. Lojmanlarla ilgili iddia edilen, yani tarihi binalarla ilgili konuda mecliste Kültür ve Turizm Bakanımız ile ve dolayısı ile kültür turizm il müdürümüz ile bir görüşme yaptım. Bu görüşmeden sonra Kültür Turizm il müdürümüz Sivas kültür varlıklarını koruma bölge müdürlüğüne bir yazı yazdı ve uzman bir ekip istendi. Bu uzman ekip kısa süre içerisinde Malatya’ya gelecek arada gerekli incelemeleri yapıp tarihi binaların hangilerinin olup olmadığını belirleyecek ve bunun sonucunda tescilleri yapılmış olacak sonrasında bir rapor hazırlanacak, binalar eğer tarihi değilse bu rapor da bir belge olarak elimizde durur. Tarihi Vasıf taşımıyorsa TİGEM’de ki bütün yatırımların Bölgemize, Malatyamıza Akçadağımıza yakışır şekilde olacağını burada gördük.

Daha önce böyle bir talep olmuş ve Kültür ve Turizm Bakanlığından bir heyet harayı gelip ziyaret etmişler incelemelerde bulunmuşlar. Fakat o günün koşullarında bir rapor hazırlanmamıştır. O günkü rapor hazırlanmış olsaydı bugün müdürlüğümüzün elinde bu belge kapı gibi olacaktı. Bu iddialara da net ve kesin bir ifade ile açıklık getirilmiş olurdu. TİGEM Sultansuyu Harası Malatya’dadır, Malatya’nın malıdır, bir yere taşınmıyor. Taşınırsa yine karşısında dururuz, Malatyalı olarak refleks gösterir elimizden gelen her türlü çabayı gösteririz. TİGEM Genel müdürümüz, genel müdür yardımcılarımız, özellikle Tarım Bakan yardımcımız Fatih Beyinde bize ifade ettiği gibi bu dedikodular asılsızdır. Haranın bir yere taşınması ve gitmesi söz konusu değildir. Bu cevapta bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Burada emeği geçen başta müdürümüz ve personellerimiz olmak üzere, Akçadağ Ziraat Oda Başkanımıza teşekkür ederiz. Benimle birlikte bu ziyareti gerçekleştirilen il başkanımıza ve yönetim kurulu üyelerimize de teşekkür ederim”.

Güler HAZAR- malatyahaber.com

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. selçuk dedi ki:

  Bizlerde müracat ettik sultansuyundaki gecçici ve daimi işçi alımına bakalım kimler alınacak listelere baktık acaba bu milletvekilerimizin de dikaktini çektimi işçi alımların da sultansuyu alınacak elaman sayıları bakımında son sırada burdada sultansuyuna ayrıcalık yapılmış tüm işletmelere alınacak elaman sayıları ile sultansuyunu karşılaştırsınlar mevcut orda calışanlarda müracat ertmişlrt şimdi onlar alınacaksa neden böyle sınav açıyorsunuz direk onları alın bizlerirle dalgamı geciyorsunuz hak onlarınsa sınav neden açıyorsunuz anlamış değiliz

 2. süleyman dedi ki:

  Başkam işletme müdürü camide yatıyormuş adama yardım et de bir ev bul yazık günah insanları dışarı gönderdi kendi camide yatıyormuş senin inşaatcılığın var sanırım binalarda inceleme yaptığına göre

 3. MUSTAFA dedi ki:

  Neden Ak paarti vekilleri bu konuda suskun?
  Bir çapanoğlu var bu işin içind bakalım.

 4. Çöldelen dedi ki:

  Burda en önemli araştırması gereken sultansuyunda görev yapan müdür neden altınova tigemden hangi iddiadan dolayı görevden alındı sonrasında nasıl bi dokunmaz el görev ihracı olan müdürü sultansuyuna müdür yaptı

 5. Hasan Ali dedi ki:

  Güler hanım, şu ziraat odalarının gelirlerine de bi el at. Bunlar her işe karışıyorlar. Bunlar birşeyletimi gizliyor acaba.

 6. Ali dedi ki:

  Ziraat odaları, neden çiftçiden para alıyor. Zıraat odaları önce aldıkları paraların hesabını çiftçiye versin. Deprem sonrası bina raporu yazacaklarına. Tarım bizi neden tapu parası için oraya gönderiyor. Toplanan paradan tarımcıların karı ne acaba. Ziraat odaları kapatılsın.

