Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

YMS’ye Silahlı Saldırı Sanıklarının Tahliyesine Kulüpten Tepki

YMS’ye Silahlı Saldırı Sanıklarının Tahliyesine Kulüpten Tepki
 • 14.05.2019

“FUTBOLCU YA DA YÖNETİCİLERİN ÖLMESİ Mİ GEREKİR?!” Yeni Malatyaspor Kulübü tesislerini kurşunlama olayıyla ilgili tutuklu yargılanan sanıkların mahkemece tahliye edilmelerine kulüpten çok sert tepki geldi.

16 Aralık 2018 gecesi Orduzu Pınarbaşı’ndaki Yeni Malatyaspor Kulübü binası ve tesislerine, yapılan silahlı saldırıyla ilgili olarak, bir taraftar derneği başkanının da aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklanmıştı. Büyük tepki toplayan olayla ilgili olarak tutuklu yargılanan sanıkların tahliye edilmesine Yeni Malatyaspor Kulübü’nden tepki gösterildi.

Kulübün resmi internet sitesinde, “Kamuoyuna Duyuru” başlığıyla yapılan açıklama şöyle:

“16 ARALIK 2018 tarihinde, kulübümüze yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırı, tüm kamuoyunu derinden üzmüştür.Silahlı eylemi gerçekleştiren failler, emniyet güçleri tarafından yakalanarak adli mercilere teslim edilmiştir.

Malatya 3.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılaması devam eden dosyanın, bugün 2.celsesi görülmüştür. Mahkeme heyeti ;

-Müşteki beyanları

-Sanıkların, silahlı eyleme yönelik tape kayıtları,

-Mevcut delil durumları,

-Suçu ikrar eden sanıkların bulunması ve bunlara ek olarak, sanıkların suçu işlediğine yönelik “ yeterli delil ve somut şüphe” bulunmasına karşın tahliyelerine karar vermiştir.

Malatya 3.Ağır Ceza Mahkemesi vermiş olduğu “kanuna aykırı..“ kararla, adalete ve kanuna olan güveni ayaklar altına almıştır. Tüm futbolcuların, idari ve teknik personelin, kulüp binasında bulunduğu esnada, kulüp binasının kurşunlanması; mahkeme yargıçları tarafından hayatın olağan akışı içinde değerlendirilerek tahliye kararı verilmiştir. Malatya 3.Ağır Ceza Mahkemesinin vermiş olduğu bu talihsiz karar, geleceğe yönelik olarak sorunları beraberinde getirecektir. Toplumsal bir olgu olan suç unsurun karşılıksız bırakılması, futbolun paydaşlarını tehlike ile yüz yüze bırakacaktır.Yeni Malatya Spor Kulübüne karşı yapılan silahlı eylem ve tahliye kararı karşısında ilgili yargıçlara şu soruyu sormak isteriz ;

Malatya’nın en büyük sivil toplum örgütü olan Yeni Malatya Spor Kulübüne gerçekleştirilen silahlı eylemin, cezai karşılığı için futbolcu ya da yöneticilerin ölmesi mi gerekir?

14/05/2019 tarihinde verilmiş olan ..kararın takipçisi olacağımızı , tüm kanuni haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna beyan ederiz.”

OLAY..
Evkur Yeni Malatyaspor’un Tesisleri’ne, 15 Aralık Cumartesi’ni 16 Aralık Pazar’a bağlayan gece yarısı 00.10 sıralarında silahlı saldırıda bulunulmuştu. Pazar günkü Antalyaspor maçı için kampta olan teknik yönetici ve futbolcuların da bulunduğu binaya yapılan saldırıda, pompalı tüfeklerle açılan ateş sonucu cam ve duvarlarda 5 isabet meydana gelmiş, olayda ölen ya da yaralanan olmamıştı. Saldırıyı gerçekleştiren 2 kişinin bir otomobille olay yerinden kaçtıkları bildirilmişti.

