Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Orduzu, Malatya’da Yıldızı Parlayan Yer Oldu”

Gündem

12-07-2021 tarihinde yayınlandı.

“Orduzu, Malatya’da Yıldızı Parlayan Yer Oldu”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve beraberindeki heyet MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından altyapısı tamamlanan Orduzu Mahallesindeki asfaltlama çalışmalarını yerinde inceledi.

Orduzu Mahallesinde vatandaşlar tarafından kurban kesilerek karşılanan ve dualar eşliğinde asfalt çalışmalarının başladığı alanda incelemede bulunan Başkan Gürkan’a, AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, AKP Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, Genel Sekreter Yardımcıları ile Daire Başkanları da eşlik etti.

Büyükşehir Belediyesinin Orduzu Mahallesine büyük hizmetler yaptığını belirten Orduzu Mahalle Muhtarı Abuzer Ekin, “Orduzu mahallemizde sıkıntılarımız vardı. Büyükşehir Belediye Başkanımızın gelmesiyle birlikte Gelincik Tepesi TOKİ evlerinin 30 m genişliğinde 10 km’lik bağlantı yolunun yapılması, içme suyu şebekesinin yenilenmesi, yenilenen yerlerin ve bozulan yerlerin asfalt çalışmalarının yapılması ve Orduzu’da gençlerimizin FİFA standartlarında yapılan sahalarımızda futbol oynayacak olması önemli. Büyükşehir Belediye Başkanımıza yaptığı ve yapacağı hizmetlerden dolayı teşekkür ederim” dedi.

BÖLGEDE 65 KM İÇMESUYU ÇALIŞMASI YAPTIK
Orduzu Bölgesinde 65 km içmesuyu şebekesi çalışması yaptıklarını belirten MASKİ Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş ise, “MASKİ Genel Müdürlüğü olarak ilimiz geneli itibariyle en çok arızalar yaşadığımız mahallemiz Orduzu mahallemizdi. Mahallemizde arızalarımızla çok uğraştık ve komple bir revizyon gerekiyordu. Bununla alakalı projelerimizi ve çalışmalarımızı yaptık. Daha sonra 24 Ocak depreminden sonra bölgenin yeni bir merkez olması sebebiyle projelerimizi tekrardan revize etmek zorunda kaldık. Bölgede sadece içme suyu şebekesi 65 km. Bugüne kadar çalışmalarımızda 31 km tamamlandı. Kalan kısımlarda mahalle araları ve küçük çaplı borular olduğu için fazla zamanımızı almayacak. Hedefimiz iki ay içerisinde kalan kısımları da tamamlamak. Orduzu mahallemizin 65 km’lik içme suyu şebekesini tamamlamış olacağız. Ayrıca Orduzu bölgemizin bazı noktalarında kanalizasyon yoktu ve kanalizasyon dereye akıyordu. Yaklaşık 8 milyon 500 bin TL’ye bir ihaleye çıktık ve 30 km’lik kanalizasyon çalışması yaptık. Orduzu mahallemizde MASKİ Genel Müdürlüğü olarak toplam projenin bitimiyle birlikte 31 Milyon TL harcamış olacağız. Destekleri bizlere sağlayan Sayın Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Ayrıca yaptığımız çalışmalarla bölgemizde vatandaşlarımız toz ve toprak içerisinde kaldılar. Vatandaşlarımızın bizlere göstermiş oldukları sabırdan dolayı da kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

MALATYA’YA CİDDİ YATIRIMLAR YAPIYORUZ
Yol ve Altyapı Dairesi olarak Malatya’da ciddi yatırımlar yaptıklarını belirten Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanı Mehmet Mert, “ Daire başkanlığımız olarak Sayın Başkanımızın bizlere iki yıl içerisinde Büyükşehir Belediyesine ait asfaltsız yol kalmayacak söylemiyle birlikte yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Sadece Orduzu bölgesinde değil Şişman bölgesinden başlayarak, Pelitli, Bulgurlu ve Battalgazi’nin hemen hemen her yerinde yollarımızı kazıyarak asfalt çalışmalarımızı yapıyoruz. Orduzu mahallemizde ana arterleri inşallah Kurban Bayramına yetiştirmeye çalışacağız. Bütün ilçelerimizde şantiyelerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Sayın Başkanımıza bizlere verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Malatya’da ciddi yatırımlar yapıyoruz. Şuanda günlük 1 Milyon 300 Bin TL sadece bitüm anlamında giderimiz var. Diğer giderlerle birlikte günlük 2 milyon TL gibi günlük harcamamız var. Bu konuda Sayın Başkanımızın bizlere verdiği destekler çok büyük, bu desteklerinden dolayı Sayın Başkanımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

