Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Açılmayan Tesiste 1 Milyon TL’lik Onarım Yapılacak

Gündem

02-12-2020 tarihinde yayınlandı.

Açılmayan Tesiste 1 Milyon TL’lik Onarım Yapılacak

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Battalgazi Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Osman Güder başkanlığında toplandı. Toplantıda, 27 milyon TL’lik harcamayla yapıldığı bildirilen ve henüz hizmete açılmayan İspendere Tesisleri’ne 1 milyon TL’lik onarım yapılması, belediye şirketlerinde sermaye artırımı kararı alınırken, belediye şirketi MORMAŞ’ın çiftçiye destek olma kararı tartışma yarattı.

Yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan toplantıda, ilk olarak Kasım Ayı Olağan Toplantının karar özeti oy birliğiyle kabul edildi. Toplam 10 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda, ağırlıklı olarak imar plan değişikliği ile ilgili gündem maddeleri görüşüldü.

Eskimalatya Semti (mahallesi) 314-1, 314-6,293-5 ve 293/6 nolu parseller (YİBO alanı), Akçadağ Bahri(Erenli) 4206 parsel ve Niyazi Mahallesi 170 ada 22 nolu parsel ve Çolaklı Mahallesi 104 ada 13 nolu parselde yapılacak olan imar plan değişiklikleri İmar Komisyonuna havale edildi.

Alacakapı Mahallesinde bulunan ve mülkiyeti Battalgazi Belediyesine ait olan 275 ada 1.nolu parselin Battalgazi Semt Polikliniği Hizmet Binası yapılması amacıyla Malatya İl Sağlık Müdürlüğü’ne 5 yıllığına tahsis edilmesi kararı oy çokluğu ile kabul edildi. Maddenin kabulundan sonra söz alan AKP’li Üye Ramazan Han “Sağlık İl Müdürlüğüne tahsisi çok yerinde bir karar. O bölgede böyle bir sağlık tesisine ihtiyaç var fakat, tahsisle yetinilmemeli, tesisin yapım sürecinin de takip edilmesi gerekir. Çünkü, o bölde sağlık tesisi yönünden çok mağdur durumda” diyerek sağlık tesisin bir an önce yapılması konusunda Belediyenin de takipçi olmasını önerdi.

MORMAŞ TARTIŞMASI VE AÇILMAYAN TESİSİN ONARIMI İÇİN SERMAYE ARTIRIMI
Malatya Orman Ürünleri ve Mobilya Tesisleri Anonim Şirketi’nin (MORMAŞ) 2 milyon TL sermaye artırımı ve Battalgazi İnşaat Sanayi Limited Şirketi’nin ise 1 milyon TL sermaye artırımı da mecliste oy çokluğu ile kabul edildi.

Belediye şirketlerinden olan MORMAŞ’ın 2 milyon liralık sermaye artışı maddesi hakkında “Çiftçilerimize destek olma amacıyla tarım makinaları ve ekipmanları alımı konusunda hazırladığımız proje Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından kabul edildi. Yükümlülüğümüz yerine getirmek için bu sermaye artırımına gittik” ifadeleriyle meclis üyeleri bilgilendirildi.

Konu hakkında söz alan İyi Partili Meclis Üyesi Muzaffer Karakuş, “Neden MORMAŞ? Ayrıca Battalgazi büyük bir ilçe. 3-5 makine ve ekipman alarak çiftçinin sorunlarını çözemeyiz. Çözemediğimiz gibi, böylesi yöntemle Belediyemizin maddi- manevi tahribata uğrama tehlikesi de var. Çiftçilerimizi desteklemek istiyorsak daha akılcı formüller üretmemiz gerekmez mi? Yönlü sorlar sordu. Başkan Güder, “MORMAŞ’ın tarıma desteği zaten olamaz. Ama çiftçilerimizin desteklenmesi gerek. Çiftçilerimizin ihtiyacı karşılamak amacıyla işlemleri MOTAŞ üzerinden gerçekleştiriyoruz” diyerek Meclis üyesi Karakuş’u yanıtladı.

