Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Kernek Meydanı Malatya’nın Hafızası..”

Gündem

08-09-2021 tarihinde yayınlandı.

“Kernek Meydanı Malatya’nın Hafızası..”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

29 EKİM’DE AÇILMASI PLANLANIYOR.. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kernek Meydanı’nı aslına uygun bir şekilde yeniden inşa etmek için yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Kernek Meydanı Altyapı ve Taşkın Koruma Rehabilitasyon Yapım İşi kapsamında çalışmalar devam ediyor. Alt yapı çalışmalarının tamamlandığı alanda 2 bin metrelik isale hattı ve 400 tonluk su deposu yapıldı. 23 bin metreküp kazının yapıldığı alanda, 130 metrelik derme kanalı yenilendi. Kernek meydanı çalışmaları kapsamında biriktirme havuzu çalışmaları ve üst yapı çalışmaları sürüyor.

Geçtiğimiz günlerde yıkımı gerçekleştirilen 20 bağımsız bölümün hafriyat kaldırma çalışmalarına devam ediliyor. Kernek Meydanında yapılan çalışmaları inceleyen Başkan Gürkan’a inceleme gezisinde MASKİ Genel Müdürü Memet Mert, Genel Sekreter Yardımcıları ve ilgili müellif firma yetkilileri eşlik etti.

Kernek meydanında yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay, “Kernek Meydanı düzenlemesi kapsamında kentsel dönüşüm alanında kalan 20 adet bağımsız bölümün yıkım işlemleri gerçekleştirildi ve çalışma alanımıza dâhil edildi. Kernek Meydanına dâhil edilen alanlarla birlikte alanımız 16 bin m2 olacak. Kernek Meydanında da yeşil alanımız genişleyecek” dedi.

MASKİ Genel Müdürü Memet Mert ise, “Bağımsız bölüm olarak 20 bina yıkımı gerçekleştirildi. Yıkım alanlarımızı toparlıyoruz. Park Bahçeler Daire Başkanlığımız yeşil alan çalışmalarımızı yapıyor. Çalışmalarımızı en kısa sürede tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

Malatya denilince akla Kernek Meydanı’nın geldiğini ve Kernek meydanını aslına uygun bir şekilde yeniden düzenlediklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kernek Malatya ile özdeşleşmiş, türkülere, şiirlere konu olmuş ve Malatya’nın belleği, hafızası olarak değerlendirildiğinde Kernek Meydanı, Kernek gençleri ve buradaki yaşanmışlıklar Malatya’nın hafızasında dinamik olarak kalmaktadır. Kernek meydanının aslına uygun bir şekilde düzenlenmesi gerekiyordu. Özellikle kaybolan suyun ortaya çıkarılması noktasında arkadaşlarımız bir çalışma yaptılar. Suyun bir kısmı Kernek meydanında bir kısmının da diğer yerlerde kullanılmak üzere gerekli çalışmalar tamamlandı.

Şu anda havuz çalışmaları devam ediyor. İnşallah 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Kernek Meydanının açılışını gerçekleştirmek için arkadaşlarımız çalışmalarını planlıyorlar. Kernek meydanı alanımızın sağ bölümünde kalan 20 bağımsız bölümün kamulaştırılması noktasında belediyemiz yoğun bir çalışma yaptı. Bağımsız bölümlerin hepsi yıkıldı. Yapacağımız çalışmalarla birlikte Kernek Meydanı aslına uygun bir şekilde ortaya çıkarılmıştır. Çalışmalarımızın hemşerilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Bülten

kernek1

kernek3

kernek4

kernek5

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak Bülten
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
28 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
nazim unsal

Şuraya bak, önceden nekadar güzeldi. Her sene beton döküp ne hale getirdiler. Bir de hafıza falan demiş, sizde hafıza kaybı var galiba. Güzelim kanalı ışıklı süs havuzuna çevirdiler, önceden böyle miydi?

mustafa44

Meydanın haşa ırzına geçtiler Münir Erkalın elektrik idaresinden alıp düzenleyerek halkın hizmetine sunduğu hali çok güzeldi. Sonra göleti kapattılar betona boğdular mahvettiler doymayasıcalar. Umarım bunlar da oraya yetişkin ağaçlar nakledip yeşillendirerek ve göleti klasik hali gibi yaparak eski haline getirir …

Ahmet

Yazık șu milletin parasına böyle çarçur oluyor. En güzel hali Münir Erkalin ilk yaptiği idi keșke hep öyle kalsaydi

