Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

‘İnsan Kaçakçılığı’ İddiasıyla TBMM’ye Taşındı

Gündem

18-04-2021 tarihinde yayınlandı.

‘İnsan Kaçakçılığı’ İddiasıyla TBMM’ye Taşındı

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

AĞBABA VE 22 MİLLETVEKİLİNİN İMZASIYLA MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILMASI İÇİN ÖNERGE VERİLDİ.. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, AKP’li bazı belediyeler aracılığıyla yurtdışına gönderildikten sonra toplu ilticada bulunan kişilerle ilgili ortaya çıkan durumun, iddiaların araştırılması için TBMM Başkanlığına 23 milletvekilinin imzasını taşıyan bir önerge verdi.

CHP’li Ağbaba, Yeşilyurt Belediyesi’nin yanı sıra  Elazığ Arıcak, Akçakiraz, Baskil, Ordu Korgan, Tokat Erbaa, Bursa Yıldırım gibi Türkiye’nin birçok ilçe belediyesi aracılığıyla de toplu ilticaların yapıldığını öne sürerek, bu konunun Meclis tarafından araştırılması gerektiğini ifade etti.

Toplu iltica skandalının Meclis tarafından tüm yönleriyle araştırılması gerektiğini ifade eden CHP’li Ağbaba, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Geçtiğimiz hafta Malatya Yeşilyurt Belediyesinde ortaya çıkardığımız insan kaçakçılığı skandalı bugün itibariyle tüm Türkiye’nin sorunu haline geldi. Malatya’da vali yardımcısıyla dört kamu çalışanının görevden alınması, Elazığ’da Akçakiraz Belediye Başkanının itirafları, her gün ortaya çıkan yeni bilgi, belge ve haberler, durumun ne kadar vahim olduğunu gözler önüne serdi. Her gün onlarca şikâyet ve ihbar maili alıyoruz. İşin içinde ciddi meblağlarda para olduğunu, her şeyin belediye imkânları kullanılarak organize edildiğini, derneklerin ve şirketlerin paravan olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu yasadışı uygulama bazı AKP’li belediyeler eliyle tüm Türkiye’ye yayılmış durumda. Türk Ceza Kanununun 79. Maddesi gayet açık, ‘Türkiye’den yurtdışına insan kaçıranların hapis ve adli para cezasıyla yargılanması gerektiği’ yazıyor. Bu durumun ayrıca Meclisimiz tarafından da acilen araştırılması gerekiyor. Biz de 23 milletvekili arkadaşımızın imzasıyla Meclis Başkanlığına araştırma önergemizi vermiş bulunuyoruz. Bu konunun peşini bırakmayacağız.”

“Devlet imkânları kullanılarak insan kaçakçılığı yapıldığına yönelik kanıtlar var”
CHP’li Ağbaba’nın Meclis’e sunduğu araştırma önergesinde şu ifade ve iddialar yer aldı:

“Kamu kurum ve kuruluşları ve belediyeler ile “kamuya yararlı dernek” statüsünde bulunan mahalli idare dernekleri kişi, dernek, şirket, vakıf vb. kuruluşlar tarafından kurs, seminer, inceleme gezisi vb. amaçlarla yurtdışında düzenlenen programlar için personel görevlendirebilmektedir. Mevzuatta böyle yer alsa da özellikle son iki yılda belediyelerin bu kapsamda belediye meclisinden karar alarak yapmış olduğu görevlendirmelerin amacı dışında olağandışı şekilde farklı çıkarlar doğrultusunda gerçekleştirildiği görülmüş ve bu konu gerek basında gerek kamuoyunda “devlet imkânları kullanılarak insan kaçakçılığı yapıldığına” yönelik ciddi tartışmalara neden olmuştur. İşbu araştırma önergesi, belediyelerin yurtdışına görevlendirmelerine ilişkin bu iddiaları araştırma, belediyelerin yurtdışı gezilerini etkin şekilde denetleme ve amacı dışında gerçekleşen yurtdışı gezilerinin tespitini amaçlamaktadır.”