Belediye şirketlerinden olan Battalgazi Ltd. Şirketinin de 1 Milyon Liralık sermaye artışı konusunda bilgiler veren Başkan Güder; “ İspendere İçmecelerinde bulunan konaklama (otel) ve sağlık tesisleri için geçtiğimiz dönemde 27 milyon liralık yatırım yapıldı. Ama faal hale dönüştürülemedi dolayısıyla âtıl halde kaldı. Sık sık meydana gelen depremler ve bakımsızlıktan dolayı binalarda deformasyonlar oluştu. Binaların bakımı, ısıtma ve çevre düzenlemesinin yapımı için 1 Milyon liralık sermaye artırımı yapılıyor” diyerek 27 milyon lira harcanan İspendere İçmecelerinde bulunan tesislerin acıklı durumunu gündeme taşıdı.

Ayrıca, Belediye Şirketlerinden olan; Battalgazi İnşaat Sanayi Limited Şirketi ile Arslantepe Personel A.Ş.’ nin Genel Müdürlüğüne geçici olarak Mustafa Zeren’in Mustafa Zeren’in yetkilendirilmesi kabul edildi.

“BİZLER HER DAİM ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ”
Meclis sonunda kısa bir kapanış konuşması gerçekleştiren Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Battalgazi Belediye Meclisi olarak 2020 çalışmalarımızı tamamladık. İnşallah kazasız belasız bir 2021 yılı geçirmeyi rabbim bize nasip eder. Hepinizin de malumu üzere Dünya ve Türkiye olarak pandemi yaşıyoruz ve zor bir dönemden geçiyoruz. Önceki günde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’da esnafımıza bir müjde vermişti. Bizde Battalgazi Belediyesi olarak esnafımıza ne gibi destekler verebiliriz onu istişare edeceğiz. Bizler her daim esnafımızın yanındayız. Tabii bu sıkıntıları hep birlikte birbirimize yardımcı olarak atlatacağız” dedi.

Hıfzıssıhha Kurullarının aldığı kararların, korona virüs salgınını önlemede yetersiz kaldığını belirten Başkan Güder; “ Maalesef alınan kararlar salgını önlemede etkili olmayınca önümüzdeki günlerde daha sert ve ağır önlemler alınması yönünde kararlar alınabilir” diyerek, Malatya özelinde daha ağır alınabileceğinin sinyalini verdi.

Taşeron statüsündeki personeli kapsayan toplu sözleşme ile ilgili de bilgi veren Başkan Güder; “Taşeron statünde iken çıkarılan KHK ile belediye çalışanı olan 746 personeli kapsayan toplu iş sözleşmesini yetkili sendika ile imzaladık. İmzaladığımız sözleşme ile KHK’li personelimize sosyal yardımlarda olmak üzere yüzde 31 civarında artış sağlandı. Sözleşme imzalandığı andan itibarem KHK’li personellerimiz 2020 yılının 2. Yarısından itibaren kazanılmış hakları ödenecektir.” diye konuştu.

Battalgazi Belediye Meclisi, 2021 yılının ilk toplantısını ise 6 Ocak 2021 Çarşamba günü saat 14.00’de gerçekleştirilecek.

malatyahaber.com- gazetemalatya.com-s Bülten

meclis battalgazi guder eyupsaglam

 

meclis battalgazi1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
11 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Eskimalatyali

Battalgazi semt polikliniği için daha önce Toptaş Mah .bulunan fetoye ait 15 temmuzdan sonra milli emlakin mülkiyetine geçen yurt düşünülmüş tadilat tahsis işlemleri il sağlık müdürlüğüne yapılmıştı.Dr Vahap Boztepe zamanında o dönem milletvekili olan Mustafa Sahinde bu konuda polikliniği Eskimalatya ya ya kazandırmak için konuyu bizzat takip etmiş ama sonra nedendir bilinmez proje tanamlanamamistir.Bulent Tüfenkçi de bu konuyu takip etmiştir.Simdi poliklinik için başka yerde yer tahsisi yapılmış ama kamu yararı fayda risk maliyet açısından adı geçen Toptaş Mah de bina semt polikliniği olarak hizmete sunulabilrmi hazır yer.aril durumda ..

