Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

TRT’nin İddialı Dizisinin İlham Kaynağı Malatyalı Aile

TRT’nin İddialı Dizisinin İlham Kaynağı Malatyalı Aile
 • 14.09.2020

‘TÜRKAN HANIM’IN KONAĞI’ TRT-1’DE.. TRT’nin, dizi formatına yeni bir soluk getireceği belirtilen ve aile kavramının gündelik hayatın sorunlarını çözme yolunda üstlendiği onarıcı ve dayanışmacı rolünün yeniden hatırlanmasını sağlayacağı hedeflenen yeni dizisi ‘Türkân Hanımın Konağı’ bugünden itibaren TRT-1’de izleyicisi ile buluşuyor.

Yönetmen koltuğunda, spor, müzik, eğlence ve kültür alanlarında çok sayıda dizi, program, yapım ve canlı yayına imza atan Mecit Beştepe’nin oturduğu Türkan Hanımın Konağı dizisi, Malatya kökenli bir ailenin yaşam serüveni üzerinden, ailenin toplumsal yapı bağlamında barındırdığı değerlerin olaylara ve insan ilişkilerine pozitif yansımasını ekranlara taşıyacak.

Dizi 14 Eylül Pazartesi gününden itibaren hafta içi her gün, saat 09.30’dan itibaren ekrana gelecek.

Teknolojinin kalabalıklar içinde yalnızlaştırdığı ve küreselleşme rüzgârı ile zihinsel ve kültürel olarak savrulan insanın, kendi köklerine dönmesine ve bin yıllara dayanan geleneğine yaslanmasına yönelik bir alt metne sahip olan dizinin en önemli özelliklerinden birini, diziye zaman zaman konuk alınarak, o gün odaklanılan konu hakkında uzman görüşüyle izleyiciye somut bilgi aktarılması oluşturuyor.

Türkân Hanımın Konağı’ dizisi bu yönüyle, hem dizi hem aktüel bir program formatını harmanlayarak ekranlarda yeni bir formatla izleycisine ulaşacak.

Malatya’nın aile yapısı ve kültürel değerleri de dizi de yansıtılacak

Dizide zaman zaman Malatya’nın mutfağı, kayısısı, doğal – tarihsel zenginlikleri ve benzeri kültürel değerlerinin yer alacağı, Malatya aile yapısının davranış kodlarına yansımasının konumlandırılacağı öğrenilen dizinin, geleneksel Malatya ailesinden ilhamla, insan – şehir ilişkisini de sorgulaması öngörülüyor.

Oyuncu kadrosunda hangi sanatçılar var?

TRT’nin “TRT 1 ekranlarında kocaman bir aile olmaya hazır mısınız?” sloganı ile tanıttığı dizinin oyuncu kadrosunda, çok sayıda dizi ve filmdeki usta işi rolleri ile tanınan Ayşen İnci’nin yanı sıra Mürşit Ağa Bağ, Arzu Yanardağ ve Buket Dereoğlu yer alıyor.

 ‘Türkân Hanımın Konağı’ dizisinin tanıtımı ile ilgili olarak TRT web sitesinde yayımlanan yazı ise şöyle:

“Yeni yayın dönemine iddialı yapımlarla girmeye hazırlanan TRT 1, Türk televizyonlarında bir ilki daha gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Aynı anda hem bir dizi hem bir program izlemeye hazır mısınız? Türkan Hanım’ın Konağı yenilikçi formatıyla çok yakında ekranların vazgeçilmezleri arasında yer alacak.

Hayat Kadar Gerçek Masallar kadar Sıcak bir konak: Türkan Hanım’ın Konağı…

Bir program düşünün; aynı zamanda özlediğimiz sıcacık bir aile ortamında, birbirlerinin sevinciyle sevinen, derdiyle kederlenen insanların hikâyelerini ekrana getirsin, içinde yemek tarifleri ve gündelik pratik bilgiler olsun. Hep beraber gülüp, hep beraber ağlayan, içine sonsuz mutluluklar sığan kocaman bir konak olsun. O konakta hayattan çıkartılan küçük mutluluklar en kıymetli anlara dönüşsün. O konakta her birimize, Türkan Hanım’ın omzunda bir yer olsun.

