Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

“TMO Kayısı Alımına Başlıyor”

“TMO Kayısı Alımına Başlıyor”
 • 27.07.2020

AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kayısı alımına başlıyor” dedi.

Milletvekili Çalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın incir, kuru incir ve kuru üzüm müdahale alımlarına bu yıl kayısının da ilave edildiğine dair açıklamasını anımsatarak, “Cumhurbaşkanımızın kabine toplantısının ardından verdiği müjde sonrası Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli bizi aradı ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alımına başlayacağını ifade etti. Malatya’mıza, Malatya çiftçimize, üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

AKP iktidarları döneminde çiftçiye ve üreticiye büyük destekler verildiğini ifade eden Çalık, “TMO’nun kayısı alımı yapması Malatya’mızın ekonomisi, çiftçimiz ve üreticimiz için büyük önem taşıyordu. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alımı yapması için bakanımızla görüştük ve desteklerini aldık. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli konuyu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a arz etti. Sayın Cumhurbaşkanımız kabine toplantısı sonrası incir, kuru incir ve kuru üzüm müdahale alımlarına bu yıl kayısının da ilave edildiği müjdesini verdi. Kayısımızın Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alımının gerçekleştirilmesi çiftçimize ve üreticimize büyük katkı sağlayacak. Değerli hemşerilerimin beklediği, bizlerin de uzun süredir girişimlerde bulunduğumuz bu hususun neticelenmiş olması mutluluk verici. Bu alımların çiftçilerimize ve Malatya’ya büyük katkıları olacağını düşünüyorum. Malatya’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Milletvekili Çalık, kayısının Malatya ekonomisinin can damarı olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kayısımızı alması için çok ciddi bir çalışma yürüttük. Alım yapılacağının söylenmesi bile Malatya kayısısı için çok önemli bir hamleydi ki, TMO’nun ‘giriyor’ kelimesi bile fiyatların yukarıya çıkmasına vesile oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasının ardından kayısımız gerçek değerini bulacak. Bu noktada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye desteklerinden, ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız her defasında Malatya’ya olan sevgisini ve sevdasını bütün platformlarda dile getiriyor. Bir kez daha Malatya’ya olan sevgisini göstermiş bulunuyor. Malatya’mıza bir kez daha hayırlı uğurlu olsun.”

“Müdahale alımlarına bu yıl kayısı da ilave ediyoruz”
Bu arada, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni fındık hasat döneminin üreticilere hayırlı ve bol bereketli olmasını dileyerek, “Ayrıca incir, kuru incir ve kuru üzüm müdahale alımlarına bu yıl kayısı da ilave ediyoruz. Her alanda üreticimizin yanında yer almaya devam edeceğiz. Bilsinler ki AK Parti iktidarı hiçbir zaman üreticisini, çiftçisini vesairesini yalnız bırakmayacaktır. Her zaman onların yanında yer almaya devam edecektir.” diye konuştu.

Bülten- malatyahaber.com- Ankara, AA

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. Murat dedi ki:

  Kayısı olan herkesde çok iyi para kazaniyorlar kaysinin çürüğü carigi çekirdeği kayısı herşeyi para ediyor yanlız aç gözlük var nefis doymuyor kaysiyi yetisdiren alan satan herkesde para kazanıyor yetisdirenlerde çok iyi kazanıyorlar yeminle söylüyorum lüx ve saltanat sürüyorlar artık paraya para demiyorlar çoğu kişi bu kazancda yolada bile çıkanlar var Malatya’nın en lüx semtlerinde daireler köylere bile lüx daireler lüx ciplerle geziyorlar nerde geliyor bu paralar hiç fakiri yoksulu düşünen varmı kaysı kışın yansa bile devletde parasını alıyorlar boşuna ağliyorlar

  1. İlker dedi ki:

   Giderleri düşündünmü yada verilen emeğin karşılığını alamamayi ….sen herhalde kaysida hiç çalışma missin,genel konuşma.
   Ama Allah’a şükür bu sene emeğe degiyor…

 2. Saim yilmazer dedi ki:

  TMO nun kaysı alımı yapacak olması , lisanslı depoculuğun faaliyete geçmesi kaysınıf önünü açacak. Üreticimize düşen, ürünün kalitesini yüksetlmek . HAYIRLI OLSUN.