mlx

İspendere de otel yapmak saçmalık.ha peyzaj düzenlemesi tamam on numara.piknik alanı süper,otopark,lavabo,wc,market,kasap tamamda o kadar büyük otele gerek var mıydı tartışılır.ispendere ye dışarıdan yabancı geliyor.ama o kadar kalabalık oluyor mu.bence olmuyor.daha sade.daha küçük.maksimum 10 odalı bir yapı yapılabilirdi.bu haberle paralel olacak birde hekimhan a yapılan kayak merkezi ve oteli haber yaparsanız sewinirim.

abdulvahap gülezgin

nereden baksan tutarsızlık
nereden baksan ahmakça

demiş ya şarkıda …. aynen öyle

MUSTAFA

Genel olarak yorumlarda Malatya daki akp li başkanların Tayyip Erdoğan sayesinde seçildiğini, bağıösız olarak seçime girseler hiç oy alamayacaları belirtiliyor.
Durum gerçekten böyleyse vah Malatyanın haline. Beğenmediğiniz adaya ne diye oy verirsiniz. Bu kadar mı iradenizi sattınız. Tayyip Erdoğan Malatya yı yönetmiyor ki. Siz oy verdikçe adam da adayları isabetli seçtiğini zannediyor.

Sadık

Allah aşkına belediyenin işimi tarım makinası alıp kiralamak.Kiminle rekabet edecekler. İspendere zaten dünyada birinci başkanın yanlış yatırımlarından biriydi şimdide kullanılmayan binaya masraf ediyorlar.Hele bir villa projesi varki zenginimizi düşünen ( öyle dedi) müteahhitmisin belediye başkanımı.
Osman Güder maalesef çok yetersiz belediyecilikten çok uzak vah Battalgazi vah vah ki ne vah.

Taha

Malatyanın milletvekilleri başkanları başkan yardımcıları bağımsız girse bir kişi oy vermez. Oyların hepsi tayyip için. Bu adamların Malatya ya verdikleri zararın haddi hesabı yok. Hepsi reklamdan ibaret. Vatandaşı düşünen hizmet eden bir tane adam yok…

Malatyalı

Bütün şirketlerİn başına aynı kişi getirilmiş
Artık Villalar inşaatlar başlar
Şirketin başında da ortak var
Battalgazi emin ellerde!!!!

Ahmet

Yüzde 31 zammı kime vermişler bu zammı kim almış gerçekten merak ediyorum

Harun BİNGÖL

Osman GÜDER Akp olmadan bağımsız girse bu seçime battalgazi ne kadar oy alır acaba.

ispenderede su yok

ispendere nin sorumluları malatyahaber i takip edenler bilirler, yetimin hakkı çöp edildi

Ömer

Açılmayan tesis mi? Açılamayan tesis mi diyelim. Bu bültende %31 zam yapıldı deniyor. Başka bir sitede 13,17,30 rakamları var. Acaba yüzde kaç zam yapıldı. Mormaş ın işi çiftçiler değilse neden mormaş üzerinden yapılıyor. Çiftçiye yardım diye üç beş tarım aleti alıp çiftçilere destek mi oluyor? Şirketleri tek kişi yönetecek ise şirketlerin ayrı olmasına gerek varmı?

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 21 15 5 1 38 15 23 50
Konyaspor 20 11 6 3 32 16 16 39
Hatayspor 21 11 2 8 32 28 4 35
Başakşehir FK 20 10 4 6 30 20 10 34
Adana Demirspor 21 9 7 5 30 24 6 34
Fenerbahçe 21 9 6 6 33 26 7 33
Beşiktaş 21 9 5 7 33 30 3 32
Alanyaspor 21 9 5 7 32 32 0 32
Gaziantep FK 21 9 4 8 27 28 -1 31
Sivasspor 21 7 9 5 28 21 7 30
Fatih Karagümrük 21 8 6 7 29 30 -1 30
Kayserispor 21 7 7 7 29 29 0 28
Galatasaray 21 7 6 8 26 28 -2 27
Giresunspor 21 7 4 10 20 21 -1 25
Antalyaspor 21 6 5 10 22 32 -10 23
Göztepe 21 5 6 10 24 29 -5 21
Kasımpaşa 21 5 6 10 24 29 -5 21
Altay 21 5 3 13 23 35 -12 18
Çaykur Rizespor 21 5 3 13 19 38 -19 18
Yeni Malatyaspor 21 4 3 14 17 37 -20 15

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...