 7. MUSTAFA dedi ki:

  Sayın milletvekiline müteahitlerden bir uyarı mı geldi. Neden bu konu açıklığı ile ortaya çıkarılmıyor. Orası yasak bölge mi?
  Bazı kamu yöneticileri kendini kral ilan edebiliyor.
  Bakın şimdi Malatya ya tarihi bir bina bulamıyorsunuz. Biz böyle yıkıp yok etmeye devam edersek hiç bir zaman da olmaz.
  Bu nedenle bu binalar bağımsız uzmanlar tarafından incelenerek karar verilmelidir.
  Akçadağ ziraat odasının bu işte taraf olmasının nedenini açıklamalıdır.
  Akçadağ ziraat odasının bu binaların yıkılıp yapılmasında çıkarı nedir?
  Tüm soruların cevabı verilmelidir.
  Kimsenin Malatya ya ihanet etmesine izin verilmemelidir.
  İhanet edenler var ise tespit edilip adalete teslim edilmelidir.

 8. Kadir dedi ki:

  Konuşmasından anlaşıldığına göre bu milletvekili oraya zaten uyumaya hazır olarak gitmiş. Git, bir gün önce söylediklerini ye- yut demişler, bu da onu yapmış. Çok açık. Yazık ben de bundan bir şeyler bekliyordum. Yine hayal kırıklığım bana kaldı.

 9. Mustafa doger dedi ki:

  vekil insaat tan anlamiyosa niye gider oraya

 10. Mirro dedi ki:

  Sadece obsektife poz vermek görsellik başka bişey değil

 11. Hara sevdalısı dedi ki:

  Sayın vekilim biz de sizleri Allah için çok seviyoruz İsmim kenan Mısırlıgil Harada doğmuş harada büyümüş hala sevdalısı biri olarak şu an ben Malatya dışındayım İstanbul’da yaşıyorum hala o kadar çok seviyorum ki sanki bizlerin orası baba ocağı gibi sizler hara ya dün gitmişsiniz teşekkür ederim ayaklarınıza sağlık ancak sizleri Yanıltarak bundan iki üçsene önce farklı sebeplerden dolayı benim de beş yıl okuduğum eski ilkokul binamıza götürmüşler orası zaten iki üçyıldırlı hasarlı boşaltılmış boş bir bina idi sizleri o kötü binaya götürmüşler diğer lojmanların hiçbirini sanırım gezemediğiniz biz sizlerden şunu rica ediyoruz lütfen bir kez daha buraya bir rapor düzenlettirin eğer gerçekten tekrar Çürük raporu çıkar ise bizlere en azından orada doğmuş orada büyümüş orada yaşamış orada çalışmış İnsanlar için orayı ziyaret ettiğimizde geçmişimizi hatırlayabileceğimiz şekilde en azından dört beş binayı güçlendirerek restore ederek konuk evi şeklinde kütüphane şeklinde müze şeklinde yapılıp da tekrar hizmete kullanıma açılır ise seviniriz biz sizlerden bunu rica ediyoruz saygılar sunarım Allaha emanet olun

 12. Cahit dedi ki:

  Sayın vekil, meclisteki konuşmayı kendi hissiyatıyla yapmış, sonrası, sen ne yapıyorsun kardeşim, ne güzel geçiniyoruz akp ile, yapma bunları ikazıyla, gelmiş anlaılan. Aynı Ordu milletvekiline yaptıkları gibi. Yakışmıyor bunlar.Ya konuşma ya konuştuğunun arkasında dur.Hara ile ilgili tepki binalarn yıkılacak olmasına. Bununda belki ileride özelleştirme satışa alan açma yorumu ikincil yorumlardı. Esas olan haranın kimliği olan binaların yıkılması. Yıkılmayacağı konusunda birşey söylediler mi sana sayın Fendoğlu? Çıkmış şimdi AKP bürokratlarının ağzıyla konuşuyorsn.

 13. İğdir dedi ki:

  Birilerine rant sağlamak için tarihi bina yıkılacak diğet vekiller imizde niye ses çıkmıyor zıraat odası başkanı kime hizmet edıyon

 14. Hasan dedi ki:

  Sayın müdüre yanlış mesken göstermenin hesabı sorulmalı vekilimiz bunları sineye çekecek değil helede bir bozkurtsa oda başkanı kimlerin değirmenine su çekiyon tarihi bir bina yıkılacak sadece tarım platform başkanı ve MHP milletvekili çıkıyor diğer sivil örgüt temsilcileri nıye sesiniz çıkmıyor Akçadağ zıraat odası başkanı yıkacak şirketin avukatlığını yapıyor yazık

 15. ERGÜN dedi ki:

  Tek kelime ile yazıklar olsun sağlam binaları bırakıp kullanılmayan binayı eğer vekile gezdirdilerse var ise böyle bir bina bu çok ayıp tamamen algı oporesyonu yapmak beceriksizliklerini kapatmak yukarıya şirin görünmek

 16. Ziraat dedi ki:

  Ziraat odası neden bukadar yıkılma tarafta rı çok merak ediyorum bilgisi olan varmı?