Kamuoyu tatmin edici yanıt alamadı
“Belediye ve devlet imkanları kullanılarak yurtdışına insan kaçırıldığına dair en önemli iddiayı Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin Belediye Meclisi kararıyla 15-27 Eylül 2020 arasında “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek” projesi kapsamında Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği üyelerini Almanya’nın Hannover şehrine göndermesi oluşturmaktadır. Bu teknik gezi kapsamında Almanya’ya gönderilen 45 kişilik heyetten belediye başkan yardımcıları dışında 43’ünün yurda dönmediği anlaşılmıştır. Bu konuya ilişkin İçişleri Bakanlığı müfettiş görevlendirmesine ve Malatya Valiliği ve ilgili belediye tarafından açıklama yapılmasına rağmen kamuoyunu tatmin edici bir yanıt alınamamıştır. Benzer şekilde, Ordu Korgan Belediyesi de 25 Temmuz-15 Ağustos 2020 tarihleri arasında yine aynı aracı şirket, isim ve amaç doğrultusunda yine Almanya’nın Hannover şehrine Korgan Muhtarlar Derneği aracılığıyla 53 kişide oluşan heyet göndermiştir. Adı geçen dernek yöneticileri, belediye tarafından “dernek üyesi” sıfatıyla yurtdışına gönderilen bu kişileri tanımadığı da yine basında yer alan haberlerde görülmüştür.”

Yüzlerce insan devletin hizmet pasaportuyla Avrupa’ya kaçırılıyor
“Aynı şekilde Elazığ Arıcak ve Baskil belediyelerinin de derneklerle yapmış olduğu proje kapsamında farklı tarihlerde onlarca dernek üyesini Almanya’ya gönderdiği ortaya çıkmıştır. Elazığ Üçocak ve Bursa Yıldırım belediyelerinde Malatya Yeşilyurt Belediyesi ile aynı yöntemle Almanya’nın değişik şehirlerine vize gerektirmeyen hizmet pasaportu/gri pasaportla yüzlerce insanın Avrupa’ya kaçırıldığı yine basında yer almıştır. Belediye aracılığıyla yurtdışına gönderilen isimler için ilgili devlet kurumlarına gri-hizmet pasaportu alındığı bilinmektedir. Dolayısıyla bu durum devlet imkanları kullanılarak yurtdışına insan kaçırıldığı iddiasını güçlendirmektedir.”

Meclis belediyelerin yurtdışı gezilerini araştırsın
“Belediyelerin amacı dışında yurtdışına görevlendirmeler yoluyla insan taşıdığı iddiası etkin bir şekilde araştırılması gereken önemli bir konudur. Bu kapsamda, devlet imkanlarının kullanılıyor olması, yurtdışına gönderilen kişilerin kimliklerinin, haklarında herhangi bir suç isnadı bulunup bulunmadığının tespit edilmesi, aracı şirketlerin hangi amaçla kurulduğu ve hangi faaliyetleri yaptığının belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan belediyelerin yurtdışı görevlendirmelerinin etkin şekilde denetlenmesi, belediyelerin amacı dışında geziler düzenleyerek insan kaçakçılığı yapılıp yapılmadığının tespiti ve işbu araştırma önergesinde yer alan iddiaların araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci Maddesi ve TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105’inci Maddeleri gereğince bir araştırma komisyonu kurularak konunun tüm boyutları ile araştırılmasını saygılarımla arz ederim.”

Bülten- malatyahaber.com

BELGE: 45 kişinin yurt dışına gidişi ve bunlara Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu) çıkarılması için Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar imzasıyla Valiliğe gönderilen ve ekinde de 45 kişilik isim listesi bulunan üst yazı

yazi2

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
36 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan yildiz

Bı sürü CHP’li belediyede işin içinde bakalım cesur yürek Ağbaba onlarında üzerine gidebileceğini yoksa yine tribünlerdeki oynayacak bu sitede aynısını yapabilecekmi

44malatya

Icisler bakanligi bu olaylara karisan imza atip onay veren belediye baskanlari gorevden
Almali gariban memurlar emirleri yerine getiriyorlar sorumlu olanlar baskanlar

mlt63

Sorumlular hemen hesap vermeli.Malatyamızın bu töhmetten kurtarılması için, Bakanlık hızlıca devreye girmeli..

a. karakus

Bu ulkenin en büyük sorunu körü körüne yapilan tarafgirlik bu olayda hala baskani savunanlari hayret ve ibretle izliyorum bu adama ben oy vermis biri olarak soyluyorum her kimki oturdugu koltugu dolduramiyorsa cezasini cekmeli ve o koltuğu boşaltmalı. Herseyi bir kenara birakiyorum bu 43 kisiden niye 1 tane malatyali yok beni en cok düşündüren de bu

asman

%63 oy almış Mehmet ÇINAR ı buradaki trollere yedirmeyiz. Herkes klavye savcısı olmuş.

