Miram

Final

Fuat


Serdar doktor

Lab


Malatya Haber -

..Ve Yargı 428 Yıllık Caminin Yıkımına ‘Dur’ Dedi

..Ve Yargı 428 Yıllık Caminin Yıkımına ‘Dur’ Dedi
 • 18.11.2020

‘VATANDAŞ SORUMLULUĞU İLE DAVA AÇTIM..” Malatya İkinci İdare Mahkemesi, Battalgazi Belediyesi’nin talebi üzerine yıkımına başlanan 428 yıllık tarihi Miralay Şah Ali Bey Camii’nin yıkımına dair iş ve işlemler hakkında, “Yürütmenin durdurulması” kararı verdi.

Malatyahaber.com ve Yeni Malatya Gazetesi’nde söz konusu caminin yıkımına ilişkin haberleri okuyan ve yıkımın hem hukuka aykırılık hem de Malatya’nın tarihi-kültürel miras bakımından yoksullaştırılmasının yaratacağı telafisi imkânsız zararları önlemek amacıyla harekete geçen Malatya Barosu avukatlarından Kevser Kazan (aşağıdaki fotoğrafta), Malatya 2. İdare Mahkemesi’ne başvurarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine dava açtı ve yıkımın durdurulmasına yönelik karar alınmasını talep etti.

Avukat Kevser Kazan’ın başvurusunu görüşmek üzere 12 Kasım 2020 tarihinde toplanan Malatya 2. İdare Mahkemesi, işlemin uygulanması halinde, dava konusu uyuşmazlığın hukuki durumunun etkisi tükenecek nitelikte bulunduğundan, yürütmenin durdurulması istemini kabul ederek, dava konusu işlemin (Cami’nin yıkımı) yürütmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yıkıma dair iş ve işlemlere ait dosya istendi

Mahkeme, ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan dava konusu işlemin hukuki ve fiili tesis gerekçelerinin sorulmasına ve Cami’nin yıkım işlemi ile işleme dayanarak teşkil edilen tüm bilgi ve belgelerin onaylı suretinin yer aldığı işlem dosyasının istenmesine karar verdi.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne “Deprem sonrası inceleme yaptınız mı?” diye sorulacak

Malatya İdare Mahkemesi, 24 Ocak depreminin üzerinden 10 ay geçtikten sonra, depremde hasara aldığı gerekçesiyle yıkımına başlanan Miralay Şah Ali Bey Camii için, deprem sonrası hasar tespit çalışması yapılıp yapılmadığının da sorgulanmasına karar verdi.

Mahkeme bu amaçla, Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden, 24 Ocak 2020 depremi sonrasında dava konusu Cami’de hasar tespiti yapılıp yapılmadığının sorulmasına, hasar tespitine dair bir inceleme yapılmış ise tüm bilgi ve belgelerin birer suretinin istenmesine de karar verdi.

Savunma ve cevap için 30 gün süre verdi

Mahkeme davalı idareye (Kültür ve Turizm Bakanlığı), savunma ve ara kararı için 30 gün süre verdi ve cevap verilmemesi ve savunma yapılmaması durumunda, mevcut belge ve bilgilerle esastan karar verilebileceğini ihtaren bildirdi.

Avukat Kevser Kazan “Vatandaş sorumluluğu ile dava açtım”

Halkın kullandığı adıyla Alacakapı Camii, Camiyi inşa eden vakfın adlandırmasıyla Miralay Şah Ali Bey Camii’nin yıkımının hukuka aykırı olduğu ve Malatya’nın tarih ve kültürel mirasının yok edilmesinin, şehrin kültürel ve tarihsel dokusunu yok edeceği gerekçesiyle, Malatya 2. İdare Mahkemesi’ne başvurarak, “Cami’nin yıkımının durdurulması” yönünde karar alınmasını talep eden Avukat Kevser Kazan, davayı bir vatandaş sorumluluğu ile açtığını söyledi.

Malatya İdare Mahkemesi’nin verdiği karara ilişkin olarak Yeni Malatya Gazetesi Muhabirin ’ne konuşan Avukat Kevser Kazan, “Gazetenizde ve malatyahaber.com’da Cami yıkımına dair  bu haberi görünce bir vatandaş olarak, tarihi ve kültürel mirasımızın korunması gerektiği duygusuyla hareket ederek dava açtım. Açtığım bu davada Malatya İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Mahkemenin bu kararı vermesinden, Malatya adına sevinçliyim” dedi.

“Yıkmak yapılacak olan son işlemdir”

Tarihi ve kültürel yapıların zamandan ve olaylardan etkilenerek hasar görmesinin doğal olduğunu vurgulayan Avukat Kevser Kazan, “Tarihi eserlerimiz çeşitli doğa olaylarından etkilenerek muhakkak hasar görecektir, ama öncelikli olan kültürümüzü ve tarihimizi ayakta tutmak için koruyucu ve önleyici tedbirler almak gerekir restore etmek gibi. Yıkmak yapılacak olan son işlemdir” dedi.