30 METRE GENİŞLİĞİNDE 10 KM UZUNLUĞUNDA YOL ÇALIŞMASI YAPILDI
Orduzu bölgesine yapılan yatırımlar hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay, “ Orduzu bölgesinde depremden sonra güney ve kuzey olarak 30 m genişliğinde dikey 10 km bağlantı yol çalışması yaptık. Kuzey çevre yolu ile birlikte eski Elazığ diye adlandırdığımız yolu bağlıyor. Yaklaşık 60 Milyon TL’lik bir kamulaştırma süreci tamamlanmak üzere. Alt yapı çalışmalarımız da tamamlanmak üzere ve asfalt çalışmalarımızda bölgemizde başladı. Ayrıca Orduzu bölgesine 3 adet semt sahası yapıyoruz ve sahalarımızda tamamlanmak üzere. Yine Orduzu bölgemizde fuar alanımız tamamlanmak üzere. Fuar alanının geçici kabulü yapıldı ve çevre tanzimleri de tamamlandı. Orduzu bölgemizde ayrıca spor kompleksi yapıyoruz. 5 bin kişilik spor salonu, jimnastik salonu, karşılama merkezi, konaklama merkeziyle birlikte temel atma aşamasına geldik. Ekmek ve yemek fabrikamızın da temel çalışmaları devam ediyor. Ayrıca MASKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından alt yapısı yapılan yerlerde asfalt çalışmalarına başlanıldı ve hızlı bir şekilde asfalt çalışmalarımızı da tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

ORDUZU TERCİH EDİLEN BİR MAHALLE OLACAK
Orduzu Mahallesinin herkes tarafından tercih edilecek bir bölge olacağını belirten Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise, “ Orduzu bizim için çok önemli yerlerden bir tanesi. Malatya’nın önemli ve kadim yerlerinden bir tanesi. Arslantepe Höyüğünün ve eski yerleşik alanın olması nedeniyle bölgemize neşter vurulması gerekiyordu. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımızın da destekleriyle TOKİ alanının bölgeye getirilmesi noktasında ciddi gayretlerin olması, 500 adet konutun tekrardan Gelincik Tepesi’nde yapılıyor olması Orduzu bölgemizi inşallah şaha kaldıracaktır. 18-31 Temmuz tarihleri arasında Büyükşehir Belediye Başkanımızın başlatmış olduğu ve bizlerinde takip ettiği Arslantepe Höyüğü inşallah UNESCO kalıcı miraslar listesine alınacak. Kalıcı listeye Arslantepe’nin alınmasıyla bölgede sokak sağlıklaştırılmasıyla birlikte Orduzu’nun her tarafını mamur etme ve Malatya’da tercih edilen bir mahalle olma noktasında elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Orduzu’da vatandaşlarımız biraz sıkıntı yaşadılar ve bizlere bunu dile getirdiler. İnşallah asfalt serildikten sonra sıkıntılı günleri hep beraber aşmış olacağız” açıklamalarında bulundu.

ORDUZU BÖLGESİNE 1 MİLYARLIK YATIRIM YAPILIYOR
Altyapı çalışmalarının bitmesiyle birlikte asfalt çalışmalarına başlanan Orduzu Mahallesindeki çalışmaları inceleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “ Cumhurbaşkanımızın ifadesinde yerini bulduğu gibi yol medeniyettir. 21 yy yollarımızın toz ve toprak olması bizleri üzüyordu. MASKİ Genel Müdürlüğümüze ve Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığımıza iki yıl içerisinde Malatya’da asfaltsız, altyapısız, susuz ve kanalizasyonsuz hiçbir yer kalmayacak dedik. Ayrıca akarsulara atık suların karışmayacağını da ifade ettik. Sağ olsunlar arkadaşlarımız yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Şuanda Malatya genelinde 85 tane Yol ve Altyapı Daire Başkanlığımızın, 85 tane MASKİ Genel Müdürlüğümüzün şantiyesi var ve diğer birimlerimizin de bir o kadar şantiyesi var. Malatya’nın her noktasında yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Sadece Orduzu bölgesine yapılan yatırımlar devlet yatırımlarıyla birlikte 1 Milyar TL’lik yatırımlar.

