Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

“Yatay Yapılaşmayı Yeni İmara Açılan Yerlerde Yapacağız”

“Yatay Yapılaşmayı Yeni İmara Açılan Yerlerde Yapacağız”
 • 11.06.2019

Battalgazi Belediye Meclisi, Haziran ayı toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Başkan Vekili Zafer Kırçuval başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Orduzu ve Hanımınçiftliği mahallelerindeki sokak ve caddelere isimler verilirken, kat artışı içeren imar plan tadilatlarına yönelik talepler de görüşülerek karara bağlandı.  Mevcut İmar planında 5 kat olan Çöşnük Mahallesi 4172 ada 6 No’lu parsele 10 kat yapılaşma talep edilen madde üzerinde söz alan  İYİ Partili Meclis Üyesi Mehmet Ali Görgeç, “Cumhurbaşkanımız ısrarla yatay yapılaşmaya vurgu yaparken biz neden hala bu kat yüksekliklerine onay veriyoruz?” diye sordu. Görgeç’e yanıt veren İmar Komisyonu Başkanı Eyüp Sağlam ise “Bu parselin yanındaki adalarda yapılaşma bu şekilde tamamlanmış. Onun için uygun görüyoruz. Yeni imara açılan yerlerde yatay yapılaşmayı sağlayacağız” dedi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra başlayan Meclis Toplantısı’nda, ilk olarak imar ile ilgili gündem maddeleri görüşüldü. İmar ile ilgili gündem maddelerinden bazıları İmar Komisyonu’na havale edilirken, bazıları ertelendi, bazıları da oy birliği ile kabul edildi.

Orduzu ve Hanımınçiftliği mahallelerinde onlarca cadde ve sokağa isim verildi

Geçtiğimiz ay komisyona havale edilen Orduzu, Hanımınçiftliği, Dolamantepe ve Yaygın Mahallelerinde isimsiz veya birden fazla mahallede ayın isimlerin bulunduğu cadde ve sokaklara yeniden isim vermesi yönündeki madde kabul edildi.

Meclis Üyesi Muzaffer Karakuş, Orduzu bölgesinde 7 tane meclis üyesinin bulunduğunu, bu isimler belirlenirken bu meclis üyelerinin görüşlerinin alınmadığını belirterek, “Bu üyelerin de görüşleri alınsaydı hiç değilse Orduzu’yu kucaklayacak isimler belirlenirdi” sözleriyle tepki gösterdi.

Aralarında Malatya’nın kent kültürü, tarihi hafızası ve sosyolojik geçmişi ile alakası olmayan bazı isimlerin de yer aldığı cadde ve sokak isimlendirmeleri şöyle oldu:

Dolamantepe Mahallesi İçin; Bilim, Elit, Bayraktar, Dolamantepe Caddesi, Demirköprü, Ela, Karaağaç, Fener, Park, Karlık, Yedirenk, Tuğra,

Yaygın Mahallesi İçin; Senger, Cumalar, Nevolar, Helikani,

Hınımınçiftliği Mahallesi İçin; Akdeniz, Akif, Asma, Atlı, Bağlar, Bahtiyar, Battalgazi, Beyçelebi, Bilir, Bizim, Bora, Bosna, Çay, Çaybaşı, Çeşmebaşı, Çiftlik, Çoban, Damla, Ege, Elvan, Evren, Ferman, Fetih, Galata, Gamzeli, Gök, Gönül, Gülendam, Güler, Güleryüz, Gülmez, Gülsu, Günal, Güvenli, Hanbey, Harman, Harmanyolu, Hazar, Hoşsohbet, Hurma, İncir, Kaptan, Karaçam, Kavaklı, Kazlıçeşme, Korkut, Köklü, Körfez, Kuşçu, Kutluay, Külhan, Limon, Malazgirt, Mavi, Melek, Menteşe, Mercan, Mihrap, Mizan, Muhallebi, Nizam, Orkide, Ova, Oya, Özgür, Pamuk, Petek, Pulsar, Sarılık, Subaşı, Suyolu, Suzan, Şeftali, Şenyurt, Şule, Tevek, Uzunçayır, Üzümbağı, Yaz, Yazgülü, Yeşilvadi, Yonca,

