Final

Fuat


Opel Combo




Malatya Haber -

“Vakalarla Temaslı Kişiler Yakın Takibimizde”

“Vakalarla Temaslı Kişiler Yakın Takibimizde”
 • 25.03.2020

KİMLER YAKIN TAKİPTE?.. Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, kesin vaka temaslısı ve uçak temaslısı tanımına uyan kişilerin tespit edilip takip altına alındığını belirterek, tespit edilen kişilerin liste haline getirildiğini, son temaslarından sonraki 14 gün boyunca telefon ile sorgulandığını ve her aramada özellikle ateş ve solunum semptomlarının sorgulandığını ve gerekli hallerde sağlık ekiplerinin listedeki vatandaşları evlerinde ziyaret ederek gerekli kontrollerin yapıldığını bildirdi.

Yeni Coronavirüs (COVID -19) salgını konusunda Bilim Kurulu’nun belirlediği ilkeler ve kararlar doğrultusunda Malatya İl Sağlık Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışmalar konusunda yazılı bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, yurt dışından gelen vatandaşların 14 gün kuralına uymaları gerektiğini vurgulayarak, numune sonucu pozitif çıkan kişilerle temas eden kişiler için Bilim Kurulu’nca “Temaslı Takibi” kapsamında sistematik bir çalışma yürütüldüğünü belirtti.

“Kesin vak’aların yakın temaslısı Sağlık Müdürlüğü tarafından tespit edilmektedir”

Belirlenen temaslıların başka bir nedenle hastaneye yatışı gerekmiyorsa, 14 gün boyunca evde kalması ve toplu alanlardan uzak durmasının istendiğini ifade eden Prof. Dr. Recep Bentli, temaslı takibi kapsamında Malatya İl Sağlık Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışmaları şu şekilde aktardı:

“Kesin vakaların yakın temaslısı/uçak temaslısı tanımına uyan kişiler İl Sağlık Müdürlüğümüzce tespit edilmektedir. Tespit edilen kişiler liste haline getirilerek, son temaslarından sonraki 14 gün boyunca telefon aracılığıyla günlük olarak aranmaktadır. Her aramada özellikle ateş ve solunum semptomları sorgulanmaktadır. Aranan vatandaşlarımızda titreme, vücut ağrıları, boğaz ağrısı, baş ağrısı, ishal, mide bulantısı/kusma ve diğer semptomlar da detaylı olarak öğrenilmektedir. Gerekli hallerde sağlık ekiplerimiz bu vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret etmektedir”.

“Yakın Temaslılar”da semptom gelişmesi halinde “Olası Vaka” olarak kabul edilip hastaneye getirilmektedir”

Belirlenen temaslıların başka bir nedenle hastaneye yatışı gerekmiyorsa 14 gün boyunca evde kalarak kendilerini kalabalıklardan izole etmesinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Recep Bentli, semptom gelişmesi durumunda “Olası Vak’a” kabul edilerek numune almak üzere 112 ekipleri tarafından hastaneye getirildiğini vurguladı.

COVID-19 kesin veya olası tanısı konan vakalar ile aynı uçakta veya otobüste seyahat etmiş olan yolculardan iki ön, iki arka, iki yan koltuktaki yolcular temastan iki hafta sonrasına kadar takip edildiğine vurgu yapan Prof. Dr. Recep Bentli, yolcu listelerinin havayolları şirketlerinden ve otobüs firmalarından temin edildiğini kaydetti.

“Yakın Temaslı Kişiler” kimlerdir?