Bir dizi düşünün; her hafta alanında uzman bir konuk, hepimizin başına gelebilecek bir sorunun çözüm yollarını anlatsın. Bununla da kalmasın sevdiğiniz sanatçıları evlerinize konuk etsin. “Nasıl olacak ki?” diyorsanız, Türkan Hanım’ın Konağı hikâye ile gerçeği, masal ile hakikati sizler için bir araya getiriyor. Her hafta örnek bir konunun işleneceği dizide, geleneklerimizin köklü mirası ile Türkan Hanım, hem konağındaki büyük ailesine hem de ekran başındaki izleyicilere yol gösterecek.

Oyuncu kadrosunda; Arzu Yanardağ, Mürşit Ağa Bağ, Ayşen İnci, Buket Dereoğlu gibi deneyimli oyuncuların yanı sıra birçok genç yeteneğinde yer aldığı Türkan Hanım’ın Konağı, sevdiğiniz ünlüleri de sizler için ağırlıyor. Türkan Hanım’ın Konağı yediden yetmişe tüm izleyicileri ekran başına davet ediyor”.

İzleyici yorumları için sosyal medya hesapları

‘Türkan Hanım’ın Konağı’ dizisinin sosyal medya hesaplarının da dizinin içeriğine katkı sunmak, dizide yer alınması istenen konuları duyurmak için kullanılabileceği belirtildi.

Dizinin sosyal medya hesapları şöyle:

twitter hesabı: https://twitter.com/TurkanHKonagi

instagram hesabı: instagram.com/turkanhanimkonagi

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. 44 dedi ki:

  Alarm kurmamız lazım bu diziyi izlemek için

 2. Makbule dedi ki:

  Dini dizilere alet edip insanların beynini boş şeylerle doldurup oyalayıp haktan hakikaten uzakaştırmaktan insaların gerçekleri görmelerine engel olmaktan ne zaman vaz geçeceksiniz. Hayat dizi izlemekten ibaret değil, hele bu zaman da hastalık hat safhada millet ne olacağından endişeli ekonomik kriz mi desem, şehit haberlerine mi üzülsem. Yoksa kukla gibi tv ye çakılıp mastırşef midir nedir ona bakanlaramı üzülsem. Yada bizi böyle şeylerle oyalayanlara ne desem. Düşün ey türk milleti kolay kazanılmadı bu ülkenin her karış yeri ayağa kalk bir silkelen sarıl islama. Dön aslına ceddine uy…

 3. Heredot cevdet dedi ki:

  Arkadaş Konak ile Sarayı karıştırıyor veya İstanbul boğazındaki yalı lar ile özdeşleştiriyor
  .Malatya nın 1990 lara kadar ki evleri avlulu dede çocukları ve torunları ile beraber yaşadıkları evlere konak denirdi.Her geniş aile bu şekilde yaşardı.Dolayısıyla konak kavramı şatafatlı hayatı ifade etmez.

 4. Malatya dedi ki:

  Malatyada. Ahlaki. Çöküntü yü. Filim. Yapsalar. Oskar. Alır.

  1. Kemal dedi ki:

   Malatyada malatyalı kalmadı.Bundan 15 yada 20 yıl önce bir dernek açılmıştı.Adı Malatyada malatyalılar derneği idi.Böyle bir dernek türkiyede varmı?zannetmiyorum.Bu dernek baskılar sonucu kapatıldı.Herkes bu ülkenin insanı ancak malatya son 20 yılda bingöl,muş gibi illerle birlikte hep etrafındaki şehrin ilçelerinden göç alan büyük bir köye döndü.Birde buraya gelen suriyelerle bu heterojen yapı iyice büyüdü..Doğuda Malatyanın sosyal yapsı kadar bozulmuş bir şehir yoktur.Malatyanın sınavlarda başarı oranı,Okur yazar oranı çok düştü.Bu şehirde 7 kışlık 1 yazlık sinama vardı.Tiyatromuz vardı.Sinema sayısı 1 e düştü.Tiyatro olayı neredeyse bitti.Bütün bunlar sosyal ve kültürel yozlaşmanın en bariz örnekleri.Dolayısı ile bu şehiri ileride çok daha farklı sorunlar beklemekte.