 17. Vatandaş dedi ki:

  Hamidonun yiğeni uyanık ol.

  1. Mehmet dedi ki:

   Hamido’nun Yeğeni ve onun mirasından Vekil olan bey efendi.
   Amcası Rahmetli Hamit Fendoğlu’nun görev yaptığı Eski Belediye Binası yıkılırken bile ses çıkarmadı.
   Bu olaydada kendine yakışanı yapmış mecliste söylediklerini inkar etmiş.

 18. hara 44 dedi ki:

  bu haberi yapan arkadaş sanırım harada oturan haberciler üzerinde etkisi olan bir arkadaşın bilgileri ile yanlış haber yapıyorsunuz 1-Vekili kandırmışlar diyerek sayın vekilin kendisine ve danışmanına cahil diyorsun.2-Yıkılacak olan binaların hepside eski ama en fazla 50 yıllık bina tarihi hiçbir değeri yok.3-Tigem Genel müdürlüğü bakanlıktan mühendis istemiş ve mühendisin raporu ile binaların çoğunluğu kerpiç bina ve şiddetli depreme dayanıklı olmadığı tespit edilmiştir.
  şimdi öncelikle Sayın vekilden ve MHP den özür dileyin sonrada işletmede yaşıyacak personelin daha güzel ve kullanışlı binaların 1 yıl içinde bitmesi için mücadele veren sayın müdürden özür dileyip size yalan haber yaptıran kişilerin sözüne itibar etmeyip gerçekleri yerinde inceleyip dürüst gazetecilik örneği sergileyip düzeltme yazısı yazmanızı bekliyorum…

 19. Has Malatyalı dedi ki:

  Bak şimdi, bir önceki haberde tarihi ve mimari değeri yok demiştim. Şimdi daha yeni bu haberle taş binayı öğrendim. Ya şu konuyu görsellerle desteklenmiş açıklayıcı bir haberle verseniz de biz de nedir ne değildir bi anlasak. Taş bina varsa değer arz eden, o yıkılmasın tabii ki.

 20. Davud dedi ki:

  bu ziraat odaları mütahitmidir mühendismidir önce kendi işlerini yapsınlar hele bu tarımda bizi ziraat odalarına yönlendiriyor ne için gittiğimizi bile bilmiyoruz. Bu ziraat odaları neye yarıyor ne iş yapıyorlar

 21. ibrahim dedi ki:

  Kılavuzu karga olanın burnu tersten çıkmaz güya idareci olacaklar bu haber doğru ise Miilletvekilini kandırmak ayrı bir ahlak sorunudur böyle yöneticilik olmaz yazıklar olsun suç onlarda değil böyle basiretsiz insanları yönetici olarak atayanlar iyi düşünmeli.

 22. Hikmet dedi ki:

  Belli ki Ankara’dan Vekile akıllı ol demişler
  TBMM genel kurulda o konuşmayı yaptıktan sonra bu 180 derece dönüş hiç hoş olmadı.
  O zaman adama demezler mi arkasında duramayacağın söz söyleme diye

 23. malatyalı dedi ki:

  fendoğlu küçük ortak olarak ak partiye karşı oluşan gazı aldı.işin özeti yaptığı bu oldu.önce kızdı sonra gazı aldı.üzerine düşen görevini yerine getirdi.ne beklenir…

 24. AKÇADAĞLI dedi ki:

  Tek kelime ile yazıklar olsun bu ülkede kimleri müdür etmişlrer yazık inanın yazık eğer bunlar doğru ise gercekten o bina son değrem dolayuısı ile boşaltılmamış sa bunu da catlak var diye vekile gösterriyorsda o müdürün aynı anda görevde alınması gerekir müdür nasılki üst makamlara şirin görünmek istiyorsa elbet dee müdürü yanlış yönlendiren kuurumun İnşaat çıları yetkililieri vardır aksi halde böyle bir hata affedilmez.

  1. Çöldelen dedi ki:

   Müdür zaten altınovadan görevden alındı ne hikmetse sonrasında sultansuyuna müdür tayin edildi

 25. Ali dedi ki:

  Süleyman emmü ne ara inşaat işine girdin.

 26. Su dedi ki:

  Bu görünen taş bina değil zaten.Fendoğlu abimiz bunu biliyordur bence o kadar da olamaz bence.

 27. Kürneli dedi ki:

  Maşallah ziraat odası başkanı inşaat mühendisi gibi rapor yazmış. Bu binalar üniversite inşaat mühendisliği hocalarına raporlanması. Bilen bilmeyen deprem raporu yazmasın.

  1. Meraklı dedi ki:

   Özür metni yayınlayacak mısınız onu çok merak ediyorum?

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."