Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Cumhuriyetten Rövanş mı Alacaksınız?!”

Gündem

16-07-2021 tarihinde yayınlandı.

“Cumhuriyetten Rövanş mı Alacaksınız?!”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’da gerçekleştirdiği basın toplantısında gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Ağbaba’nın basın toplantısındaki açıklama ve iddialarından satırbaşları şöyle:

“Emekliye sadaka verir gibi bayram ikramiyesi verdiler
“Önümüz Kurban Bayramı, ne yazık ki bayramda AKP’nin emekliye vermiş olduğu ikramiyeyi de konuşmak gerekiyor. Genel Başkanımızın önerisi daha önce bu ikramiyenin 1500 TL olmasıydı, şimdi emekliye 1100 TL ikramiye veriliyor. 100 TL’lik ikramiye zammı ise cebe girmeden buhar oldu. Pirinç 2020 yılında 10,79 TL iken bu yıl 12,90 TL oldu. Geçen yıl 1000 TL ikramiyeye 92 kg pirinç alınırken, şimdi 1100 TL’ye 84 kg pirinç alınıyor. Emekli 8 kg daha az pirinç almak zorunda. Emekli geçen yıl ikramiyeyle 187 kg bulgur alırken bu yıl 183 kg bulgur alabiliyor. Emekli en çok tükettiği ekmekten geçen yıl 160 adet alabilirken bu yıl 144 adet alabiliyor. Bir yıllık süreçte, emekli ikramiyesiyle 476 adet yumurta, 40 kg domates, 32 kg patates, 10 kg mercimek daha az alıyor. Emekliye verilen 100 TL ikramiye cebe girmeden daha fazlası alındı. Plan Bütçe Komisyonu’nda ‘emekliye 2 bin TL ikramiye verilsin’ önergemiz AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Bayram ikramiyesine sadece yüzde 10’luk zam yapılırken sıvı yağ yüzde 58, yumurta yüzde 46, kırmızı et yüzde 28, domates yüzde 27, ekmek yüzde 22, pirinç yüzde 19, şeker yüzde 19 zamlandı. Emekliye sadaka verir gibi ikramiye verdiler. Emeklilerin maaşları da zaten yeterli değil. 1500 TL alan emekliye zam gelmediğini de unutmayalım. Emeklinin bu bayramda da yüzü gülmeyecek.”

Yılın ilk 6 ayında 47 bin esnaf iflas ederek kepenk kapattı
“Esnaflarımız için normalleşmeyle beraber iflaslar artar demiştik. Toplam ilk 6 ayda 47 bin 572 esnaf kepenk kapatmış durumda. Öyle ki, esnafa destek verilmediği için ve esnaf kapalı olduğu dönemde vergi alınmaya devam ettiği için kepenk kapatmak zorunda kaldı. Esnaf kapalıyken BAĞKUR primlerini ödemeye devam etti, yirmiye yakın vergisiyle elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödedi. Mayıs ayında sicil ve meslekten terkinini yapan esnaf sayısı 3 bin 893 iken Haziran ayında bu rakam yüzde 94 artarak 7 bin 568’e yükseldi. Esnaf bayrama eşiyle ve çocuğuyla beraber açlık içerisinde girecek.”

2023 neyin eşiği, Cumhuriyetten rövanş mı alacaksınız?
TRT bu ülkede yaşayan herkesin vergisiyle ayakta kalan bir kurum. Geçtiğimiz gün TRT’nin yönetim kurulu sayısı 7’de 9’a yükseldi. Yeni kişilere arpalık dağıtılsın diye burada kadro sayısı artırıldı. Atananlar ise SETA Vakfı’ndan, sanki ülkeyi AKP değil SETA Vakfı yönetiyor. İbrahim Kalın, Pergoleci Fahrettin gibi isimlerin hepsi SETA Vakfından yetişmiş isimler. Yeni atananlar ise Pelikancılardan, bunlar yemle değil, haramla besleniyor. Bunlar kadar insan emeğini iç eden, haram yiyen başka böyle bir grup yok. TRT’ye pelikan kuşları atandı. 15 Temmuz’dan önce Gülen’e övgüler dizen, Türk Bayrağını tartışmaya açan bir kadını TRT’ye atadılar. TRT tam bir haram medyası oldu. Sabah gazetesinin egemenliğinde bir kurum oldu. Cumhurbaşkanı ‘2023 yeni bir eşik’ diyor. 2023 neyin eşiği, rejimini mi değiştirmenin eşiği? Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünde Cumhuriyetten rövanş mı alacaksın? Türkiye bunların sayesinde dünyanın en itibarsız ülkelerinden birisi. Siz bu kardeşinize verin yetkiyi göreceksiniz faizi, doları diyordu, şimdi geldiğimiz durumu ortada.”

