Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

Uçak Seferi Yetersizliğine ve Saatlerine Tepki

Uçak Seferi Yetersizliğine ve Saatlerine Tepki
 • 20.01.2020

‘THY KAMUOYUNUN SESİNE KULAK TIKAMIŞ.. MİLLETVEKİLLERİ GÖREVE..’ Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, Malatya’da seyahatten bir hafta öncesinden uçak bileti bulunabildiğini belirtilerek, uçak sefer sayısının arttırılmasının önemine vurguladı. Başkan Özcan, Malatya’ya uçak seferlerinin yetersizliği konusunda yaptığı açıklamada, yetkilileri duyarlı olmaya davet etti. Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (TSO) yapılan açıklamada da, uçak seferlerinin yetersizliğine ve düzensizliğine dikkat çekilerek, sorunun çözümlenmesi istendi.

Malatya’da uçak seferlerini azlığı ve saatlerinin iyi olmadığıyla i ilişkin şikayetler olduğuna ilişkin tepkiler olduğuna dikkat çeken MTB Başkanı Ramazan Özcan, “Türk Hava Yolları’nın özelikle sefer sayısı azlığı ve uçak saat düzenlemelerinin uygun olmadığı konusunda kamuoyunda ciddi anlamda uzun zamandır dile getirme konusu var. Siyasi temsilcilerimiz ve milletvekillerimize hem de Ulaştırma Bakanlığımıza, Türk Hava Yolları genel müdürlüğümüze bu konuyu kamuoyuna basın aracılığıyla iletme zorunluluğu doğmuştur” ifadelerini kullandı.

MTB Başkanı Özcan, “Malatya’mız ziyaret eden bakanlarımıza her fırsatta bu konuyu iletmemize rağmen Türk Hava Yolları genel müdürümüze ve Ulaştırma Bakanımıza bu iletmemize rağmen maalesef bu konuda bir sonuca varılamamıştır. Şunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Ulaştırma Bakanlığı ve Türk Hava Yolları genel müdürlüğü bu konuya kulaklarını tıkamasını anlamış değiliz. Bölge bir taraftan özellikle tarih turizmi açısında ciddi anlamda mesafe kat ederken, bir taraftan inanç turizmi ciddi anlamda çıtasını yükseltirken ve bir taraftan da, Malatya teşvikte 6’ncı bölge cazibe merkezleri programı destekleme kapsamında iken, bölgeye ciddi anlamda önemli sanayi yatırımları artarken, Türk Hava Yolları genel müdürlüğünün kamuoyundan yükselen bu seslere kulak tıkamış olmasına anlam veremiyoruz “dedi.

Gerek Ankara ve gerekse İstanbul seferlerinde yer bulma sıkıntılar olduğuna dikkat çeken Özcan, “Mutlaka siyasi iradenin, AK Parti Milletvekillerimizin kamuoyunda tartışılan en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi olan uçak sefer sayılarının artırılmasıdır” ifadelerini kullanıp, Malatya gibi büyük şehir ve ekonomisi canlı olan ilin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Özcan, “Dünyanın 112 ülkesine kuru kayısı ihracattı gerçekleştiren il Malatya. Bu gün totalde baktığınızda yaklaşık 400 milyon dolar yakın ihracat potansiyelli olan bir şehir. Malatya coğrafi olarak Doğu ve Güney Anadolu Bölgesini batıya bağlanan en önemli aksı durumunda. Dolayısıyla uçak seferlerinin azlığı ekonomiye ciddi anlamda zarar veriyor” şeklinde konuştu.

TSO’DAN DA AÇIKLAMA..

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) yapılan açıklamada Malatya’da seyahatten bir hafta öncesinden uçak bileti bulunabildiği belirtilerek, uçak sefer sayısının arttırılmasının arttırılmasının önemine vurgu yapıldı.

