Miram

Final

Fuat


Serdar doktor

Lab


Malatya Haber -

Sultansuyu’nun ‘Ağır Hasarlı (!)’ Binasında Konaklamışlar

Sultansuyu’nun ‘Ağır Hasarlı (!)’ Binasında Konaklamışlar
 • 30.10.2020

‘AĞIR HASARLI’ DİYEN DE TEYİD İÇİN GÖNDERİLEN DE İNANMIYOR AMA.. Sultansuyu Tarım İşletmeleri (Harası)’nde yıkılmasına karar verilen tarihi ve kültürel miras niteliğindeki binalar için hazırlanan deprem raporunun sipariş üzerine, parayla ve özel bir şirkete yaptırıldığının ortaya çıkmasından sonra, Malatya kamuoyunun gösterdiği tepkiyi perdelemek amacıyla, Ankara’dan gönderilen yeni deprem inceleme ekibinin, 3 gün boyunca, ağır hasarlı olduğu yönünde hakkında rapor hazırlanan binalardan biri olan misafirhanede konakladığı öğrenildi.

Diğer yandan, önce, kültür mirası kategorisindeki Sultansuyu Harası’nın yönetim ve misafirhane binasının yıkımına karşı çıkan, sonra da yerinde inceleme yapmak üzere Sultansuyu Harası’na giden ve burada fikir değiştiren MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu da, yine siparişle hakkında, “ağır hasarlı” rapor hazırlanan Sultansuyu Harası İdare Binası’nda ağırlandı.

Bu durumun, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Sultansuyu Harası yönetiminin, siparişle “ağır hasarlı” diye rapor tutturduğu binaların, hasarlı olduğuna kendilerinin bile inanmadığını ve binaların farklı bir amaç için yıkılmak istendiğini gösterdiği belirtiliyor.

“Ağır hasarlı” ifadesi; içine kesinlikle girilmemesini gerektirecek kadar yıkıma uğramış, girilmesi durumunda hayati tehlike oluşturacak derecede risk taşıyan ve taşıyıcı unsurlarındaki hasar nedeniyle her an göçerek ya da yığılarak yerle bir olma ihtimali çok yüksek yapılar için kullanılıyor.

“Binalar, ağır hasarlı” iddiasını ispat etmek için getirilen deprem uzmanları, “ağır hasarlı binalar”da yatıp-kalktı…

TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece ve Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürü Mustafa Kasap’ın, kendilerine özel bir misyon yükleyerek, Sultansuyu Harası’nın kültür varlıkları niteliğindeki tarihi binalarının yıkımına dair hazırlattıkları, sipariş ve paralı deprem raporuna kendilerinin de inanmadığı ortaya çıktı.

TİGEM tarafından, Malatya’daki sivil toplum kuruluşları ve bazı meslek odalarının sert tepki gösterdiği yıkım kararını meşrulaştırmak isteyen Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), Genel Müdür Yardımcısı, Emlak – İnşaat Daire Başkanı ile binalarda objektif inceleme yapılması için, ODTÜ, İTÜ gibi mühendislik eğitiminde marka üniversitelerden uzmanların yer alacağı bir heyet tarafından inceleme yapılması talebine rağmen, TİGEM yönetiminin tercihi olduğu öğrenilen bir profesörden oluşan heyeti, tepkileri dindirmek amaçlı yeni bir deprem raporu hazırlatmak üzere geçtiğimiz günlerde Malatya’ya gönderdi.

Söz konusu heyet üyeleri, Sultansuyu Harası’ndaki “inceleme” çalışmaları süresince, TİGEM ve Sultansuyu Tarım İşletmesi Yönetimi tarafından özel bir şirkete hazırlatılan ve sipariş olduğu öne sürülen raporla “ağır hasarlı” oldukları tespit ettirilen Sultansuyu Harası Misafirhanesi’nde yatırılıp, ağırlandı.