AKP’li belediyeler insan kaçakçılığında yeni bir çığır açtılar
“Malatya Yeşilyurt Belediyesi’ni kutlamak lazım. Tüm dünyaya yeni bir tür insan kaçırma yöntemi öğretti. Bu işin içinde para var. Ne yapmışlardı, ‘Çevreye Duyarlı Birey Yetiştirme’ adıyla insan kaçırdı. Adana Karataş Belediyesi de mehter takımı göndermişti, işin ilginç yanı Karataş Belediyesi’nin mehter takımı yok. Peki gidenler döndü mü, Mehter Takımından giden her iki kişiden biri döndü, iki ileri bir geri… Kocaeli Kandıra Belediyesinde de benzer bir skandal çıktı. Boksör takımını Hollanda’ya göndermiş, Kandıra’nın boksör takımı var mı, yok. 2020 yılının sonunda göndermişler, müsabaka var mı, hayır. O dönem pandeminin en yoğun olduğu dönem. Peki boksör takımının yaş ortalaması kaç, altmış. Bu iş de parasız olmadı. Yeşilyurt Belediyesi, Türkiye’de insan kaçakçılığıyla ilgili çığır açtı. Cezalandırılan bir kişi var mı, yok. Utanma var mı, o da yok. CHP’yi suçluyorlar. Her şey kaybedilir, yerine getirilir. İş kaybedilir, iş bulunur, para yoktur, para kazanılır. Ama ahlak böyle değildir. En muhafazakâr geçinen parti döneminde ahlak bitirildi. Her türlü pislik var, rüşvet, kayırmacılık, hırsızlık hepsi var. Olmayan tek şey utanma duygusu. Pasaport bir ülkenin onurudur, şerefidir. Pasaportunuz itibarlıysa ülke de itibarlıdır. Yeşilyurt Belediyesi sayesinde artık yeşil pasaport bile sorgulanıyor. Yakında birkaç belediye daha ortaya çıkacak.”

OHAL yetkileri kurda kuzu teslim eder gibi Soylu’ya veriliyor
“Torba Yasayla OHAL’in uzatılması gündeme geldi. Bu kararla gözaltı sürelerinin 12 güne uzatılması, mahkeme kararı olmaksızın kamu görevlilerinin ihracı, TMSF’nin şirketlere kayyım ataması gibi uygulamalar getirilecek. Darbe girişiminden 5 yıl geçtikten sonra getirilen bu tasarının bir anlamı yok. Can ve mal güvenliği olmazsa bu ülkeye kimse yatırım yapmaz. Bu ekonomiye vurulmuş bir darbe olacak. Bir de FETÖ Borsası var, bu yöntemle iş insanlarının mallarına çöküyorlar. İktidarla ortak olup insanları tehdit edip mallarına çöküyorlar. Fakir fukara bankanın önünden geçtiği için meslekten ihraç edilirken zenginler FETÖ Borsası’na para bastırıp işi içinden çıkabiliyor. Bu OHAL yetkisi şimdi İçişleri Bakanlığına veriliyor. Bakan Soylu, Veyis Ateş, Özışık kardeşlerin hepsine koruma, çakarlı araç vermiş. Sezgin Baran Korkmaz’dan 10 milyon Euro istediği iddia edilen birisi. Ayrıca Esenyurt’ta bir kasası olduğu söyleniyor. Aynı Soylu tarafından birtakım gruplara 100 bin silah dağıtıldığı iddiası var. Paramount Otel’in sahibiyle de yakın ilişkisiyle biliniyor. İşte OHAL yetkisi kurda kuzu teslim eder gibi bu iddiaların sahibi Soylu’ya veriliyor. İktidarımızda ilk işimiz bu OHAL yetkilerini kaldırmak olacak.”

