Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Tıp Bayramını Kutlamışlar, Duyurmamışlar

Tıp Bayramını Kutlamışlar, Duyurmamışlar
 • 15.03.2017

14 Mart Tıp Bayramı’nın İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Malatya Tabip Odası tarafından, üniversitede düzenlenen bir törenle kutlandığı bildirildi. Kutlamalara basın davet edilmediği gibi, yapılan törenle ilgili bilgi verilmemesi nedeniyle, ‘kutlama yapılmadığı’ algısı ortaya çıktı.

Tıp Bayramı dolayısıyla, 14 Mart günü Vali Mustafa Toprak, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat dışında mesaj yayınlanmaması, herhangi bir etkinlik düzenlendiğine ilişkin duyuru olmaması üzerine, malatyahaber.com haberi “Malatya’da Tıpsız ‘Tıp’ Bayramı”başlığıyla yayınlamıştı.

Bu haberin ardından İnönü Üniversitesi’nden 15 Mart günü basın kuruluşlarına gönderilen basın bülteninde, bir gün önce yapılan törenle ilgili bilgi ve fotoğraflar yeraldı.

Kutlama töreniyle ilgili basın bülteni şöyle:

“İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Tıp Fakültesi ve Malatya Tabip Odasının organize ettiği kutlama programı düzenlendi.

Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törene, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, 7. Ana Jet Üs Komutanı Kıdemli Albay Hasan Hüseyin Kambur, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Kutlu, Prof. Dr. Nigar Vardı, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Malatya Tabipler Odası Başkanı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş’ un Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Tıp Bayramı kutlama programına katılacak olmasından dolayı Malatya Tabipler Odası adına söz alan Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Harun Kurt: “2003 yılından itibaren Bakanlığımızın yürütmüş olduğu Sağlıkta Dönüşüm programı kapsamında, sağlık tesislerinin fiziki yapılarında iyileştirmeler yapılmış, son model tıbbi cihaz ve donanımlarla hizmet sunumu gerçekleştirilmiş, sağlık sisteminde yapılan revizyonlarla sağlık hizmetlerine erişim kolaylaştırılmış ve sağlık hizmetleri sunumunun niteliği ve kalitesi arttırılmıştır. Bu da sağlık hizmetlerinden duyulan memnuniyeti arttırmıştır. Sağlık hizmetlerindeki bu iyileşmelerde hekim katkısının azımsanamayacak ölçüde olduğu açık bir gerçektir.

Yorgunluk nedir bilmeden insanımıza hizmet sunmaktan mutluluk duyarken, sağlık çalışanına şiddet olaylarını kabul edemiyoruz. Sağlık ve şiddet kelimelerinin yan yana telaffuz edilmesini bile tasvip etmiyoruz. Tüm merciler tarafından sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddetin karşısında durulmasını, sıfır tolerans gösterilmesini istiyoruz.
Sayısı her geçen gün artan şikâyetler, adli ve idari soruşturmalar, her türlü başvuru için savunma yazmak zorunda kalınması gerek mesleki saygınlığımızı, gerekse motivasyonumuzu azaltan, daha defansif yaklaşmamıza ve zaman kaybına sebep olan temel unsurların başında geliyor. Vatandaşlarımızdan ve sağlık yöneticilerinden bu konuda büyük bir hassasiyet bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Kutlu: “Bugün ülkemizin sağlık alanında yakaladığı gelişme ve uluslararası başarılar gurur vericidir. Altyapıda ve hizmette önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Hiç şüphesiz ki elde edilen başarıda, hekim ve sağlık çalışanlarımızın çok önemli katkısı vardır.
İnsanların kaliteli, mutlu bir yaşam sürmelerinin ana koşulu, sağlıklı bireyler olmalarından geçmektedir. Bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler, eğitimin gelişmesine, ülkenin kalkınmasına, dolayısıyla toplumsal refahın artmasına önemli katkı sunarlar.” dedi.