Avukat Kevser Kazan, cami yıkımına yönelik iş ve işlemlerinin hukuki süreçlerini sonun kadar takip edeceğini söyledi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Yılmaz dedi ki:

  Avukat Hanıma çok teşekkür ederiz.Duyarlılığından dolayı gurur duydum.Rantcılar ve Betoncular tarihimize göz dikmişler.

 2. Vehbi dedi ki:

  “Ağaç baltaya demiş ki: Ben senin beni kestiğine değil, sapının benden olmasına üzülüyorum..”

 3. mlx dedi ki:

  seni bilmeme ama ben 40 senelik olduğuna şahidim,eskimalatyanın en eski camilerinden biri diyebiliriz.sen adıyamanlıysan bilmezsin.eski ziraat bankası şimdiki diş polikliniğinin arkasındaki mezarlıkta yatan rahmetli dedem ve birçoğunun da cenaze namazı o camide kılınmıştır.senin mazin yoksa,mazin olan camiye bak.ülkede adalet hukuk ve düzen olmadığından devlet kurumlarıda tesir altında kararlar alabiliyor canım.sen işine bak hadi canım

  1. Osman dedi ki:

   Hepimiz 40 yıllık olduğuna şahidiz ama her 40 yıllık binada tarihi eser olmuyor. Öyle olsa türkiyenin yarısı tarihi eser olurdu. Adıyamanlı değilim. Doğma büyüme eskimalatyalıyım. Slogan vari adalet, hukuk, düzen edebiyatı yapmayıp senin dediğin gibi işime bakacağım. Yarın, öbür gün görürüz bakalım yıkılacak mı? yıkılmayacak mı?

   1. Enes dedi ki:

    Evet 428 yıllık olarak kalan minaresiymiş. Uüzrysel bir araştırma yapıldığında şu bilgi var. “Cami Derneği tarafından, 1998 yılında betonarme ilaveler yapılınca büyük oranda tarihi özelliğini kaybetmiştir”
    Yani büyük kısmı betonarme olmuş. Ulucami gibi restore değil imha edilmiş.

 4. Osman dedi ki:

  İlker bey
  Yorumunuz için teşekkür ederiz. Orada yaşayan biri olarak sorayım. Camiyi bu yorum yapanlardan hiç biri görmemiştir.
  Minaresinden başka tarihi neresi varmış ? Varsa biz niye görmüyoruz ?

  1. Hazeyn dedi ki:

   Güzel kardeşim anlamadığın işler hakkında yorum yapmadan önce basit bir araştırma yap istersen. Mesela Prof. Dr. Bekir ESKICI hocanın doktora tezine bakarsan caminin ne zaman yapıldığını görür ve anlarsın. Prof. Dr. Oluş ARIK hocanın yayınlarına bakabilirsin. Prof. Dr. Ismail AYTAC hocanın yayınlarına bakabilirsin. Bak sana bu kadar yol. Yok hala inanmıyorsan da bildiğini oku ne diyeyim. Ama bu kültürel miraslar parayla pulla öyle siyasi tanidiklarla, belediye reisleriyle kazanılmıyor. Haberin olsun.

 5. polat dedi ki:

  Avukat hanıma duyarlılığı ve takibi için teşekkür ederim.

 6. mlx dedi ki:

  Avukat hanıma çok teşekkürler.umarız villacı başkan,camiyi yıkmak yerine kullanılmasa bile belki müzeye dönüştürmeyi düşünür.battalgazide malumunuz özellikle alacakapı mh.birçok eski kerpiç ev depremde yıkıldı.bu evler malatyanın son kerpiç evleri.git gide azalıyor.sayın osman başkan gidip yıldıztepe de dağa yatırım yapacağına bu evleri yeniden yapsa,yada tadilat olsa,çok daha güzel olur.

  1. Osman dedi ki:

   428 yıllık camiymiş. Yok canım. Ayasoyfadanda eskidir. Minaresinden başka tarihi biryeri yok. O kadar eski olsa vakıflar müdürlüğü 1 çivi bile çaktırmaz. Nasıl izin vermişler yıkıma.

 7. Has Malatyalı dedi ki:

  Hem malatyahaber’e hem de pırıl pırıl avukat kızımıza teşekkürler ama merak ettim, olayın aslı astarı nedir? Tarihi eser niteliği olan, anıtsal niteliği olan yerler yıkılamaz kolay kolay. Restore edilebilir veya çeşitli binalar aslına uygun tekrar yapılabilir. Vakıflar Müdürlüğü bu olayda var mıdır, varsa neresindedir? Muhalif bir belediye yapsa ulusal basında çarşaf çarşaf kınanacak bu olayın iç yüzü halka açıklanmalıdır. O bina, burada 450 yıl önce Müslüman Türkler yaşıyordu ve cami yapıyorlardı anlatısının kanlı canlı örneği ve de o günlerin tanığıdır. Yerle bir edilip yerine park mı yapılacaktı yoksa minaresi bırakılıp binası aslına uygun mu yapılacaktı?

