Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Uzlaşma Değil, Tek Taraflı Dayatmayla’

‘Uzlaşma Değil, Tek Taraflı Dayatmayla’
  • 27.12.2015

KESK dönem sözcüsü ve Eğitim- Sen Malatya Şube Başkanı Cengiz Karabay’dan “neo- liberal öz”lü olduğu ve “sosyal devleti tasfiye ettiği” öne sürülen sosyal güvenlik yasasına tepki geldi.

Karabay, düzenlediği basın toplantısında, bu konudaki görüşlerini şöyle açıkladı:

“IMF ve Dünya Bankasının dayatmaları sonucu gündeme gelen ve sağlık ve sosyal güvenlik alanının piyasalaştırılmasını hedefleyen SSGSS yasası, uzun süredir emek örgütlerinin ve kamuoyunun gündemini meşgul etmektedir. KESK, SSGSS yasası ilk gündeme geldiği andan itibaren bu yasanın Sosyal Devlet anlayışının tasfiyesinin bir parçası olduğunu tespit ederek, bu yasayla halkın sağlık ve sosyal güvenlik haklarının büyük bir tahribata uğrayacağını dile getirmiştir. Bugüne dek, kimi zaman kendi örgütlülüğümüzle kimi zamansa değişik emek ve meslek örgütleriyle birlikte, sağlık hakkımızı ve geleceğimizi elimizden almaya çalışan bu yasaya karşı mücadelemizi sürdürdük.

Gerçekte, bugüne dek AKP Hükümetleri, “kamunun yeniden yapılandırılması”, “sağlıkta dönüşüm projesi”, “sosyal güvenlik reformu” olarak adlandırdığı projelerle, gerçekte kamusal hizmetleri ve sosyal hakları tasfiye eden ve çoğunluğun çıkarları ile çatışan piyasacı düzenlemeleri kararlılıkla uygulamayı sürdürmüştür. Katılımcılık ve sosyal diyaloga vurgu yapılan ancak, tek yanlı bilgi aktarımının ötesine geçmeyen süreçler, uygulamaların taraflara dayatılmasıyla sonlanmıştır.

AKP Hükümetin devlet anlayışı da önceki hükümetler gibi, sosyal devleti dışlayan, ‘düzenleyici – piyasacı devlef’i önceleyen bir yaklaşıma dayanmaktadır. Sosyal devlet, toplumsal eşitsizlikleri ortadan kaldırmak amaçlı olduğu halde, düzenleyici – piyasacı devletin amacı, piyasa mekanizmasına dayanan bir sistemi işler kılmak, devleti piyasanın gereklerine göre yönetmektir. Bu nedenle 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası da, şimdi 60. Hükümet tarafından hazırlanan bu yasada değişiklik öngören taslak metin de, “düzenleyici-piyasacı” devlet anlayışına dayanmaktadır.

KESK, başından bu yana SSGSS yasasının taşıdığı “neo-liberal öz”e itiraz ederek, yasanın tümden geri çekilmesini istemiş ve bu yöndeki taleplerini dile getirmiştir. Bunun yanı sıra, bugüne kadar, yasaya karşı kamuoyu bilinci oluşturabilmek ve güçlü bir muhalefet inşa edebilmek için mümkün olan en geniş toplumsal kesimlerle yan yana gelmek için çaba sarf etmiştir.

Bilindiği gibi, SSGSS yasasının meclis Genel Kurulu gündemine getirileceğinin kesinleşmesiyle, Emek Platformu uzun bir aradan sonra yeniden bir araya gelmiş ve yapılan toplantıda bir dizi eylem ve etkinlik kararı alınmıştı.

Toplantıda alınan karar gereği 13 Mart 2008 tarihinde bütün illerde ortak basın açıklamaları düzenlenmiş. 14 Mart 2008 tarihinde ise yurt genelinde 2 saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirilmiştir.

Emek Platformu’nun bu kararlı tutumu, kamuoyu tarafından umutla karşılandığı gibi, Hükümeti de bugüne kadar dikkate almadığı emek kesimleriyle yeniden masaya oturmaya zorlamıştır. Emek – Platformu kendi içerisinde yaptığı çalışmalar sonucunda SSGSS yasasına karşı itirazlarını 19 başlık altında toplamış ve bu başlıkları ortaklaşa savunma kararı almıştır.

Bu ortaklaşmaya göre yasayla büyük hak kayıplarına uğrayacağımız 7 temel başlık konusunda “olmazsa olmaz” bir kararlılık göstereceğimizin altı çizilmiştir. Bu temel başlıklar: prim ödeme gün sayısının 7000 olarak belirlenmesi, emeklilik yaşının 58-60 olarak kalması, aylık bağlama oranlarında hak kaybının olmaması, fiili hizmet zamlarının kapsamının daraltılmaması, temel teminat paketi- ilaç-fiyatlandırma komisyonlarına meslek örgütleri temsilcisinin alınması, Emekli aylıklarının hesaplanmasında refah payının tamamının yansıtılması ve katkı-katılım paylarının kaldırılması olarak tespit edilmiştir.

Yapılan görüşme sonucunda yasadaki bazı parametrelerde Hükümet geri adım atmış, fakat yasanın bütünlüğüne sirayet eden özde bir değişim olmamıştır. Diyalog sürecinde hükümetin attığı geri adım, hak kayıplarımızın bir kısmını ortadan kaldırır.nitelikte olsa da, yasa geleceğimizi tehdit etmeye devam etmektedir. KESK, Emek Platformunda belirlenmiş olan temel parametrelerde bütünlüklü bir değişim olmadığı sürece SSGSS yasasına karşı mücadele etmekte kararlıdır.

AKP Hükümetinin bugün mecliste görüşmekte olduğu, bu yasa tasarısı sağlık ve sosyal güvenlik haklarımızdan bir dizi hak kaybı oluşturacaktır.

♦ Emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60 olan yaş sının kademeli olarak kadın ve erkeklerde 65 yükseltilmektedir.

♦ Emeklilik aylıkları %23 ve %33 arasında düşecektir.

♦ Çalışan ve ölüm gelir aylığı alan çocuksuz, dul, eş aylığı %75’ten %50’ye düşürülmektedir.

♦ Muayene ve tedaviler için şimdilik 2 YT, Protez, Ortez ilaç bedelleri %10 ve %20 oranında değişen katılım payı alınacaktır.

♦ Özel hastanelerden yararlanmak için emekli, dul ve yetimler hizmet bedelinin %20’sini ödeyeceklerdir.

♦ Emekli, dul ve yetimlere enflasyon oranında artış dikkate alınmadığından refah payı verilmeyecektir.

♦ Mevsimlik, geçici ve sürekli yarı zamanlı çalışanların alt sınır aylığı düşürüldüğünden daha az aylık almak zorunda kalacaklar.

Yapılmak istenen şeyin görüldüğü gibi Sosyal Güvenlik Sistemini iyileştirecek bir reform değil. Sosyal Devleti ortadan kaldıracak sosyal hakları piyasalaştıracak şekilde yeniden yapılandırılmasıdır. Tüm bu nedenlerle yasa tasarısının geri çekilmesini, taleplerimiz doğrultusunda yeniden düzenlenmesiniistiyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."