Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

TÖTM’de Aynı Anda 5 Karaciğer Nakli Operasyonu

TÖTM’de Aynı Anda 5 Karaciğer Nakli Operasyonu
 • 12.06.2019

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, karaciğer naklinde gösterdiği başarılı çalışmalar sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedefliyor. Karaciğer naklinde Avrupa’nın zirvesinde yer alan Turgut Özal Tıp Merkezi’nde aynı anda canlıdan canlıya beş karaciğer nakli gerçekleştiriliyor.

2002 yılından buyana 2 bin 500’ün üzerinde karaciğer nakli yapan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, bu anlamda hem Avrupa hem de dünyada zirvede yer alıyor. Bünyesinde 2016 yılında açılan 152 yataklı Karaciğer Nakil Enstitüsü ile başarılı çalışmalara imza atan Turgut Özal Tıp Merkezi, geçen yıl 272 nakil gerçekleştirdi. Bu yılın ilk 5 ayında ise 100’ün üzerinde karaciğer nakli yapıldığı belirtildi.

Karaciğer naklinde bir marka haline gelen Turgut Özal Tıp Merkezi, 5 karaciğer naklini aynı anda yapabilecek kadar doktor, hemşire, sağlık personeli ile fiziki kapasiteye sahip olduğunu dünyaya göstermek amacıyla aynı anda 5 hastaya karaciğer nakli gerçekleştiriyor. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, aynı anda 5 hastaya gerçekleştirilen karaciğer nakliyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hazırlanıyor.

Ameliyatlar; Sağlık İl Müdürü, noter ve uluslararası şahitler huzurunda gerçekleştiriliyor. Uluslararası şahitliği ABD Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre ile Azerbaycan Tıp Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Nuru Bayramov yapıyor.

Karaciğer Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, “Bu özünde bir rekor kırma işlemi değildir. Hiçbir şekilde insan sağlığı üzerinden bir rekor kırma olayını kabul etmiyorum ama burada aynı anda gelen 5 sıkıntılı, acil karaciğer nakli bekleyen hastaya karaciğer nakli yapabileceğimizi ve daha önceden de yaptığımızı, bugün bu olanaklarımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz, yoksa başka bir şey değil” dedi.

Yılmaz, 9 hasta içerisinden 5’ini seçtiklerini ifade ederek, “Ülkemizde İnönü Üniversitesi bünyesindeki Karaciğer Nakil Enstitüsünde beş ayrı canlı vericiyle karaciğer nakli yani 10 operasyonu yapabilecek fiziki koşullara, teçhizata ve cerrahi ekip ile diğer branşlardaki arkadaşlarımızla bunu barındırdığımızı, bunu bulundurduğumuzu sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bunu sadece ülkemize ve dünya kamuoyuna bir kez daha duyurmak istedik. Ülkemiz adına onur duyuyoruz. Aslında bugün 8-9 hastandan 5’ini seçebildik. 5 hastamız, 5 de canlı vericimiz var. 4’ü akrabadan, 1’i akraba dışından. Bu 5 hasta gerçekten sıkıntılı, acil karaciğer nakline acil olarak ihtiyaç duyan hastalar” diye konuşu.

Nakillerde 36 cerrahi ekibin görev yapacağını kaydeden Yılmaz, “Öğretim üyesi kadromuz 25.Bunların 20’ye yakını profesör ve doçent. Anestezi, hemşire, yardımcı personel ve diğer branşlarda 100’ün üzerinde bir ekiple çalışacağız” dedi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise hem ülke hem de üniversite için önemli bir gelişmeyi yaşadıklarını ifade etti.

Kızılay, İnönü Üniversitesi’nin2002 yılından buyana Prof. Dr. Sezai Yılmaz liderliğinde 2 bin 500’ün üzerinde karaciğer naklini başarıyla gerçekleştirdiğini kaydederek, “Büyük bir karaciğer nakli ekibimiz, ailemiz var. Bu büyük başarıyı bugün 5 canlı vericiden karaciğer nakliyle ülkemizin gündemine tekrar taşımak istiyoruz. 5 alıcı, 5’te verici olmak üzere 10 odada ameliyat yapılacak. Sabah bir kısmı başladı. Malatya noterimiz hepsinin kimlik tespitini yaptı. Çok kıymetli uluslararası şahitlik yapacak hocalarımızda burada bulunuyor” dedi.

Ameliyata, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr Ahmet Tekin, Doku ve Organ Nakli Daire Başkanı Dr. Murat Öztürk, YALE Üniversitesi Prof. Dr. Şükrü Emre, Azerbaycan Tıp Üniversitesi Prof. Dr. Nuru Bayramov ve 35 cerrah girdi.