Rektör Kızılay, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının hedefinin Türkiye’yi sağlık alanında en ileri seviyeye taşımak olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

“Bu vazifeyi hakkıyla yerine getiren değerli hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza sizlerin huzurunda şükranlarımı, tebriklerimi arz ediyorum. Burada çok kıdemli hekimlerimiz ve meslekte 30 yılını doldurmuş hekimlerimiz, genç hekimlerimiz ve hocalarımız var. Onlara şükran borçluyuz. Bugün ülkemizin sağlık alanında yakaladığı gelişme ve uluslararası başarılar gurur vericidir. Göğsümüzü kabartmaktadır. Alt yapıda ve hizmette önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Çok önemli başarılara imza atılmıştır. Bu başarıların sağlanmasında başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımıza, bakanlarımıza, üniversitelerimize, tüm hastanelerimize, başhekimlerimize ama en çok da hekimlerimize, hemşirelerimize, sağlık çalışanlarımıza şükran borçluyuz.”

Törende “Her Hastalık Bir Hikayedir” ve “Görsellerle Hastalıklar” 2017 Yarışmaları hakkında bilgi verilmesinin ardından yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Program kapsamında İnönü Üniversitesi Müzik Topluluğu tarafından mini bir konser verildi.

Program İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem bir öğrencilerine önlükleri giydirildi.”

malatyahaber.com- Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Turgay dedi ki:

  Veterinerlere daha fazla önem veriliyor da ondan sayın kemal bey

 2. Kemal dedi ki:

  Cüppeli hocaların bulunduğu resimde yer alanların yarıdan fazlası tıp doktoru değil; veteriner, hemşire, istatistikçi, biyolog, sağlık hizmetleri mezunu filan.
  Bayramın adı tıp bayramı ama kutlayanların çoğu tıp dışından insanlar…? Temel bilimlerin neredeyse tamamı eş dost akraba yakını tıp dışı mesleklerden, bu fakülteden nasıl kaliteli hekim yetişecek.Tıbbi biyoloji ve genetik bölümü fen-edebiyat biyoloji bölümünden devşirme, anotomi bölüm başkanı veteriner, fizyoloji bölüm başkanı biyolog, histoloji bölüm başkanı veteriner, biyokimya ve farmakoloji bölüm başkanları veteriner…? AMA FAKÜLTE TIP FAKÜLTESİ!!!!!!!!!!!!!!!

  1. MUSTAFA dedi ki:

   Kemal bey, verdiğiniz bilgiler doğru ise gurur duyduğumuz inönü üniversitesi tıp fakültesi de bu yozlaşmadan nasibini almış demektir.
   En iyi hocaların neden teker teker üniversiteyi terkettiklerinin bir nedeni de bu olsa gerek.
   Cemaatlerin, şeyhlerin, şıhların elini eteğini öpen siyasetçiler var olduğu sürece bilim teknik ve sağlıkta ilerleme kaydedemeyiz.

  2. ali dedi ki:

   sen tıp fakültesi dediğinde sadece doktor olmayı anlayacak kadar bilgisi olmayan birisin. Önce aç temel bilimlerin mantığını öğren bence. Temel bilimlerden kimler yetişiyor onu öğren….

  3. öneri dedi ki:

   İvme kazanmaya kalkışmış Tıp fakültesinin Tıp Bayramına davet ettiği bazı hocaların ismi okunmasına rağmen yoktu. Hizip mi var? Çekememezlik mi? Yoksa SİZİN GİBİ İÇİNDE olmasına rağmen UZAK OLAN mı var???

  4. Tarafsız Adam dedi ki:

   Kemal laf olsun diye konuşmuşsun. Tıp bayramı bu doktorlar bayramı değil. Tıp deyince aklına sadece doktorlar geliyosa sorun sende demektir. Kahvehane muhabbeti yapma burada

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."