Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“İlimizde Önemli Gelişmeler Yaşanıyor”

“İlimizde Önemli Gelişmeler Yaşanıyor”
  • 20.06.2017

Vali Mustafa Toprak;  Cazibe Merkezleri Projesi Programının ilk etabının açıklanmasını beklediklerini bildirerek; “Organize Sanayi Bölgesinde gerek arsa tahsisi, gerekse hızlı bir şekilde üretim yapılanmasına geçileceği konusunda emareleri var.   Özellikle Organize Sanayi Bölgesindeki daha önce tahsis edilen yerlerin yatırımcılar tarafından gözden geçirilerek tarafımızdan yatırımcılarımıza süre verilmesi ve onun sonrasında gerçekleştiremeyecek olanların bir pay edilmesi ve onunla birlikte gerçekleştirecek olanlarında temel atmaya başlamış olmaları aslında çok iyi bir ivme kazandırıyor.” dedi.

Vali Mustafa Toprak, basın mensuplarıyla düzenlediği iftar yemeğinde bir araya geldi. Anemon Otel’de gerçekleşen iftar yemeğine çok sayıda basın mensubu katıldı.

-“1. hizmet yılımı doldurdum…”

Programda konuşan Vali Mustafa Toprak Malatya’da birinci hizmet yılını doldurduğunu ifade ederek;  “İlimizin huzuru, güvenliği, insanlarımızın hoşnutluğu üzerine yapmamız gereken konuları devletimizin ilimizdeki temsilcisi olarak gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Şüphesiz ki tüm bu çalışmalar çerçevesinde basın camiası ile çok yakın çalışma noktasındayız. Ve sizlerle çok yakın bir çalışma ortamında çalışmanın hem kamu hizmetlerinin daha iyi bir şekilde vatandaşlarımıza yansıtılması, hem de vatandaşlarımızla idare arasında iyi bir köprü görevi yapılmasının da elzem ve gerekli olduğunu da ifade etmek istiyoruz. Bu kapsamda Malatya’da da işin doğrusu birinci yılımı bitirme noktasına geldik. İkinci yılımıza girdik. 16 Haziran 2016 tarihinde başlamıştık ve bir yıl bitti. İlimizin gündemi de ülkemizin gündemi gibi çok yoğundu. Bu yoğunluk içerisinde işin doğrusu bizler çok fazla bir zaman bulamadık. Çok özel toplantılar da yapamadık. ” ifadelerini kaydetti.

-“Süper lig ilin marka değerine katkı sunacak…”

Vali Toprak; Malatyaspor’un süper lige çıkmasının Malatya’nın marka değerine katkı sağlayacağını belirterek şöyle devam etti:

“ İlimizde önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu anlamda şüphesiz ki ilin yerinde sayması mümkün değil. İl devamlı bir şekilde dinamik bir yapı aslında, devletler hukuku, ülkeler hukuku devamlı bir suretle ileriye doğru gidiliyor. Ama çalışma içerisinde şüphesiz ki illerin potansiyelinin çok daha iyi değerlendirilmesi ve Malatya ilimizin de bu kapsamda olması gereken yere kapasitesini daha iyi bir şekilde kullanarak gitmesi gerekiyor. Bu anlamda önemli yatırım çalışmaları, önemli hizmet çalışmaları, gerek merkezi hükümetin çalışmaları, gerekse yerel otoritelerin kullandığı kaynaklar itibariyle çalışmalar devam ediyor. Bu arada da şüphesiz ki önemli projeler gerçekleştirmekle birlikte ilimizin marka değerini oluşturan Malatyasporumuzun da süper lige çıkması tabiî ki hepimiz için bir taraftan sevindirici olmuştur, diğer taraftan da önümüzdeki zaman dilimi içerisinde hem bizlerin, hem tüm dinamiklerimizi olduğu gibi sizleri de çok daha yoğun bir çalışma ortamına ve takibe itecektir diye düşünüyorum. Malatyaspor’un süper lige çıkması aslında ilimiz adına bir değer olmuştur. Sadece süper ligde koşturan bir futbol takımı değil, aynı zamanda süper ligde top koşturan futbol takımının ilimizin marka değerine katkısı olacak şekilde içinde bulunduğumuz tesisler gibi, yeme-içme, konaklama tesislerinin, ilimizin değerlerinin ve üretilen ürünlerinin bu vesile ile ilimize gelecek olan insanlara iyi bir şekilde tanıtımı ve pazarlanması noktasında ve birde buraya bu kapsamda gelecek insanların Malatya ilimizin kadim değerlerini tanıma, tanıtılması adına ve buradaki bulundukları süreler içerisindeki intibalar sonrasında da ilimize daha fazla gelip-gitme, yani kültür-turizm faaliyetlerinin de yoğunluk kazanacağına inanıyorum. Bunun olumlu yansımalarını hep birlikte yaşayacağız.”