 3. Mustafa44 dedi ki:

  Gün kurusu 15 20 arası nerde 25. 30 arasi piyasada esnag yok carpicilar var.

 4. öneri dedi ki:

  BEŞİKTAŞ AHMET NUR ÇEBİ
  ‘Benim fikrim küme düşme olmaması yönünde”
  Ben bu sezon düşmenin kaldırılmasını istiyorum. Pandemi döneminde kulüplerin yaşadığı zorluğu en iyi ben biliyorum. Benim fikrim küme düşme olmaması yönünde. Bu pandemi döneminde küme düşmeyi kaldıralım. Çok değerli şehir kulüplerimiz küme düştü. Alttan da 3 takım geliyor. Varsın 3 takım fazla olsun. Ben bu süreçte küme düşmenin kalkmasını istiyorum.
  BİZİ BİZDEN DAHA İYİ DÜŞÜNÜYOR.
  VARSIN 18 DEĞİL 21 OLSUN…
  BAŞKAN DEĞİŞSİN.

 5. Malatyalı dedi ki:

  Büyük esnaftan değil çiftçiden alım yapılmalı. Ayrıca kayısının fındıktan bir farkı yok. Fındık gibi destek görmeli

 6. malatyalı dedi ki:

  yorumlarda kayısının çok iyi para ettiği dillendirilmiş.bir üretici olarak bende gerçeklerden bahsedeyim.öncelikle gün kurusu fiyatı 30-35tl denmiş.bu fiyat parekende çiftciden çıkış 28-30tl gün kurusu en iri ve kaliteli kayısıdan olur.biz üreticiler bu kayısıyı çok fazla üretemeyiz.büyük bahçeler zaten bunu hiç üretmezler.zaman yer kalite sıkıntılıdır.kükürtlü kayısı favorimizdir.bununda en irisi an itibarıyla 18-20 tl bandında bu üründe tüm bahçede olmaz orta irilikte kayısı 15-18 bandında bu kayısı gerçek fiyattır.elek altı ıskarta 10-13 bandında düşünün birde bu yıl kayısı az tutmuş.maliyet kayısı hasatında ortalama kğ da 5tl ,yıl içerisindede ortalama bir bahçenin masrafı kğ başı 5tl olur.eder 10tl anlayacağınız.ıskarta kendini ancak kurtarır.kayısının tutmadığı bir yıl için 5tl daha ekleyin.bakalım ne olacak.fiyatlar çok düşük üretici için en az bu yıl kayısı az diyoruz.ort irilikteki bir kayısının 30tl nin altı olmaması lazımdı.

 7. Osman dedi ki:

  TMO nun kayısı alımı yapacağına dair Reisi Cumhurun açıklamasına Selahattin Gürkan sosyal medyada bir teşekkür dahi etmedi. Zabıtanın eldivensiz fırın denetimini, asfalt yamasını dahi paylaşan Gürkanın Cumhurbaşkanımıza üreticiler adına teşekkür etmemesi manidar. Sebebine gelince ışte sebebi bu haber. Nasıl olurda Öznur hanım bizden önce açıklama yapar. Bu açıklamayı biz yapmalıydık demişlerdir. Kaprisi bırakalım, Malatya için kim yaparsa yapsın her güzelliği alkışayalım

 8. Fth dedi ki:

  Seçiiimmmm vaaaarrrrrr.. Fındığı 22buçuktan alıyor tmo. Kilosuna bir litre mazot hibe.
  Acaba kayısının fiyatı ne kaç kilosuna bi litre mazot verecek.