MTSO tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “ Havayolu taşımacılığındaki bu sorun Malatya’mızın ticaret hacmine de olumsuz yansımaktadır. İlimizde hava yolunu kullanan iş adamlarımızın, esnafımızın ve vatandaşımızın ulusal ve uluslararası bağlantıları, ticari faaliyetleri maalesef aksamaktadır. Şehrimize yatırım ve turizm amaçlı olarak ziyaret edecek ziyaretçilere cazibe ortamı yaratmaya çalıştığımız şehrimize olan kısıtlı sefer sayılarını göz önünde bulundurulduğunda eksi sonuç oluşturmaktadır. Bu bakımdan Türk Hava Yolları’nın ilimize olan İstanbul, Ankara ve diğer illerin sefer sayılarında geliş ve gidiş olarak artış talep etmekteyiz. Azalan sefer sayıları sebebi ile uçaklarda yer bulunmamaktadır. Bu çerçevede Malatya Hava limanının odak uçuş noktası olarak daha fazla sefer ile beslenmesi önem arz etmektedir.” denildi.

Açıklamada, MTSO tarafından yapılan araştırmalara da dikkat çekilerek, “2018 yılı Temmuz sonu itibari ile taşınan iç hat yolcu sayısı 518 bin’dir. 2019 yılı Temmuz sonu itibari ile iç hat taşınan yolcu sayısı 426 bin’dir.

Malatya taşınan yolcu sayıları 2018 de herhangi bir sefer kesintisi olmadan ortalama haftalık 34 seferdir. Malatya 2019 Ocak, Şubat, Mart yine ortalama haftalık 34 sefer olacak şekilde icra edilmiştir.

Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz sonu itibariyle 4 aylık dönemde THY tarafından Yeni hava limanın taşınması ve 737 max uçaklarının uçuştan kaldırılması sebebi ile toplam 57 sefer iptal edilmiştir.

Ayrıca Özel Hava yolu firmaları Pegasus yaz tarifesi kesintisi yapmıştır. Onur air Malatya ya olan uçuşunu tamamen iptal etmiştir. 2018 yılı ile 2019 yılı karşılaştırmalı ortalama THY sefer sayılarında yüzde 20 azalma söz konusu oldu. Diğer hava yolları da eklenirse Hava limanından toplam kapasite azalışı yüzde 32’dir” ifadeleri kullanıldı.

Yetersiz uçak seferleri nedeniyle bir hafta önceden bilet bulunabildiğini vurgulanan açıklamada, “Yaz dönemi için bu kapasite azalışı özellikle gurbetçi yolcularımız için Malatya ya ulaşma ve rahat seyahat etmeleri açısından olumsuz bir durum ortaya çıkarmıştır. Malatya hava limanını Malatya dışında Elbistan, Adıyaman Gölbaşı ve Elazığ yolcularımız da rahatça ulaşım sağlayarak kullanabilmektedir. İlimizde bir hafta önceden uçak bileti bulmak imkansız hale gelmiş, Bu sebepten ötürü 400 TL’.nin altında uçak bileti temin etmek neredeyse imkansızdır. THY genel müdürlüğünün mevcut uçuş programlarını yeniden gözden geçirerek bölgemizin uçak seferlerini artırması ülkemiz ve bölgemiz kalkınması için elzemdir” ifadelerine de yer verildi.

iha

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Kerem dedi ki:

  M.Cahi TURHAN TRABZONLU Ulastırma ve alt yapi bakanlıgi
  Mustafa VARANK TRABZONLU teknoloji bakanı
  Süleyman SOYLU TRABZONLU icisleri bakanlıgi
  Berat ALBAYRAK TRABZONLU Maliye bakanı
  Brat ALBAYRAK TRABZONLU Hazine bakanı
  Berat ALBAYRAK TRABZONLU Dış ve ic tüm şirketler sorumlusu.
  KISKANANLAR ÇATLASIN BENDE TRABZONLUYUM.

  1. fatih dedi ki:

   Be aciz adam bu yorumun la ne kadar zeki olduğunu ortaya koymuşsun.Konu trabzon malatya rize muş değil.Konu adaletsizlik.ama sende bunu anlayacak zeka yok anlaşılan.Allah yardımcın olsun..