Oğuz

Teleferik yapamayacaksanız bari bu sefer kerneğin en başina kadar 9,10 tane elektrikli yürüyen merdiven yapında insanların hayır duasini alın yaslisi var engellisi var bu bir ihtiyactır ankarada her yerde elektrikli yuruyen merdiven var malatyada hicbir yerde yok!!

mlx

kernekte bulunan su kaynağını kapatıp,göleti iptal edip beton yığını haline getirmek,…doğal su kaynağı olmayan hürriyet parkında gölet yapmak,akıl tutulmasıdır…kulakların çınlasın eyyy zeki sarılar,suç sende değil seni getirende..gerçi seni getirende şimdi vekil yaa…

Kernekli

Bu fotoğraflarda güzel görünen tek şey ortadaki 2 tane yüksek ağaçtır. O ağaçların çektiği eziyeti de bir Allah bilir. Yapılan işin zihniyeti değişmeyince ne kadar emek harcanırsa harcansın insanların gözüne hoş görünmüyor. Bir Battalgazi belediyesinin önüne bir de hemen yanındaki millet bahçesine bakın. Aradaki fark o kadar belli ki. Yapılan bu işlerde Malatyanın değerleri güzelliği ve hafızası yok ne yazık ki. Beton yerine mümkün olduğu kadar su ve yeşillik görmek istiyoruz. Bunu anlatamadık yetki sahiplerine. İnat pazar en güzelini ben yaparım kafası bitirdi, tiksindirdi bizi.

Malatya'nın Yerlisi

Millet Parkı ve Hürriyet Parkı’nın hayrını o tarafın suriyelileri gördü. Kernek’in hayrını da Cengiz Topel, Kozkökü, Mücelli’nin Üçgen Parkı mesken tutan suriyelileri görür.

Fatih

Baskanım helal olsun sana vekil olup bizi yetim bırakma diğer dönem başkanımız ol.

Serkan

Yillik izin icin o günler Malatya’daydim. Orada gördüklerimin karsisinda donup kaldim. Ikinci gün eski Kernegi bilen arkadasi alip götürdüm, tabi o da hic hosnut kalamdi ve cok seyde söylüyemedi.
Eski yer bir ev, bir bina, bir bahce, bir cami, bir okul vs… olabilir. En fazla, öz dokusuna dokunmada restore edebilirsiniz, ama yok etmek degil!!!

Yeşilyurtlu

Bir meydan her sene yıkılıp tekrardan yapılır mı 🤔 Nasıl bir belediyecilik ve mimari anlayış emin olun anlayamıyorum….

NAZİRE

İyi güzel ortalık temizleniyor geniş ferah bir alan olacak sanırım lakin bu iş neye göre yapılıyor yani bir proje üzerinden yürüyor ise neden proje resmi haberde yok neden bir proje videosu yok. Malatya Büyükşehirin sorunu bu dijital bilgilendirme yok.Bir haber servis ediliyorsa bu tür doneler olur vatandaş görür heyecan ile bekler.
Son olarak da kanalın duvarlarındaki granit mavi renk olsa da suyu temiz görsek.

koray

Akşam havuzun kenarında , çınar ağaçlarının altındaki tahta masalarda, renkli ışıkları seyrederek kayısı kola içilen yıllar kerneğin en güzel zamanlarıydı. Ülkeyi betona kurban ettiler.

hıdır

başkanım emeğine sağlık çok güzel olmuş. tek sorun. tokinin çirkin görüntüsü onada yapılacak bişey yok.

irfan

suriyelilere hayırlı olsun

MUSTAFA

Hiç olmazsa 80 li yıllardaki Kernek fotoğraflarına bakın aynısını yapın lüzumu yok.

Çünkü sonradan yapılan her şey eskisini aratıyor.

Mehmet ekici

Kernek meydanina En güzel hali Münir erkal yapmisti malatyaya ne yaptiysa tek atis yapti eserleri hala yep yeni örneği masti kaybetik ama degerli bir mimarimizi bu arada malatya haber mirac camisi gonultas caddesinde dev bir cukur actilar hala oyle duruyor Allah korusun bir arac dusse kurtuluslari yok insana deger yok

Emre

Münir Erkalın 25 sene önceki vizyonu ile yaptıklarına bakın. Birde şimdikilerin yaptıklarına.
Erkal belediye başkanı olarak kalsaydı şu anda Malatya Türkiyenin en gelişmiş 6 şehri içerisindeydi. Yazık oldu Malatya.