Antalyaspor maçı sonrası açıklama yapan Malatya Valisi Aydın Baruş, olayla ilgili olarak ellerinde çok önemli deliller bulunduğunu, soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğünü belirtirken, Evkur Yeni Malatyaspor Kulübü Başkanı Adil Gevrek de yaptığı açıklamada, “Bizi tehdit ederek, şantajla haraç bekliyorlarsa, 4 tane değil 100 tane kurşunda sıksalar asla bu yoldan geri dönmeyeceğiz. Gerekirse canımızı da veririz ama asla kimseye haraç vermeyiz. Tesise kurşun sıkıp, haraç isteyeceksin, bizim tarafımızdan asla taviz verilmeyecek. Malatyaspor’un bir kuruşunu kimseye haraç olarak vermeyiz. Malatyalıları burada en güzel şekilde temsil etmeye gayret ediyoruz. 3-5 çapulcuya pabuç bırakacak değiliz” demişti.

18 Aralık Salı günü Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise, “16/12/2018 günü saat 00:10 sıralarında ilimiz Orduzu Mahallesi Tabiat Parkı içerisinde bulunan Evkur Yeni Malatyaspor Kulübü tesislerine yönelik olarak gerçekleştirilen silahla ateş etme olayı ile ilgili İl Emniyet Müdürlüğümüzce yapılan titiz ve kapsamlı araştırmalarda, elde edilen bilgi, bulgu ve delillerin değerlendirilmesi sonucunda olayı gerçekleştiren ve olayla ilgili bağlantısı bulunan şahıslara yönelik yapılan operasyon sonucunda 5 şahıs gözaltına alınmıştır. Yapılan tahkikat ve soruşturmanın ardından şüpheli şahıslar, hakkında hazırlanan tahkikat evrakları ile birlikte 18/12/2018 günü adli mercilere sevk edilmiş, bunlardan 2 şahıs Cumhuriyet Savcılığınca serbest bırakılmış, 3 şahıs ise tutuklanmıştır. Böylece Evkur Yeni Malatyaspor Kulübüne yönelik olarak gerçekleştirilen silahla saldırı olayının failleri kısa süre içerisinde yakalanarak adli mercilere intikal ettirilmiş ve bu saldırı bütün yönleriyle aydınlatılmıştır” denilmişti.

Tutuklanan ve kimlikleri hakkında bilgi verilmeyen 3 kişinin, taraftar derneğiyle ilişkili kişiler olduğu öğrenilirken, 18 Aralık’ta olayla ilgili yapılan polis açıklamasında bir kişinin firari olduğuna ilişkin bir bilgi verilmemesine ve olayın bütün yönleriyle aydınlatıldığının ifade edilmesine rağmen, 19 Aralık Çarşamba gecesi olaya karıştığı gerekçesiyle 1 kişinin daha sahte kimlikle Ankara’da yakalandığı, yakalanan kişinin taraftar derneği başkanı Ş.B.D. olduğu ve tutuklu sayısının 4’e çıktığı bildirilmişti.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- Bülten

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. ahmet dedi ki:

  isimleri açıklayın TARAFTAR DERNEĞİ İLE ALAKALI YAZILMIŞ İSİM SÖYLEYİN’Kİ malatya halkı hem öğrensin hemde gereken cvp versin ve EĞER TAFARTAR DERNEĞINDE BAĞLANTISI VARSA DERNEKTEKİ KİŞİLER TEPKİ VERMİYORSA KİMSE DERNEKTEN BİZ MALATYA SPOR İÇİN ÖLÜRÜZ VS GİBİ NAĞARALAR ATMASIN

 2. Ali dedi ki:

  Arkadaşlar burda kendi aramızda yazarak değişmez bu sitem artık ceza sisteminin yetersiz olduğunu yukardakilere duyurmak lazım böyle devam ederse her bir vatandaş suçlu olacak çünkü adalet ceza vermezse insanlar kendi adaletini sağlamak isteyecekler bu da toplum da düzeni bozar insanlar da huzur kalmaz bu nedenle ceza sistemi ile alakalı yetersizlikleri cimer adalet bakanlığı içişleri bakanlığı buralara sürakli yazalım.