 9. Sami dedi ki:

  Ben seviyirum öznur hanımı.insallah çevre yolumuza da el atarsan vekilim sen yaparsan hallollur.

 10. Cavit44 dedi ki:

  Uzun zamandır bukadar para etmiyordu inş tmo da
  İyi bi rakamdan alır köylünün emegi boşa gitmez
  Malatya spor düştü kayısı fiyatıda düşerse vay sizin balinize

 11. Mehmet dedi ki:

  Öznur hanm vekil olarak sen çalışıyorsun helal olsun. Cumhurbaskanimizin gercek yol arkadasi. Bu sene kayisi bizim yüzümüzü güldürecek. Sagolun

  1. Serdar dedi ki:

   🙂 Allah müstehakını versin Mehmet bey

 12. Yunus emre dedi ki:

  Çiftçi ne zaman kazadıki şimdi kazansın? Tmo kaysı alıyormuş kaç liradan? Emeğimizi karşılayacakmı? bu hükümet kayısı için ne Zaman kılını kıpırdattı? Hep hikaye başka bişe değil. Yine pastadan büyük dilimleri rantçılar alacak.

  1. Sedat dedi ki:

   Anlamadan Bilmeden Nankörce Elestirmissin
   Hemen Sallamak Yerine Biraz Sabırlı Ol Kayısı Fiyatları Uçacak Üretici bayram edecek

 13. Aydın dedi ki:

  Öznür okadar adam dediğimiz züğürt yalakalar boş kalıplar birşey yapamadı… Helal olsun, sen başardın, böylece cumhuru Reiste sadece Fındık değil, tüm önemli geçim kaynaklarının kıymetini bildiğini gösterdi, bizi çok sevindirdiniz… Tüm Malatya sizinle… Bravo, böle cümleten devam… Şu çevre yoluda adam olursa süper

 14. Kayısıcı dedi ki:

  Borsa başkanımız Ramazan Özcan’ın lisanslı deponun yapımı ve TMO’nun alımı konusunda büyük gayretlerinin olduğunu biliyoruz.
  Ayrıca Öznur vekilede teşekkürler.
  Bazen acımasız bir şekilde eleştirilsede bence Öznur hanım Malatya’ya çok şeyler kazandırdı.
  Bazıları gibi işleri lafta bırakmıyor en azından.

  1. Malatya dedi ki:

   Çaliktan baska vekil yok valla malatya icin calisiyor

 15. İsmail44 dedi ki:

  En ufak dahi emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz Öznur Hanım Size Ayrıca Teşekkürler

 16. Malatyalı dedi ki:

  Gün kurusu 25-35 TL arası biz Malatya’da kaysisi olmayan insanlar alamıyoruz bana göre bu fiyatlar iyi ,bir ton kaysi ortalama 30 bin lira daha ne olsun diyorum çiftçilerimize bol kazançlar diyorum.

  1. Yunus emre dedi ki:

   Tabi 25-35 tl olur. Kayısı yok kayısı!! Çoğu çiftçinin kayısısı yandı. Kayısı bol olsun bakalım bu fiyatları görecekmisniz

 17. KOVID44 dedi ki:

  Boyle faaliyetleri 15 yil once baslatsaydiniz Malatyalilar o kadar elestirmezdi sizi….malatyali hemserileriniz cok sey istemiyor..kaysi..kuzey cevre yolu…hastaneler..sehir trafigi,artan faturalar..gibi mecburi isteklwri var

 18. Resul dedi ki:

  Bu kayısı için üretici için bulunmaz bir nimettirBaşta Sayın Cumhurbaşkanımız Olmak üzere Öznur Hanıma ,Bakanımıza Borsa Başkanımiza teşekkür ederiz emekleri unutulmaz

 19. Selami dedi ki:

  İşte güzel haber.öznur hanım teşekkürler

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."