Seyyah tarihçi

Umarım, “Banazı HORATA” yıda Kernek gibi yapmazsınız.( Beton kum çimento)

Hasan

Huzurlu şehri huzursuz ettin sosyal entegrasyon diye milletin arasına nifak sokup duruyorsun.Artık yemiyoruz sözlerini.Yimpaşın orayı talan ettiniz.Hakkımız haram olsun.

pasa44

Yine merdivenler yapılmış, Allah aşkına engellisi, yaşlısı, hastası var. Münir Erkal zamanında yapılan Kernek Parkında merdiven yoktu, düz hafif tatlı, engelli rampası gibi bir yokuşu vardı, bunlar hiç düşünülmüyor mu? Kernek Parkının ruhuna uymayan o ucube restorant yerine geleneksel Malatya mimarisini yansıtan Beş konaklar evleri tarzında tarihi bir Malatya mutfağı yapılabilir, cami tarafına veya karşı tarafa duvar şelale ( Tecde yolundaki şelale gibi bir şelale yapılabilir. Malatyalılar olarak suyu ve yeşili bol, betonu az bir park bekliyoruz.

abuzer

sizden ricam sevgili yöneticiler kernek meydanını 100 defa daha değiştirin daha jip alamayan gündüzbeyde villa yaptıramayan istanbulda yalı alamayan fakir yandaş müteahitler var

cemc

Kac kere yıkdınız yaptınız yazık paraya

Şamil

Başkan duydunmu birileri yimpaşa peşkeş çekmiş. Şehrülemin olarak sesin ne zaman çıkacak? Bırak mahvettin şehri. Elini ayağı çek artık. Bura Battalgazi Belediyesi değil Büyükşehir bura sana çok büyük geldi. Millet artık uyandı senin şov yaptığını ve yanlış bilgilerle halkı yanlış yönlendirdiğini. Milletin sana biraz güveni vardı, kısa sürede kredini bitirdin. Bu olumsuzllukarda bile isteye varsa dahlin Allah seni bildiği gibi yapsın. Bunlar beytülmal.

Malatya sevdalısı

Aynı parti döneminde her gelen mutlaka Kernek ve kanal boyu düzenlemesi yaptılar, hele bir tahta at vardiki evlere şenlik, nasıl olsa milletin parası yapın, yıkın tekrar yapın .

Gerçek bu

Bir meydan bile yapmayı beceremiyorsunuz. Gidin Eskişehir i, G. Antep i, Kayseri yi görün, bakın nasıl yapmış lar, fikir edinin. Ama yok siz saçma sapan bişeyler yapacaksınız yaa.

Kernekli

KERNEK
KERNE
KERN
KER
KE
K
.

hasan balcı

Her gelen oynadı,daha beter etti kerneği.Oysa şarkılara bile dil olmuştu bu meydan.Nice hatıralar,buluşmalar,hüzünler yaşandı.Eskiden geriye hiç bir anı bırakmadınız yeşillerin şehri malatyadan.

Malatya sevdalısı

Vallahi çok dogrusun hasan bey 80li ,90 li yıllarda Kernek daha güzeldi,

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Fenerbahçe 7 5 1 1 10 5 5 16
Trabzonspor 7 4 3 0 14 7 7 15
Altay 7 5 0 2 14 9 5 15
Beşiktaş 7 4 2 1 14 7 7 14
Hatayspor 7 4 1 2 14 6 8 13
Konyaspor 7 3 4 0 11 7 4 13
Alanyaspor 7 4 1 2 7 10 -3 13
Kayserispor 7 3 2 2 9 7 2 11
Fatih Karagümrük 7 3 2 2 11 10 1 11
Galatasaray 7 3 2 2 10 10 0 11
Sivasspor 7 2 3 2 10 7 3 9
Adana Demirspor 7 2 3 2 12 11 1 9
Antalyaspor 7 2 2 3 7 10 -3 8
Gaziantep FK 7 2 2 3 6 10 -4 8
Başakşehir FK 7 2 0 5 7 7 0 6
Kasımpaşa 7 1 3 3 7 10 -3 6
Yeni Malatyaspor 7 2 0 5 7 14 -7 6
Göztepe 7 1 2 4 7 11 -4 5
Giresunspor 7 0 2 5 2 9 -7 2
Çaykur Rizespor 7 0 1 6 4 16 -12 1

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...