Altyapıyı yenilememizin sebebi sadece arızalar değil. Orduzu gelişen bir bölge. Nüfusun artmasıyla suların kesilmemesi ve arızaların artmamış için çalışmalarımıza erkenden başladık ve bitiriyoruz. Özellikle Arslantepe’nin dünya kültürel miras listesine alınması noktasında alan planını da önceden yapmıştık. Ayrıca alan yönetimini de oluşturmuştuk. 18-31 Temmuz tarihleri arasında çalışmalarımızla ilgili görüşmeler başlayacak. İnşallah neticeye müessir olacağımız kanaatindeyim. 2022 yılının Arslantepe yılı olması ve ilan edilmesi noktasında da çalışmalarımıza başladık. Şuanda Türkiye’de en fazla yatırımın yapıldığı il Malatya’dır. Orduzu mahallemizde de altyapısı biten yerlerde asfalt çalışmalarına başladık. Çalışmalarımız tamamlandıktan sonra hakikaten Orduzu ordunun düzü olacak. Suyuyla, çevre düzenlemeleriyle ve diğer çalışmalarıyla birlikte gerçekten de bütün orduların gelip konaklamak isteyecekleri yer olacak. İnşallah Cumhurbaşkanımızla birlikte, hükümetimizle birlikte, milletvekillerimizle birlikte durmak yok yola devam diyoruz. Malatya’yı mazisine layık istikbale hazırlamak için gece gündüz demen yorulmadan hedefe koşacağız” diye konuştu.

ARSLANTEPE VE ORDUZU GERÇEKTEN MALATYA’DA YILDIZI PARLAYAN BİR YER OLDU
Büyükşehir Belediyesinin Malatya’ya yaptığı projelerden dolayı Başkan Gürkan’a teşekkür eden AKP Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, “ Arslantepe ve Orduzu gerçekten Malatya’da yıldızı parlayan bir yer oldu. Bölgede 1527 konutun yapılması kalkınmaya neden oldu. Gelecek nüfusla birlikte gelişmede yaşanmış olacak. Ankara’da başkanlarımız ve milletvekili arkadaşlarımızla Kültür ve Turizm Bakanımızı ziyaret etti. Nasip olursa 2022 yılı Türkiye’de Turizm yılı anlamında Arslantepe yılı olarak belirlendi. İnşallah UNESCO kalıcı miraslar listesine de girerek dünyadan ve Türkiye’den turistlerin gelmesiyle bölgenin daha da kalkınması için gayret edeceğiz. Orduzu kadim bir merkez. Orduzu’da altyapının tamamı değişti. 100 km altyapı gerçekten önemli bir rakam. Üstyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla beraber Orduzu mahallemiz daha da güzel bir mahalle olacak. Ben hizmetleri bölgemize kazandırma konusunda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımızın Malatya’ya yaptıkları güzel projeler için teşekkür ediyorum” dedi.

ÇEVREYOLU ALTI VE ÜSTÜ AYRIMINI HİÇBİR ZAMAN YAPMADIK
Malatya’nın büyümesi ile Türkiye’nin de büyüyeceğini belirten AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, “ Neredeyse iki yıla yakın bir sürede hayat yavaşladı, ticaret durma noktasına geldi. İnsanlar zor zamanlar geçirdi. Türkiye Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde hiç durmadı. Bir yandan salgınla mücadele ederken bir yandan da her ay her hafta yeni yeni yatırımlara imza atıldı. Türkiye hizmet noktasında nasıl ki atağa kalkmışsa Malatya’da da gerçekten hizmet atağı var. Malatya destan şehri ise destansı hizmetler yapılıyor. Bunun için Büyükşehir Belediye Başkanımıza, belediye başkanlarımıza ve milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Beydağı neyse, Yamaç neyse Orduzu’da bizim için aynı. Biz hiçbir zaman yolun altı, yolun üstü demedik. Hep hizmet ettik. Orduzu’da yaşayanda bizim insanımız dedik, Yamaç’ta yaşayanda bizim insanımız dedik, Beydağı’nda yaşayanda bizim insanımız dedik. Bugün Orduzu’ya yapılan hizmetler tarihi hizmetlerdir. Belki Orduzu tarihinde bu kadar hizmet yapılmadı. Altyapısıyla, üst yapısıyla, kanalizasyonuyla. Toplanan çöpler Orduzu bölgesine atılmıyor. Çöp toplama sahasına gidiyor. Biz Malatya’yı büyütürsek, Türkiye’yi büyütmüş oluruz.

Geçtiğimiz günlerde Pütürge Yeşildere’ye gittik. Adıyaman Sincik sınırında olan bir yerimiz. Yol ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanlığı tıpkı Malatya’daki yollar gibi geniş ve güzel yolları oralarda da yapıyorlar. Ben kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımız 40 derece sıcaklıkta milletimize hizmet ediyorlar. Ben Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Bülten

orduzu yol2

orduzu yol3

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak Bülten
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
9 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ergun EKİNCİ

Bugün itibarıyla Çarşıbaşı (Orduzu) asfalta kavuşmuştur. Sayın başkanımız başta olmak üzere,emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Ali