Malatya Valisi Aydın Baruş, “Hem tıp dünyası hem ülkemiz hem de dünya için çok önemli bir olaya şahitlik yapıyoruz. Turgut Özal Tıp Merkezi’nde bulunan Karaciğer Nakli Enstitümüzde birlikte gerçekleşecek olan operasyonlarla 5 hastadan karaciğer alınarak 5 hastaya nakledilecek. Şuanda 10 ekip operasyona başlamış durumda. Akşam saatlerinde bu operasyonların tamamlanması bekleniyor. Kurulduğu günden bugüne Karaciğer Nakli Enstitüsünde başarılı operasyonlar, nakiller gerçekleştirildi. Biz bununla gurur duyuyoruz. Buradaki doktorlarımızda hakikaten bu başarılarıyla Malatya ve Türkiye’nin adının dünyada duyulmasını sağlıyorlar. Buradaki merkez 2002 yılında kuruldu ve daha sonra enstitüye dönüştü. Bugüne kadar 2 bin 500 karaciğer nakli gerçekleştirildi. Şuanda da yıllık olarak 250 civarında karaciğer nakli gerçekleştiriliyor ki bu, buradaki doktorlarımızın ne kasar büyük bir başarı gösterdiğini ve her şeyden ümidini kesmiş hastalarımızı şifaya kavuşturduklarını ispatlıyor” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre de, ülke adına çok önemli bir gün olduğunu belirterek “Geçen yıl üç tane nakli aynı anda beraber yaptığımızda Sezai hoca ve Ahmet hoca ile beraber karar vermiştik. Bu Türkiye’nin geleceği , daha doğrusu Türkiye’de bu ameliyatların ne kadar başarı ile yapıldığının bir kanıtı olarak, sadece Türkiye için değil dünya için de duyurulmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Araştırmada bilgi toplamada bunları yayınlamada eksikliklerimiz var. Tabi ki bunları da tamamlayacağız ve bugün bizim için milat olacak. Malatya ekibinin tabi ki özel bir yeri olacak. Bundan çok çok mutluyum. :Bu ameliyatlar çok meşakkatli ameliyatlar. Kolay ameliyatlar değil. Bunları başarı ile yapabilmek çok çok önemli. Türk insanının el becerisi çok çok üst düzeyde. Dünya üzerinde çok insan yetiştirmiş biri olarak söyleyebilirim ki Türk insanının el becerisi, pratik zekası çok çok üst düzeyde. Türkiye bu konuda, dünya üzerinde layık olduğu yeri alacaktır” şeklinde konuşu.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin ise “Burada organ nakli konusunda farkındalık oluşturmak çok önemli. Sağlıkta dönüşüm programı kapsamında ülkemizde sağlık alanında önemli gelişmeler oldu. 2000’li yıllarda yüzlerce hasta organ nakli için yurt dışına giderken, 2019 yılında yüzlerce hasta organ nakli için ülkemizi tercih etmeye başladı. Burada tabi organ nakli merkezimizde çalışan hocalarımızın çok büyük katkıları var. Özellikle Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz hocamızın çok büyük katkısı var. Yılda yaklaşık ortalama 250 naklin yapıldığı, şimdiye kadar 2500’ün üzerinde naklin yapıldığı merkezimizin direktörü. Aynı zamanda sadece başarılı nakilleriyle kalmayıp yurt içinden yurt dışında yüzlerce kişinin yetiştirilip ülkemizin hizmetine sunduğu bir eğitim merkezi” diye konuştu.

Beytullah Kaya (3), Halil İbrahim Akpınar (66), Hakan Doğan (43), Ali Ulak (43), Ahmet Dağ’a (21) aynı anda karaciğer nakli gerçekleştiriliyor.

Yeni Malatya Gazetesi, malatyahaber.com

 

Etiketler: /

Yorumlar
 1. 44cemil dedi ki:

  Aynı anda 5 nakil iyide keşke nakil sırasında kullandığımız medikal,cerrahi malzemeleride biz üretiyor olsaydık neyazıkki daha o seviyeye gelemedik.

 2. Meltem dedi ki:

  Sezai Hocama en kalbi selam saygı ve hürmetlerimi arz ediyor, her gün şifa dagıtan ellerinden öpüyorum.
  Ama Allah aşkına Büyükşehir Belediye Başkanının Valinin ne isi var bu ameliyatta. Muhterem S3
  Ezai hocam, emeğinizin siyasete alet edilmesine asla izin vermeyin. Siz her düşünceden insanın hocasısınız. İyi ki varsınız.