Yaşanan pandemi süresince yurt dışından gelen ve kesin vaka ile yakın temaslı olan kişilerin, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen ev ziyaretlerinde sağlık personeline yardımcı olmaları ve sağlık personelinin talimatları doğrultusunda hareket etmelerinin yaşamsal önem taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Recep Bentli, Bilim Kurulu tarafından Yakın Temaslı kişileri tanımlayan kriterleri ise şöyle sıraladı:

1. Kesin veya olası bir vakaya damlacık enfeksiyonuna yönelik korunma önlemleri almadan doğrudan bakım sağlayan, COVID-19 ile enfekte sağlık çalışanları ile birlikte çalışan veya hasta ziyaretinde bulunma gibi sağlık merkezi ilişkili maruziyeti olan kişiler

2. COVID-19 hastasıyla okul öncesinde ve okul çocuklarında aynı sınıfı paylaşan öğrenciler ve öğretmenler.

3. COVID-19 hastasıyla yurtta veya otelde aynı odayı paylaşanlar.

4. COVID-19 hastasıyla direkt temas eden (örn. el sıkışan) kişiler.

5. COVID-19 hastasının salgıları (tükürük, balgam vb) ile korunmasız temas eden kişiler.

6. COVID-19 hastasıyla 1 metreden daha yakın mesafede 15 dakikadan uzun süreyle yüz yüze kalan kişiler.

7. COVID-19 hastasıyla aynı kapalı ortamda (hastane veya banka bekleme salonları, otobüs, servis vb ulaşım araçları) 1 metreden yakın ve 15 dakika veya daha uzun süre bir arada kalan kişiler.

8. COVID-19 hastasıyla aynı uçakta seyahat eden yolculardan iki ön, iki arka ve iki yan koltukta oturan kişiler.

9. COVID-19 hastasıyla aynı evde yaşayanlar.

10. COVID-19 hastasıyla aynı ofiste çalışanlar.”

Bülten- Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Gündüzbeyli dedi ki:

  Yorumlarda bahsi geçen idari amirlerin hepsi inanın canı gönülden çalışıyor. Daha geçen depremde millet köyüne veya güvenli yerlere kaçışırken bu yetkililer anne babasından önce sorumlu oldukları yerlere ulaşmaya çalıştılar. Corona virüs salgınında da aynı çabayı gösteriyorlar. Peki vatandaş olarak bizler kendi üzerimize düşeni yapıyor muyuz, hayır yapmıyoruz ancak eleştiriyoruz.

 2. Adem Yelken dedi ki:

  İl sağlık müdürüm olaya karşı ilginizden dolayı teşekkür ederim siz böyle incelerken takip ederken Malatya eğitim araştırma yönetimi uyuyor mu bu olayı neden hafife almış milletin canı bu kadar mı ucuz

  1. AHMET RAUF dedi ki:

   ADEMbey hastane yönetimini bilmem ama Prf dr Erdal aktürk yapılması gereken tıbbi ne varsa yapıyor elinden geleni yapıyor zamanının çoğunu hastanede geçiriyor kolay değil 4 bine yakın çalışanı var ayrıca sorumlu olduğu ailesi var bi düşün bakalım ondan sonra yorum yap . Ben hastane çalışanıyım toplantılarda ne kadar mütavazi ve halkın sağlığığI İLE İLGİLİ ÇALIŞMARI TAKİBİ ve çalışanlarına gösterdiği değer tartışılmaz. BEN DE İYİ Kİ VARSIN ERDAL HOCAM SİZİ YÜREKTEN ALKIŞLIYORUM.ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN GÜÇLÜ DEVLET HERZAMAN İYİDİR

 3. Ramazan Doğan dedi ki:

  Rahmetli Özal 90li yıllarda yapılan bu hastane ile ilimizi bölgenin sağlık merkezi yapmayı planlanmıştı ama onun gösterdiği bu hedefi gerceklestiremedik o günlerde modern bir hastahaneydi ama 30 yıl sonra kriterler değişti artık hastane odaları tek kişilik bu hastanemizde odalarda birden çok hasta kalıyor hastalar rahat edemiyor lütfen hastanede tadilat yaparak tek kişilik odalara geçilmelidir bu arada hastanenin etrafına kadın doğum kalp ve damar vb dal hastaneleri açılabilir böylece tek kişilik odalara geçilirken olası azalacak yatak sayısı da böylece telafi edilmiş olur.