Üç gün boyunca, TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece ve Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürü Mustafa Kasap’ın yıktırmak için büyük ve özel bir çaba sarfettiği “ağır hasarlı” raporu olan Sultansuyu Harası’nın Malatya kültürü ve hafızası için önem taşıyan yapılarda konaklayan heyet üyelerinin, teknik bir incelemeden çok, gözlem yaparak rapor hazırladıkları öğrenildi.

Heyet üyelerinin, gözlem yoluyla yaptıkları inceleme sonucunda hazırladıkları raporda, çevresindekilere bu binaları mutlaka yıktıracağını ve hiç kimsenin engel olamayacağını söylediği öne sürülen TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece ve Sultansuyu Harası Müdürü Mustafa Kasap’ın talebi doğrultusunda yıkımı destekleyen ifadeler kullandığı ileri sürülüyor.

Sultansuyu Harası Müdürü Kasap, MHP Malatya Milletvekili Fendoğlu’nu “ağır hasarlı” binada ağırladı

Sultansuyu Harası’na ait tarihi misafirhane ve idare binasının gerçekte ağır hasarlı olup – olmadığını bir kez daha tartışmaya açan bir başka gelişme ise MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu’nun Sultansuyu Harası’na yaptığı ziyaret sırasında yaşandı.

Mehmet Celal Fendoğlu Sultansuyu’nun 70- 80 yıllık binalarının, depremden 9 ay sonra ağır hasarlı oldukları gerekçesiyle yıkılmak istenmesine, TBMM’deki konuşmasında karşı çıkmış, yıkım kararını eleştirmişti.

Ancak, Fendoğlu, Sultansuyu’na yaptığı ziyarette, depremden önce çürük oldukları için yıkım kararı alınmış olan 50 yıllık binalar gösterilerek ‘uyutulduktan’ sonra yaptığı açıklamada, ‘yanıltıldığını’ öne sürmüş, TİGEM Genel Müdürü ve Hara yöneticilerine övgülerde bulunmuş, yıkıma destek veren Akçadağ Ziraat Odası Başkanı’na da teşekkür etmişti.

İşte, MHP Malatya Milletvekili Fendoğlu’na da, bu açıklaması, sözde ‘ağır hasarlı’ olan ve, “ağır hasarlılık durumu gerçek ise”, içerisine bir an olsa bile girilmemesi gereken idare binasında yaptırılmıştı.

Kuşkular ve yıkım projesinin arka planına ilişkin iddialar güç kazanıyor

Sultansuyu Harası’nın “ağır hasarlı” idare binasında yapılan toplantı, Ankara’dan gelen inceleme heyetinin “ağır hasarlı” misafirhanede üç gün boyunca konaklaması, bu binaların gerçekten ağır hasarlı olduğu iddialarının doğruluğu konusundaki kuşkuları güçlendiriyor.

Öncelikle haranın geçmişe ve kent hafızasına yönelik görsel bağlantısının yok edilmesi hedefiyle verilen yıkım kararının ve yıkım sonrası yapılacak yeni binalar için harcanacağı belirtilen yaklaşık 10-15 milyon TL’nin, Sultansuyu üzerindeki uzun vadeli özelleştirme planına hizmet edecek bir zarar ettirme operasyonu olduğu yolundaki iddiaları da güçlendiriyor.

Son derece verimli araziye sahip Sultansuyu Harası’nın geleneksel değerlerini ortadan kaldırma konusunda güçlü bir lobi çalışması yürüten TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece’nin CarrefourSA müdürlüğü geçmişi de, Sultansuyu Harası’nın özelleştirilmesine hazırlık yapıldığı yönündeki kanaatlere kuvvet kazandırıyor.

Güler HAZAR- malatyahaber.com

FOTO: Sultansuyu Harası’nın sözde ‘deprem ağır hasarlı’ olan binaları

FOTO: MHP Milletvekili Fendoğlu’nun ağırlanıp açıklamasını yaptığı bina da sözde ‘ağır hasarlı’ yerlerden biriydi

FOTO: MHP Milletvekili Fendoğlu, hara yöneticileri tarafından, depremden önce zaten ‘çürük’ oldukları gerekçesiyle yıkım kararı alınarak boşaltılmış olan başka binalar gösterilerek ‘uyutulmuş’tu. 