 3. Okan dedi ki:

  Dünyanın hayranlıkla izlediği bu operasyonları yapan ekibi tebrik eder başarılar dilerim.eleştirirken lütfen vicdanlı olun. Bu ekip sadece Malatya için çalışıyor.dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen milyarlık maaşları ellerinin tersi ile itip Malatya yı paraya değişmeyen bu adamlara sahip çıkmak lazım

 4. Aziz dedi ki:

  Sezai hocaya sözüm yok. Allah kendisinden razı olsun. Ya ora ameliyathane sterilize bir bölge protokolün orada ne işi var?

 5. Hikmet Geçkil dedi ki:

  İnönü Üniversitesinde Moleküler Biyoloji ve Genetik Profesörü olarak Karaciğer Nakli Enstitüsünü bu başarıları için tebrik ederken, Enstitüde bugüne kadar yapılmış olan nakillerin istatistiklerini (yaşam süreleri vs) gösteren bir bilimsel yayını okumaktan memnunluk duyacağım…

  1. osman dedi ki:

   sayın hikmet bey yapılan bu güzel işi inceden eleştirmek istemişsiniz.benimde size bir sorum olacak……….BU EKİP BÖYLE GÜZEL VE MUAZZAM AMELİYATLAR YAPARAK DÜNYADA 1 NUMARA OLDULAR MALATYA ADINA……….PEKİ SİZ NE YAPTINIZ,İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ADINA MALATYA ADINA ……. EĞER BİR TUĞLA ÜSTÜNE KOYAMIYORSANIZ ..LÜTFEN EVİN TAMAMINI YAPANA KASİS OLMAYIN

 6. Server dedi ki:

  Yöneticilerin önlük giymesi çok anlamlı olmuş. Çok güzel bir fotoğraf. Şehrimiz sağlık turizmi alanimda gelisebilir . Ayrıca rahmetli Özal’ın 90 larda temelini attığı bu hastanenin bugün dünya çapında işler yapması gerçekten mutluluk verici .

 7. ATTİLA dedi ki:

  Helal olsun sizlere. Başarılarınızın devamını diliyor; tebrik ediyorum sizleri.

 8. Kenan dedi ki:

  Sezai Hocam sizden ve ekibinizden Allah razı olsun.
  Malatya sizler sayesinde marka bir şehir oluyor.
  Kayısıdan sonra,yeni bir Dünya Markası…
  Bu şehir sizinle gurur duyuyor.
  Heykelinizi dikmeliyiz. ???

 9. Malatyalı dedi ki:

  Karaciğer nakli konusunda uluslararası başarıya imza atan Sezai Yılmaz hocamızın çalışmaları bir Malatyalı olarak bizi gururlandırıyor. Aynı anda 5 hastaya 5 canlı vericili nakil yapılabilir olması bu ekibin her an ve her koşulda ameliyata hazır olduklarının bir göstergesidir. Ancak burada önemli olan ameliyat sayısı değil, ilk bir yıl (daha sonra beş yıllık) içinde nakil olan hastaların sağ kalım oranları. Ameliyat olması mümkün olmayan ağır kanser hastalarının canlı vericili nakile alınmaları sayıyı artırma çabasının bir sonucu olabilir mi? Üstelik karaciğerini veren kişilerde nadiren de olsa safra yolları problemleri olmaktadır. Hipokrat yemini etmiş doktorlarımızın hastayı bir gün bile fazla yaşatma çabalarını anlıyorum ama hastanın ve vericinin ameliyat sonrası yaşadıkları/yaşayabilecekleri sorunlar çok fazla.

 10. berk dedi ki:

  yanlış bir organizasyon aynı anda çok ameliyat başarı olamaz. yapılan ameliyat sonucu sağlığa kavuşan yaşayan hasta sayısı standarların üzerinde ise başarı budur yoksatehlikeli sulara gireriz biri çıkar 10 dakkikada ameliyat yapıyorum der biri çıkar tek elle ameliyat yapıyorum der yanlış bence böyle bir yöntem

 11. Chen dedi ki:

  Net bir şekilde Sezai Hoca artık sadece malatyanın değil Türkiyenın en önemli bilim insanlarından biridir. Malatyalının gönlünde de Nobel almıştır.

 12. Ahmet dedi ki:

  Sezai hocamı kutluyorum.Memleketine bu kadar bağlı ve bu kadar faydalı olan başka biri varmıdır acaba.

 13. Kutay dedi ki:

  Dünyada karaciğer naklinde en iyiyiz doğru ama hastane tedavi görüp mikrop kapan ve ölen hastaların da sayısını açıklasınlar hastanede bulamadıkları ve ne olduğunu açıklayamadıkları bir hastane mikrobu ile karşı karşıyayız ne yazık ki

 14. Baba44 dedi ki:

  Amliyatn basnda ki yetkili sayin hocam rekorlar kitabina girecksnz diye insan sagligi uzerndn girmsenz keske derim hastya saglini kazandraym derken olanida gtmsin .

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."