Türkiye’yi yönetenler üreticilerin değil, yabancı şirketlerin sözcülüğüne soyundular
“Tütün meselesi Malatya ve Adıyaman için hava ve su kadr önemli. Özellikle Doğanşehir’de tütün binlerce ailenin geçim kaynağı. Geçtiğimiz hafta meşru ve hakılı bir eylem yapıldı. İnsanlar ekmeği için sokağa çıktılar. Adıyaman Milletvekilimiz Abdurrahman Tutdere’yle tütün mücadelesini Meclis’te vermeye çalıştık. En son tütün üreticileri gözaltına alınıp tutuklandı. Adıyamanlı tütüncüler de faşizmle tanıştı, terörist muamelesi gördü. Herkes bir gün terörist olmayı tadacak. Şimdi geçirilmek istenen yasa, Adıyaman’daki Abuzer dayıları yok eden Philip Morris’leri zenginleştirilen bir yasa. Kooperatifler aracılığıyla üreticiler bitirilmek isteniyor. Tütünü üretmek serbest, satmak 3 yıla varan hapisle cezalandırılacak. Türkiye’yi yönetenler, fakirlerin değil, zenginlerin yanında. Yerliyiz ve milliyiz diyenler, tütün üreticilerini cezaevine atıyor, British Tobacco’nun sözcülüğünü yapıyorlar. Eylemler sayesinde bu yasa 6 ay ertelendi ancak erteleme değil, yasanın tümden kaldırılması gerekiyor.”

Bülten

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak Bülten
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
9 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Murat

Cumhuriyet ten mi? 6 yaşındaki çocuk bile inanmaz, neden mi? Pandemide kahvehaneler açılsın ve her oyun için sıfır kağıt dağıtılsın diyen bir genel başkanın yardımcısı olarak çok gülünç ve hayret edici cesur gibi görünen yürek. Lakırdıların provakiften öteye gitmiyor. 80 yılda yapılamayan hizmetlerin çok daha fazlası son 15 yılda yapıldı. Neden 20 yıl değil, hepimiz çok iyi biliyoruz ki a.n.sezer c.başkanı iken kararnameleri ya veto etti ya da meşhur a.yasa mahkemesine götürerek hizmetleri geciktirdi. Sorarım size emekliye hangi hükumet iki bayram ikramiye vermiş. Tık yok, olmaz, olamaz da….

KapAK

20 sene önce emekli bayram harçlığına muhtaç değildi.

harun

20yıl öncede emekliye 20 bin lira versen doymazdı

harun

doğru söylüyorsun 20yıl önce emekli 20 bin liralık arabaya biniyordu şimdi 200 bin liralık arabaya biniyor e haliyle benzin ve mazot ülkemizde çıkmıyor pahalı

KapAK

Harun bey sizin bahsettiğiniz emekliler birden fazla yerden huzur hakkı alanlar olmalı. Benim çevremde emekli olduktan sonra araba alabilen emekli yok. Ayrıca 20 yıl önceki maliyeti 20 000 lira olan aracın maliyetini 200 000 lira ya çıkarmak da ayrı bir başarı her kula nasip olmaz ! 20 yıldır ayağını bastığı yerden petrol çıkacak, gaz çıkacak haberleri yapıp bir sonraki ay kullandığınız yakıta zam yapan ben değilim tabi ki. 6 ayda bir yerli oto elektrikli traktör haberleri de cabası. Üretmediği araç maliyetinin iki katı vergi alan dış güçleri de kınamadan geçmeyelim.

harun

anlaşıldı sizde hazımsızlık var doymayı bilmeyenede türk kızılayı iyi seyirler

Ergün

Helal olsun 👍👍👍👍👍
Bu hükümet, Dünyanın en güzel hizmetini de yapsa beğenmeyeceğiz diyen bir muhalefet.

Halil

yemedi değilmi benim yorumumu yayınlamayı demekki tarafsız değilsiniz biz kimseye boyun eğmedik eğilip bükülmedik
EDİTÖR: Yalan söylediğiniz, uydurduğun bir şeyle ölmüş birine iftira attığınız, tüm bu ahlak dışı işleri yaparken insanların manevi duygularını istismar etmeye kalkıştığınız ve de terbiye yoksunu olduğunuz için, yorumunuz (!) çöpe gitti.

DELİDİR

Kimsenin cumhuriyet ile bir sorunu yok, sizlerde kendiniz kurup kendiniz oynuyorsunuz, ha bir tek konuda haklısınız emekli ikramiyesi az oldu

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Adana Demirspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Alanyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Altay 0 0 0 0 0 0 0 0
Antalyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Başakşehir FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Beşiktaş 0 0 0 0 0 0 0 0
Çaykur Rizespor 0 0 0 0 0 0 0 0
Fatih Karagümrük 0 0 0 0 0 0 0 0
Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0 0 0
Galatasaray 0 0 0 0 0 0 0 0
Gaziantep FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Giresunspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Göztepe 0 0 0 0 0 0 0 0
Hatayspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0 0 0
Kayserispor 0 0 0 0 0 0 0 0
Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Sivasspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Trabzonspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Yeni Malatyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...