   1. recep solmaz dedi ki:

    duygularımıza tercüman oldunuz …maalesef bizlerde bu sisteme alıştık.. ve sevgi saygı komşuluk arkadaşlık akrabalık tanışıklık azaldı kayboldu …sonuç yozlaşma devam edecek maalesef…..üzüntü verici….

   2. mehmet dedi ki:

    kemal bey hariçten gazel olkumuşsunuz şu an malatyada 1 değil iki sinema var adı iki tane olsa da sizin bahsettiğiniz zamandaki gibi her sinemada tek salon yok her birinde 7 farklı salonda aynı anda film izletiliyor tiyatromuz daha çok sahne ile daha ferah ortamlarıyla şimdi de var Sabancı, kongre kültür merkezi, büyükşehir sanat sokağı battalgazi belediyesi ve üniversitedeki salonlarla gerçekten güzel eserler ortaya konuluyor eğitim alanında sadece 2020 Türkiye birincisinin Malatyadan olduğunu söyleyeyim gerisini siz araştırın…
    Araştırın gezin öğrenin 🙂

    1. Spartacus dedi ki:

     Sen ne diyorsun birader salon sayısı tabiki ölçüt değil ama malatya sosyal kültürel ve ekomomik olarak geriye gittiği doğrudur bununda en büyük payı malatyanın sahibi yoktur malatya kaderine terk edilmiştir

 5. Nizamettin Opanoğlu dedi ki:

  Teşekkürler TRT,teşekkürler Mecit Beştepe

 6. mlt44 dedi ki:

  Helal be trt Malatyalılar olarak nasıl sevindik nasıl!!!
  mümkünse siz Malatya ile ilgili bir şey yapmayın.kaç konak var malatyada kaç ağa var neyin kafasını yaşıyorsunuz.

 7. Ben bir malatyalı olarak böyle bir diziye çok sevindim yorum yapan arkadaşın dediği gibi akşam saaterinde olsa. Dahaçok izenir diğer yorum yapan arkadaşa katılmıyorum malatya orduzu kasabasında evlerimiz konak gibidir oralarda büyüdük annem ve babam masada yemek yerler

 8. hasan kaçan dedi ki:

  biz malatyalılar hepimiz konaklarda büyüdüğümüz için tam bizi yansıtıyor. hepimiz masada yemek yiyerek büyüdük zaten. Allah akıl fikir versin. bu televizyonun yozlaştırmadığı yermi kaldı.

  1. turan dedi ki:

   Ağzına sağlık.

  2. AZİZ YİĞİT dedi ki:

   Hasan bey bizde yer sofrasında yemek yerdik,Ancak paşa köşkü konağında 50 yıl önce Masada yemek yenildiğine şahit oldum.Olsun reklamın iyisi kötüsü olmaz en azında kayısı ve yemelerini tanıtsalar oda Malatya adına olumlu bir katkı sağlar

  3. Türk kadını dedi ki:

   😄😄

  4. Malatyali dedi ki:

   dostum, Allah inandirsin, cok guldum yorumuna:))).
   kesinlikle katiliyorum sana,
   bu tarz diziler de olmasin degil de, maalesef cogunlugunda toplumdan kopuk konular ve hayatlar isleniyor.

 9. Nihat dedi ki:

  Sabah 9 nasıl ya. Böyle kaliteli sosyol ve tarihi içeriği olan dizi o saate konulur mu. Şöyle akşam ailecek herkesin izleyebileceği bir saate koysanız reyting kaygısı gütmeden olmazmı.Toplumun özüne dönmeye kendine gelmeye öyle çok ihtiyacı varki.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."