  1. malatya sever dedi ki:

   sonuna kadar doğru

 3. murat dedi ki:

  bu HARAÇ istemek suç değilmi işyeri mekan kurşunlmaksuç DEĞİLMİ biri açıklasın

 4. Ali dedi ki:

  bakın işte sonra da malatya teksasa döndü falan diyorsunuz nasıl dönmesin Polis yakalıyor adliye bırakıyor tabi adam suç işlemeye devam ediyor hatta çeteleşmeye başlıyor. Bu sadece Malatya için geçerli değil hemen hemen tüm şehirler böyle malesef ülkemizde suç=ceza sistemi pek işlemiyor. 50 tane koruması olana hayat güzel olmayanın canı cehenneme. atılan tek bir tokat dahi olsa bedeli ödetilmiyorsa o toplum her türlü suça gebedir.

 5. Sertaç dedi ki:

  Yarın yine aynısını yaptıklarında sorumlusu kim olacak peki ? Bence çok yanlış . Eğer şartlı tahliyeyse derhal gereken yapılmalı. Şikayet alınmadan tahliye kararı verilmez. O kurşunlar kulübe sıkılmadı sadece malatya camiasına sıkıldı

 6. uğur türkan dedi ki:

  Yahu ana muhalefet partisinin liderine linç girişiminde bulunuluyor,Bir gazeteci daha geçen gün öldüresiye dövülüyor sanıkları direk beraat ederken bir spor kulübünü kurşunlayanların bu kadar yatması bile bir mucizedir ! Daha ne istiyorsunuz ??

 7. MUSTAFA dedi ki:

  Adaletin geldiği son nokta.

 8. Yalnız Malatya dedi ki:

  Sahipsiz Malatya nın hızla tükenişi. Nerede siyasiler,sivil toplum,Gürkan

 9. VAHİT VAR dedi ki:

  KANUNLARIMIZ ÇOK YETERSİZ.

 10. 44malatya dedi ki:

  Adeleten.hukuktan.soz.etmek.dogru.deyil.
  Bu.yazilari..kaldirin…yapanlari.hic.tutuklamayin.

 11. erol dedi ki:

  Bu olay Futbol Dünyasında duyulmuştur. İyi futbolcuyu Yeni Malatyaspor a getirmeniz çok zor olur. Ayrıca futbolcular o tesisleri budan böyle kullanırlar mı. Malatya mız için utanç verici bir durum. İllin süper lig takımının tesisine saldırılsın, suçlular bulunmasın .Bulunan şüphelilerde yeterli kanıt olmadığından serbest bırakılsın. .

 12. mehmet dedi ki:

  Yeterli delillere rağmen suçlular serbest ise vay halimize.Yapanın yanında kar kalıyor.Peki amaç ne?

 13. Malatyam dedi ki:

  Adalet istiyoruz

 14. Ozi dedi ki:

  Herhalde birilerinin ölmesi gerekiyordu ki tutuklama kararı versinler.

 15. Vatandaş dedi ki:

  Adalet sadece duvarda bir yazı gerçekten

 16. murat dedi ki:

  malatya’daki asayişin neden patladığını en güzel özetleyen haberdir. polis yakalıyor, savcılık serbest bırakıyor. yani yapanın yanına kar kalıyor. söyleyin Allah aşkına bu şehirde asayiş berkamal olur mu hiç?

 17. SenarisT dedi ki:

  Başka ne bekliyordunuz ? Konu gündemden düştü tahliye ilk mahkeme iyi hal falan filan denetimli serbestlik sonra senin benim gibi elini kolunu sallar gezer.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."