-“Lisanslı Depoculuk ve yeni bir Kayısı Borsası mekanı…”

Kayısı için Lisanlı depoculuk Projesinin gündemde olduğunu ve üzerindeki çalışmaların devam ettiğini de bildiren Vali Mustafa Toprak, Kayısı sezonuna giriyoruz. Üreticilerimiz, çiftçilerimiz kayısının iyi bir şekilde değerlendirilmesini istiyorlar. O anlamda hepimiz takip ediyoruz. Ürünümüzün değerinin bulması noktasında önemli çalışmalar yürütmek gerekiyor. Belki Lisanslı depoculukla ilgili konu gündemimizde. Özellikle Gümrük ve Ticaret Bakanımızın kendi ihtisas alanını da, özellikle bakanlığın ana işlevi noktasında Lisanslı Depoculuğun olması, o konuda katkı sağlayacak olmaları bu konuda önemli bir işlevi yerine getirecektir. Kayısı konusunda özellikle değerini bulmadığı ve özellikle tüccarlarımızın, ihracatçılarımızın bir biriyle olan rekabetinden dolayı fiyat oluşumunun çok yükseklerde olmadığı ve fiyat kırma noktasında bu sefer üreticiye yönelik olarak bir dezavantaj olarak yansıdığı da ifade ediliyor. Bu kapsamda özellikle Lisanslı Depoculuk ve ilimize yakışır bir Kayısı Borsası’nın yeni bir mekanla oluşturulması, ama bu arada o yapılıncaya kadar mevcut mekandaki sıkıntıların, alım-satım alt yapısının daha iyi bir hale getirilmesi de şüphesiz ki bu anlamda hep birlikte takip edeceğimiz ve ettiğimiz bir konu. Ticaret Borsası’nda özellikle ihracatçılarımızla kayısı sezonu öncesinde karşılıklı fiyat rekabetiyle birlikte fiyat düşürmenin önüne geçebilmek adına, ürünümüzün özellikle kuru kayısının yurtdışına pazarlanmasından dolayı fiyatı daha iyi bir noktalarda tutabilme adına da bir toplantıyı gerçekleştirmiş olacağız.” diye konuştu.

-“Arsa alıp da yatırım yapmayanlar gözden geçirilecek ve süre verilecek”

Vali Toprak; Cazibe Merkezleri Projesi Programının sonuçlarının ilk etabının açıklanmasını beklediklerini, Malatya’da arsa alıp da yatırım yapmayanlar için bir süre verileceğini belirterek şöyle konuştu:

“Şüphesiz ki tarım ve tarıma dayalı sanayi ile birlikte Organize sanayi Bölgelerimizin, üretim alanlarımızın, özellikle Cazibe Merkezi Projesi ile birlikte daha da hareketlendiğini görüyoruz. Yakın bir zamanda bu 23 ili içerisine alan Cazibe Merkezleri Projesi Programının ilk etabının açıklanacağını biliyoruz. Açıklanması ile birlikte Organize Sanayi Bölgesinde gerek arsa tahsisi, gerekse hızlı bir şekilde üretim yapılanmasına geçileceği konusunda emareleri var.   Özellikle Organize Sanayi Bölgesindeki daha önce tahsis edilen yerlerin yatırımcılar tarafından gözden geçirilerek tarafımızdan yatırımcılarımıza süre verilmesi ve onun sonrasında gerçekleştiremeyecek olanların bir pay edilmesi ve onunla birlikte gerçekleştirecek olanlarında temel atmaya başlamış olmaları aslında çok iyi bir ivme kazandırıyor. Bununla birlikte ifade ettiğim gibi Cazibe Merkezleri Projesi Programının sonuçları açıklanır açıklanmaz özellikle beklentimiz yüksek teknoloji,  katma değerli ve orta-yüksek teknolojilerin Malatya’ya gelmesi ve bundan istifade edebilmemiz, bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Tüm bunlarla, yatırım çalışmaları ve hizmetlerle birlikte şüphesiz ki yerel kalkınma, yerelden bir takım gelişmelerin yaşanması da önemli. Bu anlamda tüm mahalli idarelerimiz, belediyelerimizin ve bizlerle olan tüm koordinasyonun çok iyi bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ben inanıyorum ki bu konuda önemli gelişmeleri yaşarız.”

-“Öğrenci koçluğu TEOG için iyi bir katkı sağladı”

Malatya’daki eğitim çalışmaları hakkında da bilgi veren Vali Mustafa Toprak; “TEOG’da alınan başarı aslında bu anlamda ilimizin insanı, beşeri gücünü hem ilimiz adına, hem ülkemiz adına önemli kılacak bir temel teşkil ediyor. Bize de düşende TEOG sınavlarında 2017 yılında ilk 10’a girecek şekilde alınmış olan başarının orada tutunacak şekilde sürdürülebilir kılınmasıdır. Bir yıldan beri sistematik bir şekilde TEOG sınavlarına ve eğitim yapısının düzeltilmesine ilişkin çalışmaları Milli Eğitim’deki projelendirmelerle birlikte yürütüyoruz. Özellikle dershanelerin kapatılmasından sonra okullarımızda açılan destek kursları ve bunlarla birlikte hem okul yönetimleri, hem velilerimiz ve öğretmenlerimiz ile birlikte iyi bir çocuklarımız için olacak şekilde bir çalışma sistemi getirdik. Özellikle ‘Öğrenci koçluğu’ dediğimiz 5 tane öğrencinin bir öğretmen tarafından rehberlik edilerek onların eğitim-öğretim noktasında daha iyi bir duruma gelmeleri temin edilmesi aslında bu başarıda önemli bir katık sağlamıştır. Hatta bir okul müdürümüz hiç beklemediği ölçüde, ‘Ben dahi okulda bin tane öğrenci varsa bin tanesinin de velisini tanır hale geldim’ diyor. Bu aslında çok önemli bir şey. Demek ki biz öğrencilerimize eğitime dokunabilmeye başladık. Eğerki bunu sürdürebilir hale gelirsek bir taraftan ekonomik kalkınmayı gerçekleştirirken, diğer taraftan da ekonomik ve sosyal kalkınmayı gerçekleştirecek insanı, beşeri gücün nitelikli eğitim alması noktasında sürdürülebilir bir noktayı da yakalayacağız demektir ki bir ili ileri seviyeye götürecek olan budur. Lisans Yerleştirme Sınavı bir bütün halinde yapılıyor. Bu sınav ile birlikte ben inanıyorum ki, alacağımız sonuçlara da bakacağız, düzeltmemiz gereken, daha fazla yüklenmemiz gereken  noktalar olursa o konu üzerinde de daha fazla eğileceğiz. Bu her iki noktadaki başarı aslında ifade etiğim gibi ilimizin diğer alanlarındaki gelişimine de katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Burhan KARADUMAN, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- iha- AA

Etiketler: / / /

Yorumlar
  1. İzmir Beko dedi ki:

    Malatyamız için güzel ve etkili şeylerin olması biz gurbettikleri sevindiriyor.Her geldiğimizde daha gelişmiş bir Malatya emin olun içimizi açıyor.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."