MUSTAFA

Futbol takımı tutar gibi adam tutarsak olacağı da budur.

Adam neye imza attığını bilmiyor. Nasıl belediye başkanlığı yapar?

Adalet ve demokrasinin bittiği yerde her şey olur.

Malatyalı

%63 oyu mehmet çınar almadı, Tayyip Erdoğan aldı! buna kendi yakınları bile oy vermez!

Vural

Şu gözlük leri çıkarın artık

Nuri

Yani sen,İçişleri bakanlığının açtığı soruşturmayıda önemsemiyorsun öylemi?

a. karakus

o kadar oy aldi diye onune geleni yurtdisinami kacirmasi gerekiyor

İsmail

Mehmet Çınar’ın başarısı nedir ne yapmış Malatya’ya araştır bakalım yüzde 63 oy veren kime vermiş oyunu Mehmet Çınar kim hemşerim klavye avukatı olan sensin müfettiş gönderilsin bakalım geçmişe baksınlar bu adamlar memleketi yediler

Derik

Bu olayın üzerine gidilmesini sorgulayan, ne var bunda dağa insan kaçırılırken neredeydiniz diyen, bu ilticayı normallestirenler var. Vallahi hayret.
Eski çağlarda düşünme ve tahlil etme yetisi düşük olan insanlar vahşi hayvanlara yem oluyor ya da zehirli ot yiyor ölüyordu. Şimdi eceliyle ölüyor. Sorunun temeli bu diye düşünüyorum

Gri pasport

CHP liler Topu taca atmışlar
pasportları emniyet teslim almışmı?

tuncay

mehmet çınarı almanya ya büyük elçimi atasaydık daha iyi olur daha kolay millet gider gelmez evet berlinde malatyalı büyük elçi büyük usta mehmet çınar

MUSTAFA

İçişleri bakanlığı bu insan kaçakçılığı içinde olan belediyelerde hala bir aksiyon almış değil.
Eğer muhalefet belediyesi bu işin içinde olsaydı çoktan görevden alınıp kayyum atanmıştı.
Neden adaletli olunmuyor.

Selahattin

Ben akpartiye oy veren birisiyim.Gerçekten helal olsun bu işin peşini bırakmıyor ağbaba.Yapılan her üçkağıdın üstü kapanıyor yeter artık gereği yapılsın.Görevden alın kardeşim,akpartiye zarar gelmez avantajına olur.Ama görevden almazsa akparti,soru işareti başlar seçmende.

Özkan

Şimdiye kadar çok soru işaretleri oldu. Akp seçmeni hangisini merak etti ki?

Trol çok

Sen AK Partili olsan AK ı büyük yazardın trol

murat

takıldığın şeye bak aga ya 🙂 mahalle yanarken senin AK mı yoksa ak mı ya takılman da garip 🙂

alican

hdp on binlerce gencimizi dağa kaçırırken bu kadar heyecanla üzerine gitseydiniz ya sayın vekilim?.İnsan kaçırma konusu sizi rahatsız ettiyse yanı başınızda ki gizli ortağınız hdp yide görün bi zahmet .. diyarbakırdaki annelerin evlatlarımızı hdp dağa kaçırıyor feryatlarına sağır kalan gözleri görmeyen sayın vekilim”gömü bulmuşçasına olaya dalı vermişsiniz..Bence burdan bir şey çıkmayacak.Benim açımdan bu tezgah ile birileri insanları haksız sömürü,vatan haini veya suçluyu adaletten kaçırma yoksa gidenin işi rast gelsin.Geride kalanların yolu genişler hiç değilse.Hatta ellerinden geliyorsa şu suriyelileri.afrikalıları ermeni ve afganlılarıda keşke birileri alıp götürselerde bir daha dönmeseler iyi olurdu hani?memleket biraz seyrelir temiz hava alırdık sayelerinde.Gerisini fetoşlara kucak açan almanya pekala bunlarada kucak açabilir.size ne oluyorki?.

Efe

Nato mermer Nato kafa al işte.

a. karakus

o yanlis yapildi diye bunu dogrumu kabul etmeliyiz

Vural

Maşallah yaşınız kaç acaba ?