Orduzu Mahallesi İçin; Ahbap, Alitepe, Altun, Armağan, Armutlu, Asmalı, Ataman, Aydınlık, Bahar, Barış, Birlik, Bozçan, Bucak, Bülbül, Cihangir, Çalıkuşu, Çamlıbel, Çanlık, Çapa, Çimenli, Dabazpınar, Danış, Derya, Doğuş, Elmas, Endam, Engin, Ezel, Farabi, Fırtına, Gökkuşağı, Göknar, Güneşli, Halk, Havuzbendi, Hazal, Hızırtepe, Hızma, İlim, İncesu, İncir, İpekli, Kahve, Kamer, Kameroğlu, Kaplan, Karaçam, Karahatun, Katmer, Kervan, Kışomo, Kır, Kırmızıtaş, Kızılca, Kireçhane, Kiriş, Koşuyolu, Kumbaşı, Kuruçeşme, Kutlu, Menevşe, Mülk, Nacaroğlu, Narlı, Nilüfer, Nizam, Oba, Ocak, Oduncu, Kubbe, Partallar, Pazar, Pilopınarı, Pusula, Rüzgar, Saka, Salih, Sandal, Sare, Saygılı, Saygın, Semerciler, Serhat, Seyrenge, Sonbahar, Söğütlü, Şafak, Taka, Temurlar, Tosbağa, Tullik, Turuncu, Türkü, Ulu, Uzun, Üç Havuz, Volkan, Yaylacık, Yekta, Yeşil, Yeşilpınar, Vatan, Vefa, Zeybek, Zorvalı İsimlerinin Verilmesi kabul edildi.

Kat artış taleplerine itiraz

Mevcut İmar planında 4 kat olan Uçbağlar Mahallesi 4486 ada 9-10-11 nolu parsellerin 6 kata çıkarılmasını içeren madde kabul edilirken, mevcuttaki imar planında 5 kata müsaadeli Çöşnük Mahallesi 4172 ada 6 No’lu parsele 10 kat inşaat yapılmasını içeren madde, komisyonun çalışmalarını  tamamlamadığı gerekçesiyle ertelenmesi kararlaştırıldı.

Madde üzerinde söz alan İYİ Parti Meclis üyesi Mehmet Ali Görgeç, “Sayın Cumhurbaşkanımız dikey değil yatay yapılaşmaya gidilmesi yönünde bir çağrısı var. Malatya ayrıca bir deprem bölgesi. Deprem bölgesi olan bir yerde Cumhurbaşkanımızın dediği gibi neden yatay yapılaşmaya gidilmiyor da sürekli bu kat artışlarına onay veriliyor?” diye sordu.

Görgeç’e yanıt veren Battalgazi Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Eyüp Sağlam, “Aynı adada kalmak şartıyla kat yüksekliği yapılıyor.  Orada etrafında binalar bu şekilde yapılaşmış. Uygun gördüğümüz plan tadilatları genellikle ya ada bazındaki tadilatlar veya daha önceden aynı adada aynı yapılaşma olmuşsa onay veriyoruz. Parsel bazında kat artışı vermiyoruz. İnşaat alanının artmasına müsaade etmiyoruz.  Cumhurbaşkanımızın dediğine biz de katılıyoruz, yatay şehirleşmeyi istiyoruz ama burada etrafındaki adalar o şekilde yapılaşmış. Sosyal donatı ve yeşil alanı artırmak için ada bazı doğrultusunda uygun görüyoruz. Yeni imara açılacak yerlerde asla yükseklik serbestisi tanımayacağız” dedi.

“Arslantepe için festival yapılsın”

Arslantepe arkeolojik sit alanı içerisinde kamu yararı görüşü alınması ile ilgili gündem maddesini görüştü. Gündem maddesi, yapılan görüşme ve oylamanın ardından oybirliği ile kabul edildi.

Madde üzerinde söz alan İyi Parti Meclis Üyesi Muzaffer Karakuş, Arslantepe ile ilgili uluslararası bir festival yapılması önerisinde bulundu. Karakuş, “Malatya’nın böylesine bir değerinin tanıtımı için Arslantepe ile ilgili uluslararası arkeolojik kültür sanat festivali yapılması gerektiğini düşünüyorum ve bunu teklif ediyorum. İlgili komisyona havale edelim bu konu üzerinde çalışma yapılsın” önerisinde bulundu.