  2. fatih dedi ki:

   Sen bu konuyu anlayamacak kadar cahilsin.Konu trabzon değil.

 2. ABUZER dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum Başkanım.Örnek vermek gerekirse, Trabzon’a günlük planlı altı sefer bulunmakta. Yolcu sayısı düşük olmasına rağmen sefer sayısı düşmemekte.

 3. mehmet dedi ki:

  Trabzona ya da Karadeniz illerine yapılan sefer sayılarına bakın. Başka söze gerek kalmayacak.Bu ülkede karadenizli değilsen 2. sınıf vatandaşsın.Bir vekilin bir genel müdüre derdini anlatamayacak zamanlara kaldık. Üzerine aciz vekillerimiz de eklenince mağduriyetimiz gayet doğal.

 4. fatih dedi ki:

  Bu ülkede Trabzonlu ya da karadenizli değilsen bir hiçsin.Konunun özeti bu.

 5. Emirza dedi ki:

  Biz bunu hakkediyoruz.Çevreyolu, şehiriçi trafiği,istasyon kavşağı,güney,kuzey kuşak çevre yolları,minik havaalanı ,gece yarıları inen ve kalkan uçaklar ile seferleri ve daha neler… Benim güzel Malatyam bu idareciler ve milletvekilleri ile bu rezilliği hakedyoruz Çünkü onları biz seçiyoruz.

 6. ALİ dedi ki:

  Helal olsun başkanımıza hem sefer saatleri hem de sefer sayıları yetersiz.Uçak bileti fiyatları ile yarışır durum da ki otobüslerle 18 saat çekilmez

 7. Ramazan can dedi ki:

  Güzel olumlu yorumlar senin gibi idealist siyasetçi ve müdürlerimiz yok malesef.

 8. Kadir dedi ki:

  Ülkeyi karadenizliler yönetiyor. Bütün genel müdürler ve daire başkanları ya abzonlu yada rizeli.. bakanı milletvekilini kim taka..

 9. reel dedi ki:

  Thy malatyalı vekilleri demekki takmıyor ya da vekiller m alatyalilari takmıyor.Bizim millet rezillige alışkın sesini çıkarmaz elbette biri itiraz eder hak arar diye herkes birbirini bekler.

 10. Zeki dedi ki:

  Bırakın vekilleri Bakan Varank Malatya’yı ziyaretinde böyle şey olmaz deyip, THY Genel Müdürünü arayıp söz almıştı. Ülkenin Bakanın sözünü dinlemeyen, yereldekini mi takar?
  Bu sefer sayısı muhabbeti, kayısı gibi iyi bir siyaset malzemesi oldu…

 11. Korkut dedi ki:

  Bu sabah ankara uçagına sabah dedigim 4 buçuk
  Ta bi amca yabancı ilk defa malatyadan biniyor
  Bir nolu kapı ne tarafta diye zaten bi kapı var amca gece
  Farketmemiş çok büyük bi yer sanıyor gündeme geldi
  Bizim idarecilerimiz hemen yan tarafa bir ilave yaparlar
  Belki 2. Kapı olur malatya büyük ufuklar küçük
  Günübirlik düşünen devlet adamlarımız var malesef

 12. Malatyalı dedi ki:

  İlimizin siyasi iradesi şehiriçi ulaşıma bakmıyor, uçakla mı ilgilensinler,tecdeye karakavaga giden hatlar 30 dk da bir,trafik sıkışınca 45 dk da bir çalışıyor, carşıdan eve gidemiyoruz, siz uçaktan bahsediyorsunuz,motas kulağını tıkamış duymuyor

  1. Malatyalı dedi ki:

   Hele gardaş bir Turgut Özal üniversitesi tarafına gitte göreyim bir saatte bir Hasırcılar arabası var oda tıklım tıklım yolda binmen mümkün değil Malatya’da su sorununu sayın hasekinin akrabasını getirdiler maski müdürü yaptılar mübarek her yere kuyu vurdu su sorununu çözdüler inanın bulaşık ve lavabo dışında su kullanamıyoruz ondan sayın Hacı Uğur başkan sayesinde kurtulduk ama sayın Polat’ın siyasi hayatına maloldu teşekkürler Hacı Uğur başkana ulaşımda özel halk otobüslerine havale edildi o sorunda çözüldü sayın çınara Paris’te ödül vermişler o ödülü verenler bizimle alaymi ediyorlar yaşanmaz bu kentte.