 4. Engin Yurt dedi ki:

  Bakıyorum da insanımız doktordan daha iyi doktor, mühendisten daha iyi mühendis, avukattan daha iyi hukukçu. Helal olsun . Herşeyin en iyisini biliyor.

  1. Bozkurt44 dedi ki:

   Sayın müdürüm emekleriniz için çok teşekkür ediyoruz hergün müdürlükden aranıp son durumumuz hakkında bilgi alıyorlar, şüpheli olanlar kendini karantina altına alabilir virüsün yayılmasını engelleyebiliriz sorumluluklarımızı bilirsek süreci yönetenlere yardımcı olursak herşey yolunda gidecektir.

 5. Cem dedi ki:

  İzole hastane yok.çöşnük devlet hastanesi
  SSK (eski kadın doğum) veya başka binaları
  Ciddi durum izole bir hastane olması gerek
  Tlf mesaj atmakla olmuyor

  1. trabzondan dedi ki:

   Yeşilyurt Hasan Çalık Hastanesi ve Eski TOKİ de yer alan Diş Hastanesi İzole edilmiş ve Sadece Korona virüsü için ayrılmış durumdadır. Bunu daha önceden açıklamışlardır.

   1. Gündüzbeyli dedi ki:

    Helal olsun, bir tarafta Trabzon’da yaşayıp Malatya’dan haberdar Malatyalı, diğer tarafta Malatya’da yaşayıp Malatya’dan habersiz Malatyalı. İlginç bir dünya.

 6. Eczane dedi ki:

  Eczanelere sınırlandırma getirilsin giren çıkan belli değil RECEP BEY

 7. hasan dedi ki:

  Turgut Özal Tıp Merkezi yatan hasta servisleri riskli durumda lütfen önlem alın . odalara 1 hastadan başka hasta koyulmaması lazım . 2 kişi aynı oda da kesinlikle bulunmamalı aynı lavabolar kullanılıyor. Allah korusun önlem alınmazsa bu iş büyür. hastanedeki hastalarda zaten enfeksiyon riski var . üroloji, kadın doğum, onkoloji vb. tüm servislerde yatan hastaların neredeyse tamamında enfeksiyon riski var. sonuçta dışardan servise yeni gelecek olan hasta covid-19 olabilir. ve tüm odadaki kişilere bulaştırabilir. Odalara 1 den fazla hasta koyulması çok büyük risk lütfen tedbir alınsın.

 8. Vatanadaş dedi ki:

  İlk günden beri süreci ciddiyetle yöneten, hızlı karar verip doğru sonuçlar alan il müdürüne tşkler. Türkiyede ki çogu ilden daha iyi yönetiliyoruz. Tabi böyle kritik bir görevin başında bir akademisyen olması büyük şans.

  1. Mehmet Ali dedi ki:

   Ya arkadaş bu nasıl alkış çalmak
   Memlekette sağlık tedbirleri yerlerde sürünüyor
   Gerçekleri gizlemek nereye kadar

   Askeri hastane yıllardır kapalı çürüyor
   Eski SSK hastanesi Belediye binası oluyor
   Bunun adı da sağlık il müdürü çok çalışıyor PEEESSSS

   1. Vatanadaş dedi ki:

    Mehmet Ali bey bildiğiniz gerçekler varsa paylaşın, zorunuza ne gitti onu bilemiyorum tabi. Askeri hast. Durumuna gelince oda hükümetin kararı il müd. Değil

    1. Mehmet Ali dedi ki:

     Vatandaş efendi belli ki yazılan gerçekler olunca senin zoruna gitmiş

     Bildiğiniz gerçek varsa paylaşın diyorsun yazılanlar gerçek değilse sen deki bunlar doğru değil.

     Birde askeri hastahane ile ilgili kararı tabiki hükümet verir unutma sen ben buraya ihtiyacım var bize tahsis edin diye talep etmez isen sana kimse al ye demez
     sen bunun böyle olduğunu çok iyi biliyorsun

  2. KIL BAYRO dedi ki:

   Allah Allah , sen mi karar veriyorsun buna? Ayrıca hangi sıfatla?

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."