Meclis Başkan Vekili Zafer Kırçuval ise önerinin değerlendirileceğini ifade etti.

Battalgazi Belediyesi’nde yeni atamalar

Öte yandan toplantıda Battalgazi Belediyesi’nde yapılan atamalarla ilgili meclise bilgi verildi. Battalgazi Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı olan Eyüp Sağlam’ın Battalgazi Belediye Başkan Yardımcılığına, Mercan Sarı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne ve Hüseyin Serçe’nin de Zabıta Müdürlüğü’ne atandığı duyuruldu.

Battalgazi Belediye Meclisi, Temmuz ayı olağan toplantısını 3 Temmuz 2019 Çarşamba günü saat 14.00’de Battalgazi Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirecek.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler:

Yorumlar
 1. malatyalı dedi ki:

  muhtarlara danışılmalı ,muhtarda hangi sokak ise oradaki vatandaşları bilgilendirmeliydi.isim çok önemlidir. sayın muzaffer karakuş güzel açıklamada bulunmuş ,orduzu halkı bu konuda karakuşa destek vermelidir.

 2. Ergun EKİNCİ dedi ki:

  Yeni açılan veya isimsiz yerleşim alanlarına isim verilirken ilgili alanların coğrafi, tarihi, doğal ve kültürel dokusuna uygun, o dokuyu algılatabilecek isimler seçilmelidir.
  Umarım ve dilerim ki buna dikkat edilmiştir.

 3. Hakan dedi ki:

  Acaba dikey mimari çıkaran hangi belediye idi hangi parti ülkeyi yönetiyordu hatırlayamadım önce rezil et sonra düzeltmeye çalış Millet balık hafızalı bu Meclis’te ve büyükşehir meclisinde inanki dikey mimari onaylan bugünde yatay onaylıyor

 4. Bektas dedi ki:

  Yahu görüyormusunuz arkadaşlar malatya demokrasi şehri belediye meclisinde herkes kardes kavga yok dövüş yok birbirlerini ihanetle yargılama yok
  İyi partili cumhurbaskanimizin bir önerisini tasdikliyor chp li si akp li si mhp lisi hepsi bir elden malatya için çalışıyor ama milletvekilliklerinde böyle mi keşke malatya da ki belediye meclisi demokrasisinin kırkta birini
  TBMM üyeleri örnek alsa …
  Ben Tebrik ediyorum hep böyle olsun hemsehriyiz kardesiz aileyiz güzel malatyam çok güzel olacak be

 5. özgür dedi ki:

  HANIMIN ÇİFTLİĞİNDE MİLLİ FUTBOLCU MEHMET TOPAL INDA ADININ VERİLMESİ LAZIMDI.

 6. mahmut dedi ki:

  bu ne kardeşim hergun yeni isim koyuluyor falan. orduzu dogma büyüme orduzulu olarak hala da orduzuda yasayan birisi oldugum icin yazıyorum acin imara bizde kurtulalım sizde 🙂

 7. Ömer dedi ki:

  Doğma, büyüme orduzulu birisi olarak mahalle isimleri arasında sadece dabazpınarı ve zorvalı isimleri tanıdık, bilindik ve orduzu hafızasında bulunabilecek isimler. Bu isimleri buldukları için teşekkür ediyorum. Fakat kalan isimlerde bunu bulmak mümkün değil.. Orduzu yeşil dokunun korunduğu adete tarih, doğa, kültürün bir arada yaşandığı bir yerleşim alanıdır. İleride şehrin görülebilecek, gezilebilecek alanlar içerisinde orduzu daha çok önem kazanacaktır.. Nasıl ünlü üstad Fahri Kayahanın ismi verilen cadde ve sokaklar katma değer bir kazanım sağlıyorsa basit ve önemsizce bulunan mahalle isimleri de var olan değerlerin unutulmasına ve ileriye dönük gelişim grafiğini kaybetmesine sebep olabilir.. Mahallelere isim bulmak bu kadar kolay olmamalı!! SAYGILARIMLA..

 8. ALIKANLI dedi ki:

  ARIKAN OLMALIYDI BI SOKAGIN ADI

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."