Etiketler: / / / /

Yorumlar
 1. ARGALI dedi ki:

  Milletvekil Fendoğlunu evleri gezdiren resimde gördüğüm yanlış kişi sanırım Akcadağ Ziraaat odası başkanı kendi alanı değil başkan sanırım kaysıda don olayı sandı Ağaçlar yerine binaları gösteriyor yanılmış olabilirim belki kendiiiisi Mimar veya inşaat mühendisi değil ziraat tekniksiyeni, eğer resimdeki o ise ne günlere kalmış sultansuyu

 2. EMRE dedi ki:

  Eğer insanlar art niyetli ise Allahında bulsunlar onun bunun sözüyle hareker edenlere bir ata sözü hatırlatmak istiyorum Klavuzu Karga olanın burnu arızadan çıkmaz yetersiz insalara makam mevki, veermeyeceksin böyle eliine yüzüne sürterler yazık memleket kimlere kalmış.-

 3. AKÇADAĞLI dedi ki:

  İşletme müdürü sulatansuyu Tigemde ne zaman göreve başlamış acaba bu deprem sırasında işletmede görevlimiydi görevli ise o tarihte neden testi istememeişde aylar sonra test ihtiyacı duymuş İnsanın aklına türlü türlü sorular geliyor

  insanın aklına türlü türlü sorular geliyor

 4. Murat dedi ki:

  Gercekten haber doğru ise ankardan gelen yetkililer bu ağır hasarlı misafirhenede konakaldılarsa vay halimize resimde görülen bu bina gercekten ağır hasarlı ise malatyada binalrın yüzde yetmişinin hemen yıkılması gerek.

 5. SÜLEYMAN dedi ki:

  Yazıklar olsun lojmanlarda oturan aileleri dışarıya gönderen işletme müdürü kendisi hala ağır hasarlı binada oturuyormuş-Pandemi sürecinde çalışanlarına bu eziyeti reve gören işletme müdüründen Allah katında hesap sorulur eğer vijdanı merhameti var ise tabi liyakatdsız insanlar idareci olursa olacağı budur

 6. ahmet dedi ki:

  anlaşıldı..akp harayı da yıkıp kapatacaklar…bütün değerleri yok etmeye yemin etmişler!

 7. kaan dedi ki:

  MHP yi de MHP liyide MHP li Milletvekilinide,MHP li İl Başkanı nı da, MHP li ziyaret ekibinide hiç kimse UYUTAMAZ, siz bakmayın bu durumlara,Devletin Bekası için,……………………Kızılcık Şerbeti içtik diyorlar……………böyle biline…………

 8. MUSTAFA dedi ki:

  1975 te yapılan binalar tarihi eser statüsüne girmişse vayyy başıma gelene, desenize bende tarihi eser olmuşum)))

 9. eskimalatyalı dedi ki:

  akpden garip-gurebaya acılardan bal askıda ekmek muteahhitlere ballı börek Allahınıza gurbab malatyalıllar

 10. Çağdaş dedi ki:

  biz ağır hasarlı evlerde oturmaya devam ediyoruz Ankarada gelenlerin canı bizimkisin den dahamı kıymetli

 11. MUSTAFA dedi ki:

  Neden bu gizem?
  AKP li vekiller neden seslerini çıkarmıyorlar bu konuda?
  Neden parayla özel bir şirkete deprem raporu hazırlatılıyor?
  Neden aradan zaman geçtikten sonra aniden böyle bir karar alınıyor?
  Neden, neden, neden?
  Soru işareti çok.
  Neden büyükşehir belediye başkanı konuşmuyor?
  Neden kimse sorumluluk almak istmiyor?
  Emir büyük yerden mi geldi?
  Malatya nın hakkını şimdi savunmayacaksanız o kotukta neden oturuyorsunuz.
  O zaman size bir önerim var.
  Sultansuyu harasını da Elazığa taşıyın kurtulun. Onlar daha iyi sahip çıkar. Zaten Hipodromu aldılar, tek eksik hara kalmıştı.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."