Zahmet olmassa hanımın ciftliginede bir el atın

erol

Tecde de, Barguzu da, Bostanbaşı nda milletin malının %40 na imar getirdik ayakları ile el koyuldu. Sıra Orduzu ya geldi. Orduzu tercih edilen bir mahalle olacakmış, sözünde bile rant kokusu geliyor. Depremde yüzlerce ev yıkıldı. Neden yıkılan evlerin yerine yenileri yapılmadı, arsa hazır, yol, elektrik, doğalgaz, su , kanalizasyon, telefon gibi alt yapılar hazırken; Siz gidin sarp kayaları tonlarca dinamit patlatarak arsa oluşturun ,200 bin ile 300 bin lira arasında maliyetle konut yapın, vatandaşın arazisini istimlak ederek yol açın, milyarlarca lira harcayarak altyapı oluşturun, şehir merkezinde yıkılan evlerin yerine yapılacak evlerden en az on kat daha masraflı konutlar yapın, Orduzu tercih edilecek bir mahalle olacak diyin buna kargalar güler.Malatyanın en eski yerleşim yeri olan O rduzu ya şimdiye kadar hiç bir hizmet gelmezken ,Orduzu Cumhurbaşkanlığının Malatya Büyükova projesi içinde yer alırken depremi fırsat bilerek Hazine arazisi Gelinciktepe ye konutları getirerek Büyükova projesi delindi ve Orduzu toprakları ranta açıldı.Durumda memnun olan bir Orduzulu bulamazsınız.

Berkant

Sayın Başkanım Selahattin GÜRKAN beye Maski genel müdürü sayın Mehmet Yaşar KARATAŞ beye. ve sayın Mehmet MERT beye çok teşşekür ederim ben orduzuda oturmuyorum.hizmet sonuçda MALATYA mıza. gurur duyuyorum kendileriyle

misafir

Ey sayın yetkililer bizim mahalleye ne zaman gideceksiniz çok merak ediyorum. Ne evlerimizde nede arabalarımızda hayır kaldı. Her yer toz toprak içinde bir de sürekli arza veren bilmem kaç metrelik su borumuz var sular gidip gidip gelen sürekli veren bitirsin artık bu eziyeti çarşıbaşı mahallesi adresimiz

Delibattalgazi

Kaç aydır yuttuğumuz tozun çektiğimiz ızdırabın adını böyle iki satırı bile doldurmayan haber ile geçiştirilmemeli; gerçek haber yapmak peşinde iseniz yerinizden kalkın da orduzu halkının diline tercüman olun beyler… Zaten yerel idarecilerin ne olduğunu, halkın ne isteyip, hissettikleri umurlarında değil, bari siz çıkıp bunları haber yapsanız bunlar bu kadar şımaramazlar. Emin olun ki HABERDE YAYINLANAN SON FOTODA BULUNANLARDAN HİÇBİR MALATYALI MEMNUN DEĞİL…

mustafadmrrn

İnşallah biter de Orduzu da yaşayanlar olarak nefes alırız 6 aydır üstümüz başımız evimiz yemeğimiz toz pislik içinde. 24 Ocak depreminden başlamışlar anlatmaya zaten 2 sene olduğunun farkındalar Orduzu da çalışma yok kazma kesme yıkma çok. Hadi bitirin de bayrama kadar takdiri de ilk biz edelim.

yıldırım

bunlar belediyenin asli görevi ve belediye bu işleri yapması için belediye olmuşlar.. bir asvalt içinde belediye başkanı ve milletvekillerinin çılgın projemiş gibi aslavtın üzerinde resim çektirmeside yani tuaf olmuş.. ama malatyamızda devasa projeler olmadığı için milletvekileri ve belediye başkanın bu tip işlerde resim çektirmesi gayet normal.

birisi

Orduzu güzel yerde birde gelincik tepesi toki konutlarını bir an önce bitirip teslim etseniz çok daha güzel olacak ama nerde o günler….

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Fenerbahçe 7 5 1 1 10 5 5 16
Altay 7 5 0 2 14 9 5 15
Beşiktaş 7 4 2 1 14 7 7 14
Trabzonspor 6 4 2 0 13 6 7 14
Hatayspor 7 4 1 2 14 6 8 13
Konyaspor 6 3 3 0 9 5 4 12
Alanyaspor 6 4 0 2 6 9 -3 12
Kayserispor 7 3 2 2 9 7 2 11
Fatih Karagümrük 7 3 2 2 11 10 1 11
Galatasaray 7 3 2 2 10 10 0 11
Sivasspor 7 2 3 2 10 7 3 9
Adana Demirspor 7 2 3 2 12 11 1 9
Antalyaspor 7 2 2 3 7 10 -3 8
Gaziantep FK 7 2 2 3 6 10 -4 8
Başakşehir FK 7 2 0 5 7 7 0 6
Yeni Malatyaspor 7 2 0 5 7 14 -7 6
Kasımpaşa 6 1 2 3 5 8 -3 5
Göztepe 7 1 2 4 7 11 -4 5
Giresunspor 7 0 2 5 2 9 -7 2
Çaykur Rizespor 7 0 1 6 4 16 -12 1

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...