 13. erol dedi ki:

  Sayın Başkan uçak seferlerinin artırılması kadar, Hava alanının daha modern ve geniş bir terminale ihtiyacı var. Bir kasaba otogarına benzeyen bu hava alanını en çok kullananlar mutlaka Malatya Milletvekilleridir. Başka şehirlerdeki Hava alanlarındaki yolcu terminallerini hiç görmüyorlar mı? Mutlaka görüyorlardır ama Malatyalıların modern bir hava alanı terminali görmediklerini sanıyorlar yada eskiden uçak mı vardı,hava alanımı vardı bunları size biz getirdik bunlarla avunun mu diye düşünüyorlar acaba

  1. malatyalı dedi ki:

   bölgenin hastenesi elezığa yapıldı.Hava limanı elazığa yapıldı vekiller elazıgda biniyor uçağa malatya yı kim netsin . ancak alkış şak şak..malatyanın sorunlarına el atacaklarına yok yerli silah yok libya konusu hangisi malatya için mecliste bir önerge vermiş.

 14. erol dedi ki:

  Sayın başkan uçak seferleri artırılsa mevcut hava alanına yolcular sığarlar mı? 2 saat önceden yolcular Hava alanı bekleme salonuna gelmeye başlıyor. Mevcut salona ancak bir uçağın alabileceği yolcu sığmaktadır. Uçağın yarım saat bir geçikmesi ile yolcular ayakta bekleyecek yer bulamaz. Uçak seferinin artırılması ile birlikte Hava alanında yolcuların bekleyeceği alanların daha geniş ve modern bir yapıda olması gerekir. Bir kasaba otogarına benziyor. Malatya ya yakışmıyor. Burayı en çok kullanan milletvekillerimiz sağlarına sollarına demek ki hiç bakmıyorlar. Hava alanı ve uçak var ya daha ne istiyorsunuz. Eskiden Malatya da uçak mı vardı diyecekler. Eski takıntıları var ya.

 15. pasa dedi ki:

  sözde büyük şehiriz, süper ligde takımımız var. uçak için başka illere gidiyoruz. bu utanç da vekillere yeter.

 16. DEVRIM dedi ki:

  tabi zenginler hava alaninda beklerse büyük sorun birazda mazlumlarin dertlerine care bulun

 17. Mustafa dedi ki:

  Bu olayı CHP milletvekili Veli Ağbaba kaç kez dile getirdi. Ama cumhur milletvekilleri halen bi adım atmamakta kararşı galiba. Adı büyük ama kendi küçük bir il olup çıktık. Büyükşehir sadece gelen su faturaları ve emlak vergilerinde etkili oldu.

 18. Malatyalı dedi ki:

  Helal olsun başkan bu ilde ilk defa ses çıkaran bir sivil toplum örgütü ile karşılaştım uçağın biri gece 02 de gelir biri saat 05 de gider sivil havaalanı olmayan tek il belediye bir yıl olacak icraat yok imar berbat ulaşım dahada kötü, siyaset hizmet odaklı liyakata dayalı değilde hepimizin ortak değerleri vatan bayrak din Atatürk üzerinden yapıldığı müddetçe hiç bir ümidim de yok , tek istediğim adam kayirmanin olmadığı mülakatın kalktığı bizden olanların değil seksen beş milyon insanın kucaklandigi liyakatin olduğu kamuda açıklık şeffaflık denetimin olduğu hak hukuk ve adaletin olduğu çocuklarımızın iyi bir eğitim aldığı bir memleket arzu etmek acaba çok seymi istiyorum bu görüşlerinin bir çok kişinin hoşuna gitmeyeceginide biliyorum .

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."