 8. Danismend dedi ki:

  Eskiden Berlin’de hakimler var denirdi Şimdi Malatya dada Avukat hanım var diyoruz.”farkındaliginiz ve mesuliyet suurunuz için”” Dua ve teşekkür”

 9. Hazeyn dedi ki:

  Bende bir vatandaş olarak avukat hanıma çok çok teşekkür ederim. Böyle duyarlı avukatlarımızın çoğalması temennisiyle inşallah yapılan yanlıştan dönülür ve cami aslı haliyle restore edilerek turizme kazandırılır.

 10. Ali dedi ki:

  Malatya adına teşekkürler Avukat Hanım.

 11. ERDAL YETKİNLER dedi ki:

  bu camiyi yıkmaya tenezul eden eller kırılsın, teşekkür ederim avukat hanım. çocukluğumun camisi.

 12. Cem yildi dedi ki:

  Böyle avukatların cogalmasi lazım hatta hakim savcı yapılmalıdır

 13. Murat dedi ki:

  Sayın Avukat Kevser KAZAN; yapmış olduğunuz bu hareket hem bu dünyada hem de ahirette mükafatlandırılacak bir olaydır. Olaydır çünkü Malatya’da 1000 civarında avukat içerisinden sizin gibi genç bir avukatın dava açması çok ama çok manidardır. Her şey para değildir. Maddi değerlerimizin yanında manevi değerlerimiz de mevcuttur. Bu değerlerimizi korumada yapmış olduğunuz incelik ise ileride sadece Malatya geneli için değil ülke çapında büyük bir avukat olacağınızın sinyalini vermiştir. Tebrikler…VeSSelam…

 14. MUSTAFA dedi ki:

  Buradan şu ifadeyi mi çıkarmak gerekiyor;
  Mesela eski belediye binasının, askeri hastanenin yıkımını engellemek içinde yargıya mı gitmek gerekiyordu?
  Yargı karar verene kadar yıkım engellenebilirmiydi?
  Sorular sorular?
  Her şey için de yargıya mı başvurmak gerekiyor?

 15. Danismend dedi ki:

  Eskiden Berlin’de hakimler var denirdi .Şimdi Malatya dada Avukat hanım var diyoruz . Avukat hanım “farkındalığınız” icin “Dua”ve teşekkür.

  1. MUSTAFA dedi ki:

   O ifade “Ankarada hakimler var” şeklinde olmasın.

 16. Malatyalı Dr. dedi ki:

  Aferin…. tebrikler Avukat hanım. Yıkmak İçin bir amele bir de kazma yeter de yapmak İçin bir Sinan gerekir der büyüklerimiz. Yıkmayı alışkanlık haline getiren yaşadıkları mekanı ruhsuz, geleneksiz, anısız bırakankara inşallah hukuk dur der. Beton tüketimini artırdıkları kadar et ve süt tüketimini artırma başarısı gösterseler ayaklarının altını öpeceğiz… Bağımsız haber yapan basın mensubu arkadaşlar bir tebrik de size. Siz olmazsanız dinlemez yıkarlar…

 17. Mehmet dedi ki:

  Helal olsun kardeş.Allah razı olsun

 18. hasan balcı dedi ki:

  yıkmışlar zaten geriye ne kalmış minareden başka.

 19. TAS dedi ki:

  Ne yani tarihi cami hasar aldı diye yıkılır mı? Yeni Cami de hasar aldı, yıkıldı mı? Tamir ve güçlendirme diye birşey var.

 20. BERK dedi ki:

  helal olsun avkat hnm ,yoksa burayıda villa yapardı

  1. fikret dedi ki:

   tam villa yapılacak yer zaten 🙂 allah aşkına eleştiri yapacaksanızda bilgi sahibi olduğunuz konularda yapın boş boş yorum yapmayın

  2. ilker dedi ki:

   ya herkes bi bilmediği yerle alakalı dava açıyor yeri bilmeden boş olarak savunuyorlar evet orası eski bir cami olabilir ama zamanla eklentilerle hiç bir tarihi konumu kalmamış ve depreminde aldığı etkiyle kullanılmaz hale gelmiş bu alanın 100 mt ilerisinde bu caminin en az 10 katı büyüklükte bu alana yakışır bir cami yapılıyor ve alanda bulunan belediye hizmet binasıda yıkılarak kervansarayın önü açılarak kaderine terk edilmiş durumda buluanan meydan büyütülerek güzel ferah ve insanların rahatlıkla gelip aşileleri ile oturacakları cay içebilecekleri bir park alanı olarak düzenlenecektir.

  3. İsa dedi ki:

   Villa yapmarlarmıydı bilmem ama kesin hemen yerine bi beton dökerlerdi:)

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."