Yerelli

Yeşilyurt Adıyaman cendere
Dutlar düşüyor yere
Bir de böyle soralım
Bu 43 kişi nerede
Kim bilir
Kimi fetöcü
Kimi terörist,
Kimi bilmem ne bela
Bu iş iş değil
Görelim sonu ne ola…
Nankörler ile hainler
Gri pasaportları
Yeşil Euro’yla yediler…
Soğuktan uyuşmuş yılanlara
Güneş gösterdiler…
Gölgesinde oturdukları
Şehitlerin
Kahramanların
Ruhlularını incittiler…
Utanmadan sıkılmadan
Pişkin pişkin sırıttılar
Hiçbir şey olmamış gibi
Kerize gelip yan da yattılar…
Görelim Mevla neyler
Neylerse güzel eyler.

Yeşilyurtlu

Belediye Başkanının derhal istifa etmesi gerekiyor aksi halde görevden alınması lazım

Nuri

Bu şartlarda Yeşilyurt belediyesine kayyum atanmalıdır.

Engin

Maymun gözünü açtı sayın ağbaba bir daha akp oy verirsem ellerim kırılsın

Malatyalı

#İnsan kaçakçıları tutuklansın#

Zorka

Bunu yapan asıl adam kim araştırmak lazım direk başkana yüklenmemek lazım başkan yardımcıları insan kaynakları görüşmüş sayın çınar insan kaynaklarını görevden almalı

Fehmi bey

Havada uçan sinek için bile yorum yapan Akpnin öznur ablasından ses yok. Dürüst insan odur ki yanlış yapan kendi evladı olsa dahi eleştirebilsin.

Vatandaş

Altında imzası olan başkana madalya takacaklar oyüzden görevden almıyorlar işin içeriğini anlamadıysan araştırmadıysan bu senin bu makamı taşıyamadıgını gösterir derhal istifa et daha fazla zarar verme partiyede malatyayada

Fatih

Van daki köylüler İran sınırında kaçak hayvan dana camış öküz getirdiklerini de devlet anasından emdiği sütü burnundan getiriyor hayvanlara el koyuyor ve kaçakçılara işlem yapıyor para ve hapis cezası bu hayvan kaçakçıları aptal belediye eli ile yapsa mesela deseki insanlara kavurma pilav vereceğiz deyip hayvanları kaçırsa mesele biter eğer olmadı yesilyurt belediyesinde biraz staj görmeleri gerekir zamaninda sülün osman vardi valla şimdikiler ona rahmet okutur

Niyazi

Bu ülkedeki adalet sistemi herkese eşit uygulanmadığından dolayı Ak Partiye zarar verecek bir ceza çıkmayacak. Sadece bir kaç gariban ceza alır. Koltuğa bağlanan ülke sevdalıları koltuklarından inemez.. Ülke olarak her alanda uçuşa geçeceğimiz yıllar çok yakındır, güvenin siz bu kardeşlerinize.!!

Hakkı

akp ve mhp oylarıyla reddedilir. Olacağı bu. ama başka partili belediye olsaydı, kayyım atanmıştı, atv ve a haberde bangır bangır günlerce anlatılırdı. Düzinelerce oturum ve tartışma programları yapılırdı. ama şimdi o kanallar sus pus.

Kani

Eğer bunu yapan belediye muhalif bir partiye ait olsa şimdiye kadar çoktan kayyum atanmıştı. Hala üzerini örtbas etmeye çalışıyorlar. Gündeme getirenlere hakaret ediyorlar.

malatyalı

bunu yapan akp belediyesi ise hiç bir şey olmaz.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 40 26 6 8 89 44 45 84
Galatasaray 40 26 6 8 80 36 44 84
Fenerbahçe 40 25 7 8 72 41 31 82
Trabzonspor 40 19 14 7 50 37 13 71
Sivasspor 40 16 17 7 54 43 11 65
Hatayspor 40 17 10 13 62 53 9 61
Alanyaspor 40 17 9 14 58 45 13 60
Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 12 60
Gaziantep FK 40 15 13 12 59 51 8 58
Göztepe 40 13 12 15 59 59 0 51
Konyaspor 40 12 14 14 49 48 1 50
Başakşehir FK 40 12 12 16 43 55 -12 48
Çaykur Rizespor 40 12 12 16 53 69 -16 48
Kasımpaşa 40 12 10 18 47 57 -10 46
Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 -4 45
Antalyaspor 40 9 17 14 41 55 -14 44
Kayserispor 40 9 14 17 35 52 -17 41
BB Erzurumspor 40 10 10 20 44 68 -24 40
MKE Ankaragücü 40 10 8 22 46 65 -19 38
Gençlerbirliği 40 10 8 22 44 76 -32 38
Denizlispor 40 6 10 24 38 77 -39 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...